Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Na léčbu pacientů nemá pojišťovna peníze, na milionové odměny ANO

12. 10. 2020 7:20:42
Hned 7x odmítla VZP proplatit lék Lemtrada za 1,25 milionu mladé mamince, která je kvůli prodlevě v léčbě na vozíku a už ani nezvládne obejmout syna. Firmě z holdingu premiéra ale dali bez adekvátního vysvětlení 200 milionů

Když přes 6 let denně řešíte různé podvody s dotacemi a zároveň další nespravedlivá rozhodnutí úředníků a soudů, jen tak něco vás už nerozhodí. V minulých dnech jsem se ale vytočil hned dvakrát. Poprvé to bylo po zhlédnutí videa s příběhem Anežky Táborské, mladé maminky a učitelky ve školce, která byla ještě před zhruba rokem bez zdravotních obtíží a zcela samostatná. Pojišťovna jí ale 7x odmítla proplatit lék Lemtrada za 1,25 milionu proti roztroušené skleróze, který je podle specializovaných lékařů přímo pro ni jediný možný, protože jiné léky nepomohly nebo je vůbec nemůže mít kvůli vedlejším účinkům. Ale podle VZP je moc drahý, takže radši stále hledají absurdní kličky a mění diagnózu od stolu, než aby pomohli. A její stav se v mezičase jen prudce zhoršil.

A podruhé, když jsem si přečetl, že do kliniky Iscare z holdingu premiéra poslala VZP mimořádnou dotaci 200 milionů, kdy kontrola objevila i další pochybení. Pokyn k tomu dal vládní náměstek pro VZP David Švehlík, který dříve působil jako poradce Adama Vojtěcha z ANO. Platby se sice navyšují proti původnímu plánu i pro jiná zdravotnická zařízení, avšak v případě „Babišovy“ kliniky šlo o vyšší navýšení, než bývá standardem. Obvyklé praxi se pak podle Seznam Zpráv, které tyto souvislosti zveřejnily, vymyká i to, že poslední navýšení přišlo těsně před koncem roku, a také způsob, jakým to pojišťovna (přesněji zmíněný náměstek Šmehlík) provedli.

Kontrolní skupina VZP tento nestandardní postup potvrdila a navíc uvedli, že nebyl předložen žádný dokument, podle něhož by se oprávněnost přidělení peněz mohla prověřit. Také zjistili, že mezi lety 2017 a 2018 vzrostl klinice Iscare o 24 % počet pacientů, které tu ošetří (jinde v republice je to o 10 %), a to ačkoliv jsou jejich služby i jedny z nejdražších v republice. Zkoumá se proto možný podvod také v této oblasti. Celkově platby pro toto zdravotnické zařízení z Babišova svěřenského fondu rostou, mezi zmíněnými lety to bylo asi o 29 %.

Myslíte, že by tato klinika, pokud by nebyla z holdingu premiéra, zmíněnou dotaci dostala? Ne, nedostala. Prostě další z řetězu důkazů o tom, že je současný premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a během své politické kariéry se mu daří ze státu dostat celkově miliardy, na které by si jinak nesáhl.

Když se šetří na nejhorších místech

Situaci, kterou jsem popisoval ve smutném příběhu Anežky, se už věnoval třeba server Aktuálně.cz či Hlídací pes, protože případů, kdy největší česká zdravotní pojišťovna VZP odmítá nákladnější léčbu pacientům, je poměrně velké množství, zvláště pokud se jedná o rakovinu nebo právě roztroušenou sklerózu. Autoři v nich konstatují fakt, že o dalším osudu pacientů nerozhodují specialisté, kteří se svým pacientům věnují dlouhodobě, ale od stolu revizní lékaři hájící „hospodárné“ vynakládání prostředků. Pojišťovna totiž musí mít mj. na vyplacení odměn vedení. Např. její ředitel vydělává 225 000 korun hrubého měsíčně, kdy jeho roční odměna může dosahovat až šestinásobku jeho platu, tedy 1,350 milionu Kč.

To, že situace kolem inovativních léků i přípravků na vzácná onemocnění není vůbec optimální, přitom připouští i ministerstvo zdravotnictví. Respektive ji označuje za jeden „z nejpalčivějších problémů“ v systému veřejného zdravotního pojištění. Podle neoficiální analýzy by se proto pacientům jako je Anežka vyplatilo být spíše u menší pojišťovny, které léky schvalují snáze. A jsem proto rád, že už se rodina Táborských rozhodla od VZP odejít.

Osobně bych to také doporučil, není to nic náročného (viz třeba na webu finance.cz) a je to zaručený způsob, jak řediteli VZP, který je za všechna popisovaná pochybení z principu své funkce přímo zodpovědný, by to připravilo o ty statisícové odměny, které si z mého pohledu prostě nezaslouží. Nevěřím totiž tomu, že dojde k jakékoliv sebereflexi a on začne z vlastního popudu dělat něco proti nevyplácení léků či dost pochybným dotacím.

Lidé v Česku se musí skládat na vážně nemocné

Co se týče ještě případu Anežky, tak zde jsem pomohl k tomu, aby se na lék vybralo od dárců, kteří byli neskutečně úžasní a štědří a rodině už darovali přes 6,5 milionu korun! Anežka tak bude mít na víc léčebných cyklů Lemtradou i na rehabilitace a daň, kterou za lék musí také platit, jak už víme třeba z případů Maxíka a dalších dětí s nemocí SMA, kde rodiče uspořádali sbírku na lék Zolgensma, který jim pojišťovna také odmítla proplatit. Je velká šance, že se stav Anežky výrazně zlepší a bude moci nejen znovu obejmout svého syna, ale i chodit.

Sehnat rychle peníze na lék bylo kriticky důležité, protože stav Anežky se každým dnem bez adekvátní léčby zhoršoval až mohl být zcela nevratný. Rodina se proto už rozhodla, že chce znát viníka situace a obrátila se na právníky. Dál půjdou soudní cestou. Zdraví Anežce to sice nevrátí, ale může to pomoci dalším lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci jako ona.

Můj tým je také ve spojení s poslankyní Pavlou Golasowskou, které jsme předali alibistické zdůvodnění pojišťovny, v němž zamítli úhrady léčby. Slíbila ve Sněmovně interpelovat současného ministra zdravotnictví. Pokud se totiž veřejně proti těmto praktikám neozveme, bude pořád v současném zdravotním systému platit, že všichni jsou si ve VZP rovni, ale někteří jsou si rovnější. Lépe jednoduše bude jen některým, vážně nemocní občané naší země to však nebudou.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související článek:

Proč tato vláda dělá z chudáků žebráky? - https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=741443

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 12.10.2020 7:20 | karma článku: 46.16 | přečteno: 18317x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Proč měl být ředitel BIS Michal Koudelka dávno generálem

O činnosti tajných služeb toho víme v této zemi málo, což je dobře. Cílem tajných služeb prostě nemá být každý den informovat veřejnost o tom, co dělají. Jsou ale chvíle, kdy je nutné udělat výjimku.

26.10.2020 v 7:23 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 818 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

OSN je parodií sama na sebe

Víte, kdo dostal nejvíce hlasů při volbě členů Rady OSN pro lidská práva? S 88% to byla Kuba, následoval Pákistán, Rusko a Čína. Saudská Arábie loni popravila „jen“ 184 lidí, tak se tentokrát už nedostala.

19.10.2020 v 7:27 | Karma článku: 34.81 | Přečteno: 5393 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Povinná solidarita je protimluv a pitomost!

I v době stále aktuální koronavirové krize musí EU nadále řešit jednu z dalších výzev - migraci. Obávám se ale, že s jakýmkoliv plánem nařízené solidarity se daleko nedostaneme.

5.10.2020 v 7:00 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1586 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Ernest

Babiš,Prymula,Hamáček rozdělili národ na dva tábory!

Babiš,Prymula,Hamáček rozdělili národ na dva tábory! Kvůli nařízení nic nesmíme.Jední to vítají,druzí to odmítají! Jako za socialismu,kdy nám říkali co smíme a co ne

28.10.2020 v 20:54 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 244 | Diskuse

Petr Machovský

Jen epidemiologové krizi nevyléčí

Na celý svět začala dopadat tzv. druhá vlna covidu, ušetřena nezůstala ani naše republika. Společnost se polarizovala na dva nesmiřitelné tábory.

28.10.2020 v 18:49 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 191 | Diskuse

Natálie Vachatová

Propagandistické dno Ministerstva zahraničních věcí

Pokud jste si mysleli, že neexistuje větší dno, MZV přišlo včera s videem, které zbořilo veškeré mé představy o jakékoli soudnosti. Ve videu se setkáváme s Magdou, která se pro nadšení z Bruselu už do Česka za námi nepodívá.

28.10.2020 v 15:51 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Jiří Payne

Proč slavíme den, kdy vznikl jiný stát

Pro nás je to DEN NEZÁVISLOSTI, státní svátek 28. říjen. A hlavní osobností naší svobody a samostatnosati je Alois Rašín.

28.10.2020 v 12:54 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 328 | Diskuse

Anna Gamanová

K dnešnímu svátku

Dnes slavíme vznik republiky. Stát je především společenstvím občanů. Nejen naše česká společnost se v současné době potýká s virem, jehož následky poznamenají naše zdraví, ekonomiku, vzdělání našich dětí a nakonec opět zdraví.

28.10.2020 v 8:00 | Karma článku: 3.36 | Přečteno: 99 | Diskuse
Počet článků 536 Celková karma 32.06 Průměrná čtenost 4692

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz