Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Česká vláda musí přestat ignorovat naše české firmy!

2. 04. 2020 13:44:33
Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.

Většině českých firem a drobným živnostníkům kvůli nařízeným karanténám významně poklesl zisk i produkce a mnozí z nich museli svoji výrobu či poskytování služeb ze dne na den úplně zastavit. Některé firmy už proto také bohužel musely přistoupit k propouštění zaměstnanců. Je zcela evidentní, že se budou muset hledat cesty k obnově ekonomiky a udržení zaměstnanosti. Samozřejmě jich bude celá řada, daly by se ale shrnout pod jedno pravidlo: podporovat české firmy v Česku. A včera bylo pozdě. Už teď je třeba aktivní zapojení českých firem, především těch, jejichž produkty už nyní mohou výrazně pomoci řešit současnou situaci.

Vláda prostě musí maximálně zapojit české soukromníky a firmy a nelétat jen pro věci do Číny, kdy ceny nemusí být lepší, rychlotesty měly jen 20% účinnost a mnoho otazníků visí i nad kvalitou jejich respirátorů, které už několik zemí proto stáhlo z oběhu. Navíc, např. Deník N už spočítal, že by Česko dokázalo boj s nákazou zvládnout i bez cizí pomoci.

Nesplněné sliby naší vlády

Českých firem schopných pomoci, je jednoduše dostatek. I proto v minulých dnech i pan premiér a pan ministr zdravotnictví řekli, že je potřeba podporovat české firmy a vědecká centra. Bohužel zůstalo jen u slov. Jak totiž ukazuje následujících několik případů, realita je podstatně odlišná od toho, co jsme mohli slyšet od představitelů naší vlády. Přestože toho mají české firmy mnoho co nabídnout, pro vládu jako by v reálu vůbec neexistovaly.

Odmítnuté špičkové české termokamery

Již před dvěma týdny jsem vládním představitelům doporučoval přístroj ke screeningu horečnatých projevů infekčních onemocnění od firmy Workswell dvou českých absolventů ČVUT. Tato firma si získala za svou termokameru špičkové kvality světové renomé. A co udělala česká vláda? O výrobky této firmy neměla zájem a ve středu oznámil ministr Vojtěch, že bude pořízeno 500 jiných termokamer. Později upřesnil, že to nemá být z Číny, ale od záhadného švýcarského výrobce, kterého však vůbec nikdo nezná. I tak to prostě není z Česka...

Namísto podpory české firmy, která prokazatelně vymyslela naprosto nový způsob měření lidí na dálku, dala přednost výrobku, který navíc není tak přesný. Já se ptám, proč!? Tento krok ministra zdravotnictví je zcela nepochybně porušením slibu, vrcholem nesoudnosti a také nehoráznou urážkou českého inovativního průmyslu. Ukázalo se, že sliby o podpoře českých firem byly jen další účelovou lží! A nejednalo se o jediné opomenutí českých výrobců!

Desítky dalších pochybení

Existují i další firmy schopné dodat materiál důležitý pro boj s koronavirem, nicméně ze strany státu není o jejich produkty vůbec zájem. Různých sporných případů je hodně, zmíním jen pár. Např. jednu svoji čerstvou zkušenost. Technologické centrum v Hradci Králové zaznamenalo desítky firem a OSVČ, které začaly šít roušky nebo vyrábět štíty na 3D tiskárnách pro nemocnice a sociální služby. Jsou schopni zajistit celou poptávku v kraji. Opět se jedná o skvělou příležitost pro vládu, jak dostát svému slibu. A jaká je skutečnost? V současné době nemají tyto firmy od státu a krajů žádné objednávky.

A ještě jeden příklad: Akutní problém představuje také nedostatek výtěrových tyčinek, kterými se nabírají vzorky od pacientů s podezřením na COVID-19. Naše firmy jsou schopné vyrábět je ve velkém. Jak si ale všiml Pavel Bělobrádek, namísto toho je musíme draze dovážet ze zahraničí. Proč? Protože naše firmy bohužel nemohou nakoupit dost materiálu pro svoji výrobu. Fakultní nemocnice a další státní instituce jim platí pozdě a nedají jim zálohovou fakturu, kterou dodavatelé surovin požadují...

Český průmysl je připraven vyrábět a je potřeba toho využít. Proč se tedy úplně zbytečně kupuje zdravotnický materiál v zahraničí, když ho můžou české firmy vyrobit dostatek a někdy i mnohem kvalitněji? Takhle si česká vláda představuje pomoc naší ekonomice v době útlumu? Musím kroutit hlavou nad tím, jak se naše vláda může chovat takhle absurdně a v době té největší krize poškozovat českou ekonomiku.

Česká vláda musí přestat ignorovat české firmy!

Hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 2.4.2020 13:44 | karma článku: 45.26 | přečteno: 10022x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 45.46 | Přečteno: 13020 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

25.5.2020 v 8:44 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 8411 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

18.5.2020 v 8:02 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2798 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

11.5.2020 v 7:59 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 8056 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 83 | Diskuse

Natálie Vachatová

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

5.6.2020 v 8:14 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Jiří Suremka

Sucho, zastavitelnost půdy a prosazování českých potravin.

Fenomén sucha a nedostatku půdy přichází ze stejných think tanků jako předpovědi globálního oteplování.

3.6.2020 v 19:00 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 453 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace

Nejen já, ale i všichni členové Podvýboru vyslovili rozhořčení s novým návrhem financování programu.

3.6.2020 v 12:16 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 175 |

Jaroslav Komínek

Veřejnou dopravou za krásami Ústeckého kraje

Psal se rok 2013, po mnoha letech nekončící stavby dálnice D8 to vypadalo, že se konečně dočkáme dokončení této významné dálnice propojující Prahu s dálniční sítí v Německu.

2.6.2020 v 8:43 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 118 | Diskuse
Počet článků 514 Celková karma 39.13 Průměrná čtenost 4602

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz