Australští novináři ukázali, jak se v Norsku kradou děti

1. 08. 2016 9:11:23
Po dokumentech nezávislých televizí BBC a Deutsche Welle, se ke kritice Barnevernetu a jeho praktik na hony vzdálených nejlepšímu zájmu dítěte, věnovala i australská televize SBS. A Nory skutečně nešetří.

Po reportážích o zásadním porušování lidských práv v Norsku na americkém Fox News channel, tedy na jednom z nejvýznamnějších světových médiích, dokumentu v Evropě známější BBC (odkaz na pořad v radiu BBC, televizi BBC), a také reportáži německé nezávislé televize Deutsche Welle (video v češtině z vysílání ČT), tak slovo barnevernet umí vyslovit už i Australané. V září se přidají také Francouzi, protože svůj dokument připravuje i televize Arte.

Norsko si svým neustálým obhajováním kvalit Barnevernetu, který dobře pracuje tak maximálně na papíře, a neochotou problém skutečně řešit, vysloužilo obrovskou ostudu v další zemi - tentokrát dokonce až v Austrálii, kdy už fakt, že z takové dálky reportéři přijeli natáčet, svědčí o mnohém. Australská média se navíc chtějí tématu chyb v sociální ochraně dětí v Norsku věnovat i nadále.

SBS Dataline očividně natočila skutečně mnoho materiálu, protože k tématice vydala hned několik podrobných článků. Prvním byl příběh Monicy Fridtjofsen, které barnevernet bez varování „akutně“ odebral 5 dětí a rozdělil je do 3 různých pěstounských rodin. Po 3,5 měsících je získala zpátky, protože byla schopná vyvrátit všechny lži, které o ní Barnevernet zanesl do spisu, nicméně její situace ještě není definitivně vyřešena.

Výmysly od toho, jak děti neprospívají a mají problémy ve škole, až po údajné zdravotní problémy. Vše se ale ukázalo jako naprosto smyšlené pracovnicemi Barnevernetu, které se dodnes matce ani dětem neomluvily a ani je nikterak neodškodnily. Podobné falšování v zájmu „ochrany dětí“ v Norsku a produkování falešných důkazů známe jak z případu Evy Michalákové, tak třeba další Češky Šárky a její nemocné dcery a je potvrzeno stovkami dalších výpovědí rodičů, jak zmiňuji i v přechozích blozích.

Po medializaci a kritice Barnevernet děti vrátil

Dalším článkem dokumentu je komentář významného a uznávaného psychologa Einara Salvesena, který uvedli titulkem „To vůbec nejhorší, co se může stát s péčí o děti!“. Autor a iniciátor tzv. petice odborníků, která vystupuje proti praktikám BV a podepsalo ji přes 160 expertů, přibližuje, jak moc se liší realita od obecně tvrzených frází o dokonalosti systému, naslouchání dětem a odebírání jen v krajní nouzi.

Vše ilustruje detaily z případu Natashy a Erika, kterým bez varování odebrali pouhé 4 hodiny po porodu dvojčátka pro údajnou mentální retardaci matky a neochotu otce uznat, že má matka problém... Po obrovské medializaci jim dcery po 7 měsících boje vrátili, nicméně je pozorovali a oznámili jim, že jim holčičky opět vezmou pro „nedostatek rodičovských kompetencí“ a trvale je umístí zpět k pěstounům.

Rodiče se proto sebrali a narychlo utekli do Polska, kde žádají o azyl. V jednu chvíli je i hledal interpol, protože údajně „odepřeli péči dětem“ = unesli vlastní děti z norské země zaslíbené a rozhodli se, že budou žít někde jinde. Barnevernetu navzdory. Ten ihned spustil soudní mašinérii, která přes opakovaná svědectví psychologů o zdravém vývoji dětí stále pokračuje a snaží se rodiče kriminalizovat.

Tento případ je vlastně i takovou fackou pro české zastánkyně Barnevernetu. Ukazuje totiž, že stále omílané fráze o tom, že medializace případu Evě Michalákové uškodila, jsou nesmysly. Kdyby Natasha a Erik svůj případ nemedializovali, své děti by už nikdy neviděli.

Norsko by se mělo stydět

Konečně samotný dokument má vlastní obsáhlý článek shrnující jak popis případu Natashy a Erika a dětí Monicy, tak i další případy. Jsou zde také např. záběry z demonstrací, kdy uprchlice ze Sýrie volá, jak museli čelit válce, ale v Norsku je to horší, zde ničí rodiny. Celý dokument končí citací právničky Natashy, která říká, že by se Norsko mělo stydět a je přesvědčená, že vše zpětně vyhodnotí jako nejčernější období jejich historie.

V dokumentu nevystupují jen rodiče, šance je dána i samotnému Barnevernu, ale ti s omluvou, jak v zájmu dětí „nemusí“ nic vysvětlovat, jen odkáží na malou skupinku už dospělých dětí z pěstounské péče, která je přesvědčená, že je měli vzít z rodin dříve. A Barnevernet to bere doslova. V roce 2008 odebrali bezprostředně po narození 16 dětí, v roce 2014 už 44, loni už to bylo dokonce 53...

Norské proklamace versus fakta

V drtivé většině to jsou děti z tzv. „banky malých dětí“ (småbarnsbanken), primárně určené k adopci pěstouny, jak BV přiznal v tomto článku. Toto v dokumentu není, ani fakt, že v Norsku zásadním způsobem klesá míra umísťování dětí zpět do rodin a k příbuzným - z cca 38 % v roce 2009 na 31 % v roce 2012 až na 24 % v roce 2014 s tím, že v některých oblastech jsou čísla ještě nižší, tento rok průměrnou míru odhaduji na maximálně 18 %, ale proč neukázat, jak ten skvělý barnevernet funguje ve skutečnosti.

Před půl rokem jsem psal o tom, jak se mi řada norských diplomatů přiznala k tomu, že oficiální pozici ohledně norské ochrany dětí nesdílí a mluví o mezinárodním skandálu. Tím také situace ohledně v Norsku opravdu je. V dokumentu australská televize se na konci říká - horší už to být nemůže. Rád bych věřil, že mají australští dokumentaristé pravdu, ale na základě znalosti dalších případů, o tom velmi pochybuji.

Přeji hezký den a veselou mysl.

Související článek: Proč Michaláková zavírala děti do sklepa?

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 1.8.2016 9:11 | karma článku: 45.43 | přečteno: 14650x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

16.11.2018 v 9:17 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné až budou povinné

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

5.11.2018 v 10:23 | Karma článku: 41.19 | Přečteno: 2366 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Politická korektnost. Jak z dobré myšlenky udělat hon na čarodějnice

Fenomén politické korektnosti můžeme ve větší míře pozorovat zhruba od 90. let minulého století ve Spojených státech. Na začátku stála bezesporu ušlechtilá snaha odčinit křivdy z minulosti a neurazit nikoho z řad menšin, žen,...

26.10.2018 v 17:11 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Jak Stalin chystal Židům rudý holocaust

O antisemitismu sovětského vůdce a Leninova nástupce píše ve výborné knize ruský spisovatel a historik Arkady Vaksberg Stalin proti Židům. Čerpal z ruských archivů a jeho důkazy jsou přesvědčivé.

20.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 15.25 | Přečteno: 272 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdy bude konec světa?

V těch dnech, po velikém soužení, se zatmí slunce a měsíc nevydá svoji zář, hvězdy budou padat s nebe a hvězdný svět se zachvěje. Tehdy uzří Syna člověka přicházet s velikou mocí a slávou... (Mar13,24-26)

20.11.2018 v 17:31 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 177 | Diskuse

Jaroslav Herda

Na západní frontě klid

Transparenty s nelichotivými hesly už odvezli popeláři i s květinami vhozenými do koše. Jsme bohatší o rozporuplnou zkušenost. 17. listopadu na nejzápadnějším konci bývalého východního bloku lidé vyšli na vykřičená náměstí.

20.11.2018 v 16:24 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 527 | Diskuse

Tomáš Babický

Globální výpadek sociálních sítí

Selfíčkáři, na Facebook a Instagram se dnes nedostanete, protože sociální sítě postihl celosvětový výpadek.

20.11.2018 v 16:17 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 433 | Diskuse

Daniela Kovářová

Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým s cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou.

20.11.2018 v 12:43 | Karma článku: 43.96 | Přečteno: 3215 | Diskuse
Počet článků 427 Celková karma 37.99 Průměrná čtenost 3914

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz