Čtvrtek 20. února 2020, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. února 2020 Oldřich

Pěstounská péče v krizi - a děti v ústavech, nebo na ulici

15. 01. 2020 11:28:21
V Česku je dlouhodobý nedostatek pěstounů, což komplikuje plány MPSV na zrušení ústavů. Rozhodli se proto razantně zvýšit odměny přechodných pěstounů, aby pak děti po roce ... končily v ústavech.

Ministerstvo práce a sociálních věcí 20. 12. spustilo připomínkové řízení k návrhu novely zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Návrh si klade za cíl předně úpravu financování oblasti a i přes své poměrně úzké vymezení okamžitě vyvolal vlnu rozčarování až odporu mezi těmi, kdo se problematikou zabývají. Obsahuje totiž řadu nelogických a nedomyšlených opatření, které by se ve svém důsledku obrátily proti dětem.

Největší rozruch způsobil návrh mezi přechodnými a dlouhodobými pěstouny, kteří při jednání parlamentních sociálních komisí opakovaně vyjadřovali přání více sjednotit oba druhy péče o ohrožené děti a naopak upravit legislativu v případech, kdy je třeba pěstounkou babička, ačkoliv matka nezřídka žije ve stejné domácnosti...

MPSV ale řeklo ne. Příbuzenskou péči nevyčlenilo a ještě prohloubilo dosavadní už dost hlubokou propast mezi zmíněnými dvěma typy pěstounství. Navrhli totiž razantně zvýšit odměny jen pěstounům přechodným, kteří se o dítě starají maximálně rok, aby jej pak předali dál. U dlouhodobých pěstounů zůstává většina odměn stejná, tedy např. 12 000 Kč při péči o jedno dítě.

Jak samo ministerstvo napsalo na FB (zkráceno): „Pěstouni jsou lidé, kteří se obětují pro druhé a taková práce musí být férově odměněna. Odměna pro přechodné pěstouny se nezvyšovala od roku 2013. Za péči o svěřené děti mají nyní dvacet tisíc korun „hrubého“ měsíčně, a to bez ohledu na to, o kolik dětí pečují. Tato částka by se při péči o jedno dítě měla zvýšit na třicet tisíc korun měsíčně. Pokud jde o zdravotně handicapované dítě, měla by být odměna třicet šest tisíc korun, stejně tak je dávka zvýšena, pokud bude přijato více dětí, např. sourozenecká skupina.“

Když nebudou dlouhodobí pěstouni, budou se děti vracet do ústavů

Co se logicky po zjištění těchto detailů návrhu stalo? Dvě věci. Předně někteří přechodní pěstouni začali vysvětlovat, jak si proti dlouhodobým zvýšení odměny zaslouží, protože jsou hlavní trumf vlády ke zrušení ústavů, jejich péče je pořád výrazně levnější než pobyt dětí v drahých ústavech, jejich nasazení je 100% a nemají proto k tomu ani žádnou jinou práci. Dlouhodobí se začali cítit kvůli skutečně zásadnímu rozdílu v odměně podvedení, a hlavně jim okamžitě došlo, že teď už téměř nikdo nebude mít o dlouhodobou péči zájem – a ohrožené děti budou čím dál častěji končit v ústavech. Naštěstí zasáhla například Asociace náhradních rodin ČR, která vyzvala ke spolupráci a společnému posílání připomínek k novele.

Novela staví děti proti rodičům!

Druhá věc, která se stala, a to považuji za mnohem, mnohem závažnější je, že se započatá diskuze o změně ochrany dětí víceméně scvrkla jen na diskuze o odměnách pěstounů. I mě výše to donutilo popisovat hlavně tohle. Nerad bych ale, aby unikla jedna podstatná skutečnost, kterou návrh také obsahuje.

Z textu vyplývá (konkrétně z § 42a), že „způsobilé děti“ budou moci samy uzavírat smlouvy o pobytu v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP, veřejnosti známé spíše jako „klokánky“), a to až na dobu tří měsíců. Čistě teoreticky tak bude stačit hádka s rodiči, jestli třeba mohou být s partou venku po půlnoci a puberťák bude moci odejít z rodiny.

V případě, že jsou k tomu nezpůsobilé a nemají nikoho, kdo by za ně smlouvu v danou chvíli uzavřel (rodiče, poručníka nebo jinou osobu odpovědnou za výchovu), uzavře smlouvu za děti OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí). Jak ale není vůbec definována ona způsobilost, tak nikdo neví, jak se to bude určovat a ani sami pracovníci OSPOD netuší, jak to mají rozhodnout, když dítě uvidí třeba poprvé v životě...

Není to poprvé, co legislativa MPSV obsahuje podobné prazvláštní posílení práv nezletilých dětí (viz kritizované příručky pro kurátory), které podle nich mají „právo na chybu“. Proto se domnívám, že vágní formulace byla skutečně záměr a bude obtížné vyjednat změny.

Důsledky novely: pěstounská péče v krizi, děti v ústavech a na ulici

Shrňme si důsledky, které by novela přinesla, pokud se nepodaří prosadit dostatek připomínek:

  1. Pravděpodobně přibudou přechodní pěstouni. Proti tomu nic nenamítám, jen houšť a větší kapky.
  2. Nepřibudou ale klíčoví dlouhodobí pěstouni a vypiplané děti tak stejně budou čím dál častěji končit v ústavech.
  3. Dál se bude v mnoha případech zneužívat příbuzenské pěstounství kvůli dávkám a tito „pěstouni“ budou dělat medvědí službu všem ostatním, kteří před schválením podstupují mnoha testy, školeními a supervizí – viz případ tetou utýrané dvouleté Janičky.
  4. Problémovým nezletilým dětem se pravděpodobně rozšíří možnosti, jak se postavit proti rodičům.
  5. K žádné skutečně podstatné změně v systému ochrany dětí nedojde.

A za tohle si MPSV myslí, že je někdo pochválí? Ani omylem!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 15.1.2020 11:28 | karma článku: 37.74 | přečteno: 5107x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak řecký soud a úředníci zlikvidovali českého řidiče kamionu

Za řízení kamionu, v němž byly neproclené cigarety, skončil ve vězení a po 20 letech je ještě v exekuci se stále rostoucím dluhem přes 44 000 000 Kč. To je případ českého řidiče a jeho absurdního odsouzení v Řecku.

17.2.2020 v 16:07 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 14166 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bezpečnost občanů nesnese žádné kompromisy

Jedna ze základních lidských potřeb je pocit bezpečí. Toho ale nedosáhneme jen odvrácením násilí a dalších hrozeb. Je potřeba mnohem víc a politici si musí uvědomit, že podceňování problémů spojených s bezpečností se nevyplácí.

7.2.2020 v 7:38 | Karma článku: 26.99 | Přečteno: 888 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Kvalita silnic odpovídá špatné kvalitě řízení našeho státu

V žebříčku Světového ekonomického fóra týkající se kvality silnic obsadila ČR velmi nelichotivou 76. příčku za Svazijskem, Albánií a Burundi. Neblahá situace se už mnoho let nelepší a jedná se o tristní výsledek současné vlády.

4.2.2020 v 11:53 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 928 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Novinářské mýty a nesmysly o Marianu Jurečkovi

Od mimořádného sjezdu KDU-ČSL neustále někde slyším, jak jsme „do půl roku“ ve vládě, protože předsedou se stal Marian Jurečka. Proč najednou taková negace? Oni jsou snad zrovna lidovci stranou pouze jednoho muže?

30.1.2020 v 13:50 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 1783 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Machovský

Stát už asi nemá z čeho rozdávat, tak si půjčí bezúročně od podnikatelů

Ve středu 12. února 2020 schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona, měnící daňový řád.Tato novela prodlouží lhůtu, kdy se podnikatelům vrátí odpočet DPH, o 15 dnů.Vzniklý problém podnikatelů očividně vládní poslance nezajímá.

19.2.2020 v 16:35 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 489 | Diskuse

Hana Šťastná

Americký dobytek a Trump ubližují ČR. Který klaun se jí zastane?

Při poslechu „oscarového“ projevu amerického herce Joaquina Phoenixe (JP) jsem si vzpomněla na smutný osud Čestmíry Radové (ČR), na poťouchlost Donalda Trumpa a na chřadnoucí české zemědělství.

19.2.2020 v 14:46 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 456 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Smutné tance nad hroby obětí totalitních režimů

Dvacáté století přineslo kromě spousty dobrého naší zemi také dvě hrůzná období nadvlády totalitních režimů. Proto si jej bezpochyby stojí za to připomínat. A rozhodně by tato premisa měla stát nad všemi parciálními zájmy.

18.2.2020 v 10:36 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 467 | Diskuse

Natálie Vachatová

Bylo mi líto, že nemám boty, než jsem potkal člověka, který nemá nohy

Z událostí poslední doby se může zdát, že realita našich všedních dnů se stále zhoršuje. Já si ale myslím, že je to pořád ještě dobré. Může být totiž hůř, a proto bychom nyní neměli propadat panice. Tedy ještě ne teď.

18.2.2020 v 8:29 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Paroubek

Obnova pomníku vítězného katolicismu

Když před pár lety rozhodla Česká biskupská konference o znovuumístění kalichu do výklenku v průčelí Týnského chrámu, a to namísto sochy Panny Marie vítězné, považoval jsem to ze strany katolické církve za rozumné gesto.

17.2.2020 v 17:09 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1151 | Diskuse
Počet článků 497 Celková karma 36.38 Průměrná čtenost 4342

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz