Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

25. 05. 2020 8:44:34
Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

Pamatujete si, jak ministerstvo zdravotnictví (MZd) na sklonku března nakoupilo za 63 milionů korun přes neznámou švýcarskou společnost Avastech 500 čínských termokamer? Tak pokud o tom ještě nevíte, tyto termokamery ani po měsíci a půl zatím nedorazily. Buďto jsou stále ve skladech, nebo teprve na cestě. A to i přesto, že MZd obhajovalo nákup právě od této firmy tím, že chce, aby se kamery k měření teploty návštěvníků nemocnic mohly používat co nejrychleji.

Firma se sice měření teploty pomocí termokamer dříve nevěnovala, termokamery ale měla podle ministerstva dodat „téměř obratem“. Nevím, co znamená pro ministerstvo zdravotnictví spojení „téměř obratem.“ Určitě ale nejsem sám, kdo má za to, že nyní po odvolání stavu nouze, už je trochu pozdě.

Pochybné čínské termokamery

Jak už jsem také dříve zmiňoval, nebyl problém získat daleko dříve zásadně kvalitnější termokamery od české firmy Workswell. Ta už v lednu nabízela ministerstvu své produkty, ovšem bez jakékoli odezvy. Až po velké medializaci konečně začátkem dubna přišla z MZd oficiální žádost o nabídku. Nicméně to bylo ve chvíli, kdy už kývnuli na nabídku švýcarské firmy Avastech a zpětné výběrové řízení tak byl jen čistý alibismus.

Tato firma je specializovaná na bezpečnostní kamery, které jsou vhodné třeba k ochraně objektů před vloupáním, absolutně ne však k měření tělesné teploty. Tak se i přišlo na to, že přes ně budou jen přeprodány čistě čínské termokamery Yantai iRay.

Obecně jsou pak termokamery s mikrobolometrickým senzorem samy o sobě schopny měřit jen s přesností ± 2 °C. Zrovna u kontroly tělesné teploty to ale vytvoří dost zásadní rozdíl mezi normální teplotou (36,8 °C) a vysokou horečkou (38,8 °C). Firma Workswell navíc přišla na možný podvod. Jeden nejmenovaný čínský výrobce totiž stáhl produktový list, přičemž jedinou změnou byla změna odchylky měření z 2 °C na 0,6 °C, což u nich z fyzikálního hlediska není možné. Seriózní výrobci ručních termokamer proto dál uvádějí v katalogových listech údaj ± 2 °C.

Jednoznačně vhodnější pro měření teplot by byla termokamera Workswell MEDICAS, co má díky využití tzv. černého tělesa maximální odchylku měření pouze ± 0,3 °C! Jinými slovy ať už byl důvod pro nákup čínských kamer jakýkoli, v každém případě předvedli lidé na MZd naprosto donebevolající absenci soudnosti a nulové kompetence pro podobný typ nákupů.

V českých nemocnicích funguje jen jedna kamera – a je od Workswellu

Jak už jsem psal na začátku, čínské kamery i přes slíbené dodání obratem stále v českých nemocnicích nejsou. Podařilo se mi ale aspoň zprostředkovat zapůjčení jedné termokamery zdarma do nemocnice v Kladně, kde už více než tři týdny měří u vstupu teplotu a chrání tak životy lékařů, zdravotních sester i dalšího personálu a pacientů.

Po pouhých třech týdnech od objednání navíc Workswell dodal na ministerstvo zdravotnictví 20 kusů objednaných termokamer Workswell MEDICAS. Jen 20 proto, že víc si neobjednali. Mohu jen hádat, kde skončily, v nemocnicích ale ne. Tam jen stále čekají na ty čínské, které jsou od konce března v nedohlednu.

Nákup termokamer tak skončil naprostou blamáží celého ministerstva. Namísto kamer snímajících teplotu příchozích lidí objednali termokamery, které (jestli se naplní nejčernější scénáře) budou namísto přesné tělesné teploty schopné zachytit tak leda požár, což bude nemocnicím platné asi jako mrtvému kabát. Termokamery navíc stále nedorazily.

Nejedná se o první a zdaleka ani poslední kiks resortu Adama Vojtěcha. Zvláště po slibech, že roušek je údajně dost a zprávách o zakázkách u velmi pochybných firem, už to ale snad ani nepřekvapuje. Skandální mi proto nepřijde ani tak tento nákup, jako fakt, že ministr stále nebyl odvolán a ani nikdo další nebyl hnán k odpovědnosti. Kéž bych mohl dodat „zatím“.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blog:

Když si ministr zdravotnictví Vojtěch plete Čínu a Švýcarsko –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749546

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 25.5.2020 8:44 | karma článku: 41.42 | přečteno: 8859x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 525 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů.

29.5.2023 v 8:23 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Obchody, kde platit budou muset jen bohatí? Vítejte v anarchistickém ráji

Kanada rozhodně nepatří k oblastem, jejíž dění by v našich končinách vyvolávalo nějakou větší pozornost, což je možná trochu škoda. Zasloužený ohlas nedávno vzbudila torontská antikapitalistická kavárna The Anarchist.

22.5.2023 v 9:02 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 637 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

15.5.2023 v 7:12 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Černá díra evropských fondů – Maďarsko. Dokážeme to změnit?

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.

5.6.2023 v 10:17 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 461 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 526 | Diskuse

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 46.64 | Přečteno: 3072 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 673 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 4427

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Od května 2023 členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET), také náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...