Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

POLEMIKA: Malá apokalypsa nebo jen velká neznalost?

22. 03. 2018 8:29:01
Nedávno se ve svém komentáři politolog Alexander Tomský na serveru Novinky.cz věnoval mému článku Deset důvodů, proč zůstat v EU. Text nazval „Malá apokalypsa“ a snažil se v něm čtenářům podsunout, že jsem nestálý v názorech.

Pro setrvání v Evropské unii mám podle pana Tomského argumenty úrovně zvláštní školy. Rozhodl jsem se proto tyto nepravdy uvést na pravou míru. ​

Článek níže jsme také poslali redakci novinek, která nám jej bohužel odmítla vydat. Přál bych si, aby se na tomto serveru nepublikovaly texty pouze jednostranně kritizující Evropskou unii a obsahující různé nepodložené argumenty, ale také články s relevantními informacemi např. o dublinském systému. Těžko se tam tak můžeme dočíst, že případné přijetí „kvót na migranty“ by pro nás platilo, i pokud bychom vystoupili z Evropské unie – stejně jako už teď Dublin III platí pro Norsko nebo Švýcarsko, kteří nejsou členy Evropské unie.

1. Na svém prohlášení stále trvám

První tvrzení, nad kterým jsem se v komentáři pana Tomského pozastavil, bylo, že bych rychle stáhl větu: „Nechceme Evropu plnou nepřizpůsobivých imigrantů, kteří na předměstích pálí auta, prodávají drogy a zanášejí k nám radikální islamismus.“ Tuto větu jsem prosadil do volebního programu lidovců pro evropské volby v roce 2014. Pokusilo se ji stáhnout vedení strany a kolega Pavel Svoboda na základě stížností mj. od Ondřeje Lišky, bývalého předsedy Strany zelených. Mé tvrzení najdete podložené např. v článku na iDNES.cz z 10. 4. 2014: „K autorství věty, která "po anglicku" zmizela, se přihlásil Tomáš Zdechovský, který je trojkou na kandidátce. A stále na ní trvá." Autor té věty jsem já a stojím si za ní. Když tu chce někdo žít, musí respektovat naše pravidla. Ta věta není xenofobní, právě naopak," uvedl pro iDNES.cz Zdechovský.

KDU-ČSL byla tehdy na jaře 2014 ve vztahu k běžencům otevřená, nikoliv však nekritická. Z tohoto pohledu na té větě nebylo nic pobuřujícího a do programu se dostala. Svým postavením jsem u některých novinářů následně získal status kontroverzního lidovce.​

Za dobu svého mandátu v Evropském parlamentu jsem v mnoha zemích navštívil přes 60 uprchlických táborů, abych mohl pozorovat reálnou situaci přímo v terénu a nepřijímal zprostředkovaně zbarvené informace. Dovolím si tvrdit, že tato zkušenost mě naučila rozlišovat mezi ekonomickými migranty a válečnými uprchlíky, kterým je potřeba nabídnout pomocnou ruku.

2. Karierní politik? Ne, sociální pracovník a podnikatel

Rád bych se také ohradil proti označení, kterým mě pan Tomský dekoroval, a to „kariérní politik“. Začínal jsem pracovat ve studentských letech jako sociální pracovník s dětmi a sociálně slabými obyvateli. Ještě na vysoké škole jsem se úspěšně živil žurnalistikou a po skončení studií začal podnikat, což jsem úspěšně činil 10 let, kdy jsem vlastnil tři firmy. Současný europoslanecký mandát je mým prvním politickým angažmá. Jsem přesvědčen, že takto životopis kariérního politika nevypadá.

3. Děkuji za pomoc s otevřením diskuze

Svůj článek jsem na spíše euroskeptické Echo24 umístil záměrně, protože nemá cenu přesvědčovat přesvědčené. Přeji si vytvořit otevřenou diskuzi právě s těmi, kterým vystoupení z EU přijde jako dobrý nápad. Snahou bylo co nejsrozumitelnější cestou čtenářům přiblížit ty nejběžnější věci, které tu díky EU máme, a které bláhově pokládáme za samozřejmost.​

Ve svých příspěvcích nehájím Evropskou unii za každou cenu. Sám jsem v mnoha oblastech také velmi kritický a hlasitě volám po reformě. Bohužel česká média často poukazují jen na chyby a nedostatky a nikdo se již nevěnuje výhodám a pozitivům, které nám členství přináší. V tomto duchu bych si přál upozornit na to, že výstupem z Evropské unie se v souvislosti s Dublinem III při nejlepším dostaneme do pozice Švýcarska a Norska, kteří sice mohou volně obchodovat na evropském trhu, ale musí za to platit obrovské částky, a nemohou se podílet na tvorbě evropské legislativy, kterou přijímají. A to většinou žáci zvláštní školy nevědí.​

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 22.3.2018 8:29 | karma článku: 20.70 | přečteno: 687x


Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Spor o sirotky ze Sýrie je zbytečně vyhrocený

Když jsem poprvé z úst Michaely Šojdrové slyšel o návrhu přijmout z Řecka nějaké nezletilé bez doprovodu, věděl jsem, že ji motivuje upřímná snaha pomoci, ale že má tento návrh hodně rizikových míst. Jakých? Pojďme si je rozebrat.

20.9.2018 v 13:58 | Karma článku: 27.10 | Přečteno: 1642 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jsou Švédští demokraté neonacistické zrůdy? Trochu jiný pohled na švédské volby

Švédsko má za sebou důležité parlamentní volby. Samotné výsledky nepřinesly žádné velké překvapení, protože průzkumy dokázaly odhadnout nálady voličů celkem přesně. Jak se z nich můžeme poučit i u nás?

17.9.2018 v 11:52 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 1308 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

V RVHP jsme akorát drželi hubu a krok!

Nedávno mě velmi zaujal rozhovor s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem uveřejněný na info.cz. Rozhovor je sice už několik měsíců starý, na aktuálnosti mu to ale vůbec neubírá.

11.9.2018 v 8:13 | Karma článku: 21.77 | Přečteno: 993 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Vražda proudem je nesmysl. Případ Kramný se musí znovu otevřít!

Je jen málo kauz, které vyvolávají tak silné emoce, jako kauza Petra Kramného. Nikdo ale zatím neshrnul veškerá fakta, která svědčí o tom, že Kramný sedí ve vězení za něco, co prokazatelně nespáchal. A to je vražda proudem.

30.8.2018 v 9:48 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 8198 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Veverka

Budeme mít vlastní stáj F1!

Naše hospodářství kvete a blbost našich partnerů ze spolku zvaného NATO, taky, takže máme navýšit podíl nákladů na obranu - na dvě, tři, čtyři a více procent! Jak je smysluplně utratit, když armáda je pro kočku? Pořídíme Formuli 1

23.9.2018 v 4:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 |

Vladimír Veverka

Uprchlíci, sirotci...my a milosrdný Samaritán

Vyřeší milosrdný Samaritán problém podivných uprchlíků a padesáti sirotků? Nebo k tomu máme přispět i my? Bible dává mnoho návodů pro život - i ten současný, ale skoro nikdo ji nezná nebo jsou používány velmi podivné výklady...

23.9.2018 v 3:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 |

Jana Slaninová

Blog lehounce dehonestační, potrhloidní a nekorektní, parodický aneb Zoopohled na "MíTú"

Na malém dvorku, bydlelo s kohoutem několikero VIP slípek. Peří z Paříže, kroužky od Cartiera a klubové karty pro přístup na dvorek a VIP kukaní.

22.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 396 | Diskuse

Vilém Ravek

Premiéru Babišovi jde ze Šojdrové hlava šejdrem.

Kdyby si premiér Babiš přečetl o Michaele Šojdrové něco na wikipedii, nemusel z ní udělat mediální hvězdu. Navíc mu přestávám rozumět.

22.9.2018 v 16:46 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 580 | Diskuse

Jaromír Dvořák

Válka o siroty

Na sklonku válek v Sýrii vypukla v Česku válka o syrské sirotky. Možnost zviditelnění se v předvečer komunálních voleb vyburcovala české politiky k nebývalé aktivitě: Přijmout či nepřijmout 50 opuštěných dětí?

22.9.2018 v 16:46 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 417 Celková karma 37.29 Průměrná čtenost 3853

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz