Kocovina z Brexitu by nás měla brzo přejít

27. 06. 2016 10:33:38
Rozhodnutí Britů v referendu o setrvání v EU šokovalo celý svět. Očekával jsem, že referendum dopadne úplně jinak. Nebudu popírat, že i mě výsledek velmi překvapil, ale jede se dál. Výsledek ale musíme respektovat.

Vystoupení Velké Británie pocítí i Česko a další menší země, protože ostrovní velmoc pomáhala vyvažovat vliv dvou velkých zemí, Německa a Francie, a často se jiného pohledu Čechů zastala. Oslabena bude i EU jako celek, protože Británie je evropským motorem například vědy a inovací. Na druhou stranu ale nenastal žádný konec světa a už vůbec ne konec Evropské unie jako takové. EU může existovat i bez Británie, ale určitě nemůže zůstat taková, jakou je dnes.

Pro všechny evropské politiky by měl být Brexit varovným prstem, a znamením že EU potřebuje reformovat. EU má opravdu problém a kdo tvrdí opak, lže si do kapsy podobně jako ti, kteří tvrdí, že Evropskou unii nelze zreformovat a proto je nutné jí rozbít. Není možné strkat hlavu do písku a tvářit se, že žádné problémy neexistují, ale situaci osobně nevidím tak fatalisticky.

Británii i Evropu bude rozchod hodně bolet

Každý rozvod bolí. Dnes nelze říci, jak bude dohoda o vystoupení Velké Británie a Evropské unie vypadat. Tento odchod rozhodně nebude zadarmo a britské i evropské daňové poplatníky bude stát miliardy eur i liber. Nejde jen o nastavení další spolupráce, ale především o otázku například přesunutí některých pracovníků a agentur EU z Velké Británie.

Platby Velké Británie za přístup do Evropského hospodářského prostoru (EEC) budou asi ve výši 80 – 85 procent současného příspěvku, nicméně Británie přijde o příspěvky na zemědělství, což do jisté míry vyváží současné příjmy a výdaje na unii ze strany Britů. Dokud se právě tyto důležité otázky nevyjasní, bude i Británie a Evropská unie podle ekonomů čelit sníženému zájmu o další investice.

Evropští lídři mohou tlačit na Brity, jak chtějí, aby rychle odešli. Podle mě to rychlé zas tak nebude a předpokládám, že ještě příští volby do Evropského parlamentu mohou být za účasti Velké Británie. Rozvody po mnohaleté známosti jsou prostě složité a trvají dlouhou dobu, přestože obě strany to možná budou chtít maximálně uspíšit.

Bez reforem unie to nepůjde

V čem tedy konkrétně spočívá hlavní problém současné EU? Lidé v Evropě jsou nespokojení se současným stavem evropské politiky, což je dlouhodobě způsobeno i tím, jak Evropskou unii prezentujeme v členských státech. Kolik českých politiků opakuje mantru o „byrokratickém molochu“, který rozhoduje proti vůli občanů bez schopnosti něco změnit.

Proto považuji za naprosto nezbytné odstranit odcizení voličů a politických elit. Výsledek referenda svědčí mj. i o tom, že dosavadní způsob prezentace evropské politiky se dnes zjevně velké části řadových (nejen) britských občanů nezamlouvá. Brexit je tak pro nás především varovným prstem, že si nesmíme od „eurohlupáků“ nechat nadávat do „eurohujerů“ jen proto, že oni o fungování Evropské unie nic nevědí.

Evropské unii chybí dlouhodobá vize

EU nutně potřebuje představit vizi přijatelnou a srozumitelnou pro obyvatele a být schopná zdůvodňovat před lidmi své kroky. Pořád říkám, že EU smysl má a neustále se ji snažím před lidmi obhajovat. Musí ji ale vést lidé schopní komunikovat s řadovými voliči a adekvátně reagovat na problémy, které voliči nejvíce pociťují.

Nemůžou ji dělat lidé žijící ve slonovinových věžích, kteří za celý svůj život nepracovali jinde než v prostředí vrcholné politiky. Evropská integrace musí pokračovat, ale lépe, srozumitelněji a inteligentněji. Evropská unie bezesporu přináší milionům svých občanů prospěch, musí být ale schopná své přínosy prodat! A to v současné době není schopná také díky neschopnosti mít dlouhodobou vizi, včetně té komunikační.

A proto je nutné Evropu reformovat personálně, strukturou rozpočtu, ale i po stránce její schopnosti komunikace s občany. Pokud se to nepodaří, tak ji rozbijí na základě lží další Faragové a Johnsonové, kteří nechápou, že spolupracovat je daleko více, jak hrát si na vlastním písku.

Přeji hezký den a veselou mysl!

PS: Jinak všichni Ti "vítači" Brexitu by si měli přečíst diskuse jeho příznivců. Řada lidí hlasovala pro Brexit, protože přivandrovalce z východu jako jsou Češi ve Velké Británii prostě nechtějí!

Doporučuji

http://technet.idnes.cz/brexit-na-googlu-02s-/sw_internet.aspx?c=A160624_132031_sw_internet_vse

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 27.6.2016 10:33 | karma článku: 40.78 | přečteno: 876x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

16.11.2018 v 9:17 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 1092 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné až budou povinné

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

5.11.2018 v 10:23 | Karma článku: 41.19 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Politická korektnost. Jak z dobré myšlenky udělat hon na čarodějnice

Fenomén politické korektnosti můžeme ve větší míře pozorovat zhruba od 90. let minulého století ve Spojených státech. Na začátku stála bezesporu ušlechtilá snaha odčinit křivdy z minulosti a neurazit nikoho z řad menšin, žen,...

26.10.2018 v 17:11 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Jak Stalin chystal Židům rudý holocaust

O antisemitismu sovětského vůdce a Leninova nástupce píše ve výborné knize ruský spisovatel a historik Arkady Vaksberg Stalin proti Židům. Čerpal z ruských archivů a jeho důkazy jsou přesvědčivé.

20.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdy bude konec světa?

V těch dnech, po velikém soužení, se zatmí slunce a měsíc nevydá svoji zář, hvězdy budou padat s nebe a hvězdný svět se zachvěje. Tehdy uzří Syna člověka přicházet s velikou mocí a slávou... (Mar13,24-26)

20.11.2018 v 17:31 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jaroslav Herda

Na západní frontě klid

Transparenty s nelichotivými hesly už odvezli popeláři i s květinami vhozenými do koše. Jsme bohatší o rozporuplnou zkušenost. 17. listopadu na nejzápadnějším konci bývalého východního bloku lidé vyšli na vykřičená náměstí.

20.11.2018 v 16:24 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 436 | Diskuse

Tomáš Babický

Globální výpadek sociálních sítí

Selfíčkáři, na Facebook a Instagram se dnes nedostanete, protože sociální sítě postihl celosvětový výpadek.

20.11.2018 v 16:17 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 374 | Diskuse

Daniela Kovářová

Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým s cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou.

20.11.2018 v 12:43 | Karma článku: 43.45 | Přečteno: 2839 | Diskuse
Počet článků 427 Celková karma 37.99 Průměrná čtenost 3914

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz