Novela antidiskriminačního zákona je další legislativní paskvil!

25. 04. 2019 8:24:37
Před poslanci leží novela antidiskriminačního zákona, která chce umožnit hromadné žaloby i za věci, které se nestaly. Nevím, zda někdo poslancům Pirátů, ANO a ČSSD vysvětlil, že jejich návrhem dojde ke zrušení presumpce neviny.

Nedávno byl poslancům odeslán sněmovní tisk 424, který se snaží novelizovat antidiskriminační zákon. Tato zdánlivě nedůležitá věc z dílny ANO, ČSSD a Pirátů by rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí. Jejím cílem je totiž mj. i to, aby nátlakové nevládní organizace zabývající se diskriminací, získaly právo podávat veřejnou žalobu (Actio popularis) kvůli diskriminaci. Ambice navrhovatelů jsou opravdu veliké. Stejně velké by ale měly být i obavy všech slušných lidí z možných důsledků v případě, že bude návrh schválen.

V důvodové zprávě k návrhu stojí, že: „svým širokým dopadem odráží veřejná žaloba skutečnost, že diskriminace není problémem individuálním, ale problémem celospolečenským.“ Vážně si ale někdo myslí, že pouhý zákon dokáže změnit jednání lidí?

A to je teprve začátek. Dále se v důvodové zprávě sebevědomě tvrdí, že „pouze a jen veřejná žaloba má schopnost vést k upuštění od širší diskriminační praxe,“ což je stejná pitomost jako myslet si, že teroristé ukončí svoji činnost, když se zakáže legální vlastnictví zbraní.

Jak se stát viníkem snadno a rychle

Obávám se, že schválení novely by znamenalo několik věcí. A konec „diskriminace“ či domnělé diskriminace to opravdu nebude. Nevládní organizace dostanou velmi mocný nástroj k tomu, aby udělaly potenciální viníky z kohokoli, kdo se jim znelíbí.

Obvykle platí, že se mnohem lépe dokazuje, že se něco stalo, než že se něco nestalo. Navrhovaná novela antidiskriminačního zákona ale přenáší důkazní břemeno z žalujícího na žalovaného ve všech individuálních sporech! Zrušila by se tak presumpce neviny, ke všem by se přistupovalo jako k viníkům a narušily by se tak i šance na spravedlivý proces.

Tvůrci novely mají zřejmě za to, že obětí jsou vždy jedině žalující a v důvodové zprávě se proto také dozvíme, že příčinou nízkého počtu případů vyhraných antidiskriminačních žalob má být obtížnost řízení. Jinými slovy si novela očividně klade za cíl hlavně zvýšit počet sporů vyhraných žalující stranou. Jako člověku, který se dlouhodobě zajímá o problematiku křivých obvinění, se mi z podobných záměrů vyloženě zvedá žaludek! Jak někdo může vážně myslet něco podobného?

Soudy mají soudit nestranně a spravedlivě, ne mít podmínky nastavené tak, aby jim v podstatě vždy za viníka vyšel žalovaný! Přemýšlel někdo nad tím, že jsou lidé a organizace, které prostě chtějí jen někoho poškodit? Třeba za účelem zlikvidování konkurence, prosazení vlastních sobeckých zájmů či obyčejné zahořklosti, potřeby vlastní pomsty nebo potřeby „mít pravdu za každou cenu“?

Jde tu vůbec o spravedlnost?

Podle důvodové zprávy má prý být „přesun důkazního břemene dle zkušeností antidiskriminačního práva pro úspěch v antidiskriminačních sporech často klíčový.“ Pro jaký úspěch? A koho? Feministických spolků, které nezřídka víc než problémy s něčím spíš jen řeší své vlastní problémy s někým? Jako v #metoo, které se obrací proti skutečným obětem, kterým teď lidé nezřídka věří méně než předtím? Progresivních lidskoprávních aktivistů, kteří se sice budou ohánět demokracií, ale chtějí zároveň ostrakizovat všechny, kdo mají jiný (konzervativní) názor? Skupin aktivistů bojujících za právo na migraci? Pochybnosti jsou stručně řečeno rozhodně na místě.

Na závěr se proto ptám: Jde o spravedlnost, nebo o to, aby mohly některé nátlakové organizace ukázat svoji moc? Z navrhované podoby novely antidiskriminačního zákona mám pocit, že platí spíše to druhé. Pro návrh neexistuje vhodnější označení, než že jde o naprostý legislativní paskvil, který nejspíše ani nikomu nepomůže, a naopak mnohým může uškodit. A to jsem se svým vyjádřením ještě velmi diplomatický. Zákon v podobné podobě prostě nesmí projít! Protože pak už lze rovnou zaměstnavatele a vedoucí pracovníky automaticky označit za hrdiny, nebo naopak sebevrahy.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 25.4.2019 8:24 | karma článku: 42.13 | přečteno: 2522x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co ty holky z genderu vlastně chtějí?

Radikální feministky dotáhly svou představu o genderové rovnosti k naprosté dokonalosti. Australští vojáci už nemají při vojenských operacích chránit všechny civilisty, ale předně ženy.

16.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 12787 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Kšeftování s EU občanstvím je neskutečné bezpečnostní riziko

Jedním z největších bezpečnostních rizik v EU je nabídka předně Malty a Kypru, aby si bohatí občané cizích států mohli koupit občanství těchto zemí a získat tak neomezený vstup do EU a další výhody schengenského prostoru...

7.5.2019 v 7:39 | Karma článku: 36.16 | Přečteno: 1262 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

„Uctívači Velikonoc,“ aneb pokrytecké reakce na útoky proti křesťanům

Řádění teroristů na Srí Lance jasně dokazuje, že nenávist ke křesťanům nezná mezí. Velmi závažné je ale i to, jak stupidně někteří politici a média na útok reagují.

29.4.2019 v 7:57 | Karma článku: 47.34 | Přečteno: 7735 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Veronika Luňáková

Zaměřeno na Erasmus+: Flexibilní stáže absolventům v dnešní postmoderní době

Evropská komise pro roky 2021-2027 navýšila rozpočet studijního programu Erasmus+ na 30 bilionů eur, tudíž v příštích letech by se na studijní stáže mohlo dostat až 12 milionů mladých lidí, oproti současným 4 milionům.

23.5.2019 v 6:01 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jan Bartošek

Chybí byty. Pomůže stát?

Občane, jedenáct let pracuj, pak možná nějaký byt seženeš. Opravdu takové „dostupné bydlení“ chceme?

21.5.2019 v 18:51 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 362 | Diskuse

David Rath

Vážený pane premiére

Vážený pane premiére, milý Andreji, troufám si Vás oslovit i milý Andreji s ohledem na Vaše přátelské přijetí na Čapím hnízdě, kde jste pro mě, mimo jiné uspořádal i výbornou večeři v kruhu Vašich nejmilejších.

21.5.2019 v 9:17 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 983 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno v akční nabídce

Kladno je městem s širokou nabídkou super- hyper- a dalších marketů. Kupodivu i přes saturované až přeplněné obchodní prostředí na Kladně stále existuje ze strany řetězců poptávka po dalších stavbách. Kam až je pustíme?

21.5.2019 v 6:00 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 215 | Diskuse

Veronika Luňáková

Evropané chtějí bydlet, nemají ale kde…

V médiích napříč Evropou se mluví o tom, že letošní evropské volby přinesou revoluci. Jak by ale měla vypadat?

20.5.2019 v 19:30 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 582 | Diskuse
Počet článků 461 Celková karma 35.06 Průměrná čtenost 4089

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz