Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokrok nezastavíte a tři pohlaví jsou v módě!?

16. 11. 2017 7:56:51
Události poslední doby nám jasně ukazují, že pokrok prostě nezastavíte. Zvláště pokud jde o gender. Dnes už všichni víme, že pokud někdo vypadá jako muž, nemusí být nutně mužem a platí to i u žen.

Běda tomu, kdo by si v dnešní době náhodou spletl něčí genderovou identitu. Joshua Sutcliffe, učitel matematiky ze školy v anglickém hrabství Oxfordshire, by o tom mohl vyprávět. Při pochvale svých žáků totiž řekl: „dobrá práce, děvčata.“ Nyní z toho má veliký problém. Učitel byl dočasně suspendován a nyní mu hrozí vyhazov. Proč? Protože jeden člověk z jím chválené skupiny se sice narodil jako dívka, ale cítí se být mužem.

Jen tři pohlaví v Německu

Pojďme ale dále. Svědky přelomového rozhodnutí jsme mohli být v Německu. Ústavní soud vyhověl žádosti zapsat si do kolonky pohlaví i něco jiného než „mužské“ a „ženské“. Dosud byla od roku 2013 u dětí trpících genetickou vadou přípustná jen možnost nechat kolonku prázdnou. Nyní soudci navrhují i pozitivní varianty: inter, divers apod.

V rozsudku je totiž podstatné nařízení Spolkového sněmu uzákonit možnost pro intersexuály definovat se pozitivně v úředních dokumentech nejpozději k 31. prosinci 2018. Co budou mít nakonec uvedené lidé třetího pohlaví jako svoji konkrétní možnost, je ještě na německém parlamentu, který o tom bude muset rozhodnout.

Nemusím ale dodávat, že pro každého správného pokrokově smýšlejícího člověka by mělo být takové opatření naprosto nedostačující. Proč mají mít takovou možnost jen intersexuálové? Proč nejsou zohledněny také různé nebinární genderové identity, kterých existuje bezpočet? V Austrálii bylo v rámci tzv. Australian Sex Survey možné vybrat si ze 33 možností. To na britském facebooku je na výběr dokonce ze 71 možností , jak popsat vlastní gender! Podle dalšího zdroje dokonce existuje více než 300 genderů.

Myslím, že dosavadní počty zdaleka nejsou úplné, protože možnosti vlastního vyjádření genderové identity jsou neomezené. Lepší je proto zcela pochopitelně zahrnout vždy více možností, než méně, aby se zabránilo případné diskriminaci, nebo ne? Sice to asi bude hodně dlouhý formulář, ale společnost přece nemůže tyto jedince jakkoliv stresovat škatulkováním!

Pokrok musí jít ještě dále

Ve Francii jdou ve svém revolučním tažení ještě dále, i když stejně jako v Německu vlastně ne tak docela. Ve srovnání s Německem zde má boj za rovnost trochu jinou podobu. Neřeší se zde identita lidí, protože hlavním tématem je zde samotná podstata jazyka, a to kvůli sporu o podobě školních učebnic. V zemi galského kohouta zuří vášnivá debata o genderově vyváženější formě jazyka a iniciátoři změn chtějí, aby v textu byla u slov s mužským rodem zároveň používána i koncovka s ženskou variantou.

Chudáci děti, které se doteď musely a musí učit jazyk v takové podobě, která je zdrojem útlaku, diskriminace a nerovnosti, protože se věci vyjadřovaly převážně v mužském rodě. Myslím, že mnohé děti si dodnes musí nést z doby své školní docházky obrovské trauma s celoživotními následky.

Podle mě by ale bylo zavedení pouhých dvou variant málo pokrokové. Proč se má v jazyce zohledňovat jen mužská a ženská varianta? Jak to, že není v jazyce zohledněna existence dalších genderových identit? Na diskriminaci budeme tak zřejmě narážet i nadále.

Ano, v poslední době bylo skutečně dosaženo obrovského pokroku, což ale opravdu nestačí. Copak si nikdo neuvědomuje, že současná zamýšlená opatření jsou jen polovičatá? Spousta lidí se může stále cítit diskriminována a každému musí být jasné, že mnohé nespravedlnosti stále přetrvávají. Cesta ke vzniku ideálních, utopických a dokonale rovnostářských společností, kde už se nikdo nebude ani náznakem cítit diskriminovaný, je ještě dlouhá.

Přeji hezký den a veselou mysl!

PS: Článek obsahuje ironii a nadsázku.

PS2: Autor uvítá možnost se do budoucna označovat jako „Cassgender“ - tedy jako ten, kterému je celý koncept genderu úplně ukradený.

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 16.11.2017 7:56 | karma článku: 31.07 | přečteno: 1103x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Václav Klaus bude letos chodit s Mikulášem místo čerta

Letošní průvod sv. Mikuláše a anděla zřejmě doplní Václav Klaus mladší, který vás nejdříve pořádně seřve a pak vystraší. Začne Bruselem, pak migranty a následovat bude Dublinem, který údajně přijal Evropský parlament...

4.12.2017 v 15:22 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1377 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Homosexualita v muslimských zemích díky zákazu neexistuje

Chcete vymýtit islám? Zakažte ho. Podobně jako v muslimských zemích zakazují homosexualitu, která tam díky tomu neexistuje. Aspoň jsem se o tom na vlastní oči přesvědčil v muslimském Maroku.

27.11.2017 v 12:38 | Karma článku: 33.23 | Přečteno: 4717 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Vše, co jste chtěli vědět o Barnevernetu a báli jste se zeptat

Děti státu, zhruba hodinový dokument ČT o norském Barnevernetu režírovaný Ivanou Pauerovou-Miloševičovou, dává veřejnosti odpověď prakticky na vše, co jste potřebovali vědět o Barnevernetu a báli jste se zeptat.

22.11.2017 v 11:06 | Karma článku: 35.81 | Přečteno: 1577 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Pokérovanej svět

Co je typickým znamením dnešní doby? Třeba počmárané fasády domů a lidí. Graffiti i tetování sice pochází z dávné historie lidstva, ale do dnešních dnů se přenesly mnohdy jen jako zhanobení plochy, na které jsou vytvořeny.

11.12.2017 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Sobecká bělošská civilizace musí zahynout

Dnes jsme se mohli dočíst, že další Alláhův věrný musel spáchat atentát. Ne, opravdu se nejedná o pomateného individualistu. Je to zoufalý člověk, který je ničen naší odpadlickou a bezvěreckou společností.

11.12.2017 v 20:16 | Karma článku: 33.57 | Přečteno: 1312 | Diskuse

Petr Polák

Zakažme děti!

Dnes jsme se na iDnes mohli dočíst o srdnatém boji aktivistů za ochranu dětí před smrtícími žaluziemi. Žaluzie prý za 25 let zabily v USA přes 270 dětí( mimochodem USA mají roční natalitu kolem 4 000 000 nově narozených dětí! ).

11.12.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 841 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Děti

Trpí ze všech nejvíce ve všech válkách. Prožitá traumata si sebou nesou po celý život. Příběhy leningradských dětí patří k těm nejhorším.

11.12.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 492 | Diskuse

David Repecký

Teorie lásky a sporu v životě lidí

Při studiu dějin filosofie jsem "narazil" na jednu zajímavou myšlenku, kterou bych rád, ze svého pohledu na současnost, rozvedl do souvislostí. Vychází z poelejských výkladů přírody a mělo by se jednat o myšlenku Empedokla..

11.12.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 369 Celková karma 31.97 Průměrná čtenost 3652

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.