Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Procitnutí z naivity. EU brání hranice s Tureckem

10. 03. 2020 17:06:07
Na řecko-turecké hranici trvá silně napjatá atmosféra kvůli tisícům migrantů, které prezident Erdoğan vyzval k cestě do EU. Hranice se zatím daří chránit – jak ale dlouho?

Letošní březen je skutečně náročný, udeřila epidemie covid-19 a do toho se Evropu rozhodl vydírat turecký prezident Erdoğan. Ten začal dělat vše možné, aby běžence na svém území dostal do Evropy – mj. turečtí policisté aktivně brání návratu migrantů z hranic zpět do tureckého vnitrozemí a už jim třeba i rozdali nůžky, aby se do Řecka prostříhali. O granátech, použití tanku a dronů, se raději ani více rozepisovat nebudu. Svým způsobem ale i díky zmíněnému corona viru se neopakuje situace z roku 2015, kdy Řecko běžence pouštělo dál do EU.

Ví se totiž, že v případě této krize jsou dvě třetiny čekajících u hranic lidé z Afghánistánu, pětina jsou Pákistánci a Syřanů přichází jen zhruba pět procent. A když už nic jiného, tak platí, že si u nich skutečně nemůže být nikdo jistý, že nákazu nepřinesou třeba od Iránců, kde corona virus způsobil podobnou katastrofu, jako v Číně či Itálii.

Celkově je situace jiná i proto, že mnoho zemí vystřízlivělo z politiky vítání. Rakousko má díky Sebastianovi Kurzovi podobný názor na nutnost chránit hranice jako V4. Zpátky se drží Španělsko, Francie i Švédsko, kde aktuálně dokonce vedou předvolební průzkumy nacionalističtí Švédští demokraté (viz v mém komentáři Nezvládnutá imigrace hraje do karet švédským radikálům). Opravdu se zapojilo také samotné Řecko – a co víc, i místní občané chtějí pomáhat s ochranou hranic.

Hranice jsou hlídané

V EU panuje shoda, že se musí Řecku pomoci (na twitteru jde k tomu sledovat hashtag #StandWithGreece). Vojáky či policisty vyslala řada zemí a díky koordinaci přes FRONTEX tak v místě pomáhá Řekům ještě dalších 1500 specialistů. ČR vyslala pouhých 8 policistů z jednotky rychlé reakce, další by měli následovat, bude to ale opět jen v malých počtech. Podle Jana Hamáčka totiž můžeme nabídnout jen dalších dvacet. ČR ale pošle ještě 1 milion euro na humanitární pomoc.

EU nechce jen krmit krokodýla

V posledních dnech jsem na mnoha místech viděl komentář, že EU s vypjatou situací nic nedělá. Není to pravda. Kromě těch zmiňovaných operací FRONTEXu do Řecka prakticky okamžitě letěly špičky EU v čele s Ursulou von der Leyen jako předsedkyní Komise a Charlesem Michelem jako předsedou Rady. Hned bylo řečeno, že se Tureckem nikdo nenechá vydírat, což byl jednoznačně dobrý krok. EK dále oznámila, že kvůli krizi na hranicích uvolní na pomoc Řecku 700 milionů eur (asi 18 miliard korun).

V pondělí 9/3 pak i doletěl přímo do Bruselu Erdoğan a turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu k dalším jednáním. O všech těchto zprávách informují hlavní média, ale asi chápu, že to v záplavě zpráv o corona viru může zapadnout a do povědomí se spíš dostanou poplašné emotivní zprávy z dezinformačních webů. Asi se hůř věří tomu, že to nyní díky předchozím zkušenostem funguje, jak by mělo.

Nicméně je pravda, že EU nabídla další peníze i Erdoğanovi, což se mnohým zdá jako krmení krokodýla. Tato nabídka však má několik „ale“. Shrnul je Manfred Weber, předseda lidovecké frakce v EP: „Turecku musí být jasné, že nejdříve musí vyřešit chaos na hranicích, a až pak se s EU může bavit o jakékoliv nové dohodě. Pokud chtějí víc, třeba zrušit různá vízová omezení, budeme chtít diskutovat o nelegální těžbě plynu v kyperských vodách. Pokud se budou chtít bavit o obchodu, budeme si muset také promluvit o dodržování pravidel právního státu!“

S Tureckem se bohužel dál jednat musí

Že se s Tureckem jednat musí, je bohužel prostě fakt. Nejde jen hned začít šermovat různými ekonomickými a dalšími sankcemi, což se snadno řekne, ale ruku na srdce, současné akce tureckých policistů na hranicích by pak zpětně mohly připomínat jen takovou pohádku na dobrou noc.

Vím, že vůbec není populární toto říkat, ale Evropa musí v určité míře s Tureckem dále spolupracovat. Potřebujeme jejich pomoc s řešením migrace a součinnost s ostrahou hranic. Zrovna Řecko jako ostrovní stát totiž nemá žádné klasické hranice a už v minulosti se právě dělo to, že si běženci vybrali nějaký hůře hlídaný menší ostrov a na území EU se dostali přes něj ...

Tohle si uvědomovat není stahování ocasu ani přístup na vydírání! Diskuzi se dávají jasná pravidla a Turecko je tlačeno k ústupu na svých požadavcích. Hledá se kompromis. Místo rychlých prohlášení a výbuchů emocí bych proto chtěl všechny ujistit, že EU sice nyní je na tenkém ledě, ale s velmi kvalitními bruslemi, nespočtem odtrénovaných hodin a odhodláním vyhrát. Víc než skřehotání je proto na místě držení pěstí!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 10.3.2020 17:06 | karma článku: 40.71 | přečteno: 9873x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 45.50 | Přečteno: 13108 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.

25.5.2020 v 8:44 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 8416 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

18.5.2020 v 8:02 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2800 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

11.5.2020 v 7:59 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 8058 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 6.48 | Přečteno: 146 | Diskuse

Natálie Vachatová

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

5.6.2020 v 8:14 | Karma článku: 38.83 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Jiří Suremka

Sucho, zastavitelnost půdy a prosazování českých potravin.

Fenomén sucha a nedostatku půdy přichází ze stejných think tanků jako předpovědi globálního oteplování.

3.6.2020 v 19:00 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace

Nejen já, ale i všichni členové Podvýboru vyslovili rozhořčení s novým návrhem financování programu.

3.6.2020 v 12:16 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 175 |

Jaroslav Komínek

Veřejnou dopravou za krásami Ústeckého kraje

Psal se rok 2013, po mnoha letech nekončící stavby dálnice D8 to vypadalo, že se konečně dočkáme dokončení této významné dálnice propojující Prahu s dálniční sítí v Německu.

2.6.2020 v 8:43 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 119 | Diskuse
Počet článků 514 Celková karma 39.14 Průměrná čtenost 4602

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz