Novela antidiskriminačního zákona je další legislativní paskvil!

25. 04. 2019 8:24:37
Před poslanci leží novela antidiskriminačního zákona, která chce umožnit hromadné žaloby i za věci, které se nestaly. Nevím, zda někdo poslancům Pirátů, ANO a ČSSD vysvětlil, že jejich návrhem dojde ke zrušení presumpce neviny.

Nedávno byl poslancům odeslán sněmovní tisk 424, který se snaží novelizovat antidiskriminační zákon. Tato zdánlivě nedůležitá věc z dílny ANO, ČSSD a Pirátů by rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí. Jejím cílem je totiž mj. i to, aby nátlakové nevládní organizace zabývající se diskriminací, získaly právo podávat veřejnou žalobu (Actio popularis) kvůli diskriminaci. Ambice navrhovatelů jsou opravdu veliké. Stejně velké by ale měly být i obavy všech slušných lidí z možných důsledků v případě, že bude návrh schválen.

V důvodové zprávě k návrhu stojí, že: „svým širokým dopadem odráží veřejná žaloba skutečnost, že diskriminace není problémem individuálním, ale problémem celospolečenským.“ Vážně si ale někdo myslí, že pouhý zákon dokáže změnit jednání lidí?

A to je teprve začátek. Dále se v důvodové zprávě sebevědomě tvrdí, že „pouze a jen veřejná žaloba má schopnost vést k upuštění od širší diskriminační praxe,“ což je stejná pitomost jako myslet si, že teroristé ukončí svoji činnost, když se zakáže legální vlastnictví zbraní.

Jak se stát viníkem snadno a rychle

Obávám se, že schválení novely by znamenalo několik věcí. A konec „diskriminace“ či domnělé diskriminace to opravdu nebude. Nevládní organizace dostanou velmi mocný nástroj k tomu, aby udělaly potenciální viníky z kohokoli, kdo se jim znelíbí.

Obvykle platí, že se mnohem lépe dokazuje, že se něco stalo, než že se něco nestalo. Navrhovaná novela antidiskriminačního zákona ale přenáší důkazní břemeno z žalujícího na žalovaného ve všech individuálních sporech! Zrušila by se tak presumpce neviny, ke všem by se přistupovalo jako k viníkům a narušily by se tak i šance na spravedlivý proces.

Tvůrci novely mají zřejmě za to, že obětí jsou vždy jedině žalující a v důvodové zprávě se proto také dozvíme, že příčinou nízkého počtu případů vyhraných antidiskriminačních žalob má být obtížnost řízení. Jinými slovy si novela očividně klade za cíl hlavně zvýšit počet sporů vyhraných žalující stranou. Jako člověku, který se dlouhodobě zajímá o problematiku křivých obvinění, se mi z podobných záměrů vyloženě zvedá žaludek! Jak někdo může vážně myslet něco podobného?

Soudy mají soudit nestranně a spravedlivě, ne mít podmínky nastavené tak, aby jim v podstatě vždy za viníka vyšel žalovaný! Přemýšlel někdo nad tím, že jsou lidé a organizace, které prostě chtějí jen někoho poškodit? Třeba za účelem zlikvidování konkurence, prosazení vlastních sobeckých zájmů či obyčejné zahořklosti, potřeby vlastní pomsty nebo potřeby „mít pravdu za každou cenu“?

Jde tu vůbec o spravedlnost?

Podle důvodové zprávy má prý být „přesun důkazního břemene dle zkušeností antidiskriminačního práva pro úspěch v antidiskriminačních sporech často klíčový.“ Pro jaký úspěch? A koho? Feministických spolků, které nezřídka víc než problémy s něčím spíš jen řeší své vlastní problémy s někým? Jako v #metoo, které se obrací proti skutečným obětem, kterým teď lidé nezřídka věří méně než předtím? Progresivních lidskoprávních aktivistů, kteří se sice budou ohánět demokracií, ale chtějí zároveň ostrakizovat všechny, kdo mají jiný (konzervativní) názor? Skupin aktivistů bojujících za právo na migraci? Pochybnosti jsou stručně řečeno rozhodně na místě.

Na závěr se proto ptám: Jde o spravedlnost, nebo o to, aby mohly některé nátlakové organizace ukázat svoji moc? Z navrhované podoby novely antidiskriminačního zákona mám pocit, že platí spíše to druhé. Pro návrh neexistuje vhodnější označení, než že jde o naprostý legislativní paskvil, který nejspíše ani nikomu nepomůže, a naopak mnohým může uškodit. A to jsem se svým vyjádřením ještě velmi diplomatický. Zákon v podobné podobě prostě nesmí projít! Protože pak už lze rovnou zaměstnavatele a vedoucí pracovníky automaticky označit za hrdiny, nebo naopak sebevrahy.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 25.4.2019 8:24 | karma článku: 42.16 | přečteno: 2606x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Zvrácené manýry českých exekutorů

Představte si, že vždy vše řádně platíte, přesto jste na několik měsíců bez přístupu k účtu a platíte 250 Kč za každý náhled exekutora na konto. Omluva v nedohlednu.

23.8.2019 v 7:43 | Karma článku: 44.51 | Přečteno: 5786 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč ve Švédsku zlehčují problémy s bombovými útoky?

Švédsko má už několik let problémy s násilím a bombovými útoky, který bohužel neustává. Jakémukoliv řešení ale brání falešná politická korektnost.

6.8.2019 v 8:13 | Karma článku: 47.46 | Přečteno: 12252 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Chtějí si Norové koupit úspěch u soudu ve Štrasburku?

Hádanka: Co udělají Norové, když zjistí, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uznal už neskutečných 26 stížností rodičů na jednání barnevernetu? ... Pošlou soudu darem 600 000 euro.

30.7.2019 v 9:03 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 10757 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Dočkáme se Nobelovky za napomáhání pašerákům lidí?

Svět se už dočista zbláznil. Jak jinak si vysvětlit, že na Nobelovu cenu míru je nominována levicová aktivistka Carol Racketeová, která pomáhala dovážet zjevné ekonomické migranty do EU a fakticky tak spolupracovala s pašeráky?

24.7.2019 v 12:49 | Karma článku: 46.06 | Přečteno: 6928 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Fridays For Reason #5: Modrá, nikoli zelená planeta

Klimatičtí záškoláci prohlašují, že svoje teze staví na vědeckých faktech. Dobře, odhlédněme nyní na chvíli od toho, jak nedůvěryhodnou se klimatologie díky své politizaci stala.

23.8.2019 v 14:35 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 574 | Diskuse

Kateřina Valachová

Když premiér spí a prezident bdí…

Nechtěli jsme jen přihlížet dalšímu ohýbání ústavy. Proto konstruktivní řešení – návrh na nového ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Je to jiné řešení, než jsme chtěli, ale když premiér spí a prezident bdí...

23.8.2019 v 8:02 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 446 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zvrácené manýry českých exekutorů

Představte si, že vždy vše řádně platíte, přesto jste na několik měsíců bez přístupu k účtu a platíte 250 Kč za každý náhled exekutora na konto. Omluva v nedohlednu.

23.8.2019 v 7:43 | Karma článku: 44.51 | Přečteno: 5786 | Diskuse

Luboš Zálom

Doučování pro klimatické záškoláky (4)

Za koho vlastně klimatičtí záškoláci oteplování mluví a čí zájem hájí? Mluvčí studentů Petr Doubravský se v pořadu Rozstřel na iDnes vyjádřil, že to, oč jim jde, je ekologický prospěch. A ten je prý prospěchem pro všechny.

22.8.2019 v 13:25 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 1522 | Diskuse

Ondřej Prokop

Práce na náplavce se blíží do finále

Práce na náplavce se blíží do finále a s ním se už v průběhu září rozjede provoz v nových kavárnách, barech a ateliérech. Těšíte se?

21.8.2019 v 14:21 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 301 | Diskuse
Počet článků 471 Celková karma 42.42 Průměrná čtenost 4214

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Najdete na iDNES.cz