Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

18. 05. 2020 8:02:58
Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

Ani v době karantén kvůli pandemii COVID-19 bohužel neustávají ve své činnosti tzv. šmejdi, kteří se neštítí absolutně ničeho. Eviduji nesčetně případů, kdy se v době nouzového stavu pokoušejí předně ze starších lidí podvodným způsobem vymámit peníze. Zneužívají důvěřivosti seniorů a jejich věkem způsobené duševní a fyzické slabosti. Navíc sází na to, že lidé mají za krizových okolností větší strach a jsou proto méně ochotní se bránit nebo někomu zavolat o pomoc.

Praktiky jsou čím dál záludnější

Příkladů toho, jak se šmejdi snaží z lidí vymámit peníze, lze najít mnoho. Mezi ty nejbizarnější patří např. nabídka drahých amuletů a potravinových doplňků, které prý pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně koronaviru. Samozřejmě bez jakéhokoli prokázaného účinku. Dále byl i medializován případ, kdy místo dezinfekčního gelu dostali zákazníci obyčejnou citronovou vodu. Vyskytli se i podvodní prodejci roušek, kteří oslovovali lidi telefonicky a vydávali se za zástupce zdravotní pojišťovny.

Kapitola sama pro sebe jsou nabídky údajně levnější energie. O vážnosti situace svědčí skutečnost, že Energetický regulační úřad, který má na starost mj. i ochranu zákazníků a klientů, nyní zaznamenal nárůst případů. Podvedení zákazníci mohou spíše než úsporu čekat vysokou pokutu či jiné problémy.

Dozvěděl jsem se např. o případu nemocné osmdesátileté paní, která dostala na konci dubna dopis od energetických šmejdů, kteří ji nutili k zaplacení částky 12 500 Kč (tj. zhruba celého jejího jednoho důchodu) firmě Lidová energie s.r.o. A to přesto, že u nich nikdy neuzavírala žádnou smlouvu, aspoň ne vědomě.

Až zpětně se přišlo na to, že před třemi lety za ní přišli nějací lidé – milý pár, kterým udělala kafe. Ti se jí ptali, zda by souhlasila, že jí pošlou srovnání dodavatelů energií, proti čemuž nic nenamítala. A pak chtěli jen podepsat „potvrzení“, že u ní byli. Prý pro šéfa, aby věděl, že splnili úkol. Paní do ruky vůbec nic nedali a ona tak vůbec netušila, že jim podepsala plnou moc a smlouvu...

Falešní kontroloři a další energetičtí šmejdi

Zjištěny byly také případy zprostředkovatelů energetických aukcí vydávajících se za zástupce velkých dodavatelů či např. kontrolory. Nabízet měli roušky proti podpisu. Ve skutečnosti však šlo o podpis o změně dodavatele energie. Levnější plyn či elektřinu nabízeli i podomní prodejci, kteří využívali toho, že s rouškou je těžší identifikace a jen tak někdo je proto nepozná. Známé jsou také případy nabídek levnější elektřiny obvoláváním lidí.

Nejzáludnější na obvolávání je to, že různé lidské hyeny jsou schopné dostat z lidí potvrzení smlouvy i takto na dálku po telefonu. Zvláště lidé z řad seniorů jsou pak často velmi překvapeni, když se dozví, že nějakou smlouvu uzavřeli. Podvodníci užívají tzv. „metodu ano“, kdy volající pokládá hned několik otázek za sebou a volaný na ně odpovídá vždy jen ano. Pak ale mají volaní mnohem menší vůli říct ne, když přijde na řadu otázka uzavření smlouvy. Od takovéto smlouvy na dálku je samozřejmě možné odstoupit do 14 dní bez udání důvodu. Problém je ale v tom, že v době omezení vycházení mohli mít zvláště někteří senioři strach smlouvu písemně zrušit a jít s touto výpovědí na poštu, na což i hodně šmejdů spoléhalo.

Buďte rodičům i prarodičům nápomocní!

Určitě proto zajděte či zavolejte svým starým rodičům nebo prarodičům, jestli se jim teď taky nestalo něco podobného a věc co nejrychleji řešte. Není možné, aby se k těmto hnusným a odporným praktikám jen přihlíželo. Šmejdi by si měli uvědomit, že za podvodné jednání jim budou hrozit větší sankce než za normálních okolností a také by měli nést za své jednání důsledky. Jejich praktikám je třeba udělat přítrž!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Doporučené články:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/smejdi-telefonaty-seniori-tresty_2003201152_jak

https://dvojka.rozhlas.cz/levne-energie-rouska-proti-podpisu-nebo-amulet-proti-koronaviru-smejdi-nespi-ani-8186103

Související blog:

Přestaňme už před šmejdy strkat hlavu do písku - https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=402024

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 18.5.2020 8:02 | karma článku: 28.40 | přečteno: 2800x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 45.51 | Přečteno: 13152 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

25.5.2020 v 8:44 | Karma článku: 40.92 | Přečteno: 8417 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

11.5.2020 v 7:59 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 8062 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

V Americe se rabují obchody a švédské policistky se klečíc omlouvají davu. To chceme?

Co udělal neomarxismus a superkorektní politika s normální lidskou touhou přežít? Jak je možné, že jsme si nechali vzít staletími ověřené principy fungování společnosti?

5.6.2020 v 12:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Petr Machovský

To politická korektnost hoří v Americe

Amerika hoří, protože bílý policista zatkl černého muže způsobem, který se bohužel neslučoval se životem. Tragická událost spustila varovné domino.

5.6.2020 v 12:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 161 | Diskuse

Natálie Vachatová

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

5.6.2020 v 8:14 | Karma článku: 39.49 | Přečteno: 1638 | Diskuse

Jiří Suremka

Sucho, zastavitelnost půdy a prosazování českých potravin.

Fenomén sucha a nedostatku půdy přichází ze stejných think tanků jako předpovědi globálního oteplování.

3.6.2020 v 19:00 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 514 Celková karma 39.14 Průměrná čtenost 4602

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz