Hrozba bojovníků ISIS děsí i další země nejen na Balkánu

26. 07. 2016 8:49:55
V předchozím článku věnovaném problematice militantního islamismu na Balkáně jsem se věnoval především Bosně.Dnes bych rád do hloubky rozebral některé další země na Balkáně, kde je nebezpečí aktivace bojovníků ISIS velmi vysoké.

Počátky militantního islamismu na Balkáně můžeme sledovat v době občanské války v Jugoslávii. Mudžahedíni z celého světa tehdy bojovali na straně bosenských Muslimů. Mnozí z těchto muslimských bojovníků na území Bosny a Hercegoviny zůstali a islamismus pevně zapustil této zemi své kořeny.

Nemůžeme se ale ptát, komu zvoní hrana, protože zvoní i nám. Militantní islamismus je problém týkající se i EU, protože právě Bosna a Hercegovina je zemí, přes kterou islamisté proudí dále do Evropy. Bylo by ale chybou domnívat se, že islamismus na Balkáně je pouze problémem Bosny a Hercegoviny. Naopak, v současné době trápí stejná věc i další balkánské země.

Kosovo

Začněme nejprve Kosovem. Proč právě zde? Protože je ze všech jihobalkánských zemí nejvíce problémovou, o čemž svědčí čísla uvedená dále. Stovky lidí se zde přidaly k ISIS, za což je v zemi trest až 15 let vězení. Bohužel ale nelze říci, že by hrozba sankce odradila lidí od odchodu do řad ISIS či dalších radikálních organizací. Dnes už bývalá kosovská Kosovská prezidentka Atifete Jahjaga prohlásila, že Kosovo nikdy nebude živnou půdou či úkrytem pro teroristy. Následující čísla ale bohužel svědčí spíše o opaku.

Kosovská policie má informace o 314 bojovnících, kteří se připojili k ISIS, a to včetně 44 žen a 28 dětí. Přibližně 40 jich zahynulo a 32 lidí bylo pro své úzké kontakty s ISIS zatčeno. Další desítky bojovníků původem z Kosova jsou podle OECD a CIA v ISIS či různých frakcích al-Káidy. Celkový počet lidí v řadách ISIS a dalších militantních islamistických organizací se odhaduje na 400.

Znamená to zhruba 219 lidí na milion obyvatel, což je větší číslo v přepočtu na obyvatele, než v kterékoli jiné evropské zemi. Za Kosovem následuje s poměrně velkým odstupem v mém předchozím článku propíraná Bosna a Hercegovina s 85 lidmi na milion obyvatel. Experti mají navíc za to, že v Kosovu jako zemi s muslimskou většinou je asi 50 000 bojovníků připravených bojovat pod vlajskou radikálního islámu.

Problémem ale není jen důsledek, tedy samotné zapojení lidí do různých islamistických organizací. Je nutné hledat i příčiny tohoto negativního fenoménu. A jednou z příčin je indoktrinace části mladých přímo ve školách. Zjištěna byla přítomnost celkem 50 nevládních organizací napojených na radikální imámy a teroristy, jejichž činností je podpora výchovy k islámskému fundamentalismu a radikalismu. Právě ony se podílejí na financování školek a škol, a to včetně vyššího školství.

Tamní nepřehledný systém totiž umožňuje školám takové finanční dary, které pocházejí i z teroristických zdrojů. Zpravodajským službám se podařilo zjistit, že bylo zaplaceno 35 milionů eur ze Saúdské Arábie, Libanonu, Libye či Kataru.

Situace se má totiž tak, že po roce 1999 proudily na pomoc válkou zničenému Kosovu peníze také třeba ze Saúdská Arábie, která spojuje bohulibou činnost mj. i s šířením vlastního radikálního islámského učení zvaného wahhábismus.

Aby toho nebylo málo, za odchod do ISIS je lidem slibováno 30 tisíc eur. Věřím, že něco takového musí být opravdu lákavá nabídka pro řadu obyvatel jednoho z nejchudších koutů Evropy. Diví se potom někdo tak vysokému počtu radikálů, když je navíc radikální islám vštěpován do hlavy i dětem ve školách?

V září roku 2014 bylo zatčeno 15 „náborářů” islamistických bojovníků pro ISIS a Al-Nusra, včetně vůdce islámské strany Kosova, imáma Fuada Ramiqiho a dalších 12 imámů z ostatních skupin. Od loňského roku se sice podařilo zadržet více než 150 zahraničních bojovníků připravených pro účast v boji. Příčiny neblahého stavu však přetrvávají.

Albánie

Šíření islamismu nebyla ušetřená ani sousední Albánie, země, kde spolu po celá staletí dokázaly žít jednotlivé náboženské skupiny bez větších problémů. Albánie se stala tranzitní zemí pro džihádisty, kteří do země proudí cestou z Itálie. Mnoho „dobrovolníků“ z Evropy potom cestuje právě přes Tiranu a pokračuje dále do Turecka.

Předpokládá se, že z řad samotných Albánců bojuje na straně islamistů údajně stovka lidí, přičemž neoficiální údaje z loňského roku mluví až o 150 jedincích. Podle zpravodajských zdrojů existuje v okresech Lizbrahdi a Elbasan základna pro nábor, kde se prezentují radikální salafistické myšlenky mladším lidem.

Makedonie a Černá Hora

V poslední části tohoto článku bych ještě rád ve stručnosti zmínil i situaci ve dvou menších zemích ležících na jihovýchodě Evropy - Makedonii a Černá Hoře. Případy lidí, kteří se přidali k ISIS, v nich totiž byly zaznamenány také, byť v menší míře než v Kosovu a Bosně.

Makedonský parlament nedávno schválil zákon, který trestá pět lety vězení účast a nábor bojovníků pro zahraniční armády a milice. Lidí, které by v případě zatčení neminul takový trest, je podle posledních dostupných údajů celkem 146. Přesně tolik lidí původem z Makedonie se podle údajů z loňského srpna vydalo bojovat na straně Islámského státu.

Jako poslední z balkánských států zmíním ještě ve stručnosti Černou Horu. Přestože tato země bývá v souvislosti s radikálním islamismem zmiňována jen výjimečně, ze zprávy ze září 2014 od tamních bezpečnostních služeb vyplývá, že na území Černé Hory je přítomno několik stovek salafistických agentů a členů guerillových skupin připravených bojovat.

Navíc jádro těchto radikálů je úzce spjato s teroristickými skupinami napojenými na al-Káidu. Počet lidí bojujících v řadách islamistů v Iráku a Sýrii je ale velmi nízký. Oficiální odhady mluví o 13 lidech, z toho čtyři už zahynuli během bojů a o dalších šesti se donedávna vědělo, že stále bojují.

Řada politiků nechtěla varování tajných služeb slyšet

Z toho, co jsem napsal v obou příspěvcích věnovaným zemím jihovýchodní Evropy, jasně vyplývá, že ani v případě zemí nacházejících se převážně v jihozápadní části Balkánu by se nemělo nebezpečí šíření islámského radikalismu jakkoli podceňovat. Balkán je jednou z oblastí, přes které proudí radikálové dále do Evropy a bohužel i místem, odkud lidé ve zvýšené míře odcházejí bojovat na straně Islámského státu.

Nebezpečí je nám tedy mnohem blíže, než si někteří dokážou připustit. Proto nemůžeme tento druh hrozby podceňovat a boj s ní se neobejde bez spolupráce všech států Evropské unie se zmíněnými balkánskými zeměmi. Mnozí z těch, kteří se odešli bojovat do Sýrie, se zpátky do země původu nevrací. Směřují tam, kde jejich minulost nikdo nezná.

Proto tajné služby opakovaně od roku 2011 varují státy EU s početnými komunitami přistěhovalců, že je nutné všechny příchozí před udělením azylu důkladně prověřit a zkontrolovat jejich minulost. A nyní je otázkou do diskuse, proč řada politiků tyto zprávy neslyšela, nebo spíše nechtěla dlouho slyšet?!

Přeji hezký den a veselou mysl.

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 26.7.2016 8:49 | karma článku: 41.51 | přečteno: 3435x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

16.11.2018 v 9:17 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné až budou povinné

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

5.11.2018 v 10:23 | Karma článku: 41.19 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Politická korektnost. Jak z dobré myšlenky udělat hon na čarodějnice

Fenomén politické korektnosti můžeme ve větší míře pozorovat zhruba od 90. let minulého století ve Spojených státech. Na začátku stála bezesporu ušlechtilá snaha odčinit křivdy z minulosti a neurazit nikoho z řad menšin, žen,...

26.10.2018 v 17:11 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Jak Stalin chystal Židům rudý holocaust

O antisemitismu sovětského vůdce a Leninova nástupce píše ve výborné knize ruský spisovatel a historik Arkady Vaksberg Stalin proti Židům. Čerpal z ruských archivů a jeho důkazy jsou přesvědčivé.

20.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdy bude konec světa?

V těch dnech, po velikém soužení, se zatmí slunce a měsíc nevydá svoji zář, hvězdy budou padat s nebe a hvězdný svět se zachvěje. Tehdy uzří Syna člověka přicházet s velikou mocí a slávou... (Mar13,24-26)

20.11.2018 v 17:31 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jaroslav Herda

Na západní frontě klid

Transparenty s nelichotivými hesly už odvezli popeláři i s květinami vhozenými do koše. Jsme bohatší o rozporuplnou zkušenost. 17. listopadu na nejzápadnějším konci bývalého východního bloku lidé vyšli na vykřičená náměstí.

20.11.2018 v 16:24 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 436 | Diskuse

Tomáš Babický

Globální výpadek sociálních sítí

Selfíčkáři, na Facebook a Instagram se dnes nedostanete, protože sociální sítě postihl celosvětový výpadek.

20.11.2018 v 16:17 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 374 | Diskuse

Daniela Kovářová

Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým s cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou.

20.11.2018 v 12:43 | Karma článku: 43.45 | Přečteno: 2839 | Diskuse
Počet článků 427 Celková karma 37.99 Průměrná čtenost 3914

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz