Norský Barnevernet v kradení dětí neustále pokračuje!

12. 03. 2018 11:59:03
Před časem se norští politici dušovali, že tamní úřady přestanou krást děti. Po sérii skandálů, které ukázaly na podivné praktiky Barnevernetu, mezinárodních protestech po celém světě a mnoha reportážích. Bohužel chybně.

Nedávno vyšel najevo další případ odebrání dětí v Norsku, který musí všem rodičům nahánět hrůzu. Barnevernet sebral na nějakou dobu dvě děti rodině z Haugesundu. Soud ale později rozhodl, že zcela neoprávněně. Mezitím jim však bylo sebráno i třetí dítě, a to pouhou hodinu potom, co se narodilo. Dvě nejstarší děti už byly vráceny, ale to třetí se dosud navrátit nepodařilo, přestože navrácení třetího dítěte požaduje i nejvyšší soud.

Případ šokoval i zkušenou advokátku Arnhild Skretting, která zastupuje pár u soudu. Prohlásila, že jako právnička byla šokovaná z toho, jak Barnevernet jedná s tímto párem. Ještě nikdy nic takového nezažila. Tak by se dala ve stručnosti shrnout celá kauza. Jeden odstavec však pro dostatečně zevrubný popis tohoto děsivého příběhu zdaleka nestačí. Budu se proto celé kauze věnovat mnohem podrobněji.

Rodina obětí předsudků

V první řadě bych rád zmínil, že se jednalo o rodinu původem z Afriky, odkud přišli oba rodiče jako uprchlíci. Oba z nich byli dle slov právníků i soudu velmi dobře integrovaní do norské společnosti, která je přijala. Matka ještě v Norsku studovala, aby si zlepšila kvalifikaci a oba byli aktivní ve své křesťanské kongregaci. První dítě se narodilo v roce 2010, druhé o dva roky později.

Při různých příležitostech se ale oba rodiče cítili být podezříváni ze strany norské sociálky a museli od ní čelit řadě předsudků kvůli svému africkému původu. Na jaře roku 2013 začaly rodičům první opravdu velké problémy. Na základě zprávy o znepokojení ze školky byly děti umístěny do pěstounského domova. Nezkušený asistent totiž „zjistil“, že holčička si prý hrála s panenkou „sexualizovaným způsobem“ a rodiče byli obvinění ze zneužívání. Otec byl zadržen, ale po pár dnech ho pustili zpět na svobodu a děti mohly po dvou měsících zpět domů. Podezření se totiž ukázala jako neopodstatněná.

Ta nejhorší část příběhu ale začala o dva roky později. V prosinci roku 2015 se totiž objevilo podezření z domácího násilí na dětech. Děti byly okamžitě odebrány Barnevernetem. Oba rodiče byli opět vyšetřováni, ale se stejným výsledkem – podezření se opět ukázala jako nepodložená. V té době však byla matka v pokročilé fázi těhotenství a 1. ledna 2016 se rodičům narodilo další dítě – chlapeček. Ten byl hodinu po porodu odebrán a umístěn do pěstounské péče.

Barnevernet je v Norsku více než soud

Rodiče se zcela pochopitelně obrátili na soud a žádali o navrácení dětí. Soud jim dal v březnu roku 2017 za pravdu a první dvě děti tak byly rodičům vráceny. Nebyly důkazy o tom, že by existovaly okolnosti, které by měly vést k umístění dětí do péče. Soud se navíc vyjádřil velmi kriticky mj. i vůči samotnému jednání Barnevernetu. Z rozsudku se také dozvíme, že podle soudu je "kritickým místem této záležitosti, že Barnevernet zde prokázal důvody a nebral v úvahu základní požadavky pro řádné projednání případu.“

Rodičům tedy dal soud za pravdu, nicméně happy end se nekoná. Alespoň prozatím ne. Jak už jsem psal na začátku, dvě starší děti byly sice rodičům navráceny, ale nejmladší chlapeček dosud zůstává v pěstounské péči. A to i přesto, že rozsudek nižší instance potvrdil v září loňského roku i norský nejvyšší soud.

Bohužel se ukázalo jako naivní myslet si, že se Barnevernet podřídí pravomocnému rozhodnutí soudu, jak to bývá obvyklé v právním státě. Dítě jednoduše nevrátili. Svým přístupem se tak norská sociálka vysmála soudu do očí. Asi se budete ptát, proč vlastně nebylo dítě vráceno? Protože si prý už zvyklo na pěstouny a co je pro dítě nejlepší, ví nejlépe krajská rada (Fylkesnemnda), která schválí drtivou většinu toho, co Barnevernet navrhne. A tak rodiče dali celý soudní spis médiím. I ta potvrzují, že rodiče říkají pravdu. Zbavili mlčenlivosti i barnevernet, ten se však přesto odmítá k případu vyjadřovat.

Kdy Norové pochopí, že jim Barnevernet kazí pověst

Velmi přesně shrnul současnou situaci norský politik Viddar Kleppe. O Barnevernetu se vyjádřil jako o státu ve státě, který překračuje pravidla, že děti smí být umístěny do pěstounských rodin jen v případě hrubého zanedbání. Vedle toho navíc užívá právníky placené z peněz daňových poplatníků, aby zabránil prohrám u soudu.

„Barnevernet má malou důvěryhodnost. Jediný způsob, jak vše vrátit zpět je odlišný přístup zaměstnanců v systému a porozumění tomu, že dětem se nejlépe daří se svými biologickými rodiči. Děti smí být odebrány rodičům násilím pouze v případě hrubého zanedbání, vážného zneužívání drog či sexuálního zneužívání. Bohužel se tak dnes neděje a vrcholem je, že sociálka nepřijme rozhodnutí soudu a bere to jako věc své prestiže. Je to nedůstojné“, prohlásil.

Jestli ještě někdo pochyboval, že se Barnevernet chová jako stát ve státě, tak případ nešťastných rodičů, jimž ani po soudním rozsudku nevrátili dítě, je důkaz hovořící za vše. Jednání norské sociálky je zcela nepochybně flagrantním porušením všech právních jistot. Ptám se proto, jak dlouho ještě bude Norsko a Barnevernet ignorovat soudy a dělat si co chce?

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 12.3.2018 11:59 | karma článku: 42.55 | přečteno: 5051x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 652 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

14.1.2019 v 12:25 | Karma článku: 42.38 | Přečteno: 7295 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přestaňme si konečně utahovat z nejlepšího ministra dopravy!

Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska...

9.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 46.52 | Přečteno: 11071 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ženy mají právo zlomit nos grázlovi

Základním principem právního státu je možnost bránit se proti agresorovi. Pokud někdo někoho napadne, musí počítat s tím, že mu to napadený může vrátit. To je zákon akce a reakce.

5.1.2019 v 9:08 | Karma článku: 46.15 | Přečteno: 6293 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Presler

Před dvěma roky spáchal sebevraždu bloger Jaroslav Janota (upravený text).

„Samozřejmě jako rozpočtové odpovědný občan vím, jak se legálně vyhnout nástupu do vězení a ušetřit tak českým daňovým poplatníkům náklady za můj pobyt ve věznici s ostrahou. Bohužel tento způsob je opravdu až příliš definitivní.

20.1.2019 v 21:34 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 358 | Diskuse

Bernadeta Kurešová

Jan Palach jako vzor pro mládež? Hra s ohněm

Jsme si jistí, že po týdnu nekritické glorifikace Palachova činu mladí chápou rozdíl mezi sebevraždou a obětí? Mezi hrdinstvím a zbabělostí? Mezi dneškem a dobou před padesáti lety?

20.1.2019 v 20:42 | Karma článku: 24.52 | Přečteno: 386 |

Vladimír Havránek

Komentování sjezdového lyžování, aneb horor v ČT pokračuje.

Zlatá medaile Ester Ledecké na ZOH v super G byl jeden z největších sportovních zážitků. V protikladu bylo snad jen komentování Lucie Pešánové. Na zlaté jízdě nenechala nitku suchou. K dalšímu přenosu sjezdového lyžování

20.1.2019 v 13:34 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 3996 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nakupování jako vlastizrada?

Začátkem ledna otevřel Rami Levy, jeden z největších izraelských byznysmenů v oblasti výstavby maloobchodních řetězců, nové nákupní centrum na severu Jeruzaléma, ve čtvrti Atarot.

20.1.2019 v 12:50 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jan Ziegler

Srovnávat Palachův týden a protesty žlutých vest je hodně hloupé

Přehlídka mimořádné komunistické policejní brutality se odehrála tenkrát před třiceti lety v Praze na Václavském náměstí v rámci Palachova týdne. Lidé si připomínali památku studenta Jana Palacha.

20.1.2019 v 12:18 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 441 Celková karma 40.15 Průměrná čtenost 4010

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz