Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?

29. 09. 2017 12:07:23
Letošní německé parlamentní volby skončily už počtvrté za sebou vítězstvím křesťanských demokratů Angely Merkelové. Co do délky trvání svého úřadování se tak kancléřka Merkelová zařadí po bok takových velikánů jako Kohl a Adenauer

Vítězství má ale také svoji odvrácenou stranu. Radost z tohoto úspěchu kalí skutečnost, že stejně jako druhá SPD zaznamenala i vítězná CDU/CSU Angely Merkelové nejhorší výsledek ve své poválečné historii. Němečtí voliči hlasovali více než kdykoli dříve proti stranám establishmentu a protestní vlna vynesla do německého parlamentu i Alternativu pro Německo, stranu známou především svými ostrými postoji nejprve vůči euru a proevropské politice Německa a dnes především k imigraci a islámu.

Máme se bát „hnědnutí“?

Je to poprvé v poválečné německé historii, kdy v německém Bundestagu zasedne strana stojící napravo od CDU/CSU. Přestal tak platit známý výrok někdejšího předsedy CSU a bavorského premiéra Franze Josefa Strauße, který prohlásil, že napravo od nich (tj. CDU/CSU) už stojí jen zeď.

Úspěch AfD vzbudil velmi rozbouřené reakce a povolební večer se neobešel bez četných protestů. Mnozí se obávají plíživého vzestupu neonacistů v zemi, která má za sebou bolestnou zkušenost s nacistickou diktaturou. Opravdu jsou tedy na místě obavy, že Německo „hnědne“ a v parlamentu bude zastoupená strana plná xenofobů, rasistů či dokonce kryptonacistů?

Alternativa pro Německo, resp. její představitelé skutečně prosluli mnoha výroky, které musely vyvolávat kontroverze a oprávněné pobouření. Tak například samotný šéf strany Alexander Gaulland zapochyboval těsně po volbách o nadstandardních vztazích s Izraelem. Pozdvižení vyvolala zcela pochopitelně i jeho dřívější slova o tom, že Němci by měli být hrdí na to, co němečtí vojáci dokázali během druhé světové války.

Další představitel AfD, Björn Höcke, zase letos v lednu mluvil na sjezdu mládežnické organizace Junge Alternative o „hloupé politice vyrovnávání se (s minulostí)“ a prohlásil na začátku tohoto roku berlínský památník obětem holokaustu za „památník hanby.“ Německo by podle něho mělo v této věci udělat obrat o 180 stupňů. Skandálních výroků by se dalo napočítat mnohem více, nicméně když se řekne a, je třeba říct také b. Paradoxně totiž podobné výroky neoslovily pouze nevzdělané lidi. AfD ve východním Německu zřejmě podle všeho volili i vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Strana totiž zahrnuje více názorových proudů, což je i příčinou častých třenic uvnitř AfD. První z nich je relativně „umírněný“ a konzervativní, druhý radikálnější a národovecký. O tom, že se jedná o stranu vnitřně rozštěpenou, svědčí i vnitřní rozpory, které vedly před třemi lety k odchodu jednoho z jejich zakladatelů, Bernda Luckeho a nyní také Frauke Petryové, která také stála u zrodu této strany. Prozatím je tak skutečně velkou neznámou, kolik je ve straně lidí s názory, které jsou ve svobodné společnosti opravdu nepřijatelné a nebezpečné.

Voliči přišli k AfD z různých stran

Názorově pestré je zřejmě i voličstvo strany. Alternativa jela především na protestní vlně. Z výsledků exit pollu vyplývá, že pro Alternativu pro Německo hlasovali především muži a obecně lidé ve věku 30 - 60 let spíše s nižším vzděláním. Nejvíce nových hlasů (odhadem více než 1,2 milionů) přišlo od dřívějších nevoličů. Nemůžeme ale pořád jenom papouškovat slova o protestních hlasech, jak o tom často slýcháme v českých médiích a na místě je podívat se na výsledky voleb podrobněji.

Bylo by totiž obrovskou chybou se domnívat, že AfD dokázala oslovit jen ty, kteří by do té doby neměli koho volit. Jak totiž ukázaly výsledky průzkumu společnosti Infratest Dimap, strana sbírala voliče zprava i zleva. Více než milion hlasů získala Alternativa z řad bývalých příznivců CDU/CSU. Nejpravděpodobnější příčinou bylo přesvědčení řady voličů, že se křesťanští demokraté například v migrační politice posunuli příliš doleva. Dalších půl milionu lidí přišlo od sociálních demokratů (SPD) a o něco méně jich pak AfD přebrala postkomunistické straně Die Linke. Tuto voličskou skupinu nejspíše spojovalo přesvědčení, že levicové strany už nehájí jejich zájmy.

V Rakousku mohou být svobodní dokonce ve vládě

Nástup AfD je bezesporu velkou novinkou pro Německo. Samotná přítomnost podobných stran ale není v ostatních evropských zemích nic nového pod sluncem. Německo bylo naopak dlouho výjimkou v tom, že se zde žádná populistická strana nedokázala prosadit. Vezměme si jako příklad sousední Rakousko.

Zde je prakticky po celou dobu poválečné existence stálou součástí parlamentu strana FPÖ (Svobodní), která má od poloviny 80. let, kdy do čela nastoupil Jörg Haider, výrazně populistickou rétoriku. Po volbách, které Rakousko čekají v polovině října, mají navíc tito Svobodní šanci posílit a dokonce zasednout ve vládě, jak už se také v minulosti stalo.

Ať se nám to líbí nebo ne, je třeba vzít přítomnost těchto stran jako realitu. Úspěch Alternativy je vzkazem části voličů, že zavedené politické strany nedokázaly řešit některé problémy tak, jak by měly. Obliba AfD i FPÖ je proto především obrovskou výzvou pro německé křesťanské demokraty i rakouské lidovce. Budou muset lépe prezentovat témata, jakými jsou např. migrace či otázky týkající se bezpečnosti a vymahatelnosti práva.

V Rakousku to pár dní před volbami vypadá, že se to pod vedením mladého a charismatického Sebastiana Kurze lidovcům celkem daří, a díky tomu jím nyní výrazně narostla podpora a naopak se zastavil růst preferencí FPÖ. A to i díky jeho důrazu na bezpečnost země a změně pohledu rakouských lidovců na migraci.

Angela Merkelová si určitě také velmi dobře uvědomuje závažnost celé situace. Není náhodou, že hned ve svém prvním povolebním projevu prohlásila, že bude usilovat o to, aby získala zpět přízeň těch, kteří přešli k AfD. Jednoduché to ale mít rozhodně nebude. Pokud ale bude pořád podceňovat téma migrace a bezpečnosti, zřejmě se jí to již nikdy nepodaří. Volby totiž ukázaly, že toto téma především na východě Německa rozhodně není lidem úplně jedno.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pátek 29.9.2017 12:07 | karma článku: 29.16 | přečteno: 2462x


Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Pitomost jménem kupé pro ženy!

Někteří si toho možná ani nevšimli, ale před několika lety byla zavedena v některých vlacích Českých drah menší novinka: Kupé, která jsou vyhrazená pouze ženám. Proč? Prý proto, aby se ženy mohly cítit ve vlacích bezpečně.

20.3.2018 v 16:53 | Karma článku: 34.50 | Přečteno: 1350 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Norský Barnevernet v kradení dětí neustále pokračuje!

Před časem se norští politici dušovali, že tamní úřady přestanou krást děti. Po sérii skandálů, které ukázaly na podivné praktiky Barnevernetu, mezinárodních protestech po celém světě a mnoha reportážích. Bohužel chybně.

12.3.2018 v 11:59 | Karma článku: 42.15 | Přečteno: 4586 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Dvě manželky navzdory zákazu polygamie. To jako opravdu?

Před časem přinesla německá Spiegel TV reportáž o muži jménem Ahmad, který pochází ze Sýrie. Reportáž vyvolala v Německu značné pozdvižení. Není divu. Dostal azyl a žije v severoněmeckém Pinnebergu se svou mnohočetnou rodinou.

5.3.2018 v 7:58 | Karma článku: 47.56 | Přečteno: 11626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Po rozvodu spolu lidé většinou do stejné postele nezamíří

Po těžkém rozvodu se žena k muži nebude dál chovat jako zamilovaná šestnácka a nebude mu prát, žehlit ani vařit. Reálně se muž jen prohne na výživném a soudních poplatcích. Odchod z EU není ničím jiným než těžkým rozvodem...

2.3.2018 v 7:28 | Karma článku: 25.19 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Barbora Veselá

Jak i s výkaly uspět u školní inspekce

Je to taková příjemná kultovní kratochvíle, když Vás navštíví Česká školní inspekce. Atmoška okolo by se dala krájet tupým nožem, učitelé sepisují poslední vůli a nad školou se vznáší temný mrak.

21.3.2018 v 7:00 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 299 | Diskuse

Pavel Chalupský

Nenechme si ji vzít.

Máme ji všichni. Bez rozdílu barvy pleti, pohlaví, či náboženského vyznání. Rasu neuvádím, neboť jsme všichni jedné rasy, lidské. Co si máme chránit? Život? Svobodu?

21.3.2018 v 6:02 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 162 | Diskuse

Vladimír Veverka

K čemu jsou zákony, když je nikdo nevymáhá - dostane Islám v Evropě STOP?

Ve státech Evropy jak to vypadá, platí Ústava a nějaká verze Listiny základních práv a svobod, dost často nejspíš vzájemně opsaná, jinak by těžko mohla vzniknout Evropská unie a mnoho dalších spolků. Problém nastává při aplikaci..

21.3.2018 v 3:05 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 581 |

Ivo Panuš

Prodlužování hokejové agónie Jaromíra Jágra je tanec slona v porcelánu a cesta do pekel.

Účelové, dvou sekundové, nastupování do zápasů za Kladno k povinnému získání 15-ti zápasové kvóty, tajemné a mlžící informace pro veřejnost ohledně jeho zdravotního stavu ...protěžování, které není férové vůči jeho "spoluhráčům" .

20.3.2018 v 23:42 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 786 | Diskuse

Johana Kroupová

Trochu i hodně jiní rodiče

Běžné ráno. Nadávky, opakování vět do nekonečna. Únava. Bezmoc. Křik a nadávky pokračující i venku před domem. Nikdo nepochopí proč. Sousedé si myslí bůhvíco. Autismus se věkem nelepší. Ani jeho lehčí forma Aspergerův syndrom.

20.3.2018 v 20:54 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 363 | Diskuse
Počet článků 387 Celková karma 38.13 Průměrná čtenost 3720

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.