Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

23. 03. 2020 12:36:44
Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

Současná pandemie COVID-19 (nebo také SARS-CoV-2) má s největší pravděpodobností původ na čínských „mokrých trzích“ – stejně, jako se odsud rozšířil virus SARS, kterým se mezi lety 2002 - 2003 nakazilo 8 000 lidí, z nichž 774 zemřelo. Znamená to jediné. Pokud dnes porazíme aktuální koronavirus, a přitom trvale plně nevymýtíme tuto nebezpečnou praxi, tak za pár let můžeme bojovat s něčím ještě horším a větším.

Stojí se ale před hodně těžkým úkolem, protože tyto trhy jsou v Číně nejen zažitou tradicí, ale i velkým byznysem. Předně z kulturních důvodů pak zákazníci těchto trhů chtějí vidět, jak se přímo před nimi zabíjejí konkrétní zvířata, která kupují. Vědí tak, že dostávají produkty, za které zaplatili a je to asi i jakási pojistka čerstvosti. Spíš než dále popisovat, jak to pak v reálu konkrétně vypadá, doporučuji zhlédnout konkrétní videa. Níže doporučuji dvě, na youtube se jich dá ale pod „wet market“ najít desítky.

https://www.youtube.com/watch?v=X0Y4SFz_A-c (pozor, skutečně to není pro citlivé povahy!)

https://www.youtube.com/watch?v=Je0_U2ym_r0 – reportáž CNN se záběry z trhů (méně drastické)

Upozornění: Videa obsahují drastické záběry

Více jak 75 % nově se vyskytujících infekčních chorob pochází ze zvířat

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pochází tři čtvrtiny nových nebo objevujících se infekčních chorob u lidí pochází od zvířat. Výrazně vyšší podíl tzv. zoonotických virů než ostatní savci mají předně netopýři, kteří už i byli označeni za příčinu epidemií SARS, EBOLA nebo MERS. Stačí, když netopýr upustí své výkaly třeba na kus ovoce, které pak sní další zvíře. Tím se to stvoření může stát přenašečem a už se rozjede nebezpečná spirála.

A zrovna na mokrých trzích jsou netopýři v úzkém kontaktu s mnoha dalšími druhy zvířat. Proto je riziko přenosu nějaké nemoci skutečně velké, s nulovou úrovní tamní hygieny vlastně vyloženě jisté – je tedy jen otázka „kdy“ se spustí další virová pandemie podobné té dnešní.

Momentálně je jen dočasný zákaz

Čínské orgány už dočasně zakázaly nákup, prodej a přepravu volně žijících zvířat na trzích, v restauracích i na online trzích po celé zemi. Farmy, které chovají a přepravují tato zvířata, byly také umístěny do karantény a uzavřeny. Na začátku letošního února už dokonce i čínský prezident Xi Jinping řekl, že je rozhodně nutné posílit kontrolu na těchto trzích. Některé věci se ale snadněji řeknou, než udělají.

Čínský divoký masný průmysl má hodnotu 7,1 miliardy dolarů a zaměstnává 1 milion lidí. Podle zprávy Čínské akademie inženýrství z roku 2017 se hodnota tohoto odvětví v širším pojetí blíží dokonce 74 miliardám dolarů. Úplný zákaz obchodování s volně žijícími zvířaty by tak kriminalizoval podstatnou část čínské populace a byl by dost pravděpodobně neudržitelný.

Další věcí je, že jsou tyto trhy se zvířaty součástí tamní kultury, kdy se různá exotická zvířata používají i jako zázračná léčiva nebo afrodiziaka. I to je tak kromě byznysu důvodem, proč i při minulých epidemiích čínská vláda vždy dočasné zákazy opět obnovila. Konkrétně třeba po vypuknutí SARS Čína zakázala chov, přepravu a prodej cibetkovitých šelem a jiných volně žijících zvířat, ale zákaz byl zrušen jen o šest měsíců později...

Dalším problémem je, že je poměrně obtížné nastavit zákony tak, aby to pokrylo skutečně všechna zvířata ve smyslu, co bude povolené, co zakázané, co povolené jen se speciální licencí apod. V Číně (a dalších asijských zemích) se totiž bohužel poměrně běžně jedí i psi a občas nejsou ušetřeni ani dikobrazi nebo další vzácní živočichové. Více v tomto videu: https://videacesky.cz/video/vox-proc-se-v-cine-objevuji-stale-nove-nemoci.

Spusťme kampaň!

Z výše uvedeného jasně vyplývají dvě věci. Čína a další asijské země musí zcela přestat se současnou praxí divokých mokrých trhů, kdy jsou na jednom místě při mizerné hygieně držena různá živá a mrtvá zvířata. A druhá věc je, že bude nutný obrovský tlak ze zbytku světa, jestli se mají krátkodobá opatření změnit na trvalá.

Osobně už jsem poslal dopisy na českou vládu i hlavní představitele Evropského parlamentu a Komise. Vím i, že se chystají různé další petice nejen v ČR, ale i jinde v Evropě. Nezbývá tak, než si vzájemně začít držet pěsti. Nejen k překonání současné epidemie, ale i prosazení toho, aby se současná situace už neopakovala!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 23.3.2020 12:36 | karma článku: 43.01 | přečteno: 15748x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 995 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Česká vláda musí přestat ignorovat naše české firmy!

Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.

2.4.2020 v 13:44 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 9634 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Japonsko dokazuje, že to jde i bez izolací

Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...

29.3.2020 v 12:32 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 19057 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 995 | Diskuse

Anna Gamanová

Příklad stavby města odjinud - Hammarby Sjoestad, Stockholm, Švédsko

Před pár lety jsem navštívila přestavěný dok a průmyslovou oblast jménem Hammarby Sjoestad, ve Stockholmu, ve Švédsku. V čem je tato čtvrť inspirativní?

5.4.2020 v 22:05 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jiří Paroubek

Ekonomické dopady pandemie

Nemá smysl se příliš stresovat čísly odhadů, o kolik padne hospodářství té které země světa. Je ale třeba vnímat, že k ekonomickému poklesu dojde...

3.4.2020 v 13:48 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 453 | Diskuse

Petr Machovský

Pomoc státu podnikatelům aneb jak chudák do ještě větší nouze přišel

V nadpise jsem si vypůjčil název pohádky Járy Cimrmana o živnostníčkovi, který dře v potu tváře, sotva si vydělá na živobytí a pohádka končí veršem „Přišel on o všecko, i o svou roli, světem jde přesmuten s žebráckou holí“.

3.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1104 | Diskuse

Natálie Vachatová

Skládat se budete na lidi v tísni vy aneb my na víc nemáme, váš Člověk v tísni

Věděli jste, že Člověk v tísni je jednou z nejmocnějších politických neziskových organizací na planetě? A když už je financován z vašich peněz, jak byste si tipli, že se rozhodl nám se svým dvoumiliardovým rozpočtem pomoci?

3.4.2020 v 9:06 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 14421 | Diskuse
Počet článků 506 Celková karma 36.77 Průměrná čtenost 4502

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...