Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Děsivé drogové doupě v rukách Barnevernetu

11. 03. 2019 8:41:37
Barnevernet bohužel neselhává jen v případech odebírání malých dětí. Přinejmenším v druhém největším norském městě Norska, Bergenu, měl v nedávné minulosti problém i s péčí o mladistvé.

Ani ústav určený dospívající mládeži nemusí být v Norsku vhodným a dokonce ani bezpečným místem pro nápravu dospívajících trpících závažnými problémy. Byl jsem opravdu šokovaný, když jsem si četl články o jednom takovém zařízení, které naprosto bez nadsázky připomínalo spíše drogové doupě.

Z povolené návštěvy kamarádů drogový večírek

Co se dělo v zařízení Barnevernetu tak strašného? Norský list Dagbladet minulý rok upozornil na událost, která se odehrála 28. září 2014. Mladiství v zařízení pro mládež Vestlundveien ve Fyllingsdalenu (částí města Bergen) tehdy pořádali se svými kamarády z okolí v podkrovní místnosti drogovou party. Policie informovala norský list, že zaměstnanci zařízení úplně ztratili kontrolu nad situací a ráno proto musela zasahovat policie.

Došlo dokonce k potyčce s policisty. Jednoho zaměstnance zařízení účastníci party mlátili a kopali do něho až skončil na pohotovosti. Jeden z obyvatel zařízení byl zatčen a účastník večírku, který nebydlel v zařízení, také musel na pohotovost předtím, než ho policie odvezla domů. A samozřejmě byly zabaveny i drogy.

Zajímavé bylo vyjádření šéfky zařízení Birthe Augestad Nilsen. Ta k oné party, která se zvrhla v drogový večírek, řekla, že v zařízení měli mít původně dohodnutou návštěvu, která měla dle původní domluvy v jednu hodinu v noci odejít. Jenomže když byla jedna hodina, účastníci party nechtěli původní dohodu dodržet. Dva sociální terapeuti se snažili znovu dohodnout s mladými lidmi, aby večírek ukončili. V pět hodin ráno se ale situace stala natolik obtížnou, že byla zavolána policie a vedení zařízení. Ano, čtete správně, místo toho, aby co nejdříve zavolali policii, vyjednávali zaměstnanci s účastníky party dlouhé čtyři hodiny. Ptáte se možná proč. I na tohle má paní Augestad Nilsen velmi zajímavé vysvětlení: „Staráme se o mladé lidi, kteří mají velmi negativní vztahy s policií. Proto se snažíme vyhnout užití policie.“

Zároveň ale uznala, že při zpětném pohledu by byli kontaktovali policii a vedení dříve. Nemají prý ale pokyny pro každou situaci u mladých lidí, kteří jsou vystaveni vysokému riziku. Během těchto hodin bylo v rámci instituce několik vážných incidentů. Vedení společnosti Vestlundveien ale řeklo, že nevědí o dalších večírcích, kde byly drogy a vše měl být jen ojedinělý incident. Nebyl.

Policie do domova jezdila i několikrát denně

V zařízení si s problémovými velkými dětmi zjevně nevěděli příliš rady a inkriminovaná party byla v každém případě jen špičkou ledovce a nepatrnou součástí jednoho velkého problému. Popisovaný „drogový mejdan“ totiž vůbec nebyl nějak výjimečným případem, policie přijela do Vestlundveien z podobných a dalších důvodů vícekrát.

Radost z chování v zařízení Vestlundveien neměli ani sousedé. Dagbladet udělal rozhovor s jedním ze sousedů. Ten si opakovaně stěžoval na hluk a přiznal, že sám také kontaktoval policii. Policie zde dle něho byla několikrát týdně a někdy i několikrát denně. Jednoduše to prý vypadalo, jako by zaměstnanci instituce neměli žádnou kontrolu nad mladistvými, kteří tam žili.

Drogy na denním pořádku

Dalším z lidí, které novináři oslovili, byl Rune, který se i oné party přímo zúčastnil. Jeho přátelé prý několik dní brali drogy jinde ve městě. Když se malá skupina chovanců spolu s jeho dalšími kamarády rozhodla jít „zapařit“ do zařízení Barnevernetu, koupili hašiš, extázi a pak si vzali amfetamin. Pozvali i pár kamarádek. Pro Runa to dokonce bylo poprvé, co zkusil něco jiného než kouření hašiše. Hudba byla pořád v plném proudu a bavili se. Když extáze došla, objednali si jí více, koupili alkohol, amfetamin a extázi.

Norský list vyzpovídal i několik dalších lidí, kteří byli v té době v zařízení Vestlundveien. I jejich výpovědi velmi jasně potvrzují, že užívání drog na inkriminované party nebylo rozhodně žádným ojedinělým výstřelkem. Mladík jménem Patrik, který byl obyvatelem zařízení, se deníku Dagbladet navíc svěřil s tím, že dospělí podle něho věděli, že zařízení je místem, kde se lidé setkávali, aby fetovali.

Podrobněji popsal situaci kolem drog další člověk oslovený norským deníkem Dagbladet: „Zkoušel jsem hašiš, ale předtím, než jsem přišel do Vestlundveienu, jsem moc nekouřil. Tam se to dělo každý den. Mohli jsme si tam dělat, co jsme chtěli,“ nechal se slyšet bývalý obyvatel zařízení Vestlundveien, který zde pobýval společně s už zmíněným Patrikem. Když se chtěli dostat ven ve tři hodiny v noci, dostali personál, který je zavezl. I on potvrdil, že se v zařízení vědělo, že se zde užívaly drogy.

On sám prý každý den sedával v místnosti a kouřil hašiš. Hašiš prý kouřili ve všední dny a o víkendu brali i jiné drogy. Během večírků pak dominovalo užití extáze a rivotrilu, někdy i amfetaminu. Na večírku měl zmiňovaný Patrikův kamarád příliš mnoho rivotrilu a dolů do postele ho musel dostat jeden ze zaměstnanců zařízení. Podle svých slov nikdy nezkusil rivotril, než přišel do zařízení Vestlundveien.

Zkrátka a dobře, užívání drog zde bylo prakticky na denním pořádku. Benevolence místního personálu je proto opravdu udivující.

Případ dvou mrtvých dívek

Ve dvou případech skončili lidé ze zařízení Vestlundveien tragicky. Dvě 15leté dívky Hanne a Marie, strávily nějaký čas ve vestlundveienském centru pro mládež v roce 2015. Ani jedné z nich pobyt nepomohl a na podzim roku 2017 obě zemřely. Ředitelka zařízení Birthe Augestad Nilsen sice v rozhovoru pro Dagbladet zdůrazňovala, že zmíněná drogová party ve Vestlundveienu proběhla předtím, než se Hanne a Marie nastěhovaly a v podstatě se jejich příběhu netýkaly. I ona ale připustila, že incident svědčí o prostředí, do něhož byly dívky umístěny, relativně krátce poté. Řekla, že „není pochyb o tom, že to byl vážný incident pro každého, kdo byl postižen.“

Ze dvou dívek byla v norských médiích věnovaná větší pozornost první z nich - Hanne Knutshaug, jejímuž smutnému příběhu bych se rád věnoval trochu podrobněji. Zlom v jejím životě nastal po rozchodu jejích rodičů. Dívka začala mít problémy s agresivním chováním a v 15 letech se proto dostala do péče Barnevernetu v zařízení Vestlundeien v Bergenu. Zde se ale její problémy ještě zhoršily.

Když přišla Hanne do Bergenu, nebyla drogově závislá. Po několika měsících se z ní ale stala narkomanka. V 15 letech začala podle listu Dagbladet během pobytu ve Vestlundveien brát heroin. Měli o tom vědět i lidé z personálu zařízení. Jak už bylo zmíněno, dívka zemřela ve svých 18 letech v září 2017 po pádu ze sedmého patra v domě v bergenské části Nøstet.

Co dělá případ ještě horším je skutečnost, že okolnosti smrti bohužel nebyly úplně vyjasněny. NRK byla dlouhodobě v kontaktu s mladým kamarádem Hanne. Ten řekl, že byl v kontaktu s Hanne v noci, než byla nalezena mrtvá. Když ji potkal, vypadala, že se necítí být v bezpečí. Stejně jako její matka si je tento její kamarád jistý, že Hanna by si sama na vlastní život nesáhla...

Zařízení už je (dočasně) zavřené

V květnu 2018 přinesla NRK zprávu o tom, že zařízení Vestlundveien bylo kvůli problémům, které v něm byly, dočasně zavřeno. V souvislosti s uzavřením byly zmíněny i případy užívání drog a také smrt dívky Hanne Knusthaug. Už v roce 2013, tedy před konáním oné drogové party, byly zjištěny četné problémy v mnoha oblastech. Konkrétně byl zmíněný vysoký počet zaměstnanců na nemocenské. Za zmínku také stojí, že z důvodů problémů s nedostatkem zaměstnanců bylo uzavřeno další podobné zařízení v bergenské části Nattland, a to dokonce nadobro.

Nepřestávám se divit tomu, co všechno je na světě možné. Barnevernet dokáže na jedné straně velmi účinným způsobem šikanovat matky a odebírat děti kvůli obviněním, která jsou přinejlepším pochybná. Zároveň si ale jeho zaměstnanci nebyli schopní zjednat pořádek v zařízeních s téměř dospělými problémovými lidmi, kteří zcela prokazatelně jedou na drogách. Je něco takového normální? Já myslím, že ne. Prostě norský absurdistán.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Zdroje:

  1. https://www.dagbladet.no/nyheter/politi-rykket-ut-til-narkofest-pa-barnevernsinstitusjon/69611647
  2. https://www.nrk.no/hordaland/stenger-to-omstridte-barneverninstitusjoner-1.14043796
  3. https://www.dagbladet.no/nyheter/hanne-ble-beskyttet-i-bare-fire-timer-etter-romning-og-utagering-sa-dro-hun-ut-og-tok-overdose/69709785
  4. https://www.nrk.no/hordaland/hanne-_18_-falt-syv-etasjer-og-dode.-moren-frykter-hun-aldri-vil-fa-vite-hvorfor-1.14000844

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 11.3.2019 8:41 | karma článku: 35.72 | přečteno: 2248x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Radši podpořme živnostníky, než nesmyslný kanál za 15 miliard

Postavit kanál Dunaj-Odra-Labe může znít jako zajímavá investice. Už 1. fáze ale bude stát 15 miliard, a to v době, kdy máme zastavená celá odvětví ekonomiky. Živnostníkům by přitom pomohla už desetina této částky

12.1.2021 v 11:26 | Karma článku: 28.73 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jsou ekologické automobily skutečně tak ekologické?

Elektromobilita je aktuální politikou EU až dost nekriticky podporována, ačkoliv se ukazuje, že elektroauta způsobují vysoké emise i kvůli jinému způsobu brždění a hybridní automobily také nejsou žádné terno.

5.1.2021 v 10:29 | Karma článku: 42.79 | Přečteno: 7118 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zpráva o silné sociální Evropě je další levicový paskvil

Čerstvá zpráva EU o silné sociální Evropě je opravdu zvláštní směsicí mnoha různých názorů. S většinou sice není problém souhlasit, leccos je potřebné, i tak má ale člověk bohužel pocit, že čte jen ideologický traktát neomarxistů.

29.12.2020 v 7:10 | Karma článku: 33.14 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Naděje pro diskriminované tatínky při rozvodu existuje

V Česku dochází k diskriminaci otců při rozvodu – opakovaně to konstatoval Ústavní soud i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Potvrzují to i statistiky svěřování dětí do péče. Už se ale objevují první vlaštovky.

21.12.2020 v 7:16 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 992 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Beránek

Se slepicemi jsem se nikdy nekamarádil

K dnešní úvaze mne motivoval rozhovor s útočníkem Slávie Janem Kuchtou, který má ke slepicím hodně blízký vztah. Kdyby Honza nekopal do míče, věnoval by se prý chovu hospodářských zvířat. Když sedí u slepic, zapomene na starosti,

16.1.2021 v 9:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Karel Wágner

Promořovat, nebo očkovat ?

Většinu lidí zajímá, jak dlouho po očkování, nebo prodělaném covidu-19, je může získaná imunita chránit.

16.1.2021 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Michal Kotyk

Pacient Blatný: Asi by pomohla jen izolace!

Je totiž už na pováženou, že se přes mnohé varovné následky svého chování nechce vzdát přesvědčení, že je odborníkem přes čísla a IT expertem. Od klávesnice a obrazovky ho už asi nikdo neodtrhne.

16.1.2021 v 7:52 | Karma článku: 19.53 | Přečteno: 315 | Diskuse

Lukáš Straňák

Když lidskost zemře na covid

„Svobodomyslné“ nenošení roušek a hoaxy živené obavy z „vražedné“ vakcíny mohou stát životy. V debatě o covidu však musí jít o životy samé. A ne o to, aby vždy měla pravdu parta privilegovaných příznivců restrikcí a očkování.

16.1.2021 v 7:40 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 266 | Diskuse

Lukáš Burget

Tragédie ve Velké kotlině v Jeseníkách

Média nás informují o tragické události: Ve Velké kotlině v Hrubém Jeseníku zahynul pod lavinou další člověk. Ano - další, protože tato lokalita skrývá lákavou krásu i kruté nebezpečí, které vzalo život už řadě lidí.

16.1.2021 v 6:00 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 428 | Diskuse
Počet článků 547 Celková karma 37.51 Průměrná čtenost 4748

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz