Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Německo tajně (ne)vyhradilo 800 000 míst pro imigranty

2. 11. 2017 8:01:06
Mezi módní výrazy dneška patří slovní spojení „fake news.“ Většina lidí si pod tímto slovním spojením představí šíření nepravdivých informací na tzv. alternativních serverech. Oběťmi trochu jiného druhu lží jsou i migranti.

Mezi migranty panuje řada mýtů a nejnebezpečnějšími šiřiteli těchto lživých informací jsou pašeráci lidí. V čem jsou pašeráci a převaděči stejně nebezpeční či dokonce nebezpečnější než šiřitelé různých dezinformací na různých „alternativních“ a konspiračních serverech?

V jedné podstatné věci. Negativní důsledky lží pocítí ti, kteří jim uvěří, na vlastní kůži. Důsledkem lživých informací šířených pašeráky bohužel není zdaleka jen zmatení mysli a krajně nerealistické představy o životě v Evropě. Pro některé lidi snažící se ilegálně dostat do Evropy může skončit honba za vidinou lepšího života způsobená právě nepravdivými informacemi tragicky. V loňském roce takto zemřelo 5096 lidí.

Dobrou zprávou je, že šíření nepravdivých informací nezůstalo bez odezvy. V Německu, nejatraktivnější azylové destinaci, už v rámci Spolkového zahraničního úřadu funguje stránka RumoursAboutGermany.info s informacemi v angličtině, francouzštině a arabštině, kde jsou lži převaděčů a pašeráků postupně jedna po druhé rozebrány na prvočinitele. Stránky jsou součástí informační kampaně #RumoursAboutGermany, kterou vede Německo v Pákistánu a Afghánistánu už od „krizového“ roku 2015 a snaží se všem lidem snícím o životě v Německu uvést rozšířené mýty na pravou míru.

Sedm největších lží pašeráků

Pohled na nepravdy o Evropě nabízí nezasvěcenému člověku sondu do myšlení tisíců lidí snažících se dostat ilegálně do Evropy. Na serveru je uvedeno mj. sedm největších lží a ke každé z nich samozřejmě i stručné vysvětlení, proč se tvrzení nezakládají na pravdě. Nepravdivá tvrzení uvedená níže nám krásně ukazují, v jakých nerealistických představách žijí ti, kteří se chtějí dostat ilegálně do Evropy. Největší lži jsou alespoň dle tvůrců zmíněného webu následující:

1) Loď převážející lidi přes moře je obrovská, má dokonce kino a bazén: Přinejmenším ze zpráv už každý člověk v Evropě ví, že lidi snažící se dostat s pomocí pašeráků do Evropy, čeká strastiplná a velmi nebezpečná cesta na gumových člunech. Pašeráci užívají ty nejstarší a nejlevnější lodě, které mohou dostat. Pašeráci šetří, kde můžou a řada člunů je sotva vhodná pro plavbu na moři.

2) Německo vyhradilo 800 000 míst pro afghánské uprchlíky: Všem lidem uvažujícím o cestě do Německa je vysvětleno, že nejsou garantovaná žádná místa pro lidi pocházející z určité země.

3) Máme 25 let zkušeností a Váš vstup do Evropy bude legální a dosažitelný: Další oblíbená lež pašeráků, kteří chtějí migranty dostat do Evropy ilegálně. Na webu Rumours About Germany je jasně vysvětleno, že pašeráci jsou kriminálníci a zajímají je jen peníze migrantů, nikoli o jejich životy.

4) Velké německé korporace potřebují pracovní sílu, proto Německo bere 5 000 migrantů denně: V Německu neexistují žádné kvóty na migranty. Přestože v Německu existuje poptávka po kvalifikované pracovní síle, ti, co přicházejí ilegálně, nebudou schopní získat zaměstnání. Ani německá vláda nemůže zajistit uprchlíkům pracovní místa.

5) Příchozí migranti dostanou € 2,000 na uvítanou: Nepravdivá informace šířená obchodníky s lidmi, kteří pomocí svých lží uvádí životy lidí do nebezpečí. Německo žádné peníze na uvítanou nevyplácí.

6) Německo garantuje dům každému uprchlíkovi: V Německu nedostane žádný uprchlík vlastní dům. Ve skutečnosti je pro kohokoli velmi obtížné nalézt ve větších městech místo k bydlení. Pokud žádáte o azyl, není lidem dovoleno žít tam, kde by chtěli. Naopak je může čekat několik měsíců v místě, kde nikdo nerozumí jejich jazyku.

7) Pokud se vám nelíbí v Německu, dají Vám vízum v Kanadě: Další z řady nesmyslů. Žádnou takovou smlouvu Německo s Kanadou uzavřenou nemá a nemá ji uzavřenou ani s žádnou další zemí.

Nekonečný výčet lží a mylné představy migrantů

To ale rozhodně není úplný výčet nepravd, kterým bohužel věří mnozí migranti či lidé, kteří o cestě do Evropy uvažují. Za zmínku stojí ještě některé další, které jsou dále uvedené na zmíněné stránce. Mnozí uprchlíci či migranti prý žijí v naprosto mylném přesvědčení, že prokázat se původem v nějaké konkrétní zemi automaticky znamená právo na azyl. Ani to samozřejmě nemůže být pravda. Na stránce Rumours About Germany se proto mohou dočíst, že azyl může člověk dostat jen tehdy, když jim skutečně hrozí pronásledování či nějaká vážná újma.

Pašeráci mají také často ve zvyku svým „zákazníkům“ slibovat, že budou zachráněni po dvou hodinách v gumovém člunu, ale záchranné operace nemusí být vždy tam, kde se čluny nacházejí. Asi každému musí být jasné, že životy obětí této strašné lži mohou skončit i tragicky, jako už se to stalo tisícům lidí, kteří ve vodách Středozemního moře našli svoji smrt.

Vinu na „zmatení myslí“ rozhodně nenesou jen pašeráci. Mnozí lidé volí dalekou cestu v dobré víře, že v Evropě to prý bude jednoduché a na jejich rozhodnutí mohou mít vliv i zprávy od známých krajanů, kteří už v Evropě žijí. Lidé uvažující o riskantní cestě do Evropy slýchávají pozitivní zprávy od svých známých, co už se do Evropy dostali, a před příbuznými se snaží dát za každou cenu najevo, že se jim v zemi, která je přijala, daří.

Lidé jsou proto na webu RumoursAboutGermany.info upozorňováni na to, že žadatelé o azyl musí strávit několik měsíců v detenčním táboře pro velké množství lidí a čekat na vyřízení žádosti. I když dotyční lidé ochranu či azyl nakonec získají, mnozí budou mít problémy s hledáním práce, zvláště když nebudou umět dobře německy.

Na několika uvedených příkladech a mnoha dalších, které si lze dohledat přímo na odkazovaných stránkách, je ukázáno, že šíření nepravdivých informací není zdaleka jen problémem v evropských společnostech, ale také u lidí žijících mimo ně. Ve druhém případě má záměrné šíření nepravdivých informací za následek tisíce mrtvých a ještě více zničených životů lidí, kteří chtěli jít za lepším. Proti těmto dezinformacím je proto třeba dále bojovat!

Stránka vytvořená Spolkovým zahraničním úřadem je perfektně zpracovaná. Lidé se na ní mohou dozvědět, že budoucnost, která čeká na uprchlíky či migranty v Německu, rozhodně nebude růžová. Cílem je samozřejmě především odradit co nejvíce těch, kdo o takové cestě přemýšlí. Je zde také vysvětleno, jak se lze do Německa dostat legálně.

Německo nyní investuje měsíčně obrovské finanční prostředky, aby se informace na tomto webu opravdu dostaly k lidem, kteří by je skutečně měli slyšet. Bezesporu se ale jedná o krok správným směrem a argument proti těm, kdo říkají, že pro zastavení nelegální migrace se nic nedělá. Dělá, ale často velmi pomalu. Podobně jako odsun neúspěšných žadatelů o azyl. Ale o tom zase někdy příště.

Přeji hezký den a veselou mysl!

https://qz.com/1109265/germany-launches-a-website-called-rumours-about-germany-to-debunk-the-lies-traffickers-tell-refugees/?mc_cid=a787d3beb1&mc_eid=39fec882e1

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 2.11.2017 8:01 | karma článku: 36.32 | přečteno: 5629x


Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kauza Čapí hnízdo byl podvod!

Premiér v demisi se často chlubí, jak a co udělal v Evropské unii. Nyní si může připsat další úspěch. Díky tomu, jak „čerpal“ dotaci na projekt Čapí hnízdo, se změní pravidla v celé Evropské unii.

12.4.2018 v 15:54 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 11895 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přijmutím statisíců migrantů z Afriky ničemu nepomůžeme!

Všichni politici, kteří mluví o migraci, by měli někdy odjet do Afriky promluvit si s tamními politiky. Zjistili by, že řada afrických zemí řeší svou ekonomickou situaci posíláním lidí do EU. Na to musíme umět adekvátně reagovat.

3.4.2018 v 7:40 | Karma článku: 38.74 | Přečteno: 1815 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bude se vyhazovat za výroky o existenci dvou pohlaví!?

K tomu, abyste měli obavy o budoucnost svého studia, může i ve svobodné zemi, jako jsou USA, stačit málo. Myslíte si, že když plníte studijní povinnosti a chováte se v souladu s platnými zákony, nemusíte se obávat žádného postihu?

29.3.2018 v 8:29 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3765 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

POLEMIKA: Malá apokalypsa nebo jen velká neznalost?

Nedávno se ve svém komentáři politolog Alexander Tomský na serveru Novinky.cz věnoval mému článku Deset důvodů, proč zůstat v EU. Text nazval „Malá apokalypsa“ a snažil se v něm čtenářům podsunout, že jsem nestálý v názorech.

22.3.2018 v 8:29 | Karma článku: 18.27 | Přečteno: 618 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Johana Kroupová

Hledám dobrého blogera. Ozve se mi?

Ráda píšu a kromě povídek a článků do online novin, jsem zkusila i blog iDnes. Nevěděla jsem, do čeho vlastně vstupuju. Karma. Politika. Politika. Karma. Ale znám znám plno dobrých blogerů a spisovatelů v jednom. Kde tedy jsou?

24.4.2018 v 21:13 | Karma článku: 7.35 | Přečteno: 274 | Diskuse

Sylva Heidlerová

Úředníkova kariéra roste s počtem podřízených

Právě odjeli. Tři úřednici strávili v cizí kanceláři dva dny. Namátková kontrola z ministerstva „bez důvěry“. Žádná pochybení odhalena nebyla. Předpokládáte úlevu?

24.4.2018 v 20:32 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 408 | Diskuse

Jakub Beznoska

Agresivita mezi námi

Radost, smutek, vztek..Emoce, které prožívá každý z nás..a každý z nás je prožívá odlišně, protože jsme (naštěstí) co kus, to originál :)

24.4.2018 v 20:13 | Karma článku: 9.56 | Přečteno: 287 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kardinální ''humor'' (nejenom v České televizi)

Tématem těchto dnů je návrat ostatků kardinála Josefa Berana z Říma zpět do vlasti, tak jak si to on sám přál a jak to uvedl ve své poslední vůli.

24.4.2018 v 19:57 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 546 |

Richard Siemko

Kdo hájí zájmy občanů této země

Politici takzvaných demokratických stran ztrácejí důvěru voličů a diví se proč. Protože je smutné až tragické, když Češi s předky z jiných zemí, učí naše politiky vlastenectví.

24.4.2018 v 19:00 | Karma článku: 26.53 | Přečteno: 699 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 38.35 Průměrná čtenost 3735

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.