Jak Německo tajně (ne)vyhradilo 800 000 míst pro imigranty

2. 11. 2017 8:01:06
Mezi módní výrazy dneška patří slovní spojení „fake news.“ Většina lidí si pod tímto slovním spojením představí šíření nepravdivých informací na tzv. alternativních serverech. Oběťmi trochu jiného druhu lží jsou i migranti.

Mezi migranty panuje řada mýtů a nejnebezpečnějšími šiřiteli těchto lživých informací jsou pašeráci lidí. V čem jsou pašeráci a převaděči stejně nebezpeční či dokonce nebezpečnější než šiřitelé různých dezinformací na různých „alternativních“ a konspiračních serverech?

V jedné podstatné věci. Negativní důsledky lží pocítí ti, kteří jim uvěří, na vlastní kůži. Důsledkem lživých informací šířených pašeráky bohužel není zdaleka jen zmatení mysli a krajně nerealistické představy o životě v Evropě. Pro některé lidi snažící se ilegálně dostat do Evropy může skončit honba za vidinou lepšího života způsobená právě nepravdivými informacemi tragicky. V loňském roce takto zemřelo 5096 lidí.

Dobrou zprávou je, že šíření nepravdivých informací nezůstalo bez odezvy. V Německu, nejatraktivnější azylové destinaci, už v rámci Spolkového zahraničního úřadu funguje stránka RumoursAboutGermany.info s informacemi v angličtině, francouzštině a arabštině, kde jsou lži převaděčů a pašeráků postupně jedna po druhé rozebrány na prvočinitele. Stránky jsou součástí informační kampaně #RumoursAboutGermany, kterou vede Německo v Pákistánu a Afghánistánu už od „krizového“ roku 2015 a snaží se všem lidem snícím o životě v Německu uvést rozšířené mýty na pravou míru.

Sedm největších lží pašeráků

Pohled na nepravdy o Evropě nabízí nezasvěcenému člověku sondu do myšlení tisíců lidí snažících se dostat ilegálně do Evropy. Na serveru je uvedeno mj. sedm největších lží a ke každé z nich samozřejmě i stručné vysvětlení, proč se tvrzení nezakládají na pravdě. Nepravdivá tvrzení uvedená níže nám krásně ukazují, v jakých nerealistických představách žijí ti, kteří se chtějí dostat ilegálně do Evropy. Největší lži jsou alespoň dle tvůrců zmíněného webu následující:

1) Loď převážející lidi přes moře je obrovská, má dokonce kino a bazén: Přinejmenším ze zpráv už každý člověk v Evropě ví, že lidi snažící se dostat s pomocí pašeráků do Evropy, čeká strastiplná a velmi nebezpečná cesta na gumových člunech. Pašeráci užívají ty nejstarší a nejlevnější lodě, které mohou dostat. Pašeráci šetří, kde můžou a řada člunů je sotva vhodná pro plavbu na moři.

2) Německo vyhradilo 800 000 míst pro afghánské uprchlíky: Všem lidem uvažujícím o cestě do Německa je vysvětleno, že nejsou garantovaná žádná místa pro lidi pocházející z určité země.

3) Máme 25 let zkušeností a Váš vstup do Evropy bude legální a dosažitelný: Další oblíbená lež pašeráků, kteří chtějí migranty dostat do Evropy ilegálně. Na webu Rumours About Germany je jasně vysvětleno, že pašeráci jsou kriminálníci a zajímají je jen peníze migrantů, nikoli o jejich životy.

4) Velké německé korporace potřebují pracovní sílu, proto Německo bere 5 000 migrantů denně: V Německu neexistují žádné kvóty na migranty. Přestože v Německu existuje poptávka po kvalifikované pracovní síle, ti, co přicházejí ilegálně, nebudou schopní získat zaměstnání. Ani německá vláda nemůže zajistit uprchlíkům pracovní místa.

5) Příchozí migranti dostanou € 2,000 na uvítanou: Nepravdivá informace šířená obchodníky s lidmi, kteří pomocí svých lží uvádí životy lidí do nebezpečí. Německo žádné peníze na uvítanou nevyplácí.

6) Německo garantuje dům každému uprchlíkovi: V Německu nedostane žádný uprchlík vlastní dům. Ve skutečnosti je pro kohokoli velmi obtížné nalézt ve větších městech místo k bydlení. Pokud žádáte o azyl, není lidem dovoleno žít tam, kde by chtěli. Naopak je může čekat několik měsíců v místě, kde nikdo nerozumí jejich jazyku.

7) Pokud se vám nelíbí v Německu, dají Vám vízum v Kanadě: Další z řady nesmyslů. Žádnou takovou smlouvu Německo s Kanadou uzavřenou nemá a nemá ji uzavřenou ani s žádnou další zemí.

Nekonečný výčet lží a mylné představy migrantů

To ale rozhodně není úplný výčet nepravd, kterým bohužel věří mnozí migranti či lidé, kteří o cestě do Evropy uvažují. Za zmínku stojí ještě některé další, které jsou dále uvedené na zmíněné stránce. Mnozí uprchlíci či migranti prý žijí v naprosto mylném přesvědčení, že prokázat se původem v nějaké konkrétní zemi automaticky znamená právo na azyl. Ani to samozřejmě nemůže být pravda. Na stránce Rumours About Germany se proto mohou dočíst, že azyl může člověk dostat jen tehdy, když jim skutečně hrozí pronásledování či nějaká vážná újma.

Pašeráci mají také často ve zvyku svým „zákazníkům“ slibovat, že budou zachráněni po dvou hodinách v gumovém člunu, ale záchranné operace nemusí být vždy tam, kde se čluny nacházejí. Asi každému musí být jasné, že životy obětí této strašné lži mohou skončit i tragicky, jako už se to stalo tisícům lidí, kteří ve vodách Středozemního moře našli svoji smrt.

Vinu na „zmatení myslí“ rozhodně nenesou jen pašeráci. Mnozí lidé volí dalekou cestu v dobré víře, že v Evropě to prý bude jednoduché a na jejich rozhodnutí mohou mít vliv i zprávy od známých krajanů, kteří už v Evropě žijí. Lidé uvažující o riskantní cestě do Evropy slýchávají pozitivní zprávy od svých známých, co už se do Evropy dostali, a před příbuznými se snaží dát za každou cenu najevo, že se jim v zemi, která je přijala, daří.

Lidé jsou proto na webu RumoursAboutGermany.info upozorňováni na to, že žadatelé o azyl musí strávit několik měsíců v detenčním táboře pro velké množství lidí a čekat na vyřízení žádosti. I když dotyční lidé ochranu či azyl nakonec získají, mnozí budou mít problémy s hledáním práce, zvláště když nebudou umět dobře německy.

Na několika uvedených příkladech a mnoha dalších, které si lze dohledat přímo na odkazovaných stránkách, je ukázáno, že šíření nepravdivých informací není zdaleka jen problémem v evropských společnostech, ale také u lidí žijících mimo ně. Ve druhém případě má záměrné šíření nepravdivých informací za následek tisíce mrtvých a ještě více zničených životů lidí, kteří chtěli jít za lepším. Proti těmto dezinformacím je proto třeba dále bojovat!

Stránka vytvořená Spolkovým zahraničním úřadem je perfektně zpracovaná. Lidé se na ní mohou dozvědět, že budoucnost, která čeká na uprchlíky či migranty v Německu, rozhodně nebude růžová. Cílem je samozřejmě především odradit co nejvíce těch, kdo o takové cestě přemýšlí. Je zde také vysvětleno, jak se lze do Německa dostat legálně.

Německo nyní investuje měsíčně obrovské finanční prostředky, aby se informace na tomto webu opravdu dostaly k lidem, kteří by je skutečně měli slyšet. Bezesporu se ale jedná o krok správným směrem a argument proti těm, kdo říkají, že pro zastavení nelegální migrace se nic nedělá. Dělá, ale často velmi pomalu. Podobně jako odsun neúspěšných žadatelů o azyl. Ale o tom zase někdy příště.

Přeji hezký den a veselou mysl!

https://qz.com/1109265/germany-launches-a-website-called-rumours-about-germany-to-debunk-the-lies-traffickers-tell-refugees/?mc_cid=a787d3beb1&mc_eid=39fec882e1

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 2.11.2017 8:01 | karma článku: 36.36 | přečteno: 5705x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 3432 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

14.1.2019 v 12:25 | Karma článku: 42.48 | Přečteno: 7374 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přestaňme si konečně utahovat z nejlepšího ministra dopravy!

Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska...

9.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 46.53 | Přečteno: 11105 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ženy mají právo zlomit nos grázlovi

Základním principem právního státu je možnost bránit se proti agresorovi. Pokud někdo někoho napadne, musí počítat s tím, že mu to napadený může vrátit. To je zákon akce a reakce.

5.1.2019 v 9:08 | Karma článku: 46.17 | Přečteno: 6337 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Proč nás autor „Husitské epopeje“ mystifikuje?

Takzvaná „Husitská epopej“ má se skutečnou historii máloco společného, protože není ničím jiným než jen manipulací

21.1.2019 v 15:35 | Karma článku: 11.21 | Přečteno: 664 | Diskuse

Ivana Jirmářová

Čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím

A tak se střežte těch, kdo tvrdí, že mají odpověď na všechno. Naše mysl je úžasný nástroj a ráda všemu vládne. Občas je ale dobré připustit, že jsou i věci, na které ani zdaleka nedosáhne.

21.1.2019 v 13:48 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 304 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Recenze knihy: Prolomení hradeb

Ohledně nebezpečí islamizace Evropy se objevilo mnoho knih. Kniha Petra Hampla Prolomení hradeb je jednou z těch zdařilých sociologických úvah snažící se postihnout současné paradigma výměny etnik v Evropě.

21.1.2019 v 13:30 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 412 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Řecko: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

21.1.2019 v 11:15 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 797 | Diskuse

Dan Vávra

Děti jsou přežitek

Děti jsou otravná ekonomická zátěž a omezení pohodlí co pořád řve. Maximálně mít jedno aby člověk nepřišel do řeči, ale lepší je stejně kočka. A pak se jednoho dne po dekádách samoty vsáknete do matrace a nic po vás nezůstane.

21.1.2019 v 10:22 | Karma článku: 41.84 | Přečteno: 3590 | Diskuse
Počet článků 441 Celková karma 41.02 Průměrná čtenost 4017

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz