Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opatrovnický spor vyřešte do 6 měsíců aneb šup na krávu a hned je tele!

16. 10. 2017 14:38:11
Dlouhodobě bojuji za zlepšení fungování opatrovnických soudů, přesto nemám radost z nového rozhodnutí, kdy soud "musí" vynést rozsudek do 6 měsíců. Je to další nesmysl, který nic nevyřeší a dětem naopak uškodí.

Nové rozhodnutí o tom, že by opatrovnické soudy měly vyřešit spor o dítě do šesti měsíců, nevítám z mnoha důvodů. Přijde mi to jako takový populistický krok z dob socialismu – poručíme větru dešti. Je totiž šité horkou jehlou a ve svém důsledku přinese více škod než užitku, protože neřeší příčiny protahování a celkově jde o nekoncepční řešení alá „šup na krávu, už je tele“. A v lepším případě dvě telata.

Zní to velice hezky a nevím o nikom, kdo by si nepřál, aby se spory o děti nevlekly roky a došlo na rychlé řešení. Nic ale nejde lusknutím prstu a před vydáním rozhodnutí se očividně nikdo nezamyslel nad tím, proč se spory ve skutečnosti tak vlečou? Vedle přeplněných soudů a mnohde zahlcených OSPOD jsou to totiž převážně samotní rodiče, kteří jednání o dětech z nějakého důvodu prodlužují.

Například matky velmi často úmyslně spor protahují účelovým podáváním trestních oznámení a třeba i křivých obvinění ze sexuálního zneužívání nebo vynucováním si různých psychologických posudků na otce, jak jsem psal v minulých blozích. V takových případech určitě nelze rozhodnout do 6 měsíců, protože ani nejsou stanoveny lhůty na vypracování zmiňovaných posudků, a ty nezřídka právě o toho půl roku jednání protáhnou.

Na straně druhé je stav opatrovnické agendy, kdy je soudců, zapisovatelů i asistentů dlouhodobý zoufalý nedostatek. V této situaci jen tak říct „a teď prostě rozhodnete do 6 měsíců“ povede jen k tomu, že se ještě více bude věřit jedné straně (matce) a rozsudky budou už zcela nefunkční a mimo nejlepší zájem dítěte.

Také vzhledem k tomu, že ani nejsou stanoveny žádné sankce za nedodržení lhůty, lze s velkou pravděpodobností očekávat, že se vlastně vůbec nic nezmění. Nařízení jednoduše neřeší žádnou z příčin protahování – ani zášť rodičů, ani systémové nedostatky české justice a zavání to jen ryzím populismem.

Šance na zlepšení existuje – je jí cochemský systém

Od roku 2014 intenzivně bojuji za zavedení tzv. cochemské praxe, která už více než deset let skvěle funguje v Německu. Jde v ní o to, že spoluprací OSPODu (orgán sociálně-právní ochrany dětí), soudu a dalších aktérů v kauze, tedy i advokátů, mediátorů, případně znalců (většinou ale ani nejsou potřeba), je rodičům vysvětlována společná rodičovská zodpovědnost a jsou vedeni k dohodě ve stylu: máte rádi své dítě? Tak proč mám rozhodovat já jako soudce, když vaše dítě rád nemám?

Nemění to náš právní řád, který je dobrý. Jen je to svým způsobem prevencí pověstného „když je blbý soudce, ani sebelepší zákon nepomůže“, protože odpovědnost za rozhodnutí je hlavně na rodičích. A divili byste se, co dokáže změnit, když se „všichni na oba rodiče domluví“ a oni na všechna jednání s OSPOD apod. prostě musí chodit spolu.

Možná namítnete, že si tu jen přihřívám svoji polívčičku. Přiznávám, že částečně ano. Celkově jde ale hlavně o to, že chci funkční řešení, ne tento krátce před volbami přijatý paskvil „na oko“. Cochemskému systému ministři Pelikán i Marksová několikrát vyjádřili podporu, považují ho za dobrý, pečlivě sledují soudy, které ho už samy zavedly (třeba v Novém Jičíně nebo v Mostě), vidí jen samé dobré výsledky... Když se ale přejde k činům, volí raději řešení „poručíme větru dešti“.

Zkrátit délku sporů o děti by určitě mělo být cílem všech politiků, kteří se o tuto oblast skutečně zajímají. Ale udělejme to prosím smysluplně a funkčně. Samotné uspěchané rozhodnutí o lhůtách nezaručí kvalitu rozhodnutí a už vůbec ne přístup dětí k oběma rodičům. To lze pouze zaručit, pokud rodiče vzděláme o jejich právech a povinnostech a přivedeme je k dohodě, která bude přijatelná pro všechny strany sporu.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blogy:

Proč se beztrestně sdílejí postupy sexuálního zneužití dětí?

Křivé obvinění ze sexuálního zneužívání je hnusný zločin!

Více ke cochemskému systému:

Rodiče musí vědět, na čem se mají po rozchodu domlouvat

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 16.10.2017 14:38 | karma článku: 22.81 | přečteno: 1977x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Vše, co jste chtěli vědět o Barnevernetu a báli jste se zeptat

Děti státu, zhruba hodinový dokument ČT o norském Barnevernetu režírovaný Ivanou Pauerovou-Miloševičovou, dává veřejnosti odpověď prakticky na vše, co jste potřebovali vědět o Barnevernetu a báli jste se zeptat.

22.11.2017 v 11:06 | Karma článku: 33.45 | Přečteno: 1083 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pokrok nezastavíte a tři pohlaví jsou v módě!?

Události poslední doby nám jasně ukazují, že pokrok prostě nezastavíte. Zvláště pokud jde o gender. Dnes už všichni víme, že pokud někdo vypadá jako muž, nemusí být nutně mužem a platí to i u žen.

16.11.2017 v 7:56 | Karma článku: 30.47 | Přečteno: 972 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Lidé se často nechají strašit naprostými nesmysly

Podle alternativních serverů už jsme v Bruselu přijali trvalé kvóty. Nepřijali a ani se to nestane. Ale určitě bude řada těch, kteří vám budou tvrdit opak a pokud nerozumíte procesům v EU, opět můžete nalétnout na další hoax.

6.11.2017 v 9:04 | Karma článku: 22.21 | Přečteno: 1305 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Německo tajně (ne)vyhradilo 800 000 míst pro imigranty

Mezi módní výrazy dneška patří slovní spojení „fake news.“ Většina lidí si pod tímto slovním spojením představí šíření nepravdivých informací na tzv. alternativních serverech. Oběťmi trochu jiného druhu lží jsou i migranti.

2.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 36.02 | Přečteno: 5558 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jurutka

O principech a komunistech pod pirátskou vlajkou

Tenhle rok divný. Tenhle rok není fajn. Odešel Leonard Cohen, odešel Wabi Daněk. A odešel další kus svobody. Totalita rozkopla dveře svojí neomalenou nabubřelou nohou a hned tak se nehne. Ta noha je Babišova.

22.11.2017 v 22:14 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 432 | Diskuse

Hatem Berrezouga

An Open Letter to Al-Jazeera from a Muslim living in Prague.

The Crazy and Shameful Reality of Islam and Muslim Leaders in the Czech Republic. Dear Al-Jazeera, Dear Mr. Heijmans, As a Muslim, I am outraged by the lies and the bias both Muslim community leaders, Raed Shaikh and Vladimir Sanka

22.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška svým rozměrným pozadím učila cizinku slušnému chování

„Včera jsem tu svou macatou postavu fakt ocenila, Honzo.“ Maruška se zprudka posadila, až pod ní proutěné křesílko strastiplně zaúpělo. Proti svým zvyklostem si vysypala do kafe snad půlku cukřenky a dala se do vyprávění.

22.11.2017 v 20:38 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 679 | Diskuse

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

Přestože si senioři polepší vyššími důchody, mnoho z nich se bude i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Někteří by se ale mohli mít lépe. Řeč je o „zlatém vejci“, které není na první pohled vidět.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 916 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 390 | Diskuse
Počet článků 367 Celková karma 32.67 Průměrná čtenost 3651

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.