Pokrok nezastavíte a tři pohlaví jsou v módě!?

16. 11. 2017 7:56:51
Události poslední doby nám jasně ukazují, že pokrok prostě nezastavíte. Zvláště pokud jde o gender. Dnes už všichni víme, že pokud někdo vypadá jako muž, nemusí být nutně mužem a platí to i u žen.

Běda tomu, kdo by si v dnešní době náhodou spletl něčí genderovou identitu. Joshua Sutcliffe, učitel matematiky ze školy v anglickém hrabství Oxfordshire, by o tom mohl vyprávět. Při pochvale svých žáků totiž řekl: „dobrá práce, děvčata.“ Nyní z toho má veliký problém. Učitel byl dočasně suspendován a nyní mu hrozí vyhazov. Proč? Protože jeden člověk z jím chválené skupiny se sice narodil jako dívka, ale cítí se být mužem.

Jen tři pohlaví v Německu

Pojďme ale dále. Svědky přelomového rozhodnutí jsme mohli být v Německu. Ústavní soud vyhověl žádosti zapsat si do kolonky pohlaví i něco jiného než „mužské“ a „ženské“. Dosud byla od roku 2013 u dětí trpících genetickou vadou přípustná jen možnost nechat kolonku prázdnou. Nyní soudci navrhují i pozitivní varianty: inter, divers apod.

V rozsudku je totiž podstatné nařízení Spolkového sněmu uzákonit možnost pro intersexuály definovat se pozitivně v úředních dokumentech nejpozději k 31. prosinci 2018. Co budou mít nakonec uvedené lidé třetího pohlaví jako svoji konkrétní možnost, je ještě na německém parlamentu, který o tom bude muset rozhodnout.

Nemusím ale dodávat, že pro každého správného pokrokově smýšlejícího člověka by mělo být takové opatření naprosto nedostačující. Proč mají mít takovou možnost jen intersexuálové? Proč nejsou zohledněny také různé nebinární genderové identity, kterých existuje bezpočet? V Austrálii bylo v rámci tzv. Australian Sex Survey možné vybrat si ze 33 možností. To na britském facebooku je na výběr dokonce ze 71 možností , jak popsat vlastní gender! Podle dalšího zdroje dokonce existuje více než 300 genderů.

Myslím, že dosavadní počty zdaleka nejsou úplné, protože možnosti vlastního vyjádření genderové identity jsou neomezené. Lepší je proto zcela pochopitelně zahrnout vždy více možností, než méně, aby se zabránilo případné diskriminaci, nebo ne? Sice to asi bude hodně dlouhý formulář, ale společnost přece nemůže tyto jedince jakkoliv stresovat škatulkováním!

Pokrok musí jít ještě dále

Ve Francii jdou ve svém revolučním tažení ještě dále, i když stejně jako v Německu vlastně ne tak docela. Ve srovnání s Německem zde má boj za rovnost trochu jinou podobu. Neřeší se zde identita lidí, protože hlavním tématem je zde samotná podstata jazyka, a to kvůli sporu o podobě školních učebnic. V zemi galského kohouta zuří vášnivá debata o genderově vyváženější formě jazyka a iniciátoři změn chtějí, aby v textu byla u slov s mužským rodem zároveň používána i koncovka s ženskou variantou.

Chudáci děti, které se doteď musely a musí učit jazyk v takové podobě, která je zdrojem útlaku, diskriminace a nerovnosti, protože se věci vyjadřovaly převážně v mužském rodě. Myslím, že mnohé děti si dodnes musí nést z doby své školní docházky obrovské trauma s celoživotními následky.

Podle mě by ale bylo zavedení pouhých dvou variant málo pokrokové. Proč se má v jazyce zohledňovat jen mužská a ženská varianta? Jak to, že není v jazyce zohledněna existence dalších genderových identit? Na diskriminaci budeme tak zřejmě narážet i nadále.

Ano, v poslední době bylo skutečně dosaženo obrovského pokroku, což ale opravdu nestačí. Copak si nikdo neuvědomuje, že současná zamýšlená opatření jsou jen polovičatá? Spousta lidí se může stále cítit diskriminována a každému musí být jasné, že mnohé nespravedlnosti stále přetrvávají. Cesta ke vzniku ideálních, utopických a dokonale rovnostářských společností, kde už se nikdo nebude ani náznakem cítit diskriminovaný, je ještě dlouhá.

Přeji hezký den a veselou mysl!

PS: Článek obsahuje ironii a nadsázku.

PS2: Autor uvítá možnost se do budoucna označovat jako „Cassgender“ - tedy jako ten, kterému je celý koncept genderu úplně ukradený.

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 16.11.2017 7:56 | karma článku: 32.88 | přečteno: 1429x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 3479 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

14.1.2019 v 12:25 | Karma článku: 42.48 | Přečteno: 7374 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přestaňme si konečně utahovat z nejlepšího ministra dopravy!

Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska...

9.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 46.53 | Přečteno: 11106 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ženy mají právo zlomit nos grázlovi

Základním principem právního státu je možnost bránit se proti agresorovi. Pokud někdo někoho napadne, musí počítat s tím, že mu to napadený může vrátit. To je zákon akce a reakce.

5.1.2019 v 9:08 | Karma článku: 46.17 | Přečteno: 6337 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Proč nás autor „Husitské epopeje“ mystifikuje?

Takzvaná „Husitská epopej“ má se skutečnou historii máloco společného, protože není ničím jiným než jen manipulací

21.1.2019 v 15:35 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 703 | Diskuse

Ivana Jirmářová

Čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím

A tak se střežte těch, kdo tvrdí, že mají odpověď na všechno. Naše mysl je úžasný nástroj a ráda všemu vládne. Občas je ale dobré připustit, že jsou i věci, na které ani zdaleka nedosáhne.

21.1.2019 v 13:48 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 311 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Recenze knihy: Prolomení hradeb

Ohledně nebezpečí islamizace Evropy se objevilo mnoho knih. Kniha Petra Hampla Prolomení hradeb je jednou z těch zdařilých sociologických úvah snažící se postihnout současné paradigma výměny etnik v Evropě.

21.1.2019 v 13:30 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 417 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Řecko: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

21.1.2019 v 11:15 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 806 | Diskuse

Dan Vávra

Děti jsou přežitek

Děti jsou otravná ekonomická zátěž a omezení pohodlí co pořád řve. Maximálně mít jedno aby člověk nepřišel do řeči, ale lepší je stejně kočka. A pak se jednoho dne po dekádách samoty vsáknete do matrace a nic po vás nezůstane.

21.1.2019 v 10:22 | Karma článku: 41.99 | Přečteno: 3685 | Diskuse
Počet článků 441 Celková karma 41.02 Průměrná čtenost 4017

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz