Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinná koncepce Marksové je populistický protirodinný paskvil

16. 01. 2017 8:37:22
Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s novou, a dokonce bych řekl i revoluční koncepcí rodinné politiky. Obávám se ale, že v konečném důsledku půjde spíše o politiku jednoznačně protirodinnou.

Politiku, která bohužel bude proti zájmům rodin a hlavně samotných dětí, o které by mělo jít především. Podívejme se ale nejdřív na reformu jako na celek. Řadu věcí lze pochválit, třeba celkové navýšení financí na podporu pracujících rodin. Nicméně přes mnohé neomarxistické sociální experimenty to místy působí jen vyloženě jako čistý populismus, aby byl volič uchlácholen přidanými penězi a neřešil ten problematický a do důsledků naprosto nepromyšlený zbytek.

Podle poslední dostupné verze se například počítá se zvýšením rodičovské z 220 tisíc na alespoň 250 tisíc korun, zvednutím mateřské či zdvojnásobením přídavků na děti. Proti navýšení financí nic nemám, měl by to utáhnout i státní rozpočet, ale hned u přerozdělování narážíme na první problémy. Místo zbytečně drahého plošného porodného by byla na místě spíše podpora matek dvojčat a rodin z vyloučených regionů, což tato koncepce nezohledňuje. Má se leckdy zbytečně dávat těm, co to nepotřebují. Ignoruje se fakt, že rodiny vícerčat musí koupit dražší kočárek, minimálně dvojnásobné množství oblečení, plen apod.

Pak zde máme sdílené úvazky, které jsou také součástí reformy. Ty považuji dokonce za velmi žádoucí a pozitivní krok. Podpora slaďování výchovy dětí se zaměstnáním je v dnešní době krok správným směrem, protože pomáhá rodiči na mateřské dovolené zůstávat v pracovním procesu. Jen v tomto případě opravdu nechápu, proč paní ministryně Marksová tři roky hází klacky práci z domova, kterou především využívají matky s dětmi?!

Reforma jako sociální experiment?

Dostáváme se k největšímu kamenu úrazu reformy. Jak už víme, účelem návrhu má být zajistit takové podmínky, aby rodiče chtěli mít děti. To je sice pěkné, ale jednu věc ministerstvo zásadně nedomyslelo. Za rodinu je v rámci této reformy bohužel považováno prakticky cokoliv. Rodinou může být jakékoli soužití dospělých (či jen jednoho dospělého) s dětmi, a ne úplná rodina, jejíž jádro tvoří otec a matka.

A to nemluvím o naprosto šíleném návrhu umožnit umělé oplodnění svobodných žen až do 43 let bez souhlasu partnera, přičemž vdané ženy by souhlas samozřejmě potřebovaly i nadále. Pokud stát chce přispět k tomu, aby se rodilo více dětí, dalším cílem musí být, aby děti vyrůstaly nejlépe v úplné rodině s matkou a otcem, protože tím se nejlépe eliminují veškeré patologické jevy.

Nedomyšlenost reformy dále ukazuje také fakt, že by podle logiky „matka má právo mít a vychovávat sama vlastní dítě“ mohli začít muži vyžadovat právo na státem hrazené odnošení svých dětí u cizích matek. Předložený návrh prostě jen fakticky zvýhodňuje svobodné ženy, které chtějí mít děti bez partnera. A protože výchova pouze jedním z rodičů je stavěna na roveň výchově v úplné rodině, je návrh také naprosto bezohledný vůči dětem a degradaci „otcovství“ do role dárce spermatu do spermobanky.

Děti by měly mít právo na oba rodiče a stát by se měl podle toho zařídit. Zmíněná koncepce MPSV ale nic takového nevyžaduje a dokonce ani nepreferuje úplnou rodinu jako lepší z variant. Já se ptám, opravdu chceme dopustit takové experimentování s dětmi? Domýšlela paní ministryně negativní důsledky cílené podpory výchovy dětí v neúplných rodinách? Očividně ne. A proto podobnou reformu není možné v žádném případě podpořit. Pokud reformu, tak pro rodinnou, ne protirodinnou.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 16.1.2017 8:37 | karma článku: 41.21 | přečteno: 4197x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Opatrovnický spor vyřešte do 6 měsíců aneb šup na krávu a hned je tele!

Dlouhodobě bojuji za zlepšení fungování opatrovnických soudů, přesto nemám radost z nového rozhodnutí, kdy soud "musí" vynést rozsudek do 6 měsíců. Je to další nesmysl, který nic nevyřeší a dětem naopak uškodí.

16.10.2017 v 14:38 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 1780 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Norsko slibuje, že už nebude krást děti…

Stále ještě patříte mezi ty, kteří si myslí, jak by v Norsku nikdy neodebrali dítě jen tak a vždy k tomu je velmi vážný důvod? Tak to vám tento článek neudělá radost. Donutí vás totiž přiznat chybu.

10.10.2017 v 10:06 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 3282 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

I nevládní organizace se musí chovat transparentně!

V některých zemích chtějí mít vlády přehled o financování neziskových organizací. Zvláště těch, které jsou financované ze zahraničních zdrojů. Neziskovky to považují za vážné ohrožení demokracie...

4.10.2017 v 12:03 | Karma článku: 33.97 | Přečteno: 867 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?

Letošní německé parlamentní volby skončily už počtvrté za sebou vítězstvím křesťanských demokratů Angely Merkelové. Co do délky trvání svého úřadování se tak kancléřka Merkelová zařadí po bok takových velikánů jako Kohl a Adenauer

29.9.2017 v 12:07 | Karma článku: 28.37 | Přečteno: 2394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Pravda a lež opět

Je svoboda slova svobodou lhát? Není! Každý má být odpovědný za to, co říká. Přesto na internetu najdeš málo pravdy a převážně více lži! Ad: Pod palbou (Respekt 23/2016:34-35)

17.10.2017 v 21:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Richard Siemko

Kde se stala chyba

Oblíbená otázka stranických lídrů po volebním debaklu jejich stran. Kdo to bude tentokrát? Tady už ponechám prostor každému z vás.

17.10.2017 v 21:01 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 146 | Diskuse

Alena Kulhavá

Ministerstvo zemědělství díky Jurečkovi a Bělobrádkovi ušetřilo okolo poloviny provozních

nákladů. Jak to udělali? Dalo by se to použít i na jiná ministerstva? Na čem ještě by mohl stát v příštím volebním období ušetřit? Jaké to přináší pro ženy i muže výzvy?

17.10.2017 v 20:06 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 251 |

Hatem Berrezouga

Otevřený dopis panu Okamurovi: O nadřazenosti, fašismu a Czexitu.

Vážený pane Okamuro, Víte, že jste četl z Vašich poznámek věty, které se nevyskytují v knize Základy Tauhídu, i když jste tvrdil, že z ní citujete? Dovolte mi, abych Vás citoval:

17.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 1020 |

Karel Trčálek

GEN o Mašínech, taky vás to tak vytočilo?

Tahleta Galerie elity národa není vůbec Galerií elity národa, což jen GEN o bratrech Mašínech potvrdil

17.10.2017 v 17:46 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 1383 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 38.08 Průměrná čtenost 3645

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.