Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Bizarní příručka zástupkyně ombudsmana budí úsměv

22. 06. 2020 8:00:24
Když se stal ombudsmanem Stanislav Křeček, byla toho plná média a dokonce se protestovalo před jeho úřadem. Pokud ale něco stojí za vážně míněnou kritiku, je to výtvor z pera jeho zástupkyně, která se snaží pomoci „postiženým“.

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková nedávno vydala příručku pro novináře o tom, jak jednat a psát o lidech, kteří mají nějaké postižení. Samotný úmysl se může na první pohled jevit jako chvályhodný. Výsledek ale budí skutečně velké pochybnosti o tom, zda někomu pomůže. Při čtení některých doporučení vás totiž napadnou známá slova někdejšího ruského premiéra Viktora Černomyrdina „měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy.“ Výsledkem je totiž naprosto bizarní příručka, která ukazuje odtrženost současných intelektuálů od normálního života.

Podivné „vhodné“ a nevhodné výrazy

V příručce se především doporučuje uplatňovat takový přístup, že diagnóza nemá být v souvislosti s postiženými zmiňovaná na prvním místě. Naopak je třeba zdůrazňovat, že jsou to především lidé, a tomu by se mělo přizpůsobit i pořadí slov. V praxi to má znamenat, že nejprve je třeba užít slovo člověk a teprve pak druh postižení. Tvůrci mají zřejmě všechny čtenáře, posluchače či diváky za natolik hloupé, že u postižených nejsou sami schopní poznat, že se jedná o lidi a nikoliv o psy nebo kočky. Pro zajímavost není od věci zmínit zde několik příkladů (ne)doporučených slov.

Asi nejlepší bude začít výrazem zastřešujícím všechny lidi s nějakou formou postižení. Slovní spojení „postižený člověk“ je považované za nevhodné. Důvod je asi všem jasný. Slovo „postižený“ je použito jako první a slovo „člověk“ až jako druhé. Proto se má místo toho užívat člověk s postižením. No, řeknete si budiž. Ale tím příručka nekončí.

Přestože má člověk být zdůrazňovaný na prvním místě, ne vždy to musí stačit k tomu, aby mohlo být označení považováno za správné: Nevhodný je totiž i výraz „člověk se zdravotním postižením“, protože prý souvisí s medicínským modelem postižení, který vidí postižení jako nemoc a člověka pouze jako příjemce péče. Proto je lepší užívat mnohem vágnější označení člověk s postižením. Stejný výraz se doporučuje také místo slova invalida, které je taktéž považované za nevhodné. Ještě se chytáte?

Slepec není ten, kdo nevidí, ale ten, kdo nechce vidět

Přejděme dále ke konkrétním typům postižení. U lidí s problémy se zrakem se nemá užívat označení slepec, ale „člověk, který je nevidomý.“ Podobné je to i u lidí s problémy se sluchem. Jako jeden z vhodných výrazů, které by se měly užívat namísto hluchý/hluchoněmý, je podle příručky „člověk, který je neslyšící.“

Zajímavé je jedno z označení pro lidi trpící duševním onemocněním. Pokud byste náhodou nevěděli, jak správně nazývat takové lidi, jedním z možných označení považovaných za nezávadné je „člověk s psychosociálním postižením“.

Nedoporučuje se mimochodem užívat ani spojení „trpět postižením“, protože postižení je v tomto případě popisované jako něco „dramatického“ nebo „politováníhodného. Podivné, že? Mají snad být lidé za své postižení rádi? Ne nemají. Podobné opisy slov žádnému člověku s postižením určitě nepomohou a ani nepomohly. Spíše budí úsměvy u lidí, kteří se problematikou péče o lidi s handicapem dlouhodobě zabývají.

Politická korektnost dorazila i do Česka

Řada navrhovaných vhodných výrazů uvedených v příručce působí podivně a těžko si dokážu představit, že by je lidé někdy začali běžně užívat. Proti některým doporučením se dokonce ozvali i přímo někteří hendikepovaní. Například předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása k nové příručce řekl, že mu nevadí být označován jako vozíčkář, přestože i toto slovo je na seznamu těch, která v příručce upadla v nemilost.

Zástupkyně ombudsmana se pak vyjádřila tak, že tabulka má být pouze nabídkou, a ne striktní povinností. To jistě všichni rádi slyší. Nelze se ale divit tomu, že se příručka stala námětem řady vtipů a některá doporučení už začala žít vlastním životem.

Podobné příručky určitě situaci postižených nezlepší a paní zástupkyně ombudsmana Šimůnková tak svým počinem hendikepovaným nejspíše příliš nepomůže. Zcela jistě se ale zařadila po bok dalších lidí, díky nimž politická korektnost v té nejbizarnější podobě dorazila také do Česka. A utvrdila je v názoru, že Stanislav Křeček je se svým „selským rozumem“ nejlepší možný ombudsman.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 22.6.2020 8:00 | karma článku: 35.51 | přečteno: 3108x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Neuvěřitelný příběh údajné přípravy vraždy paní bytné

Čím víc se zabývám různými rozsudky českých soudů, tím víc ztrácím iluze o tom, že budou rozhodovat správně a spravedlivě. Dělají neuvěřitelné chyby. Např. jsem si myslel, že zajistí, aby neslyšící rozuměl procesu. Nezajistily...

21.9.2020 v 8:18 | Karma článku: 30.12 | Přečteno: 931 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Štrasburský soud nemá s praktikami Barnevernetu žádné slitování

Norsko ve Štrasburku prohrálo už 9 případů, kdy si rodiče stěžovali na Barnevernet. U dvou případů se Norové výsledek pokusili zvrátit odvoláním, soud to ale neuznal. Oprávněně se proto bojí, jak dopadne dalších 31 stížností...

14.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 42.64 | Přečteno: 11554 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Vražda nebo justiční omyl? Případ Kramný vyvolává i nadále otázky

Kauza Kramný vešla v Česku už ve všeobecnou známost. Je to totiž akorát 7 let od chvíle, kdy na dovolené v Egyptě náhle zemřely jeho manželka s dcerou. Co se tehdy stalo, už nikdy nezjistíme. Vražda proudem to ale nebyla

7.9.2020 v 6:49 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 3254 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Státem podporovaný obchod s chudobou Romů musí skončit

Když někomu každý den dáte tisícovku za to, že nebude chodit do práce, bude jen doma, klidně v naprosto zoufalých podmínkách a nepořádku. Nebude mít totiž motivaci cokoliv změnit.

31.8.2020 v 8:06 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 2271 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Neuvěřitelný příběh údajné přípravy vraždy paní bytné

Čím víc se zabývám různými rozsudky českých soudů, tím víc ztrácím iluze o tom, že budou rozhodovat správně a spravedlivě. Dělají neuvěřitelné chyby. Např. jsem si myslel, že zajistí, aby neslyšící rozuměl procesu. Nezajistily...

21.9.2020 v 8:18 | Karma článku: 30.12 | Přečteno: 931 | Diskuse

Lukáš Habich

Je Váš kraj bezpečný?

Čím dál více se setkáváme s informacemi o nebezpečných lokalitách, o zvýšené kriminalitě dětí, cizinců a problémovém chování osob bez přístřeší. Už slyším odpověď „To je věc policie, která musí tento problém vyřešit.“

20.9.2020 v 17:45 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 220 | Diskuse

Anna Gamanová

Odbornost, úřední vyhazov a manipulace

Po pondělní změně ve vedení města, kdy jsme se během pár minut přesunuli z vládnoucí koalice do opozičních lavic, začínají změny na různých postech na úřadě i v městských firmách.

18.9.2020 v 19:44 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 594 | Diskuse

Petr Machovský

Evropská ekonomika stále ještě dýchá? Tak jí přiškrtíme kyslík...

Po první vlně covidu, která citelně zasáhla českou ekonomiku, se schyluje k dalším problémům. Školy jdou postupně do karantény, firmy budou následovat. A jak se zachová EU? Zřejmě nám chce definitivně zakroutit ekonomickým krkem.

18.9.2020 v 8:35 | Karma článku: 36.05 | Přečteno: 1720 | Diskuse

Ivan Smetana

To co v TV Polar a ČT neuvidíte

Část cenzurovaného záznamu z 12. zasedání Zastupitelstva města Frýdku-Místku ze dne 16.9.2020. Video bylo na konci takto záměrně ustřiženo, aby nebylo vidět a slyšet, co se dělo po proslovu pana Jakuba Tichého (Piráti).

17.9.2020 v 10:00 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 1072 | Diskuse
Počet článků 531 Celková karma 35.94 Průměrná čtenost 4680

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz