Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

25. 05. 2020 8:44:34
Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

Pamatujete si, jak ministerstvo zdravotnictví (MZd) na sklonku března nakoupilo za 63 milionů korun přes neznámou švýcarskou společnost Avastech 500 čínských termokamer? Tak pokud o tom ještě nevíte, tyto termokamery ani po měsíci a půl zatím nedorazily. Buďto jsou stále ve skladech, nebo teprve na cestě. A to i přesto, že MZd obhajovalo nákup právě od této firmy tím, že chce, aby se kamery k měření teploty návštěvníků nemocnic mohly používat co nejrychleji.

Firma se sice měření teploty pomocí termokamer dříve nevěnovala, termokamery ale měla podle ministerstva dodat „téměř obratem“. Nevím, co znamená pro ministerstvo zdravotnictví spojení „téměř obratem.“ Určitě ale nejsem sám, kdo má za to, že nyní po odvolání stavu nouze, už je trochu pozdě.

Pochybné čínské termokamery

Jak už jsem také dříve zmiňoval, nebyl problém získat daleko dříve zásadně kvalitnější termokamery od české firmy Workswell. Ta už v lednu nabízela ministerstvu své produkty, ovšem bez jakékoli odezvy. Až po velké medializaci konečně začátkem dubna přišla z MZd oficiální žádost o nabídku. Nicméně to bylo ve chvíli, kdy už kývnuli na nabídku švýcarské firmy Avastech a zpětné výběrové řízení tak byl jen čistý alibismus.

Tato firma je specializovaná na bezpečnostní kamery, které jsou vhodné třeba k ochraně objektů před vloupáním, absolutně ne však k měření tělesné teploty. Tak se i přišlo na to, že přes ně budou jen přeprodány čistě čínské termokamery Yantai iRay.

Obecně jsou pak termokamery s mikrobolometrickým senzorem samy o sobě schopny měřit jen s přesností ± 2 °C. Zrovna u kontroly tělesné teploty to ale vytvoří dost zásadní rozdíl mezi normální teplotou (36,8 °C) a vysokou horečkou (38,8 °C). Firma Workswell navíc přišla na možný podvod. Jeden nejmenovaný čínský výrobce totiž stáhl produktový list, přičemž jedinou změnou byla změna odchylky měření z 2 °C na 0,6 °C, což u nich z fyzikálního hlediska není možné. Seriózní výrobci ručních termokamer proto dál uvádějí v katalogových listech údaj ± 2 °C.

Jednoznačně vhodnější pro měření teplot by byla termokamera Workswell MEDICAS, co má díky využití tzv. černého tělesa maximální odchylku měření pouze ± 0,3 °C! Jinými slovy ať už byl důvod pro nákup čínských kamer jakýkoli, v každém případě předvedli lidé na MZd naprosto donebevolající absenci soudnosti a nulové kompetence pro podobný typ nákupů.

V českých nemocnicích funguje jen jedna kamera – a je od Workswellu

Jak už jsem psal na začátku, čínské kamery i přes slíbené dodání obratem stále v českých nemocnicích nejsou. Podařilo se mi ale aspoň zprostředkovat zapůjčení jedné termokamery zdarma do nemocnice v Kladně, kde už více než tři týdny měří u vstupu teplotu a chrání tak životy lékařů, zdravotních sester i dalšího personálu a pacientů.

Po pouhých třech týdnech od objednání navíc Workswell dodal na ministerstvo zdravotnictví 20 kusů objednaných termokamer Workswell MEDICAS. Jen 20 proto, že víc si neobjednali. Mohu jen hádat, kde skončily, v nemocnicích ale ne. Tam jen stále čekají na ty čínské, které jsou od konce března v nedohlednu.

Nákup termokamer tak skončil naprostou blamáží celého ministerstva. Namísto kamer snímajících teplotu příchozích lidí objednali termokamery, které (jestli se naplní nejčernější scénáře) budou namísto přesné tělesné teploty schopné zachytit tak leda požár, což bude nemocnicím platné asi jako mrtvému kabát. Termokamery navíc stále nedorazily.

Nejedná se o první a zdaleka ani poslední kiks resortu Adama Vojtěcha. Zvláště po slibech, že roušek je údajně dost a zprávách o zakázkách u velmi pochybných firem, už to ale snad ani nepřekvapuje. Skandální mi proto nepřijde ani tak tento nákup, jako fakt, že ministr stále nebyl odvolán a ani nikdo další nebyl hnán k odpovědnosti. Kéž bych mohl dodat „zatím“.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blog:

Když si ministr zdravotnictví Vojtěch plete Čínu a Švýcarsko –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749546

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 25.5.2020 8:44 | karma článku: 41.41 | přečteno: 8802x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Radši podpořme živnostníky, než nesmyslný kanál za 15 miliard

Postavit kanál Dunaj-Odra-Labe může znít jako zajímavá investice. Už 1. fáze ale bude stát 15 miliard, a to v době, kdy máme zastavená celá odvětví ekonomiky. Živnostníkům by přitom pomohla už desetina této částky

12.1.2021 v 11:26 | Karma článku: 28.72 | Přečteno: 1032 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jsou ekologické automobily skutečně tak ekologické?

Elektromobilita je aktuální politikou EU až dost nekriticky podporována, ačkoliv se ukazuje, že elektroauta způsobují vysoké emise i kvůli jinému způsobu brždění a hybridní automobily také nejsou žádné terno.

5.1.2021 v 10:29 | Karma článku: 42.79 | Přečteno: 7118 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zpráva o silné sociální Evropě je další levicový paskvil

Čerstvá zpráva EU o silné sociální Evropě je opravdu zvláštní směsicí mnoha různých názorů. S většinou sice není problém souhlasit, leccos je potřebné, i tak má ale člověk bohužel pocit, že čte jen ideologický traktát neomarxistů.

29.12.2020 v 7:10 | Karma článku: 33.14 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Naděje pro diskriminované tatínky při rozvodu existuje

V Česku dochází k diskriminaci otců při rozvodu – opakovaně to konstatoval Ústavní soud i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Potvrzují to i statistiky svěřování dětí do péče. Už se ale objevují první vlaštovky.

21.12.2020 v 7:16 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 992 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Kladenské lesy, jak dál

Protože jsem zjistila, že ačkoli spoustu lidí bydlí přímo u lesa, neví o něm dost, a zároven je děsí stav, kdy se setkávajáí na svych vycházkách s harvestory a každý sden ubývá další a další kus lesa, ,rozhodla jsem se toutu formo

15.1.2021 v 13:38 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 248 | Diskuse

Jana Marková

Chce "demokratická" opozice TOP 09 a ODS uvolnit prostor k volebním podvodům i u nás?

Nenechme si od nikoho ukrást náš fungující a transparentní volební systém jen proto, že někdo doufá, že by mu mohl přihrát více poslaneckých křesel.

15.1.2021 v 10:50 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 792 | Diskuse

Tomáš Goláň

Mediky, kteří byli nuceni pracovat v době krize, danit nebudeme!

V politice jsou občas některé zdánlivě jednoduché věci až příliš složité a nepochopitelné. Ať už je to kvůli špatným zákonům, nebo jejich špatnému výkladu. Mnohá rozhodnutí pak odporují zdravému rozumu.

14.1.2021 v 12:53 | Karma článku: 11.51 | Přečteno: 403 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Vymíráme a pravice přikládá pod kotel

Nejlepší důchodová reforma je, když se rodí hodně dětí. Asi také většina z nás cítí nějakou odpovědnost za budoucnost národa. A zároveň stát nemá, co mluvit rodinám do toho, kolik členů mají mít.

14.1.2021 v 8:09 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 777 | Diskuse

Tomáš Goláň

Covid- právo na život

Hodně se u nás v Česku v posledním roce skloňoval pojem „lidská práva“ (snad ve všech pádech). Nejdůležitějším z těchto práv je bezesporu právo na život.

13.1.2021 v 8:18 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 450 | Diskuse
Počet článků 547 Celková karma 37.51 Průměrná čtenost 4748

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz