Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Feministky samy sebe usvědčily ze lži

2. 03. 2020 8:10:35
Násilí, které se mužům děje, protože jsou muži – s tímto „objevem“ nyní přišly české feministky. Už totiž dál nemohou popírat fakt, že domácí násilí se ze zhruba 40 % týká mužů a ochranu tak potřebujeme i pro ně, nejen pro ženy.

Jako člověk, který se někdy od roku 2010 věnuje problematice rozvodových sporů, pomohl spuštění bezplatné nonstop linky pro oběti domácího násilí 116 006 a mj. první muž, který se domohl soudního odškodnění za stalking od dvou žen, mám upřímnou radost z toho, že Slovensko odmítlo ratifikovat tzv. Istanbulskou úmluvu. Ta se tváří jako dokument, který šmahem vyřeší násilí na ženách, mj. třeba odpornou ženskou obřízku, kdy ale podle webu endfgm.eu je nejméně odhadovaných obětí tam, kde Úmluva ratifikována není*. To je ale jen taková perlička, dokument jsem kritizoval opakovaně z více důvodů.

Domácí násilí se týká zhruba 40 % mužů

Kdybych měl jednou větou říct, co mi na IÚ vadí nejvíce, byla by to její nevyváženost a fakt, že staví ideologii nad práva obětí. Naprosto totiž nesouhlasím s konceptem „genderově podmíněného násilí“ a toho, že se násilí týká téměř výhradně jen žen, což nám text podsouvá už v prembuli. Že to tak není, prokazují mnohé výzkumy, pokud se tedy nesoustředily pouze na ženy, ale vzaly téma jako celek bez upřednostňování jedné skupiny.

Např. výzkum z roku 2010, který provedlo Národní centrum pro prevenci a sledování úrazů v USA ukázal, že 70 % případů jednostranného domácího násilí mají na svědomí právě ženy. Ty se podle studie na mužích dopouští většinou psychického týrání, které pak má často za následek fyzický útok ze strany muže. Autoři výzkumu tak vlastně vyvracejí rozšířený předsudek, že muži mají být v partnerských vztazích agresivnější než ženy. Šokující je i zjištění, že domácí násilí se má v nějaké formě vyskytovat v téměř čtvrtině všech partnerských vztahů.

K pro mnohé překvapivým číslům došla i britská organizace ManKind initiative, která se specializuje na násilí na mužích. Mj. natočili video, v němž odkazují na různé národní statistiky, podle kterých se domácí násilí týká 40 % mužů. Ve spotu jsou natočeny reakce veřejnosti na situaci, kdy se muž na ulici začne hádat se ženou a obráceně. V prvním případě se okolí aktivně zajímá, ženy se zastane, muži začne nadávat až vyhrožovat. V druhém lidé nereagují nebo s pobavením celou situaci sledují – nikdo nevystoupí ani v momentě, kdy žena muže začne mlátit... Ne nadarmo tak organizace postuje videa s hashtagem #violenceisviolence. Volně přeloženo „je jen jedno násilí“. Video do češtiny přeložila idnes.cz.

Zhruba 40 % potvrdily i české feministky

Pro čísla ale nemusíme chodit do Ameriky či Británie. Relevantní výzkumy, které se problematikou domácího násilí zabývají, máme i v ČR. Podle Analýzy výskytu a latence domácího násilí v partnerských vztazích, kterou v roce 2017 zadal český Úřad vlády, je reprezentativních hned 9 takových výzkumů. Pouze jeden se však zabývá muži i ženami současně, další dva jsou cíleny na muže, zbylých šest jen na ženy. Ve čtyřech případech bylo ještě dáno na odiv, že se žen dotazovaly jen ženy (srovnávací tabulka výzkumů na str. 24 – 25). Na straně 45 je pak tabulka potvrzující, že míra viktimizace mužů je až 38 %.

Zmíněných 38 % potvrdily i české feministky v nedávném článku o tom, že ministerstvo práce a sociální věcí chystá nový zákon, který by pomohl k vytvoření azylových míst i pro muže. Zjistili totiž, že loni požádalo 600 mužů o pomoc, 160 žádalo přímo úkryt před svou partnerkou.

Že je v Česku míra domácího násilí na mužích a ženách zhruba stejná, dokazuje i další studie Úřadu vlády, tentokrát s názvem Analýza ekonomických dopadů domácího násilí, také z roku 2017.

Jestli nějaké téma řešit „genderově neutrálně“, nechť je to domácí násilí!

Článkem na idnes se tak najednou začalo otevírat téma, o kterém dlouhodobě mluvím. Neexistuje jen násilí na ženách a nemá smysl téma řešit genderově! Tím, že ale zrovna feministické organizace najednou k tomuto používají termín „genderově podmíněné násilí na mužích“ (= násilí, které se mužům děje, protože jsou muži...), jen popřely samy sebe. Člověku z toho tak vychází, že asi pro různé dotace a příspěvky od státu jsou schopné otočit o 180°! A místo radosti, se jen zvedá tlak...

Vždyť i první zmíněná zpráva Úřadu vlády v úvodní kapitole o vymezení pojmu „domácí násilí“ jasně na str. 9 říká, že domácí násilí není genderově podmíněné, protože mezinárodní definice reflektují (ať už explicitně, či implicitně), že partnerského násilí se mohou dopouštět jak muži, tak ženy. Navíc představa, že „centra pro týrané ženy“, najednou budou nezaujatě pomáhat obětem násilí z řad mužů, je skutečně úsměvná. Muži se už teď o svých zkušenostech bojí mluvit, tohle by jim prostě nepomohlo.

Takže ještě jednou. Řešme téma domácího násilí bez zaujetí a genderových ideologií! Ve prospěch všech obětí, ať to jsou ženy, muži nebo třeba senioři či hendikepovaní. A nenechme si žádným demagogem namluvit, že zájem řešit bolestné téma domácího násilí lze prokázat jedině tím, že se bude souhlasit s ratifikací nějaké snadno zneužitelné úmluvy.

Přeji hezký den a veselou mysl!

*nejméně odhadovaných žijících obětí barbarské ženské obřízky je podle webu endfgm.eu v Litvě (5), Estonsku (8), Bulharsku (31) a na Slovensku (57). S výjimkou Estonska v těchto zemích není IÚ ratifikována. V Bulharsku byl dokument prohlášen za protiústavní. Na Slovensku uvažují i o stáhnutí podpisu, nejen o neratifikaci.

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 2.3.2020 8:10 | karma článku: 35.44 | přečteno: 2634x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 995 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Česká vláda musí přestat ignorovat naše české firmy!

Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.

2.4.2020 v 13:44 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 9634 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Japonsko dokazuje, že to jde i bez izolací

Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...

29.3.2020 v 12:32 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 19057 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

23.3.2020 v 12:36 | Karma článku: 43.01 | Přečteno: 15749 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 995 | Diskuse

Anna Gamanová

Příklad stavby města odjinud - Hammarby Sjoestad, Stockholm, Švédsko

Před pár lety jsem navštívila přestavěný dok a průmyslovou oblast jménem Hammarby Sjoestad, ve Stockholmu, ve Švédsku. V čem je tato čtvrť inspirativní?

5.4.2020 v 22:05 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jiří Paroubek

Ekonomické dopady pandemie

Nemá smysl se příliš stresovat čísly odhadů, o kolik padne hospodářství té které země světa. Je ale třeba vnímat, že k ekonomickému poklesu dojde...

3.4.2020 v 13:48 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 453 | Diskuse

Petr Machovský

Pomoc státu podnikatelům aneb jak chudák do ještě větší nouze přišel

V nadpise jsem si vypůjčil název pohádky Járy Cimrmana o živnostníčkovi, který dře v potu tváře, sotva si vydělá na živobytí a pohádka končí veršem „Přišel on o všecko, i o svou roli, světem jde přesmuten s žebráckou holí“.

3.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1104 | Diskuse

Natálie Vachatová

Skládat se budete na lidi v tísni vy aneb my na víc nemáme, váš Člověk v tísni

Věděli jste, že Člověk v tísni je jednou z nejmocnějších politických neziskových organizací na planetě? A když už je financován z vašich peněz, jak byste si tipli, že se rozhodl nám se svým dvoumiliardovým rozpočtem pomoci?

3.4.2020 v 9:06 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 14421 | Diskuse
Počet článků 506 Celková karma 36.77 Průměrná čtenost 4502

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...