Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čech Petr Jašek už sedí v súdánském kriminále rok!

10. 12. 2016 9:14:26
Dnes si připomínáme velmi smutné výročí zatčení českého občana Petra Jaška, který je stále vězněný v Súdánu, kde působil především jako humanitární pracovník. Znáte jeho příběh?

Je smutnou ironií, že k Jaškově zatčení došlo zrovna 10. prosince, kdy se každoročně slaví Den lidských práv. Petra Jaška zatkla súdánská tajná služba NISS ve chvíli, když už se na chártúmském letišti chystal k odletu ze země. Spolu s ním byli během loňského prosince zadrženi i tři jeho súdánští spolupracovníci.

Dlouhé mlčení na začátku

Myslím, že si každý dovede představit, jaký šok musela být pro rodinu Petra Jaška zpráva o jeho zatčení. Zvláště, když k této nešťastné události došlo těsně před Vánocemi. O to hůře, že o zatčení se dozvěděli Jaškovi nejbližší až po týdnu. Do té doby o něm neměli jeho blízcí vůbec žádné zprávy a museli počítat i s tou nejhorší možnou variantou.

Jedním z hlavních cílů Jaškovy humanitární cesty bylo setkání se studentem jménem Ali Omer, který byl v r. 2013 zraněný během demonstrace a utrpěl vážné popáleniny. Petr Jašek mu měl předat sumu 5000 dolarů nutných na operaci, což se také stalo. Kromě toho byl také pořízen záznam, kde chlapec popisoval, jak ke zraněním přišel.

A právě tato nahrávka je považována za jeden z důkazů proti Petru Jaškovi, který byl zatčen s dalšími třemi lidmi a obviněný je z protistátní činnosti, konkrétně „vedení války proti státu“ a „protistátní špionáže.“ Nemusím snad dodávat, že podobná obvinění bývají v nesvobodných zemích, mezi něž Súdán nepochybně patří, vykonstruovaná. Jašek v Súdánu pouze pomáhal tamním křesťanům a nepletl se do politických záležitostí.

Mnohé možná překvapilo, proč se o případu dlouho mlčelo a o celé věci věděl v Česku s výjimkou známých Petra Jaška a pověřených diplomatů jen málokdo. Mediální ticho ale mělo svůj relevantní důvod. Měla totiž existovat předpoklad, že když se podrobnosti případu nebudou nikde medializovat, Petr Jašek bude v tichosti propuštěn. Vycházelo se z podobných předchozích případů, kdy se nakonec podařilo vyjednat propuštění.

Bez opravdového nátlaku zvenčí to nejde

Jak se můžeme dočíst na stránkách Hlas mučedníků, která se věnuje pronásledovaným křesťanům, a pro kterou Petr Jašek spolupracoval, diplomaté poukazovali už od počátku v jednáních se súdánskou stranou na to, že Petr Jašek vždy byl a je pouze humanitárním pracovníkem, jehož aktivity nezasahují ani náznakem do politiky. Navzdory jejich obrovskému nasazení se ale bohužel nepodařilo dosáhnout propuštění ještě před zahájením procesu, který s ním probíhá od 21. srpna.

Uprostřed těchto nesnází je jednou malou dobrou zprávou, že Jaškovi nyní i díky obrovskému zájmu médií naštěstí nehrozí trest smrti. Nic z toho ale rozhodně neubírá na vážnosti situace. Soudní proces stále probíhá a verdikt může padnout ještě letos. A každý den strávený pro nevinného člověka ve vězení je naprosto frustrující.

Jsem rád, že kauza nezůstala mnoha lidem lhostejná a vyvolala zvláště v posledních několika týdnech obrovskou vlnu solidarity i mimo Českou republiku. Zmínku o Petru Jaškovi se podařilo začlenit i do rezoluce věnované porušování lidských práv v Súdánu, kterou schválil Evropský parlament 6. října. Ve věci se začaly angažovat i lidskoprávní organizace Amnesty International a Human Rights Without Frontiers či křesťanská internetová platforma CitizenGO. Soudního stání se navíc účastnili i zástupci místní ambasády Evropské unie.

Případ se dostal i na půdu OSN. Úřad pro lidská práva Ženevě přijal koncem listopadu petici se 350 tisíci podpisy na záchranu Petra Jaška. Gianni Magazzeni. který působí na tomto úřadu OSN jako ředitel pro oblast Ameriky, Evropy a Asie, slíbil, že udělá vše proto, aby se Petr Jašek dostal co nejdříve domů.

Případ Meriam Ishagové skončil dobře

Na závěr v této souvislosti rád bych připomenul případ Meriam Ishagové, která je spolu s Petrem Jaškem a mnoha dalšími lidmi živoucím důkazem toho, že pronásledování křesťanů je v Súdánu na denním pořádku. Této súdánské křesťance hrozil také trest smrti.

Případ pronásledování nevinné ženy, která byla v době věznění navíc těhotná a musela rodit v řetězech, ale vyvolal odpor na celém světě. Mezinárodní nátlak nakonec přinesl úspěch, protože žena byla propuštěná a bylo jí dovoleno vycestovat ze země. Nyní žije v USA a věnuje se obhajobě lidí pronásledovaným stejně, jako byla dříve ona.

Pokud nepomůže tichá diplomacie, je zapotřebí tlačit na Súdán všemi možnými prostředky! Případ Meriam Ishagové nám ukazuje naprosto jasně, že nátlak zvenčí je jedinou cestou, jak zabránit tomu, aby křesťané končili kvůli svému přesvědčení ve vězeňských celách či dokonce i na popravišti.

A proto jen nemohu věřit informacím súdánské ambasády o demokratickém procesu nebo o tom, že Petr Jašek je ve výborné psychické a fyzické kondici. Je nutné se znovu zasazovat o propuštění Petra Jaška a pevně věřím, že právě obrovský zájem o jeho případ pomůže k tomu, že bude nakonec propuštěn.

Přeji hezký den a veselou mysl.

Autor: Tomáš Zdechovský | sobota 10.12.2016 9:14 | karma článku: 29.15 | přečteno: 1563x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Opatrovnický spor vyřešte do 6 měsíců aneb šup na krávu a hned je tele!

Dlouhodobě bojuji za zlepšení fungování opatrovnických soudů, přesto nemám radost z nového rozhodnutí, kdy soud "musí" vynést rozsudek do 6 měsíců. Je to další nesmysl, který nic nevyřeší a dětem naopak uškodí.

16.10.2017 v 14:38 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 1780 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Norsko slibuje, že už nebude krást děti…

Stále ještě patříte mezi ty, kteří si myslí, jak by v Norsku nikdy neodebrali dítě jen tak a vždy k tomu je velmi vážný důvod? Tak to vám tento článek neudělá radost. Donutí vás totiž přiznat chybu.

10.10.2017 v 10:06 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 3282 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

I nevládní organizace se musí chovat transparentně!

V některých zemích chtějí mít vlády přehled o financování neziskových organizací. Zvláště těch, které jsou financované ze zahraničních zdrojů. Neziskovky to považují za vážné ohrožení demokracie...

4.10.2017 v 12:03 | Karma článku: 33.97 | Přečteno: 867 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?

Letošní německé parlamentní volby skončily už počtvrté za sebou vítězstvím křesťanských demokratů Angely Merkelové. Co do délky trvání svého úřadování se tak kancléřka Merkelová zařadí po bok takových velikánů jako Kohl a Adenauer

29.9.2017 v 12:07 | Karma článku: 28.37 | Přečteno: 2394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Pravda a lež opět

Je svoboda slova svobodou lhát? Není! Každý má být odpovědný za to, co říká. Přesto na internetu najdeš málo pravdy a převážně více lži! Ad: Pod palbou (Respekt 23/2016:34-35)

17.10.2017 v 21:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Richard Siemko

Kde se stala chyba

Oblíbená otázka stranických lídrů po volebním debaklu jejich stran. Kdo to bude tentokrát? Tady už ponechám prostor každému z vás.

17.10.2017 v 21:01 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 146 | Diskuse

Alena Kulhavá

Ministerstvo zemědělství díky Jurečkovi a Bělobrádkovi ušetřilo okolo poloviny provozních

nákladů. Jak to udělali? Dalo by se to použít i na jiná ministerstva? Na čem ještě by mohl stát v příštím volebním období ušetřit? Jaké to přináší pro ženy i muže výzvy?

17.10.2017 v 20:06 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 251 |

Hatem Berrezouga

Otevřený dopis panu Okamurovi: O nadřazenosti, fašismu a Czexitu.

Vážený pane Okamuro, Víte, že jste četl z Vašich poznámek věty, které se nevyskytují v knize Základy Tauhídu, i když jste tvrdil, že z ní citujete? Dovolte mi, abych Vás citoval:

17.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 1020 |

Karel Trčálek

GEN o Mašínech, taky vás to tak vytočilo?

Tahleta Galerie elity národa není vůbec Galerií elity národa, což jen GEN o bratrech Mašínech potvrdil

17.10.2017 v 17:46 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 1383 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 38.08 Průměrná čtenost 3645

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.