Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Procitnutí z naivity. EU brání hranice s Tureckem

10. 03. 2020 17:06:07
Na řecko-turecké hranici trvá silně napjatá atmosféra kvůli tisícům migrantů, které prezident Erdoğan vyzval k cestě do EU. Hranice se zatím daří chránit – jak ale dlouho?

Letošní březen je skutečně náročný, udeřila epidemie covid-19 a do toho se Evropu rozhodl vydírat turecký prezident Erdoğan. Ten začal dělat vše možné, aby běžence na svém území dostal do Evropy – mj. turečtí policisté aktivně brání návratu migrantů z hranic zpět do tureckého vnitrozemí a už jim třeba i rozdali nůžky, aby se do Řecka prostříhali. O granátech, použití tanku a dronů, se raději ani více rozepisovat nebudu. Svým způsobem ale i díky zmíněnému corona viru se neopakuje situace z roku 2015, kdy Řecko běžence pouštělo dál do EU.

Ví se totiž, že v případě této krize jsou dvě třetiny čekajících u hranic lidé z Afghánistánu, pětina jsou Pákistánci a Syřanů přichází jen zhruba pět procent. A když už nic jiného, tak platí, že si u nich skutečně nemůže být nikdo jistý, že nákazu nepřinesou třeba od Iránců, kde corona virus způsobil podobnou katastrofu, jako v Číně či Itálii.

Celkově je situace jiná i proto, že mnoho zemí vystřízlivělo z politiky vítání. Rakousko má díky Sebastianovi Kurzovi podobný názor na nutnost chránit hranice jako V4. Zpátky se drží Španělsko, Francie i Švédsko, kde aktuálně dokonce vedou předvolební průzkumy nacionalističtí Švédští demokraté (viz v mém komentáři Nezvládnutá imigrace hraje do karet švédským radikálům). Opravdu se zapojilo také samotné Řecko – a co víc, i místní občané chtějí pomáhat s ochranou hranic.

Hranice jsou hlídané

V EU panuje shoda, že se musí Řecku pomoci (na twitteru jde k tomu sledovat hashtag #StandWithGreece). Vojáky či policisty vyslala řada zemí a díky koordinaci přes FRONTEX tak v místě pomáhá Řekům ještě dalších 1500 specialistů. ČR vyslala pouhých 8 policistů z jednotky rychlé reakce, další by měli následovat, bude to ale opět jen v malých počtech. Podle Jana Hamáčka totiž můžeme nabídnout jen dalších dvacet. ČR ale pošle ještě 1 milion euro na humanitární pomoc.

EU nechce jen krmit krokodýla

V posledních dnech jsem na mnoha místech viděl komentář, že EU s vypjatou situací nic nedělá. Není to pravda. Kromě těch zmiňovaných operací FRONTEXu do Řecka prakticky okamžitě letěly špičky EU v čele s Ursulou von der Leyen jako předsedkyní Komise a Charlesem Michelem jako předsedou Rady. Hned bylo řečeno, že se Tureckem nikdo nenechá vydírat, což byl jednoznačně dobrý krok. EK dále oznámila, že kvůli krizi na hranicích uvolní na pomoc Řecku 700 milionů eur (asi 18 miliard korun).

V pondělí 9/3 pak i doletěl přímo do Bruselu Erdoğan a turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu k dalším jednáním. O všech těchto zprávách informují hlavní média, ale asi chápu, že to v záplavě zpráv o corona viru může zapadnout a do povědomí se spíš dostanou poplašné emotivní zprávy z dezinformačních webů. Asi se hůř věří tomu, že to nyní díky předchozím zkušenostem funguje, jak by mělo.

Nicméně je pravda, že EU nabídla další peníze i Erdoğanovi, což se mnohým zdá jako krmení krokodýla. Tato nabídka však má několik „ale“. Shrnul je Manfred Weber, předseda lidovecké frakce v EP: „Turecku musí být jasné, že nejdříve musí vyřešit chaos na hranicích, a až pak se s EU může bavit o jakékoliv nové dohodě. Pokud chtějí víc, třeba zrušit různá vízová omezení, budeme chtít diskutovat o nelegální těžbě plynu v kyperských vodách. Pokud se budou chtít bavit o obchodu, budeme si muset také promluvit o dodržování pravidel právního státu!“

S Tureckem se bohužel dál jednat musí

Že se s Tureckem jednat musí, je bohužel prostě fakt. Nejde jen hned začít šermovat různými ekonomickými a dalšími sankcemi, což se snadno řekne, ale ruku na srdce, současné akce tureckých policistů na hranicích by pak zpětně mohly připomínat jen takovou pohádku na dobrou noc.

Vím, že vůbec není populární toto říkat, ale Evropa musí v určité míře s Tureckem dále spolupracovat. Potřebujeme jejich pomoc s řešením migrace a součinnost s ostrahou hranic. Zrovna Řecko jako ostrovní stát totiž nemá žádné klasické hranice a už v minulosti se právě dělo to, že si běženci vybrali nějaký hůře hlídaný menší ostrov a na území EU se dostali přes něj ...

Tohle si uvědomovat není stahování ocasu ani přístup na vydírání! Diskuzi se dávají jasná pravidla a Turecko je tlačeno k ústupu na svých požadavcích. Hledá se kompromis. Místo rychlých prohlášení a výbuchů emocí bych proto chtěl všechny ujistit, že EU sice nyní je na tenkém ledě, ale s velmi kvalitními bruslemi, nespočtem odtrénovaných hodin a odhodláním vyhrát. Víc než skřehotání je proto na místě držení pěstí!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 10.3.2020 17:06 | karma článku: 40.69 | přečteno: 9815x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 255 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Česká vláda musí přestat ignorovat naše české firmy!

Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.

2.4.2020 v 13:44 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 9616 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Japonsko dokazuje, že to jde i bez izolací

Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...

29.3.2020 v 12:32 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 19053 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

23.3.2020 v 12:36 | Karma článku: 43.01 | Přečteno: 15747 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 255 | Diskuse

Anna Gamanová

Příklad stavby města odjinud - Hammarby Sjoestad, Stockholm, Švédsko

Před pár lety jsem navštívila přestavěný dok a průmyslovou oblast jménem Hammarby Sjoestad, ve Stockholmu, ve Švédsku. V čem je tato čtvrť inspirativní?

5.4.2020 v 22:05 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jiří Paroubek

Ekonomické dopady pandemie

Nemá smysl se příliš stresovat čísly odhadů, o kolik padne hospodářství té které země světa. Je ale třeba vnímat, že k ekonomickému poklesu dojde...

3.4.2020 v 13:48 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 448 | Diskuse

Petr Machovský

Pomoc státu podnikatelům aneb jak chudák do ještě větší nouze přišel

V nadpise jsem si vypůjčil název pohádky Járy Cimrmana o živnostníčkovi, který dře v potu tváře, sotva si vydělá na živobytí a pohádka končí veršem „Přišel on o všecko, i o svou roli, světem jde přesmuten s žebráckou holí“.

3.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Natálie Vachatová

Skládat se budete na lidi v tísni vy aneb my na víc nemáme, váš Člověk v tísni

Věděli jste, že Člověk v tísni je jednou z nejmocnějších politických neziskových organizací na planetě? A když už je financován z vašich peněz, jak byste si tipli, že se rozhodl nám se svým dvoumiliardovým rozpočtem pomoci?

3.4.2020 v 9:06 | Karma článku: 47.11 | Přečteno: 14174 | Diskuse
Počet článků 506 Celková karma 35.95 Průměrná čtenost 4501

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...