Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

ARD a ORF: Školky mohly umožňovat pedofilům hrátky s dětmi

9. 12. 2019 10:17:51
Představte si, že si stačí koupit za 200 – 250 eur dvoudenní kurz na to, jak se správně „mazlit s dětmi“. Nemusíte mít žádné pedagogické vzdělání, můžete být recidivista, a přesto vás pak hned pustí do školek za dětmi.

O níže popsané kauze informovala ve společné reportáži německá televize ARD a rakouská ORF. Postavili se tak za rodiče, kterým nikdo nevěřil, že by se něco podobného mohlo dít.

Aktivit, jakými mohou trávit svůj čas malé děti ve školkách, dnes existuje opravdu nepřeberné množství. Stačí si jen vybrat. Jenomže platí, že zdaleka ne všechny nabízené činnosti dětem prospívají. A co je ještě horší, některé dokonce mohou způsobit dětem vážná traumata, která si s sebou mohou nést po celý zbytek života.

Nedávno vzbudila zvláště v německy mluvících zemích i mezi širší veřejností rozruch vzdělávací metoda Original Play, která prý „hledá cestu ke zlepšení vztahů mezi jednotlivci i skupinami nahrazením agrese a násilí mezi lidmi ohleduplností a láskou.“ Tuto metodu „vyvinul“ Američan Fred Donaldson a je popisována jako zábava, „která pomáhá řešit potíže dětských kolektivů. Outsideři se dostanou do hry, vůdčí typy reagují s respektem. A při tom všem září dětem obličeje!“ Na první pohled působí tohle všechno jako krásná myšlenka. Při bližším zkoumání této pedagogické metody bychom ale měli zbystřet. „Sovy“ totiž nejsou, čím se zdají být...

Donaldsonova „ezoterická“ pedagogika

Silné pochybnosti musí vyvolávat už samotná osoba zakladatele. Fred Donaldson bývá často prezentovaný jako profesor psychologie, který působil na několika univerzitách. Ve skutečnosti však tento člověk není ani profesor, a dokonce ani nemá vystudovanou psychologii či obor související se vzděláváním. Má doktorát z geografie a na rozdíl od vystudovaných pedagogů tedy nemá žádné potřebné vzdělání potřebné pro práci s dětmi, i když svoji činnost provádí několik desítek let. Je tedy více než zarážející, že Original Play měla být dokonce uznána UNICEF jako prevence násilí.

Základem toho, co tento pán hlásá, se stalo jeho dílo „Playing by Heart“. Jedná se o knihu, kterou by spíše než mezi pedagogickou literaturu, bylo lepší zařadit do kategorie ezoterika. Sám Donaldson mluví o své metodě vzdělávání jako o originální hře zaměřené proti dětské agresi na ezoterické úrovni. Original Play má být podle jeho slov pokusem přeložit, co děti a zvířata demonstrují bez řeči. Popis metody zní velice zvláštně, ale v praxi to znamená, že děti spolu s naprosto cizími dospělými lidmi lezou po sobě, tlačí se na sebe, povalují se, hladí se nebo se mačkají.

Určitě vás teď napadá, že takové aktivity mohou být vítanou příležitostí pro pedofily a rozhodně nejste sami. Stejného názoru jsou totiž i odborníci, kteří se výchovnou metodou Original Play zabývali. V Německu známá psycholožka Michaela Huber z Göttingenu, která se specializuje na psychotraumatologii a dělá poradkyni mimo jiné Spolkovému kriminalistickému úřadu, se podrobně zabývala Donaldsonovou knihou a došla ke znepokojujícím závěrům: „Pro mě, v mých očích, je to pozvánka k překračování mezí u dětí.“ Ještě ostřeji a přímočařeji se vyjádřil Rakušan Karl-Heinz Brisch, dětský psychiatr z Paracelsovy soukromé lékařské univerzity v Salcburku: „Naskočila mi opravdu husí kůže po zádech, protože se zde vyskytuje celá řada pasáží, které se dají číst jako návod pro pedofily.“

Metodu Freda Donaldsona pomáhají po celém světě šířit desítky jeho tzv. učňů působících v rámci organizace International Foundation for Original Play (Mezinárodní nadace pro Original Play). Dalším důvodem k vážnému znepokojení je skutečnost, že učněm se může stát každý, kdo absolvuje Donaldsonův workshop, na který nejsou vyžadovány žádné zvláštní podmínky. Mohou ho absolvovat nejen lidé bez pedagogického vzdělání (což by asi vadilo ze všeho nejméně), ale dokonce i kriminálníci s prokázanými pedofilními sklony. Jak píše Berliner Zeitung, pro účast ve workshopu není vyžadována žádná legitimace nebo výpis z rejstříku trestů. Registrace na workshop stojí v Německu mezi 200 – 250 €. Workshopy jsou dvoudenní a po jejich ukončení může zájemce, který si kurs zaplatil, jít do školek mezi děti.

Německo prošetřuje podezření z pedofilie

Asi nikoho proto nemůže překvapit, že zvláště Německem nedávno otřásl skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách, v nichž se využívala právě metoda Original Play. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů docházet ke zneužívání. Německá veřejnoprávní televize ARD ve spolupráci s rakouskou veřejnoprávní ORF natočily společně reportáž, ve které odkryly praktiky odehrávající se za zdmi mateřských škol.

Rodiče dětí, u kterých mělo dojít k sexuálnímu zneužití, znásilnění anebo k zlomeninám končetin, uváděli děsivá svědectví o tom, co se dělo s jejich dětmi v mateřských školkách. Rodiče si v reportáži přáli zůstat v anonymitě, protože už nyní čelí obrovským tlakům, a také proto, aby byla zajištěna jejich bezpečnost.

Za zmínku proto stojí následujících několik výpovědí: Otec zneužitého dítěte prohlásil v reportáži pro německou televizi ARD: „Když jsem na fotkách viděl, kolik naprosto cizích lidí si hrálo s našimi dětmi, udělalo se mi skutečně špatně z toho, co se stalo.“

V některých případech měly hry vést k trestným činům tvrdí také další otec: „Náš syn nám v kontextu s touto "Original Play" popsal velmi přesně sexuální a násilné skutečnosti, které nám i předvedl. My zde nehovoříme jen o těžkých sexuálních zneužitích, znásilnění, ale také o násilí, ponížení, sadismu. Byla zde informace, že měl do školky přijít jeden Američan, zakladatel těchto her. Uvedlo se také, že dětem udělá v této souvislosti přednášku. Nevěděli jsme ale, že přišlo minimálně devět cizích dospělých lidí, které jsme nikdy před tím neviděli.“

Vyšetřování naráží na problémy, rodičům nikdo nevěří

Ve dvou největších německých městech, Berlíně a Hamburku, proto čelí organizace „Original Play“ už podezřením ze spáchání sexuálního a fyzického zneužití dětí v mateřských školkách. V obou městech se objevilo celkem šest případů podezření. Rodiče podali několik trestních oznámení, vyšetřování byla ale státním zastupitelstvím zastavena.

Vyšetřování komplikovalo hned několik věcí. Rodiče naráželi na to, že jejich obviněním nikdo nevěřil a problémem byl také strach a stud. Obvinění považovalo Státní zastupitelství za nevěrohodná a chyběly důkazy. Navíc došlo i k mnoha pochybením ve vyšetřování. Jak např. informoval německý zpravodajský portál RBB24, podezřelí se o vyšetřování dozvěděli ještě předtím, než u nich vůbec mohla být provedena kontrola! Vyšetřovací orgány také neprozkoumaly osobní počítače podezřelých a nevyslechly z terapeutických důvodů samotné oběti – tedy děti, jak o tom svědčí i následující případ, kdy došlo dokonce ke zranění na intimních místech.

Matka dívenky z Hamburku v reportáži vypověděla o možném sexuálním zneužití své dcery při „Original Play“ následující: „Na začátku to bylo vždycky tak, že když jsem přivedla dceru ze školky, řekla mi, že ji bolí zadeček nebo intimní místa. Že tam uvnitř měla trn. Nechtěla už chodit do školky.“ To samé vypověděla dívenka i před doktorkou, z terapeutických důvodů už ale bohužel ne na policii.

Naděje na znovuotevření případů ale stále existuje a děti by nakonec vyslechnuté být mohly. Postižení se totiž obrátili na berlínského politika Burkarda Dreggera (CDU), který chce podle informací německého listu Berliner Zeitung dosáhnout znovuotevření případů. Zda se mu to podaří, ukáže až budoucnost.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 9.12.2019 10:17 | karma článku: 42.18 | přečteno: 6372x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Nenechme klimatickou debatu ovládnout radikály

Neustálé zdůrazňování škodlivosti aut se spalovacími motory a letecké dopravy se stalo pomalu nejzásadnější součástí boje s klimatickými změnami. Unikají nám tak objevy nadějných zelených technologií a další důležitá fakta

24.1.2020 v 7:58 | Karma článku: 41.34 | Přečteno: 4081 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Lidem musí zůstat právo platit v hotovosti!

Lidé by měli mít právo platit hotově a toto právo by mělo být zakotveno i v Ústavě. Tento nápad se v době všeobecného rozšíření elektronických plateb a virtuálních měn může zdát nadbytečný. Nic ale není vzdálenějšího pravdě

20.1.2020 v 16:59 | Karma článku: 37.68 | Přečteno: 2168 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pěstounská péče v krizi - a děti v ústavech, nebo na ulici

V Česku je dlouhodobý nedostatek pěstounů, což komplikuje plány MPSV na zrušení ústavů. Rozhodli se proto razantně zvýšit odměny přechodných pěstounů, aby pak děti po roce ... končily v ústavech.

15.1.2020 v 11:28 | Karma článku: 37.51 | Přečteno: 5051 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč tato vláda dělá z chudáků žebráky?

Paní ministryně Maláčová, potažmo celá vláda, se moc ráda na twitteru chlubí, jak zvyšuje rodičovskou a minimální mzdu. Až to vypadá, že tu nastane ráj na zemi... Hodně rodin ale bude i tento rok žít na hranici chudoby.

6.1.2020 v 7:55 | Karma článku: 45.60 | Přečteno: 12443 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Pavla Golasowská

80 milionů pro týrané děti, najde je stát?

Domácí násilí zažívá v Česku každé desáté dítě, tedy dvě až tři ve školní třídě. Závažnou formou domácího násilí podle statistiky MPSV trpí 2500 dětí ročně. Jen od ledna do srpna v loňském roce bylo utýráno 6 dětí....

29.1.2020 v 12:31 | Karma článku: 4.89 | Přečteno: 248 | Diskuse

Alois Sečkár

Vrtěti hackatonem

Nemohu sdílet nadšení, které zavládlo poté, co parta šedesáti nadšenců přes víkend (údajně) naprogramovala e-shop pro dálniční známky. Výsledek podle mě neodpovídá humbuku a u laické veřejnosti živí falešné představy a očekávání.

28.1.2020 v 8:40 | Karma článku: 42.65 | Přečteno: 8320 | Diskuse

Kateřina Valachová

Proč je lepší mít vyšší minimální mzdu

Pro pravicové politiky je minimální mzda rudý hadr. Některé strany ji chtějí rovnou rušit (ultrapravicová Trikolora například), další jsou z ní nešťastné (lidovci, ODS). Jde nicméně samozřejmě o střet dvou koncepcí.

28.1.2020 v 8:06 | Karma článku: 14.02 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemocnice uprostřed města

Městská část Praha 1 má nové vedení. To s sebou přineslo i změnu přístupu k Nemocnici Na Františku (NNF). Považuje ji totiž za rodinné stříbro a podle toho se o ní chce starat.

27.1.2020 v 10:44 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 330 | Diskuse

Antonín Fryč

Otevřený dopis policejnímu prezidentovi

Obyvatelé Středočeského kraje jsou znepokojeni opakovaným vykrádáním domů. Hnutí TRIKOLÓRA zaslalo policejnímu prezidentovi Švejdarovi žádost o pomoc. K výzvě se přidaly i některé obce vyhlášením petice občanů na podporu...

26.1.2020 v 11:36 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 434 | Diskuse
Počet článků 493 Celková karma 41.69 Průměrná čtenost 4337

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz