Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

14. 01. 2019 12:25:31
Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

V červenci minulého roku jsem publikoval článek s názvem Kdy někteří soudci začnou používat mozek?!, v němž jsem ostře kritizoval přístup české justice k problematice nemravných úroků. Stalo se tak proto, že Krajský soud v Ostravě vydal rozhodnutí, jež deklarovalo, že obrovsky nadsazené úroky a další nehorázné podmínky smlouvy, jsou zcela v pořádku. Sám sice prosazuji přístup, že lidé by hlavně měli sami přemýšlet, než si někde půjčí, když už ale někdo udělá chybu, nemělo by to být tak, že se mu soudci vždy jen vysmějí, a to i u vyložených podvodů a lichvy. I tresty by měly být adekvátní.

Nejprve ale uvedu podrobnosti ke skutečnému případu, ke kterému se vztahují blogy, a to ačkoliv podobných případů existují stovky a klidně bych proto mohl mluvit jen v obecné rovině. V červnu roku 2017 rozhodl Krajský soud v Ostravě, že úroky 110 % p.a. jsou v pořádku a ani další podmínky smlouvy, jako smluvní pokuta ve výši 0,25 % denně, nejsou nic nemravného. Za takových podmínek je v praxi zcela běžné, že pokud je půjčeno 40 000,- Kč, může být v exekuci následně vymáháno i přes 500.000,- Kč.

Úvěrová společnost prý jednala v souladu s dobrými mravy

Když jsem se dozvěděl o rozhodnutí soudu, který řekl, že podobná smlouva je v souladu s dobrými mravy, přičemž nepřihlédnul k okolnostem konkrétního případu a jen hned rozhodl ve prospěch úvěrové společnosti, případ jsem zveřejnil a nešetřil kritikou. Jedna věc je osobní zodpovědnost, druhá, že úvěrové společnosti skutečně nemohou naprosto všechno a nějaké hranice by stanoveny být měly. Rozhodnutí jsem proto označil za selhání spravedlnosti a právní jistoty, protože se soud i odklonil od praxe zavedené Nejvyšším soudem, který v podobných případech opakovaně zdůrazňuje argumentaci ve prospěch dlužníka a nebojí se označit tyto praktiky za lichevní.

Když si soudy rozhodují jak chtějí a nedbají doporučení „nadřízených“, je to pak jak loterie. Často podmíněná konkrétním krajem, kdy podle toho, na kterém soudě případ přistane, můžete očekávat pozitivní či negativní rozhodnutí. Jsem proto rád, že se Nejvyšší soud zachoval konstantně a na konci listopadu minulého roku napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil k dalšímu řízení.

Nyní snad už všechny soudy budou rozhodovat stejně

Právní názor Nejvyššího soudu stojí na dřívější judikatuře, proto myslím i jako neprávník mohu říct, že pokud se dál půjde ve světle právní jistoty a stejného postupu, budou mít lidé propadající exekucím v důsledku obdobného závazku v budoucnu u soudu naději, že je soud před těmito nemravně sjednanými půjčkami ochrání.

Nicméně jsem přesvědčen, že na úvěrové společnosti toto příliš velký vliv mít nebude. Různé pochybné subjekty podobná rozhodnutí totiž respektují jen v individuálním případě a zbytek protiprávních exekucí nechávají klidně běžet dál a ať se lidé soudí. Spoléhají totiž na to, že obyčejný člověk nesleduje judikaturu Nejvyššího soudu a samozřejmě ani nemá dostatečné prostředky na právníky... Lidé tak často ani neví, že nějaká obrana vůbec je. A pokud ví, málokdy dojdou až k nejvyššímu soudu, protože je odradí už rozhodnutí soudu prvního a druhého stupně. To je špatně a je důležité o tomto psát a informovat.

Nejen na školách bychom měli učit finanční gramotnosti

Ano, pro oběti nemravných půjček existuje naděje v podobě odvolání se k Nejvyššímu soudu. Byl bych ale nerad, aby si někdo po přečtení této informace myslel, že je to všespásné řešení proti dluhům, klidně si může půjčovat a někdo pak přijde a dluh odpustí. Tak to totiž také nefunguje, úrok musí být skutečně označitelný za nemravný.

Navíc pořád platí, že nejlepším řešením vždy bude stav, kdy si člověk vůbec nebude muset půjčovat nebo alespoň využije instituce, jejímž primárním cílem nebude vydělávat na neštěstí či jinak zoufalé situaci druhých. Toto se však povede jen tehdy, pokud už na školách budeme vyučovat finanční gramotnosti a pro dospělé budou dostupné kurzy, třeba od neziskových organizací a finančních poraden. A až bude aspoň o krapet míň exekucí, bude to skutečný důvod k radosti.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blog:

Kdy někteří soudci začnou používat mozek?!: https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=672271

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 14.1.2019 12:25 | karma článku: 42.85 | přečteno: 7733x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Bez zapojení muslimských zemí boj s terorismem nevyhrajeme

Maroko je naším klíčovým partnerem v boji proti terorismu a zvládání migrace, kdy spolupráce s ním je nezbytně nutná i pro naši bezpečnost. A to si řada jeho kritiků neuvědomuje.

21.4.2019 v 13:06 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 362 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Na policisty a pošťáky se tato vláda vykašlala

Když podepisovala vláda ANO, ČSSD a KSČM Programové prohlášení vlády, vypadalo to pro policisty jako pohádka. Měla se snížit administrativní zátěž a posílit personální obsazení. Výsledky? Tragické.

15.4.2019 v 7:45 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 2123 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Před nenávistí musíme chránit i židy a křesťany

Občas mi přijde, že pro samou starost o různé předně sexuální menšiny, zapomínáme na původní evropské obyvatele – křesťany a židy.

8.4.2019 v 7:07 | Karma článku: 35.20 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

EU: lidské zoo, africká ghetta, slumy a odmítání azylu křesťanům

Víte o tom, že v EU existují africká ghetta, slumy a řada států nedává status uprchlíka křesťanům prchajícím před Boko Haram? Já ano...

3.4.2019 v 9:25 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 2571 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Malach

Evropská unie se o nás opravdu stará!

Dnešní článek bude na trochu lehčí téma. Zjistil jsem, že Zemědělská komise EU schválila zákaz používání názvosloví, které je spojené s masem, pro popis vegetariánského jídla.

21.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 419 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bez zapojení muslimských zemí boj s terorismem nevyhrajeme

Maroko je naším klíčovým partnerem v boji proti terorismu a zvládání migrace, kdy spolupráce s ním je nezbytně nutná i pro naši bezpečnost. A to si řada jeho kritiků neuvědomuje.

21.4.2019 v 13:06 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 362 | Diskuse

Anna Gamanová

Víra, respekt, diskuze - aneb pořád se učíme

Dvě tisíciletí let po Kristu. A pořád se máme co učit. Na celospolečenské úrovni i úplně lokálně se stále více lidí zapojuje do diskuze o budoucnosti. Naučili jsme se už spolu diskutovat?

19.4.2019 v 13:20 | Karma článku: 4.94 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jan Dočekal

Koho má volit euroskeptik?

Krátký rozbor možností euroskeptického voliče, koho má volit. Zdánlivě je spousta možností, ale je tomu tak doopravdy? Pojďme se na to podívat ryze pragmaticky.

19.4.2019 v 2:54 | Karma článku: 19.44 | Přečteno: 424 | Diskuse

Kateřina Valachová

Odvolávání juniora

Václav Klaus junior proměnil diskusi o jeho odvolání z postu předsedy školského výboru v nedůstojnou frašku, při které si dal záležet, aby pozurážel co nejvíce lidí.

18.4.2019 v 9:01 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 796 | Diskuse
Počet článků 457 Celková karma 33.41 Průměrná čtenost 4064

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz