Nový český státní tajemník pro EU nebo předvolební trik ČSSD

Každý, kdo si přečetl, že novým státním tajemníkem pro EU bude mladý sociální demokrat Aleš Chmelař, byl minimálně na rozpacích. Tak trochu to vypadá, že si ČSSD před volbami všude rozdává své „pomeranče“. 

Osobně mladé velmi podporuji a vím, že mohou být skutečně šikovní a schopní, ale z vlastní zkušenosti vím, že zrovna v Bruselu má tento názor jen absolutní minimum lidí a respekt si zde musíte budovat tvrdou prací. Tam je seniorita vysoce hodnocená a Aleš Chmelař ještě zažije nemálo nepříjemných situací, kdy se k němu budou chovat k jako v lepším případě popletenému návštěvníkovi porady, který jen hledá záchod.

Bude to muset neskutečně odmakat, aby získal u dalších kolegů, natož členů Evropské komise, aspoň trochu respekt, jaký měl jeho předchůdce Tomáš Prouza, což si nemyslím, že je v tuto chvíli pro Českou republiku vhodné. V době problematického vztahu EU a České republiky potřebujeme jednat, ne přesvědčovat, že možná i jednat umíme.

Už z jeho prvních vyjádření je jasné, že si vůbec neuvědomuje, jak klíčová je jeho pozice. Bere to jen jako další z řady úřednických postů, kdy je velmi naivně přesvědčen, že dokáže prezentovat názor vlády, i když jeho osobní je často zcela odlišný. V některých zemích je tento post roven ministrovskému, a tím by i pan Chmelař měl ve skutečnosti být. Musí dokázat řídit všechny evropské náměstky z ministerstev a koordinovat jejich práci.

Například jeho přirovnání České republiky k Ukrajině, pokud bychom nebyli v EU, je zcela zcestné už jen kvůli naší geografické poloze, kdy jsme obklopeni dalšími členskými zeměmi. Ukrajina či další země na východě Evropy jsou od evropského jádra vzdálené jak geograficky, tak i kulturně a politicky. Dále je zcela konkrétně velký problém i jeho v rozhovoru uvedená afilace k Andreji Babišovi, s nímž si dokáže představit spolupráci. V EU je Babiš pro neskutečný střet zájmů vnímán dlouhodobě negativně. Jsou věci, o kterých by zkušený člověk v rozhovoru raději pomlčel.

 

Oranžové pomeranče do všech úřadů

Pokud chtěla ČSSD skutečně vyřešit problémy ve vztahu EU a Česka, měla si vybrat na tento klíčový post zkušeného diplomata, kterého už v Bruselu znají z jednání a není nutné s ním navazovat vztahy od začátku. Takových zde máme více než dost. Nechci soudit podle jednoho rozhovoru, ale zdá se mi, že pro pana Chmelaře nebude post evropského tajemníka výzvou, ale spíše další čárkou v jeho životopisu. V jeho představení mi naprosto chybí jakákoliv vize pro vztahy s Evropskou unií.

Závěrem bych rád dodal, že celé toto výběrové řízení kolem státního tajemníka pro EU na mě působí jen jako zoufalá snaha ČSSD rozkutálet své pomeranče ještě před volbami do různých úřadů a čekání, že v nich dozrají. Ale budu se rád mýlit. Je teď na panu Chmelaři, aby nám ukázal, že vyhrál na základě svých schopností a nikoliv na základě své stranické příslušnosti.

Přeji hezký den a veselou mysl! 

Pozn. V článku je použita fotografie z twitterové účtu Aleše Chmelaře.

Autor: Tomáš Zdechovský | pátek 23.6.2017 14:51 | karma článku: 28,73 | přečteno: 1388x
  • Další články autora
  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.