Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

ARD a ORF: Školky mohly umožňovat pedofilům hrátky s dětmi

9. 12. 2019 10:17:51
Představte si, že si stačí koupit za 200 – 250 eur dvoudenní kurz na to, jak se správně „mazlit s dětmi“. Nemusíte mít žádné pedagogické vzdělání, můžete být recidivista, a přesto vás pak hned pustí do školek za dětmi.

O níže popsané kauze informovala ve společné reportáži německá televize ARD a rakouská ORF. Postavili se tak za rodiče, kterým nikdo nevěřil, že by se něco podobného mohlo dít.

Aktivit, jakými mohou trávit svůj čas malé děti ve školkách, dnes existuje opravdu nepřeberné množství. Stačí si jen vybrat. Jenomže platí, že zdaleka ne všechny nabízené činnosti dětem prospívají. A co je ještě horší, některé dokonce mohou způsobit dětem vážná traumata, která si s sebou mohou nést po celý zbytek života.

Nedávno vzbudila zvláště v německy mluvících zemích i mezi širší veřejností rozruch vzdělávací metoda Original Play, která prý „hledá cestu ke zlepšení vztahů mezi jednotlivci i skupinami nahrazením agrese a násilí mezi lidmi ohleduplností a láskou.“ Tuto metodu „vyvinul“ Američan Fred Donaldson a je popisována jako zábava, „která pomáhá řešit potíže dětských kolektivů. Outsideři se dostanou do hry, vůdčí typy reagují s respektem. A při tom všem září dětem obličeje!“ Na první pohled působí tohle všechno jako krásná myšlenka. Při bližším zkoumání této pedagogické metody bychom ale měli zbystřet. „Sovy“ totiž nejsou, čím se zdají být...

Donaldsonova „ezoterická“ pedagogika

Silné pochybnosti musí vyvolávat už samotná osoba zakladatele. Fred Donaldson bývá často prezentovaný jako profesor psychologie, který působil na několika univerzitách. Ve skutečnosti však tento člověk není ani profesor, a dokonce ani nemá vystudovanou psychologii či obor související se vzděláváním. Má doktorát z geografie a na rozdíl od vystudovaných pedagogů tedy nemá žádné potřebné vzdělání potřebné pro práci s dětmi, i když svoji činnost provádí několik desítek let. Je tedy více než zarážející, že Original Play měla být dokonce uznána UNICEF jako prevence násilí.

Základem toho, co tento pán hlásá, se stalo jeho dílo „Playing by Heart“. Jedná se o knihu, kterou by spíše než mezi pedagogickou literaturu, bylo lepší zařadit do kategorie ezoterika. Sám Donaldson mluví o své metodě vzdělávání jako o originální hře zaměřené proti dětské agresi na ezoterické úrovni. Original Play má být podle jeho slov pokusem přeložit, co děti a zvířata demonstrují bez řeči. Popis metody zní velice zvláštně, ale v praxi to znamená, že děti spolu s naprosto cizími dospělými lidmi lezou po sobě, tlačí se na sebe, povalují se, hladí se nebo se mačkají.

Určitě vás teď napadá, že takové aktivity mohou být vítanou příležitostí pro pedofily a rozhodně nejste sami. Stejného názoru jsou totiž i odborníci, kteří se výchovnou metodou Original Play zabývali. V Německu známá psycholožka Michaela Huber z Göttingenu, která se specializuje na psychotraumatologii a dělá poradkyni mimo jiné Spolkovému kriminalistickému úřadu, se podrobně zabývala Donaldsonovou knihou a došla ke znepokojujícím závěrům: „Pro mě, v mých očích, je to pozvánka k překračování mezí u dětí.“ Ještě ostřeji a přímočařeji se vyjádřil Rakušan Karl-Heinz Brisch, dětský psychiatr z Paracelsovy soukromé lékařské univerzity v Salcburku: „Naskočila mi opravdu husí kůže po zádech, protože se zde vyskytuje celá řada pasáží, které se dají číst jako návod pro pedofily.“

Metodu Freda Donaldsona pomáhají po celém světě šířit desítky jeho tzv. učňů působících v rámci organizace International Foundation for Original Play (Mezinárodní nadace pro Original Play). Dalším důvodem k vážnému znepokojení je skutečnost, že učněm se může stát každý, kdo absolvuje Donaldsonův workshop, na který nejsou vyžadovány žádné zvláštní podmínky. Mohou ho absolvovat nejen lidé bez pedagogického vzdělání (což by asi vadilo ze všeho nejméně), ale dokonce i kriminálníci s prokázanými pedofilními sklony. Jak píše Berliner Zeitung, pro účast ve workshopu není vyžadována žádná legitimace nebo výpis z rejstříku trestů. Registrace na workshop stojí v Německu mezi 200 – 250 €. Workshopy jsou dvoudenní a po jejich ukončení může zájemce, který si kurs zaplatil, jít do školek mezi děti.

Německo prošetřuje podezření z pedofilie

Asi nikoho proto nemůže překvapit, že zvláště Německem nedávno otřásl skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách, v nichž se využívala právě metoda Original Play. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů docházet ke zneužívání. Německá veřejnoprávní televize ARD ve spolupráci s rakouskou veřejnoprávní ORF natočily společně reportáž, ve které odkryly praktiky odehrávající se za zdmi mateřských škol.

Rodiče dětí, u kterých mělo dojít k sexuálnímu zneužití, znásilnění anebo k zlomeninám končetin, uváděli děsivá svědectví o tom, co se dělo s jejich dětmi v mateřských školkách. Rodiče si v reportáži přáli zůstat v anonymitě, protože už nyní čelí obrovským tlakům, a také proto, aby byla zajištěna jejich bezpečnost.

Za zmínku proto stojí následujících několik výpovědí: Otec zneužitého dítěte prohlásil v reportáži pro německou televizi ARD: „Když jsem na fotkách viděl, kolik naprosto cizích lidí si hrálo s našimi dětmi, udělalo se mi skutečně špatně z toho, co se stalo.“

V některých případech měly hry vést k trestným činům tvrdí také další otec: „Náš syn nám v kontextu s touto "Original Play" popsal velmi přesně sexuální a násilné skutečnosti, které nám i předvedl. My zde nehovoříme jen o těžkých sexuálních zneužitích, znásilnění, ale také o násilí, ponížení, sadismu. Byla zde informace, že měl do školky přijít jeden Američan, zakladatel těchto her. Uvedlo se také, že dětem udělá v této souvislosti přednášku. Nevěděli jsme ale, že přišlo minimálně devět cizích dospělých lidí, které jsme nikdy před tím neviděli.“

Vyšetřování naráží na problémy, rodičům nikdo nevěří

Ve dvou největších německých městech, Berlíně a Hamburku, proto čelí organizace „Original Play“ už podezřením ze spáchání sexuálního a fyzického zneužití dětí v mateřských školkách. V obou městech se objevilo celkem šest případů podezření. Rodiče podali několik trestních oznámení, vyšetřování byla ale státním zastupitelstvím zastavena.

Vyšetřování komplikovalo hned několik věcí. Rodiče naráželi na to, že jejich obviněním nikdo nevěřil a problémem byl také strach a stud. Obvinění považovalo Státní zastupitelství za nevěrohodná a chyběly důkazy. Navíc došlo i k mnoha pochybením ve vyšetřování. Jak např. informoval německý zpravodajský portál RBB24, podezřelí se o vyšetřování dozvěděli ještě předtím, než u nich vůbec mohla být provedena kontrola! Vyšetřovací orgány také neprozkoumaly osobní počítače podezřelých a nevyslechly z terapeutických důvodů samotné oběti – tedy děti, jak o tom svědčí i následující případ, kdy došlo dokonce ke zranění na intimních místech.

Matka dívenky z Hamburku v reportáži vypověděla o možném sexuálním zneužití své dcery při „Original Play“ následující: „Na začátku to bylo vždycky tak, že když jsem přivedla dceru ze školky, řekla mi, že ji bolí zadeček nebo intimní místa. Že tam uvnitř měla trn. Nechtěla už chodit do školky.“ To samé vypověděla dívenka i před doktorkou, z terapeutických důvodů už ale bohužel ne na policii.

Naděje na znovuotevření případů ale stále existuje a děti by nakonec vyslechnuté být mohly. Postižení se totiž obrátili na berlínského politika Burkarda Dreggera (CDU), který chce podle informací německého listu Berliner Zeitung dosáhnout znovuotevření případů. Zda se mu to podaří, ukáže až budoucnost.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 9.12.2019 10:17 | karma článku: 42.18 | přečteno: 6384x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak řecký soud a úředníci zlikvidovali českého řidiče kamionu

Za řízení kamionu, v němž byly neproclené cigarety, skončil ve vězení a po 20 letech je ještě v exekuci se stále rostoucím dluhem přes 44 000 000 Kč. To je případ českého řidiče a jeho absurdního odsouzení v Řecku.

17.2.2020 v 16:07 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 14149 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bezpečnost občanů nesnese žádné kompromisy

Jedna ze základních lidských potřeb je pocit bezpečí. Toho ale nedosáhneme jen odvrácením násilí a dalších hrozeb. Je potřeba mnohem víc a politici si musí uvědomit, že podceňování problémů spojených s bezpečností se nevyplácí.

7.2.2020 v 7:38 | Karma článku: 26.99 | Přečteno: 888 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Kvalita silnic odpovídá špatné kvalitě řízení našeho státu

V žebříčku Světového ekonomického fóra týkající se kvality silnic obsadila ČR velmi nelichotivou 76. příčku za Svazijskem, Albánií a Burundi. Neblahá situace se už mnoho let nelepší a jedná se o tristní výsledek současné vlády.

4.2.2020 v 11:53 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 928 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Novinářské mýty a nesmysly o Marianu Jurečkovi

Od mimořádného sjezdu KDU-ČSL neustále někde slyším, jak jsme „do půl roku“ ve vládě, protože předsedou se stal Marian Jurečka. Proč najednou taková negace? Oni jsou snad zrovna lidovci stranou pouze jednoho muže?

30.1.2020 v 13:50 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 1783 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Machovský

Stát už asi nemá z čeho rozdávat, tak si půjčí bezúročně od podnikatelů

Ve středu 12. února 2020 schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona, měnící daňový řád.Tato novela prodlouží lhůtu, kdy se podnikatelům vrátí odpočet DPH, o 15 dnů.Vzniklý problém podnikatelů očividně vládní poslance nezajímá.

19.2.2020 v 16:35 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 480 | Diskuse

Hana Šťastná

Americký dobytek a Trump ubližují ČR. Který klaun se jí zastane?

Při poslechu „oscarového“ projevu amerického herce Joaquina Phoenixe (JP) jsem si vzpomněla na smutný osud Čestmíry Radové (ČR), na poťouchlost Donalda Trumpa a na chřadnoucí české zemědělství.

19.2.2020 v 14:46 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Smutné tance nad hroby obětí totalitních režimů

Dvacáté století přineslo kromě spousty dobrého naší zemi také dvě hrůzná období nadvlády totalitních režimů. Proto si jej bezpochyby stojí za to připomínat. A rozhodně by tato premisa měla stát nad všemi parciálními zájmy.

18.2.2020 v 10:36 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 467 | Diskuse

Natálie Vachatová

Bylo mi líto, že nemám boty, než jsem potkal člověka, který nemá nohy

Z událostí poslední doby se může zdát, že realita našich všedních dnů se stále zhoršuje. Já si ale myslím, že je to pořád ještě dobré. Může být totiž hůř, a proto bychom nyní neměli propadat panice. Tedy ještě ne teď.

18.2.2020 v 8:29 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Paroubek

Obnova pomníku vítězného katolicismu

Když před pár lety rozhodla Česká biskupská konference o znovuumístění kalichu do výklenku v průčelí Týnského chrámu, a to namísto sochy Panny Marie vítězné, považoval jsem to ze strany katolické církve za rozumné gesto.

17.2.2020 v 17:09 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1151 | Diskuse
Počet článků 497 Celková karma 36.38 Průměrná čtenost 4342

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz