Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

23. 03. 2020 12:36:44
Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

Současná pandemie COVID-19 (nebo také SARS-CoV-2) má s největší pravděpodobností původ na čínských „mokrých trzích“ – stejně, jako se odsud rozšířil virus SARS, kterým se mezi lety 2002 - 2003 nakazilo 8 000 lidí, z nichž 774 zemřelo. Znamená to jediné. Pokud dnes porazíme aktuální koronavirus, a přitom trvale plně nevymýtíme tuto nebezpečnou praxi, tak za pár let můžeme bojovat s něčím ještě horším a větším.

Stojí se ale před hodně těžkým úkolem, protože tyto trhy jsou v Číně nejen zažitou tradicí, ale i velkým byznysem. Předně z kulturních důvodů pak zákazníci těchto trhů chtějí vidět, jak se přímo před nimi zabíjejí konkrétní zvířata, která kupují. Vědí tak, že dostávají produkty, za které zaplatili a je to asi i jakási pojistka čerstvosti. Spíš než dále popisovat, jak to pak v reálu konkrétně vypadá, doporučuji zhlédnout konkrétní videa. Níže doporučuji dvě, na youtube se jich dá ale pod „wet market“ najít desítky.

https://www.youtube.com/watch?v=X0Y4SFz_A-c (pozor, skutečně to není pro citlivé povahy!)

https://www.youtube.com/watch?v=Je0_U2ym_r0 – reportáž CNN se záběry z trhů (méně drastické)

Upozornění: Videa obsahují drastické záběry

Více jak 75 % nově se vyskytujících infekčních chorob pochází ze zvířat

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pochází tři čtvrtiny nových nebo objevujících se infekčních chorob u lidí pochází od zvířat. Výrazně vyšší podíl tzv. zoonotických virů než ostatní savci mají předně netopýři, kteří už i byli označeni za příčinu epidemií SARS, EBOLA nebo MERS. Stačí, když netopýr upustí své výkaly třeba na kus ovoce, které pak sní další zvíře. Tím se to stvoření může stát přenašečem a už se rozjede nebezpečná spirála.

A zrovna na mokrých trzích jsou netopýři v úzkém kontaktu s mnoha dalšími druhy zvířat. Proto je riziko přenosu nějaké nemoci skutečně velké, s nulovou úrovní tamní hygieny vlastně vyloženě jisté – je tedy jen otázka „kdy“ se spustí další virová pandemie podobné té dnešní.

Momentálně je jen dočasný zákaz

Čínské orgány už dočasně zakázaly nákup, prodej a přepravu volně žijících zvířat na trzích, v restauracích i na online trzích po celé zemi. Farmy, které chovají a přepravují tato zvířata, byly také umístěny do karantény a uzavřeny. Na začátku letošního února už dokonce i čínský prezident Xi Jinping řekl, že je rozhodně nutné posílit kontrolu na těchto trzích. Některé věci se ale snadněji řeknou, než udělají.

Čínský divoký masný průmysl má hodnotu 7,1 miliardy dolarů a zaměstnává 1 milion lidí. Podle zprávy Čínské akademie inženýrství z roku 2017 se hodnota tohoto odvětví v širším pojetí blíží dokonce 74 miliardám dolarů. Úplný zákaz obchodování s volně žijícími zvířaty by tak kriminalizoval podstatnou část čínské populace a byl by dost pravděpodobně neudržitelný.

Další věcí je, že jsou tyto trhy se zvířaty součástí tamní kultury, kdy se různá exotická zvířata používají i jako zázračná léčiva nebo afrodiziaka. I to je tak kromě byznysu důvodem, proč i při minulých epidemiích čínská vláda vždy dočasné zákazy opět obnovila. Konkrétně třeba po vypuknutí SARS Čína zakázala chov, přepravu a prodej cibetkovitých šelem a jiných volně žijících zvířat, ale zákaz byl zrušen jen o šest měsíců později...

Dalším problémem je, že je poměrně obtížné nastavit zákony tak, aby to pokrylo skutečně všechna zvířata ve smyslu, co bude povolené, co zakázané, co povolené jen se speciální licencí apod. V Číně (a dalších asijských zemích) se totiž bohužel poměrně běžně jedí i psi a občas nejsou ušetřeni ani dikobrazi nebo další vzácní živočichové. Více v tomto videu: https://videacesky.cz/video/vox-proc-se-v-cine-objevuji-stale-nove-nemoci.

Spusťme kampaň!

Z výše uvedeného jasně vyplývají dvě věci. Čína a další asijské země musí zcela přestat se současnou praxí divokých mokrých trhů, kdy jsou na jednom místě při mizerné hygieně držena různá živá a mrtvá zvířata. A druhá věc je, že bude nutný obrovský tlak ze zbytku světa, jestli se mají krátkodobá opatření změnit na trvalá.

Osobně už jsem poslal dopisy na českou vládu i hlavní představitele Evropského parlamentu a Komise. Vím i, že se chystají různé další petice nejen v ČR, ale i jinde v Evropě. Nezbývá tak, než si vzájemně začít držet pěsti. Nejen k překonání současné epidemie, ale i prosazení toho, aby se současná situace už neopakovala!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 23.3.2020 12:36 | karma článku: 43.15 | přečteno: 16216x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!

Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

10.1.2022 v 7:30 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 4671 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pět hlavních témat, kterým se budu věnovat v roce 2022

O vánočních svátcích jsem seděl s dětmi u pohádek, přemýšlel o uplynulém roce a bilancoval. Vyhodnocoval si, co se povedlo a co ne. A samozřejmě přemýšlel o roce 2022.

3.1.2022 v 8:30 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 606 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě loni prudce vzrostl

V době, kdy všichni řeší hlavně covid-19, bychom neměli zapomínat ani na další problémy, protože s vypuknutím pandemie rozhodně nezmizely a v některých případech se stal dokonce pravý opak.

27.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Proč vytáčí kauza Janoušek lidi, paní soudkyně?

Všichni jsme si rovní a někteří jsou si rovnější. Asi tak by se dalo shrnout to, proč dnes řada lidí nevěří některým politikům a justici.

17.1.2022 v 15:18 | Karma článku: 33.07 | Přečteno: 779 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 149 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Kateřina Konečná

Podnikatelé se mohou těšit na dotace na nové elektromobily. A co ti ostatní?

Ani nevíte, jak ráda bych chtěla napsat o nastupující pětikoaliční vládě něco pozitivního. Psát jenom kritiku není moc veselé. Ale zatím mi, bohužel, nic z kroků této vlády radost nedělá a ani většině občanů.

17.1.2022 v 7:42 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 316 | Diskuse

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 8.

Čas letí jako s větrem o závod. Další, zvláštní a covidem opět poznamenaný rok je za námi. Možná i proto, abychom ten letící čas trochu zpomalili, stojí za to se ohlédnout a na uplynulý rok trochu zavzpomínat a zhodnotit jej.

16.1.2022 v 17:29 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 30.65 Průměrná čtenost 4639

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz