I nevládní organizace se musí chovat transparentně!

V některých zemích chtějí mít vlády přehled o financování neziskových organizací. Zvláště těch, které jsou financované ze zahraničních zdrojů. Neziskovky to považují za vážné ohrožení demokracie…

Například v Izraeli byl loni schválen zákon, podle kterého musí nevládní organizace více než z poloviny financované ze zahraničí tuto skutečnost uvádět ve všech svých publikacích či dopisech adresovaných voleným představitelům nebo úředníkům. V poslední době se pro podobné opatření rozhodly i dvě evropské země. Vymezit mantinely pro financování neziskových organizací se rozhodli také v Maďarsku a Polsku.

Jak se dalo očekávat, takové záměry samozřejmě vzbudily ve všech případech u samotných neziskových nevládních organizací povyk. Někteří už dokonce začali bít na poplach, že jde o omezování jejich činnosti a plíživý konec nebo přinejmenším vážné ohrožení svobody a demokracie. Obojí je ale samozřejmě naprostý nesmysl. Ukazuje se, že přes řadu neziskových organizací totiž tečou peníze politickým stranám, a proto je nutné mít přehled o jejich financování.

 

Pravidla musí platit i pro neziskovky!

Opatření mají svůj dobrý smysl. Už dlouho totiž panuje důvodné podezření, že některé neziskovky mají absolutně netransparentní financování a strukturu. Proto se těmto krokům nedivím.  Nejen stát, ale i jeho občané by měli mít přehled o tom, kam jdou jejich finanční prostředky a hlavně také odkud jdou.

Neziskovky prostě musí mít transparentní strukturu. Je v zájmu celé společnosti vědět, kdo za neziskovkami stojí a kdo je financuje. A je úplně jedno, jak bohulibé mohou být jejich úmysly. Sebelepší úmysly nemůžou nikoho zbavovat povinností.   

 

Není to šikana všech neziskových organizací

Ne, opravdu to neznamená, že na neziskovky bude apriorně nahlíženo s podezřením ze spáchání nějakého přečinu. Nestojí za tím ani snaha činnost nevládních organizací omezit nebo je dokonce donutit k ukončení činnosti. Znamená to jediné. Pravidla musí platit i pro neziskové organizace.

Pokud chceme, aby se transparentnost vyžadovala při volebních kampaních politických stran, je to v pořádku. Stejně tak se ale musí chovat transparentně i neziskové organizace. Nesmíme zapomínat na to, že i ony často disponují (byť neformálním) významným politickým vlivem a tomu by měly odpovídat i jejich povinnosti.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 4.10.2017 12:03 | karma článku: 34,60 | přečteno: 1046x
  • Další články autora
  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.