Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

16. 11. 2018 9:17:09
Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

Někteří se určitě už po přečtení perexu budou ptát, jak může být něco takového možné, když to jde s ISIS od deseti k pěti? Proč by měla být hrozba, kterou představuje ideologie zastávaná ISIS, stále reálná? Odpověď je jednoduchá. Na 5 000 lidí opustilo západní Evropu, aby bojovali v řadách ISIS a dalších několik tisíc v řadách Al Kaidy a dalších ozbrojených skupin. 450 z nich pocházelo Belgie, která drží smutné prvenství v kategorii nejvíce bojovníků na počet obyvatel, na druhém místě se umístila se 1700 bojovníky Francie, následuje 940 občanů Německa, 300 ze Švédska, 400 ze Spojeného království, a to nemluvím o stovkách bojovníků z dalších zemí EU.

Pokud se podíváme na státy mimo EU jako Kosovo, Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Rusko, Kazachstán a další země, můžeme napočítat dalších více jak 5 000 radikálních bojovníků a jejich rodin, kteří bojovali v Sýrii a Iráku. Někteří z těchto bojovníků se vrátili a opustili tak bojiště na Blízkém východě, ale bohužel ne svoji inklinaci k radikálním myšlenkám, které mohou šířit dále.

Nejedná se zdaleka o izolované případy či pouze lidi z muslimského prostředí. I lidé, kteří vyrůstali v západní kultuře, se přidali k Islámskému státu, což samozřejmě dělá problém ještě horším. Jedním z extrémních případů je Michael „Younes“ Delefortrie, původem Belgičan, který krátkou dobu také působil v řadách ISIS. Loni přinesla CNN rozhovors tímto člověkem. Tento rozhovor bych moc rád doporučil všem, kteří se chtějí dozvědět více o tom, jak tito radikálové smýšlí nejen o západní civilizaci.

Z ministranta bojovníkem v řadách ISIS

Na první pohled by nic nenasvědčovalo tomu, že by člověk jako Delefortrie jednou mohl skončit v řadách islamistů. Narodil se do obyčejné bílé belgické katolické rodiny. V dětství dokonce sloužil při mši jako ministrant v katolickém kostele. Později během dospívání ale konvertoval k radikálnímu islámu. Jak tedy probíhala jeho proměna z obyčejného belgického kluka v radikálního islamistu?

Delefortrie zažil dětství, které bylo poznamenané řadou problémů, ať už to byl matčin alkoholismus, rozvod rodičů či jeho diagnóza ADHD. V době dospívání také začal kouřit marihuanu, experimentoval i s tvrdšími drogami a nedařilo se mu ve škole. Zlomový moment přišel v 16 letech. Tehdy se mu dostala do ruky kniha s názvem The Way of theMuslim (Cesta muslima), o níž Delefortrie tvrdí, že změnila jeho život. Islám prý nabídl mladíkovi jasná morální pravidla ve světě, kde převažující liberalismus upřednostňoval odstíny šedé před bílou a černou. V roce 2006 pak tajně konvertoval k islámu. Bylo mu tehdy 17 let.

Obrácení k islámu pro něho znamenala i popření jeho původu. Při rozhovoru se nechal slyšet, že není Belgičan, ale pouze muslim. Prohlásil navíc, že by si přál, aby byla západní demokracie nahrazena nejpřísnější formou práva šaría. Navzdory tomu všemu ale bývalému bojovníkovi v řadách Islámského státu nikdy nedělalo problém pobírat od jím jinak nenáviděného belgického státu sociální dávky. Asi to bral také jako součást boje proti západní civilizaci...

V Antverpách zakládal v době po jeho konverzi Fuad Belkacem salafistickou organizaci Sharia4Belgium, jejímž cílem bylo udělat z Belgie islámský stát. Mimochodem, předtím, než se dal tento Belkacem na dráhu radikálního muslimského kazatele, stačil si udělat několik zářezů ve svém trestním rejstříku za drobnou kriminalitu. Jedním z oddaných příznivců Belkacema se nedlouho po dosažení svých 20 let stal i Delefortrie, který byl v té době učněm v pekařství.

Na začátku se Balkacemu všichni smáli

O několik let později ztuhnul úsměv na tváři úsměv na tváři všem, kteří dříve měli Belkacema a jeho příznivce za pouhý spolek klaunů s dlouhými vousy a bílými hábity. Zmíněná organizace Sharia4Belgium mj. také verbovala mladé Belgičany do řad Islámského státu, přičemž zmíněný belgický konvertita byl mezi nimi. Odcestoval do Sýrie, kde strávil údajně jen dva měsíce. Po svém návratu do Belgie byl zatčený spolu s dalšími lidmi z Sharia4Belgium a obviněný z účasti v teroristické skupině. Strávil pouhé dva měsíce ve vězení, když čekal na soudní proces a nakonec dostal tříletou podmínku.

Své postoje však Delefortrie nikdy neopustil. V rozhovoru pro CNN dával naopak jasně najevo svoji neutuchající podporu islamismu a dokonce si přál vrátit se do boje v řadách Islámskému státu. Když se ho moderátorka zeptala, zda byl jako člen Islámského státu připraven zabíjet, jeho odpověď byla „ano“, protože to byl islámský zákon, přestože podle jeho slov vraždění lidí nebyla žádná legrace. Od člověka, který považoval barbarské činy džihádistů za normální věc a jednoho ze svých synů pojmenoval po Usámovi bin Ládinovi, bychom ale těžko mohli očekávat jinou odpověď.

Přestože Delefortrie byl, je a bude v hledáčku belgických tajných služeb, nabízí se neustále otázka, zda a jak podobné individua ve společnosti izolovat tak, aby nebyli pro majoritní společnost hrozbou. Pokud se totiž už jednou zapojili do války po boku teroristů páchající kruté zločiny, je těžko představitelné, že se z nich stanou milovníci svobody a demokracie. A tady zatím žádný ze států na světě nepřišel s jasnou odpovědí.

CNN: Rekrutování islamistů je velmi snadné

ISIS se i nadále pokouší rekrutovat lidi z celého světa, a to pomocí internetu. Experiment CNN ukázal, že takový nábor může být velmi snadný. Stačilo vytvořit falešný osobní profil Abu-Usama al-belgiki, náboráře ISIS, a během týdne přišlo více než 200 žádostí o přátelství. Nejvíce šokující bylo patrně zjištění, že mezi žádostmi převažovali lidé žijící v Evropě. Jak řekla správně i samotná moderátorka, pro mnoho mladých lidí je ISIS prostě “cool”.

Teroristy či bojovníky v řadách ISIS se tudíž mohou stát i lidé z úplně obyčejných evropských rodin. Younes Delefortrie a jeho případ naprosto vyvrací mýtus o tom, že ideologie radikálního islamismu je hrozba kdesi daleko či pouze importovaná vlivem přistěhovalectví z muslimských zemí. Evropské země proto musí už teď hledat odpověď na otázku, jak je možné předcházet tomu, aby hlavně mladí lidé začali inklinovat k radikálnímu islamismu či dalším ideologiím nepřátelským svobodě a demokracii? Ale vlastně nejen ony.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Rozhovor s islamistou Delefortrie (v angličtině): https://edition.cnn.com/interactive/2017/03/europe/isis-behind-the-mask/

Autor: Tomáš Zdechovský | pátek 16.11.2018 9:17 | karma článku: 33.11 | přečteno: 1327x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 24.97 | Přečteno: 613 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

14.1.2019 v 12:25 | Karma článku: 42.38 | Přečteno: 7294 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přestaňme si konečně utahovat z nejlepšího ministra dopravy!

Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska...

9.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 46.52 | Přečteno: 11070 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ženy mají právo zlomit nos grázlovi

Základním principem právního státu je možnost bránit se proti agresorovi. Pokud někdo někoho napadne, musí počítat s tím, že mu to napadený může vrátit. To je zákon akce a reakce.

5.1.2019 v 9:08 | Karma článku: 46.15 | Přečteno: 6292 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 24.97 | Přečteno: 613 | Diskuse

Luboš Zálom

Další výmysly o Evropské unii?

Ekonomická celebrita Tomáš Sedláček se nedávno vyjádřila, že "EU je narozdíl od Británie jednotná a narozdíl od USA funkční." Dodala také, že po brexitu "Británie bude méně suverénní".

19.1.2019 v 13:28 | Karma článku: 39.09 | Přečteno: 1326 | Diskuse

Jan Koros

Lidé v plamenech aneb jen „vyvolené“ je potřeba oslavovat

„Život jakéhokoliv jediného člověka na světě je cennější než všechen majetek nejbohatšího muže planety.“ Tako řekl Che Guevara. Každý ztracený život je tragédie. Proč se mluví jen o Janu Palachovi?

18.1.2019 v 21:58 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Josef Káles

Překonzervováno

Všimli jste si, že vzniká další konzervativní subjekt? „Populární“ moderátor asi desítky pořadů o Jaromíru Soukupovi s Jaromírem Soukupem a majitel médií se rozhodl založit svoje hnutí.

17.1.2019 v 15:13 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 401 | Diskuse

Petr Hannig

Jaromír Soukup asi ovládne volby do EU

Konečně svěží vítr do omílání zpráv, které nás straší tím, jak na tom Británie bude mizerně, když si lidé měli možnost sami rozhodnout a rozhodli NE EU.

17.1.2019 v 7:31 | Karma článku: 47.86 | Přečteno: 11041 |
Počet článků 441 Celková karma 40.11 Průměrná čtenost 4010

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz