Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

23. 03. 2020 12:36:44
Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

Současná pandemie COVID-19 (nebo také SARS-CoV-2) má s největší pravděpodobností původ na čínských „mokrých trzích“ – stejně, jako se odsud rozšířil virus SARS, kterým se mezi lety 2002 - 2003 nakazilo 8 000 lidí, z nichž 774 zemřelo. Znamená to jediné. Pokud dnes porazíme aktuální koronavirus, a přitom trvale plně nevymýtíme tuto nebezpečnou praxi, tak za pár let můžeme bojovat s něčím ještě horším a větším.

Stojí se ale před hodně těžkým úkolem, protože tyto trhy jsou v Číně nejen zažitou tradicí, ale i velkým byznysem. Předně z kulturních důvodů pak zákazníci těchto trhů chtějí vidět, jak se přímo před nimi zabíjejí konkrétní zvířata, která kupují. Vědí tak, že dostávají produkty, za které zaplatili a je to asi i jakási pojistka čerstvosti. Spíš než dále popisovat, jak to pak v reálu konkrétně vypadá, doporučuji zhlédnout konkrétní videa. Níže doporučuji dvě, na youtube se jich dá ale pod „wet market“ najít desítky.

https://www.youtube.com/watch?v=X0Y4SFz_A-c (pozor, skutečně to není pro citlivé povahy!)

https://www.youtube.com/watch?v=Je0_U2ym_r0 – reportáž CNN se záběry z trhů (méně drastické)

Upozornění: Videa obsahují drastické záběry

Více jak 75 % nově se vyskytujících infekčních chorob pochází ze zvířat

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pochází tři čtvrtiny nových nebo objevujících se infekčních chorob u lidí pochází od zvířat. Výrazně vyšší podíl tzv. zoonotických virů než ostatní savci mají předně netopýři, kteří už i byli označeni za příčinu epidemií SARS, EBOLA nebo MERS. Stačí, když netopýr upustí své výkaly třeba na kus ovoce, které pak sní další zvíře. Tím se to stvoření může stát přenašečem a už se rozjede nebezpečná spirála.

A zrovna na mokrých trzích jsou netopýři v úzkém kontaktu s mnoha dalšími druhy zvířat. Proto je riziko přenosu nějaké nemoci skutečně velké, s nulovou úrovní tamní hygieny vlastně vyloženě jisté – je tedy jen otázka „kdy“ se spustí další virová pandemie podobné té dnešní.

Momentálně je jen dočasný zákaz

Čínské orgány už dočasně zakázaly nákup, prodej a přepravu volně žijících zvířat na trzích, v restauracích i na online trzích po celé zemi. Farmy, které chovají a přepravují tato zvířata, byly také umístěny do karantény a uzavřeny. Na začátku letošního února už dokonce i čínský prezident Xi Jinping řekl, že je rozhodně nutné posílit kontrolu na těchto trzích. Některé věci se ale snadněji řeknou, než udělají.

Čínský divoký masný průmysl má hodnotu 7,1 miliardy dolarů a zaměstnává 1 milion lidí. Podle zprávy Čínské akademie inženýrství z roku 2017 se hodnota tohoto odvětví v širším pojetí blíží dokonce 74 miliardám dolarů. Úplný zákaz obchodování s volně žijícími zvířaty by tak kriminalizoval podstatnou část čínské populace a byl by dost pravděpodobně neudržitelný.

Další věcí je, že jsou tyto trhy se zvířaty součástí tamní kultury, kdy se různá exotická zvířata používají i jako zázračná léčiva nebo afrodiziaka. I to je tak kromě byznysu důvodem, proč i při minulých epidemiích čínská vláda vždy dočasné zákazy opět obnovila. Konkrétně třeba po vypuknutí SARS Čína zakázala chov, přepravu a prodej cibetkovitých šelem a jiných volně žijících zvířat, ale zákaz byl zrušen jen o šest měsíců později...

Dalším problémem je, že je poměrně obtížné nastavit zákony tak, aby to pokrylo skutečně všechna zvířata ve smyslu, co bude povolené, co zakázané, co povolené jen se speciální licencí apod. V Číně (a dalších asijských zemích) se totiž bohužel poměrně běžně jedí i psi a občas nejsou ušetřeni ani dikobrazi nebo další vzácní živočichové. Více v tomto videu: https://videacesky.cz/video/vox-proc-se-v-cine-objevuji-stale-nove-nemoci.

Spusťme kampaň!

Z výše uvedeného jasně vyplývají dvě věci. Čína a další asijské země musí zcela přestat se současnou praxí divokých mokrých trhů, kdy jsou na jednom místě při mizerné hygieně držena různá živá a mrtvá zvířata. A druhá věc je, že bude nutný obrovský tlak ze zbytku světa, jestli se mají krátkodobá opatření změnit na trvalá.

Osobně už jsem poslal dopisy na českou vládu i hlavní představitele Evropského parlamentu a Komise. Vím i, že se chystají různé další petice nejen v ČR, ale i jinde v Evropě. Nezbývá tak, než si vzájemně začít držet pěsti. Nejen k překonání současné epidemie, ale i prosazení toho, aby se současná situace už neopakovala!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 23.3.2020 12:36 | karma článku: 43.15 | přečteno: 16230x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 27.54 | Přečteno: 718 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.83 | Přečteno: 2004 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 737 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 198 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1489 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz