Boj proti zvířatům v cirkusech připomíná hon na čarodějnice

11. 07. 2019 8:00:20
Na Slovensku brzy zakáží drezuru zvířat v cirkusech. Neděje se tak ale z podnětu veterinární správy, ale předně kvůli aktivistům, kteří sesbírali 50 000 podpisů.

Na Slovensku zakáží od letošního 1. září drezuru zvířat při veřejných vstoupeních. Neděje se tak ale z podnětu veterinární správy, která přísně hlídá pravidla, situaci skutečně zná a cirkusy pravidelně navštěvuje, ale předně kvůli aktivistům, kteří sesbírali 50 000 podpisů.

Souhlasím s argumentem, že žijeme v 21. století a ke zvířatům bychom se měli chovat ohleduplně a zajistit, aby nijak netrpěla. Odmítám ale přistoupit na manipulativní kampaně, v nichž se na základě zveličených pochybení jednotlivců, nezřídka ze zahraničí nebo mnoho let dozadu, požadují plošné zákazy pro všechny. To už totiž nepovažuji za snahu systémově napravit něco, co může být špatně, ale spíš za hon na čarodějnice.

Není cirkus jako cirkus

Viníci se dělají i z těch, kteří se o zvířata starají lépe než leckterý soukromý chovatel a mají k nim láskyplný vztah plný důvěry, kdy zvířata k výkonům motivují zcela přirozeně. Prostě se jim věnují a výsledky se časem dostaví samy.

Kdyby bylo běžné, že se zvířata v cirkusech ve velkém (ale přece skrytě!) týrají, všichni do nich už dávno přestali chodit, protože zanedbané, ustrašené, hladovějící a vystresované zvíře prostě poznáte na první pohled a nikdo by nebyl ochotný za takovou „podívanou“ platit.

Pracovníci cirkusu by i riskovali udání, vysoké pokuty a okamžité zavření. To se ale neděje, ačkoliv kontroly chodí častěji, než si myslí nejen stále bdělí aktivisté. Sebemenší zjištěný prohřešek se navíc právě i obrovsky medializuje a cirkus je tak trestaný dvakrát, protože kromě pokut přichází i o zisky. Argumenty typu, že se majitelům „vyplatí“ zvířata týrat kvůli výkonu, proto považuji za zcestné a je poznat, že o výcviku zvířat toho moc nevědí.

A úsměvná jsou vlastně i ta tvrzení, že se vše má dít skrytě, když se i přes drobnohled reálně daří odhalit jen minimální počet pochybení. Holt když nemám důkazy, stačí emoce, neověřená skandální svědectví a podsunutí domněnky ve stylu „není to pravda, ale mohla by být“.

Zakážeme i staré filmy?

Osobně do cirkusů často chodím, spolupracuji s mnoha chovateli, veterináři, ochranáři i českými soukromými zoo. Shodujeme se v tom, že plošné zákazy a nekritické poslouchání aktivistů nadělá více škody než užitku. Kdo bude chtít zvířata týrat, bude to dělat třeba doma, kde to nezjistí vůbec nikdo. A my ostatní přijdeme o část naší kulturní identity, protože cirkusy jsou něco, co do naší historie patří a mají čím dál větší poetiku. Kdo je nemá rád, tak do nich prostě nechodí a zákazy nepotřebuje.

Navíc se obávám, že aktivisti jen budou motivováni úspěchem, začnou stupňovat své požadavky a za nějaký čas bude ležet na stole zákaz výcviku hlídacích psů a policejních koní, protože ty je nutné zvykat na to, že je různí násilníci a zločinci mohou mlátit holemi, házet po nich petardy, bude se střílet v jejich bezprostřední blízkosti a bezpečnostní složky právě potřebují, aby to ustáli...

Perličkou na závěr může být vyřazení z distribuce filmu Šest medvědů s Cibulkou, protože se v něm předvádí to šílené „týrání zvířat“. Cenzurují a upravují se už i básničky o maminkách nebo příběhy o Pipi Dlouhé punčoše, proto by mě podobný požadavek vůbec nepřekvapil.

Slovenští úředníci by se měli inspirovat v Česku

Kolegům Slovákům bych proto doporučil, aby méně dali na řeči aktivistů, nad vším se kriticky zamysleli a o pravém stavu problematiky se vydali přesvědčit přímo do cirkusů. Od počítačů by se podobná problematika nikdy řešit neměla, protože skutečně není jen černobílá. Vždyť kam se dají zvířata, která momentálně už v cirkusech jsou? Vypustí se na ulici?

V České republice se v minulém roce na podzim uvažovalo o podobném opatření. Nápad ale oprávněně vyvolal velkou vlnu nesouhlasu předně odborné veřejnosti a ministerstvo zemědělství od záměru proto ustoupilo. Místo zákazu drezury by podle aktuálního návrhu měla cirkusům stačit speciální licence k chovu zvířat, kterou by udělovala Státní veterinární správa. Za nedodržení skutečně přísných podmínek bude hrozit pokuta až 500 000 Kč.

Tyto licence považuji za rozumnou střední cestu, díky níž se získá kontrola i nad neodborným zájmovým chovem, kde už prokazatelně závažné problémy jsou. Zdá se tak, že aspoň u nás už zvítězil zdravý rozum a je škoda, že Slovensko nenásleduje český příklad.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 11.7.2019 8:00 | karma článku: 41.12 | přečteno: 4383x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Romové potřebují práci, ne dávky!

Integrace Romů do společnosti se příliš nedaří. Zkoušelo se to po dobrém i po zlém a spousta peněz se nalila do různých bohulibých projektů. A výsledek? Většinou nula.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 46.13 | Přečteno: 13203 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pirátská cesta k demenci

Jedním z cílů českých Pirátů je „vzdělaná společnost“. Dosáhnout jí ale chtějí zrušením maturity. A tím, že vše přizpůsobíme těm neúspěšným.

11.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 47.73 | Přečteno: 12991 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Rodina je pro ženy nejhorším žalářem. OSN to naštěstí chce změnit!

Rodina může být pro ženy a dívky hotovým žalářem. To nejlepší, co pro ně můžeme udělat, je: sexuální výchova už od školek, plně hrazené potraty a volný přístup budoucích samoživitelek k umělému oplodnění.

2.9.2019 v 7:43 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 3317 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zvrácené manýry českých exekutorů

Představte si, že vždy vše řádně platíte, přesto jste na několik měsíců bez přístupu k účtu a platíte 250 Kč za každý náhled exekutora na konto. Omluva v nedohlednu.

23.8.2019 v 7:43 | Karma článku: 45.55 | Přečteno: 7452 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 45.64 | Přečteno: 3296 | Diskuse

Jiří Paroubek

Je obrazoborectví normální?

Československé a české dějiny provází intenzivní obrazoborectví. Tu a tam nastane období, v němž se dostane idol předchozích časů v nové době do jiného úhlu pohledu.

20.9.2019 v 9:55 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 301 | Diskuse

Petr Hannig

Mezigenerační kanibalismus

Dělící čára neprobíhá mezi generacemi, ale v mozku každého člověka. Zdá se mi, že dříve, v předinternetové době, lidé měli větší schopnost naslouchat jeden druhému. Pokusme se o to znovu. Jsme totiž na stejné lodi.

18.9.2019 v 19:29 | Karma článku: 48.15 | Přečteno: 11747 | Diskuse

Luboš Zálom

Studenti by měli raději studovat a ne bojovat za klimatický socialismus

Jak známo, v pátek 20. září se koná první demonstrace klimatických záškoláků v tomto školním roce. Je třeba na tuto pokračující a stupňující se hysterii, která nabývá podob apokalyptického náboženského kultu, zásadně reagovat.

18.9.2019 v 12:57 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1541 | Diskuse

Jiří Fremr

Tak nám dali „rule of law,“ paní Müllerová…

Premiér oslavuje, že se česká komisařka Věra Jourová stane místopředsedkyní Evropské komise, ale mne je z toho docela smutno.

17.9.2019 v 14:30 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 259 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 45.03 Průměrná čtenost 4257

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz