Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

23. 03. 2020 12:36:44
Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

Současná pandemie COVID-19 (nebo také SARS-CoV-2) má s největší pravděpodobností původ na čínských „mokrých trzích“ – stejně, jako se odsud rozšířil virus SARS, kterým se mezi lety 2002 - 2003 nakazilo 8 000 lidí, z nichž 774 zemřelo. Znamená to jediné. Pokud dnes porazíme aktuální koronavirus, a přitom trvale plně nevymýtíme tuto nebezpečnou praxi, tak za pár let můžeme bojovat s něčím ještě horším a větším.

Stojí se ale před hodně těžkým úkolem, protože tyto trhy jsou v Číně nejen zažitou tradicí, ale i velkým byznysem. Předně z kulturních důvodů pak zákazníci těchto trhů chtějí vidět, jak se přímo před nimi zabíjejí konkrétní zvířata, která kupují. Vědí tak, že dostávají produkty, za které zaplatili a je to asi i jakási pojistka čerstvosti. Spíš než dále popisovat, jak to pak v reálu konkrétně vypadá, doporučuji zhlédnout konkrétní videa. Níže doporučuji dvě, na youtube se jich dá ale pod „wet market“ najít desítky.

https://www.youtube.com/watch?v=X0Y4SFz_A-c (pozor, skutečně to není pro citlivé povahy!)

https://www.youtube.com/watch?v=Je0_U2ym_r0 – reportáž CNN se záběry z trhů (méně drastické)

Upozornění: Videa obsahují drastické záběry

Více jak 75 % nově se vyskytujících infekčních chorob pochází ze zvířat

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pochází tři čtvrtiny nových nebo objevujících se infekčních chorob u lidí pochází od zvířat. Výrazně vyšší podíl tzv. zoonotických virů než ostatní savci mají předně netopýři, kteří už i byli označeni za příčinu epidemií SARS, EBOLA nebo MERS. Stačí, když netopýr upustí své výkaly třeba na kus ovoce, které pak sní další zvíře. Tím se to stvoření může stát přenašečem a už se rozjede nebezpečná spirála.

A zrovna na mokrých trzích jsou netopýři v úzkém kontaktu s mnoha dalšími druhy zvířat. Proto je riziko přenosu nějaké nemoci skutečně velké, s nulovou úrovní tamní hygieny vlastně vyloženě jisté – je tedy jen otázka „kdy“ se spustí další virová pandemie podobné té dnešní.

Momentálně je jen dočasný zákaz

Čínské orgány už dočasně zakázaly nákup, prodej a přepravu volně žijících zvířat na trzích, v restauracích i na online trzích po celé zemi. Farmy, které chovají a přepravují tato zvířata, byly také umístěny do karantény a uzavřeny. Na začátku letošního února už dokonce i čínský prezident Xi Jinping řekl, že je rozhodně nutné posílit kontrolu na těchto trzích. Některé věci se ale snadněji řeknou, než udělají.

Čínský divoký masný průmysl má hodnotu 7,1 miliardy dolarů a zaměstnává 1 milion lidí. Podle zprávy Čínské akademie inženýrství z roku 2017 se hodnota tohoto odvětví v širším pojetí blíží dokonce 74 miliardám dolarů. Úplný zákaz obchodování s volně žijícími zvířaty by tak kriminalizoval podstatnou část čínské populace a byl by dost pravděpodobně neudržitelný.

Další věcí je, že jsou tyto trhy se zvířaty součástí tamní kultury, kdy se různá exotická zvířata používají i jako zázračná léčiva nebo afrodiziaka. I to je tak kromě byznysu důvodem, proč i při minulých epidemiích čínská vláda vždy dočasné zákazy opět obnovila. Konkrétně třeba po vypuknutí SARS Čína zakázala chov, přepravu a prodej cibetkovitých šelem a jiných volně žijících zvířat, ale zákaz byl zrušen jen o šest měsíců později...

Dalším problémem je, že je poměrně obtížné nastavit zákony tak, aby to pokrylo skutečně všechna zvířata ve smyslu, co bude povolené, co zakázané, co povolené jen se speciální licencí apod. V Číně (a dalších asijských zemích) se totiž bohužel poměrně běžně jedí i psi a občas nejsou ušetřeni ani dikobrazi nebo další vzácní živočichové. Více v tomto videu: https://videacesky.cz/video/vox-proc-se-v-cine-objevuji-stale-nove-nemoci.

Spusťme kampaň!

Z výše uvedeného jasně vyplývají dvě věci. Čína a další asijské země musí zcela přestat se současnou praxí divokých mokrých trhů, kdy jsou na jednom místě při mizerné hygieně držena různá živá a mrtvá zvířata. A druhá věc je, že bude nutný obrovský tlak ze zbytku světa, jestli se mají krátkodobá opatření změnit na trvalá.

Osobně už jsem poslal dopisy na českou vládu i hlavní představitele Evropského parlamentu a Komise. Vím i, že se chystají různé další petice nejen v ČR, ale i jinde v Evropě. Nezbývá tak, než si vzájemně začít držet pěsti. Nejen k překonání současné epidemie, ale i prosazení toho, aby se současná situace už neopakovala!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 23.3.2020 12:36 | karma článku: 43.11 | přečteno: 16020x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 45.45 | Přečteno: 12994 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

25.5.2020 v 8:44 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 8411 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

18.5.2020 v 8:02 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2798 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

11.5.2020 v 7:59 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 8056 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Natálie Vachatová

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

5.6.2020 v 8:14 | Karma článku: 33.78 | Přečteno: 828 | Diskuse

Jiří Suremka

Sucho, zastavitelnost půdy a prosazování českých potravin.

Fenomén sucha a nedostatku půdy přichází ze stejných think tanků jako předpovědi globálního oteplování.

3.6.2020 v 19:00 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace

Nejen já, ale i všichni členové Podvýboru vyslovili rozhořčení s novým návrhem financování programu.

3.6.2020 v 12:16 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 175 |

Jaroslav Komínek

Veřejnou dopravou za krásami Ústeckého kraje

Psal se rok 2013, po mnoha letech nekončící stavby dálnice D8 to vypadalo, že se konečně dočkáme dokončení této významné dálnice propojující Prahu s dálniční sítí v Německu.

2.6.2020 v 8:43 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 118 | Diskuse
Počet článků 514 Celková karma 39.13 Průměrná čtenost 4602

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz