POLEMIKA: Malá apokalypsa nebo jen velká neznalost?

22. 03. 2018 8:29:01
Nedávno se ve svém komentáři politolog Alexander Tomský na serveru Novinky.cz věnoval mému článku Deset důvodů, proč zůstat v EU. Text nazval „Malá apokalypsa“ a snažil se v něm čtenářům podsunout, že jsem nestálý v názorech.

Pro setrvání v Evropské unii mám podle pana Tomského argumenty úrovně zvláštní školy. Rozhodl jsem se proto tyto nepravdy uvést na pravou míru. ​

Článek níže jsme také poslali redakci novinek, která nám jej bohužel odmítla vydat. Přál bych si, aby se na tomto serveru nepublikovaly texty pouze jednostranně kritizující Evropskou unii a obsahující různé nepodložené argumenty, ale také články s relevantními informacemi např. o dublinském systému. Těžko se tam tak můžeme dočíst, že případné přijetí „kvót na migranty“ by pro nás platilo, i pokud bychom vystoupili z Evropské unie – stejně jako už teď Dublin III platí pro Norsko nebo Švýcarsko, kteří nejsou členy Evropské unie.

1. Na svém prohlášení stále trvám

První tvrzení, nad kterým jsem se v komentáři pana Tomského pozastavil, bylo, že bych rychle stáhl větu: „Nechceme Evropu plnou nepřizpůsobivých imigrantů, kteří na předměstích pálí auta, prodávají drogy a zanášejí k nám radikální islamismus.“ Tuto větu jsem prosadil do volebního programu lidovců pro evropské volby v roce 2014. Pokusilo se ji stáhnout vedení strany a kolega Pavel Svoboda na základě stížností mj. od Ondřeje Lišky, bývalého předsedy Strany zelených. Mé tvrzení najdete podložené např. v článku na iDNES.cz z 10. 4. 2014: „K autorství věty, která "po anglicku" zmizela, se přihlásil Tomáš Zdechovský, který je trojkou na kandidátce. A stále na ní trvá." Autor té věty jsem já a stojím si za ní. Když tu chce někdo žít, musí respektovat naše pravidla. Ta věta není xenofobní, právě naopak," uvedl pro iDNES.cz Zdechovský.

KDU-ČSL byla tehdy na jaře 2014 ve vztahu k běžencům otevřená, nikoliv však nekritická. Z tohoto pohledu na té větě nebylo nic pobuřujícího a do programu se dostala. Svým postavením jsem u některých novinářů následně získal status kontroverzního lidovce.​

Za dobu svého mandátu v Evropském parlamentu jsem v mnoha zemích navštívil přes 60 uprchlických táborů, abych mohl pozorovat reálnou situaci přímo v terénu a nepřijímal zprostředkovaně zbarvené informace. Dovolím si tvrdit, že tato zkušenost mě naučila rozlišovat mezi ekonomickými migranty a válečnými uprchlíky, kterým je potřeba nabídnout pomocnou ruku.

2. Karierní politik? Ne, sociální pracovník a podnikatel

Rád bych se také ohradil proti označení, kterým mě pan Tomský dekoroval, a to „kariérní politik“. Začínal jsem pracovat ve studentských letech jako sociální pracovník s dětmi a sociálně slabými obyvateli. Ještě na vysoké škole jsem se úspěšně živil žurnalistikou a po skončení studií začal podnikat, což jsem úspěšně činil 10 let, kdy jsem vlastnil tři firmy. Současný europoslanecký mandát je mým prvním politickým angažmá. Jsem přesvědčen, že takto životopis kariérního politika nevypadá.

3. Děkuji za pomoc s otevřením diskuze

Svůj článek jsem na spíše euroskeptické Echo24 umístil záměrně, protože nemá cenu přesvědčovat přesvědčené. Přeji si vytvořit otevřenou diskuzi právě s těmi, kterým vystoupení z EU přijde jako dobrý nápad. Snahou bylo co nejsrozumitelnější cestou čtenářům přiblížit ty nejběžnější věci, které tu díky EU máme, a které bláhově pokládáme za samozřejmost.​

Ve svých příspěvcích nehájím Evropskou unii za každou cenu. Sám jsem v mnoha oblastech také velmi kritický a hlasitě volám po reformě. Bohužel česká média často poukazují jen na chyby a nedostatky a nikdo se již nevěnuje výhodám a pozitivům, které nám členství přináší. V tomto duchu bych si přál upozornit na to, že výstupem z Evropské unie se v souvislosti s Dublinem III při nejlepším dostaneme do pozice Švýcarska a Norska, kteří sice mohou volně obchodovat na evropském trhu, ale musí za to platit obrovské částky, a nemohou se podílet na tvorbě evropské legislativy, kterou přijímají. A to většinou žáci zvláštní školy nevědí.​

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 22.3.2018 8:29 | karma článku: 21.26 | přečteno: 721x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Slovensko: Vražda zemědělce, novináře a dotační podvody

V prosinci jsem byl součástí delegace EP, jejímž cílem bylo prošetřit podezření na podivné praktiky, které na Slovensku panují při proplácení evropských zemědělských dotací. Závěr? Slovensko má ještě větší problémy než Česko!

20.2.2019 v 8:37 | Karma článku: 30.13 | Přečteno: 946 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Reportéři ČT objevili dalšího českého řidiče „pašeráka“. Hrozilo mu 14 let

Jiří Sagan zdaleka není prvním českým řidičem kamionu, který se v zahraničí ne vlastní vinou ocitl v nesnázích kvůli údajnému pašování migrantů. Česká vláda mu také nepomohla, přestože mu hrozilo až 14 let vězení...

18.2.2019 v 9:15 | Karma článku: 43.28 | Přečteno: 5112 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přehled zrádných českých europoslanců, díky kterým ČR přišla o moře

Podívejte se, kteří čeští europoslanci se zasloužili o to, aby Česká republika přišla o 10 km mořského pobřeží u Chorvatska.

11.2.2019 v 9:35 | Karma článku: 40.49 | Přečteno: 13819 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ano, bude líp, ale komu? Penzistům určitě ne

Vláda pana premiéra Babiše nevynechá jedinou příležitost zdůraznit, jak rekordně zvýšila důchody. Je opravdu krásné, jak myslí na důchodce, že? Jen škoda, že tak činí jen ve svém marketingu, a ne ve svých skutečných krocích.

8.2.2019 v 8:54 | Karma článku: 37.37 | Přečteno: 2900 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

O manipulaci veřejným míněním v dnešní době

Manipulace je slovo, které v dnešní době slýcháváme velmi často. Nejenom ve spojení s politikou či s oblastí reklamy, ale také například v souvislosti s byznysem, pracovně-právními vztahy či internetovými diskusemi.

23.2.2019 v 18:10 | Karma článku: 32.59 | Přečteno: 911 | Diskuse

Karel Trčálek

Likvidace profilů na facebooku je cesta ke svobodě

Nechápu ty, kteří vykřikují, že smazáním svého profilu na facebooku byli omezeni na své svobodě. Opak je pravdou, kdo chce být svobodný, ten není na facebooku

23.2.2019 v 9:27 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 359 | Diskuse

Michael Laitman

Zánik velké evropské civilizace, č. 2

Duchovní poznání, které ztratil národ Izraele po zničení Chrámu, poskytlo k vývoji evropské civilizace zvláštní impuls. Dodalo Evropanům zvláštní sílu ducha, touhu dobývat a rozvíjet nové země, vyvíjet se.

23.2.2019 v 9:00 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 290 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Kam pošťáci schovávají nedoručenou poštu?

Když vyšetřovatelé navštíví jejich dům, najdou místnosti plné poštovních pytlů s nedoručenými dopisy.

23.2.2019 v 8:16 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 370 | Diskuse
Počet článků 448 Celková karma 42.53 Průměrná čtenost 4075

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz