Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

11. 05. 2020 7:59:59
Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

Je rozhodně dobrou zprávou, že se podařilo dotáhnout do konce případ zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Vrah Miroslav Marček byl letos 6. dubna odsouzený k 23 letům vězení. Slibný vývoj je ale vidět i v mnoha dalších případech. Je škoda, že tyto zprávy zůstaly zastíněny koronavirem. Mohou být totiž v mnohém inspirací i pro Česko, kde se bohužel podařilo některé mafiánské praktiky dostat do politiky a veřejné správy.

Slovákům se povedlo rozbít obrovskou síť politiků, mafiánů, zkorumpovaných soudců a úředníků, kteří v zemi systematicky od roku 2010 rozkrádali evropské dotace. V současné době prověřují policisté z NAKA stovky podezřelých převodů majetku a žádostí o dotace, které jsou často spojeny s bývalou vládní garniturou. Málokdo ví, že v jejich vyšetřování ale hraje důležitou roli Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (stejný výbor upozorňuje na střet zájmu Andreje Babiše) a vyšetřovatelé z OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům).

Kontrolní mise odhalila obrovské podvody v zemědělských dotacích

Když jsme se v Evropském parlamentu dozvěděli, že 21. února 2018 na Slovensku někdo zabil Jána Kuciaka, věděli jsme, že jde o novináře, který opakovaně upozorňoval na podvody s evropskými dotacemi. Hned se proto zorganizovala první mise Evropského parlamentu na Slovensko, abychom o situaci zjistili co nejvíce rovnou na místě. Během ní jsme se pak setkali jak s politiky, tak se zemědělci i policisty a novináři.

Předně malí zemědělci nám pak posílali podklady, které jsme museli zpracovat. Týkaly se například zamítnutí dotací, protože někdo jiný už si je vzal na jejich pozemek. Pak nám dodali fotky a videa toho, jak jsou mláceni, když chtěli sklidit vlastní pole, ale policie to odmítala vyšetřovat. Nebo rozsudky, které nikdo nerespektoval. Minimálně jeden zemědělec byl i zavražděn, a mnozí další byli zastrašováni nebo jim byla ukradena půda.

Následovala druhá mise v prosinci 2018 a jak jsem podrobně psal v článku Slovensko: Vražda zemědělce, novináře a dotační podvody, co jsme při ní zjistili, nás šokovalo. Zatímco až tři čtvrtiny plateb dostalo 5 % největších „holdingů“, malí slovenští farmáři čelili výhrůžkám, krádežím půdy a zastrašování. Policie případy nevyšetřovala a regionální pracoviště Zemědělské platební agentury (PPA) vyplácelo dotace lidem s falešnými smlouvami na pronájmy pozemků.

Peníze se vyplácely na půdu bez zemědělského využití, jako byly parkoviště, letiště nebo dokonce hřbitovy. Financovány byly i předražené zemědělské stroje jako kombajny za více jak 1,5násobek a traktory za více jak dvojnásobek běžné ceny. Takových případů byly stovky a nashromážděné důkazy jsem proto předával na OLAF i Europolu.

V říjnu 2019, tedy necelé dva roky po smrti Kuciaka a upozornění na neskutečné dotační podvody, komisař pro zemědělství Hogan při jednání kontrolního výboru řekl, že všechny naše podněty využili, dál to řeší a první výsledky už přinesly 96 obviněných a nutnost vrátit 5,9 mil eur, což rozhodně není konečné číslo.

Razie si došláply na soudce i vysoce postavené úředníky

Přestaly zahálet i slovenské úřady. Už 11. března byla provedena rozsáhlá razie s názvem Bouře. Zadrženo a obviněno při ní bylo 13 soudců s vazbami na podnikatele Mariána Kočnera, který si měl objednat vraždu zmíněného novináře Kuciaka. Obvinění byli z korupce, maření spravedlnosti a také ze zasahování do nezávislosti soudu. Zadržen byl i samotný Marián Kočner, který byl obviněn z uplácení soudců. Došlo i na lidi přímo z vládních institucí. Mezi zatčenými se ocitla i bývalá státní tajemnice ministra spravedlnosti Monika Jankovská.

V rámci další rozsáhlé policejní akce, tentokrát s názvem Dobytkář, byl v noci na 23. dubna zadržen vlivný podnikatel Martin Kvietik z investiční skupiny Slavia Capital spojené se Slovenskou národní stranou (SNS). Ta byla součástí Pellegriniho vlády a připadlo jí mj. i ministerstvo zemědělství, do jehož pravomocí spadalo také přerozdělování stamilionových evropských dotací. Dalším zatčeným se stal bývalý šéf Zemědělské platební agentury (PPA) Juraj Kožuch.

Kvietik i Kožuch byli obviněni z přijímání úplatků při udělování dotací PPA, jejichž celková výše měla být 924 tisíc eur. Zatčen byl i Ľubomír Partiku, který působil na ministerstvu zemědělství jako šéf sekce zemědělské politiky a rozpočtu a Marek Kodadu, bývalý vedoucí oddělení rozvoje venkova a přímých plateb tamtéž. Na konečné rozsudky si ještě počkáme, nicméně už nyní je vidět, že žádný strom neroste do nebe a mnozí z těch, jejichž pozice byla za minulé vlády neotřesitelná, dnes musí čelit spravedlnosti.

S kontrolou využívání dotací v Česku jsme teprve na začátku

Po zmíněné prosincové misi na Slovensku jsem také musel čelit různým výhrůžkám, skutečně nepříjemným mailům i nočním SMS. Nedivil jsem se, byl jsem denně na hlavních stránkách slovenských médií a mnohým proto trnem v oku. Vyčítali mi, že se jako ne-slovenský europoslanec nemám zabývat evropskými dotacemi na Slovensku. Tehdy nás na tiskové konferenci napadl jak slovenský premiér, tak si na mě u vedení KDU-ČSL stěžovala tehdejší ministryně zemědělství.

A jak to skončilo. Trvalo necelé dva roky a přes všechny výzkumy mínění nakonec vyhrálo opoziční OLANO. S ním přišla i pozitivní energie do vyšetřování léta blokovaných a zametaných kauz. A pevně věřím, že podobně se vyvine situace i v Česku. Proto se i divím řadě úředníků českých ministerstev, že se ochotně podepisují pod obcházení zákona ve prospěch oligarchů, nebo pod předraženými nákupy na ministerstvech. Po volbách byli na Slovensku první, kdo skončil v policejní vazbě. Jak už jsem říkal na začátku, žádný strom neroste do nebe.

Hezký den a veselou mysl!

Doporučený článek:

Pavel Šafr: Zpráva obnažuje Babišův systém: Státní úředníci kolektivně kryjí jeho dotační byznys –

https://www.forum24.cz/zprava-obnazuje-babisuv-system-statni-urednici-kolektivne-kryji-jeho-dotacni-byznys/

Související blog:

Slovensko: Vražda zemědělce, novináře a dotační podvody –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=701590

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 11.5.2020 7:59 | karma článku: 34.58 | přečteno: 8056x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 45.46 | Přečteno: 13009 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

25.5.2020 v 8:44 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 8411 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

18.5.2020 v 8:02 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2798 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Natálie Vachatová

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

5.6.2020 v 8:14 | Karma článku: 35.55 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jiří Suremka

Sucho, zastavitelnost půdy a prosazování českých potravin.

Fenomén sucha a nedostatku půdy přichází ze stejných think tanků jako předpovědi globálního oteplování.

3.6.2020 v 19:00 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace

Nejen já, ale i všichni členové Podvýboru vyslovili rozhořčení s novým návrhem financování programu.

3.6.2020 v 12:16 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 175 |

Jaroslav Komínek

Veřejnou dopravou za krásami Ústeckého kraje

Psal se rok 2013, po mnoha letech nekončící stavby dálnice D8 to vypadalo, že se konečně dočkáme dokončení této významné dálnice propojující Prahu s dálniční sítí v Německu.

2.6.2020 v 8:43 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 118 | Diskuse
Počet článků 514 Celková karma 39.13 Průměrná čtenost 4602

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz