Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

WHO je pro řadu demokratických zemí zpolitizovaná a kontroverzní

4. 05. 2020 8:35:42
Světová zdravotnická organizace začala doslova bojovat o život. Poté, co jí 20 % příjmů stoplo USA, začaly i některé další země a organizace uvažovat o snížení svého příspěvku. Hlavním důvodem je její kontroverznost.

Opakovaně jsem upozorňoval na některé pochybení Světové zdravotnické organizace (WHO), které vedly minimálně z části k rozšíření současné pandemie COVID-19. Řada lidí na to reagovala dosti překvapeně s tím, že nikdy o organizaci nebo o jejích problémech neslyšela.

A není divu. Její práce je spíše odborná a běžný člověk s ní není příliš seznámen. Například málokdo ví, že díky WHO došlo ke sjednocení klasifikace nemocí nebo naprosté eliminaci některých nemocí (např. pravých neštovic v roce 1979). Na druhou stranu je ale také v posledních několika letech předmětem systematické kritiky a skandálů, které vedou k tomu, že s ní obrazně řečeno řada demokratických států už nechce mít nic společného.

Kontroverze první: uznání tradiční čínské medicíny

Pod vedením generálního ředitele Tedrose Adhanoma Ghebreyesusu, který post získal v roce 2017 jako první Afričan a nelékař, WHO směřuje k uznání tradiční čínské medicíny. Na organizaci za to dopadla zcela pochopitelná kritika ze strany vědecké a lékařské komunity. Předně kvůli tomu, že tyto praktiky nejsou založené na vědeckých důkazech, a pak také kvůli ohrožení divokých zvířat, která jsou lovena a týrána za účelem jejich využití. Připomenu, že na léčbu koronaviru třeba nyní doporučují injekce s výtažkem žluče medvědů malajských a pilulky, které mohou obsahovat nastrouhané nosorožčí rohy.

Dotazy japonských nebo jihokorejských novinářů na důvod uznání a nějaké vědecké studie k účinnosti podobných praktik, přešel tiskový mluvčí WHO mlčením. Německý list Die Welt v této souvislosti připomíná, že Etiopan Ghebreyesus se stal šéfem WHO po masivním lobbingu Číny, která čirou náhodou patří dlouhodobě k největším investorům v jeho zemi.

Kontroverze druhá: pokusy o změnu definice neplodnosti jako „nemoci jedince“

Neplodnost primárně znamená neschopnost páru počít dítě po jednom roce pravidelného nechráněného styku. Kvůli tlaku menšin se ale tato definice začíná posouvat k „právu jednotlivce“ mít rodinu, z čehož mnoha lékařům a bioetikům vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Pokud se totiž definice oficiálně změní na „neschopnost jedince počít dítě, protože nemá partnera opačného pohlaví nebo chce dítě jen sám pro sebe“, povede to jen k posílení výroby dětí na zakázku přes umělá oplodnění a kontroverzní využití náhradních matek.

Silná kritika odborné veřejnosti ale už letos v únoru WHO donutila k prohlášení, že definici neplodnosti měnit nebudou a budou pracovat jen na nové klasifikaci toho, co vše bude pod neplodnost patřit. Což je bohužel téměř „prašť jak uhoď“.

Kontroverze třetí: návrh Ghebreyesuse jmenovat Mugabeho

Naprosto nečekaně jmenoval dne 18. října 2017 už výše zmíněný generální ředitel WHO Ghebreyesus bývalého zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho ambasadorem dobré vůle organizace. Měl pomáhat s propagací boje s nepřenosnými nemocemi. Jmenování se uskutečnilo v Zimbabwe, v projevu pak Ghebreyesus chválil Mugabeho za jeho „závazek veřejnému zdraví“.

Jmenování samozřejmě vzbudilo obrovskou vlnu kritiky. Předně kvůli úrovni lidských práv v Zimbabwe, kterému v té době na postu prezidenta nebo premiéra Mugabe vládl už 37 let, a pak kvůli celkovému úpadku místního zdravotnictví. Řada novinářů také připomínala, že sám 93letý Mugabe zásadně nevyužíval domácí zdravotnictví a jezdil se léčit do Singapuru.

Kvůli pobouření bylo jmenování během pár dní zrušeno. Spekuluje se o tom, že tento pokus o jmenování Mugabeho ambasadorem dobré vůle mohl být od Ghebreyesuse formou poděkování za podporu při zvolení, protože diktátor Mugabe byl hlavou Africké unie a pomohl mu získat podporu afrických zemí.

Kontroverze čtvrtá: otázka členství Taiwanu

Taiwan patří k zemím, které nejlépe zvládají pandemii COVID-19, a to přesto, že není členem WHO (není ani členem OSN, pod které WHO spadá, vstupu dlouhodobě brání ČLR). Mezi lety 2009-2016 bylo Taiwanu dovoleno účastnit se setkání WHO jako pozorovatel. Tato možnost byla ale Taiwanu odňata kvůli nátlaku ze strany pevninské Číny. Přístup byl při mnoha příležitostech odepřen i taiwanským novinářům.

Nechvalně známou ukázkou přístupu WHO k Taiwanu se stal rozhovor Yvonne Tong, reportérky hong-kongské vysílací stanice RTHK, s jedním z poradců ředitele WHO a kanadským epidemiologem Brucem Aylwardem. Na otázku vstupu Taiwanu do WHO nejprve Aylward předstíral, že neslyší a pak řekl, ať položí jinou otázku. Na otázku, jak hodnotí počínání Taiwanu řekl, že o Číně se už bavili a rozhovor ukončil.

Důsledkem aktuální pandemie koronaviru je tak i volání po tom, aby bylo Taiwanu umožněno podílet se na činnosti WHO. Podporu vyjádřil například kanadský premiér Justin Trudeau či japonský premiér Šinzo Abe. Účast Taiwanu podpořila v lednu i mluvčí EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Virginie Battu-Henriksson.

Kontroverze pátá: reakce WHO a jejích představitelů na COVID-19

Ředitel WHO, který se dlouhodobě netají svým levicovým marxistickým myšlením, chválil na začátku února „transparentnost“ čínské reakce na vypuknutí pandemie v raném stádiu. A to navzdory mnohým zprávám, že čínské autority umlčely lékaře, kteří se snažili na nové neznámé onemocnění upozorňovat na sociálních sítích. To vyvolalo posměch WHO nejen v asijských zemích.

Už zmíněný poradce ředitele WHO Bruce Aylward, který se účastnil mise WHO v Číně uskutečněné kvůli COVID-19, chválil na konci února Čínu a prohlásil, že pokud by se nakazil koronvirovou infekcí, chtěl by se léčit v Číně.

Kvůli čínskému vlivu požadoval japonský vicepremiér Taro Aso na konci března přejmenování WHO na CHO (Chinese Health Organisation). A i když později vysvětlil, že šlo z části o žert, ukázal tak roztrpčení a naštvanost demokratických států s postupem WHO, které je podle řady svých kritiků značně levicové a snaží se až příliš vycházet vstříc ve svých závěrech různým nedemokratickým státům.

Proto pokud se WHO v brzké době nezačne měnit, čeká ji zřejmě jako řadu dalších organizací OSN úpadek a postupné ignorování. A to by byla přes veškeré výhrady a kritiku současného stavu této důležité organizace bojující s řadou světově rozšířených nemocí, neskutečná škoda.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blogy:

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749063

Státy EU by měly následovat USA a opustit Radu OSN pro lidská práva -

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=670371

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 4.5.2020 8:35 | karma článku: 34.41 | přečteno: 2035x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 45.48 | Přečteno: 13070 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

25.5.2020 v 8:44 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 8413 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

18.5.2020 v 8:02 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2799 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

11.5.2020 v 7:59 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 8057 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 6.48 | Přečteno: 132 | Diskuse

Natálie Vachatová

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

5.6.2020 v 8:14 | Karma článku: 37.76 | Přečteno: 1254 | Diskuse

Jiří Suremka

Sucho, zastavitelnost půdy a prosazování českých potravin.

Fenomén sucha a nedostatku půdy přichází ze stejných think tanků jako předpovědi globálního oteplování.

3.6.2020 v 19:00 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace

Nejen já, ale i všichni členové Podvýboru vyslovili rozhořčení s novým návrhem financování programu.

3.6.2020 v 12:16 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 175 |

Jaroslav Komínek

Veřejnou dopravou za krásami Ústeckého kraje

Psal se rok 2013, po mnoha letech nekončící stavby dálnice D8 to vypadalo, že se konečně dočkáme dokončení této významné dálnice propojující Prahu s dálniční sítí v Německu.

2.6.2020 v 8:43 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 119 | Diskuse
Počet článků 514 Celková karma 39.13 Průměrná čtenost 4602

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz