Mlácení a znásilňování dětí v ústavech přechází Barnevernet mlčením

13. 06. 2016 12:19:30
Když dítě uhodí rodič v Norsku dítě, je to pro Barnevernet problém, ale když dítě zmlátí pracovníci Barnevernetu nebo sociálních zařízení, nic se nestane. Případy jsou často odloženy a nikdo není potrestán. Nevěříte?

V Norsku padá další tabu. Řada rodičů a dětí, které byly a jsou bity a znásilňovány v tamních ústavech, se rozhodla o těchto poměrech promluvit. Situace v zařízeních, kam jsou umísťováni na přechodnou dobu děti a mladiství, kteří měli kázeňské a rodinné problémy, je dle jejich názoru neúnosná. Namísto pomoci se dětem dostane nepříjemných zážitků a traumat na celý život, protože zde nezřídka dochází k opakovanému bití a holky jsou dokonce sexuálně obtěžovány nebo znásilňovány.

Na povrch tak začínají vyplouvat další případy pochybení norské „ochrany dítěte“ v nejlepším „zájmu dítěte“ a příběh o hodném Barnevernetu a špatných rodičích tak dostává poměrně velké trhliny. Ještě donedávna totiž platilo, že co se děje za zdmi ústavů v Norsku, se nevyšetřuje. Přestože si rodiče opakovaně stěžovali, že je jejich odebraným dětem v norských ústavech ubližováno, většinou byli odbyti tím, že to není možné. Policie po výslechu pracovníků sociálních zařízení případy odkládala.

Proto v Norsku začali právníci, psychologové a aktivisté bojující s Barnevernetem systematicky shromažďovat případy dětí, které ukazují pochybnosti o tom, že norská ústavní péče je v „nejlepším zájmu dítěte“. Byla shromážděna řada případ a důkazů, které ukazují, jak bylo s dětmi v ústavech a u pěstounů brutálně zacházeno, což zmiňuje i článek v norském deníku Aftenposten z roku 2011. Rodiče požadují, aby byly tyto případy otevřeny a znovu prošetřeny. Viníci pak mají stanout před soudem

Případ Moniky a její opakovaně znásilněné dcery

Jedna z těch, kdo se nebojí otevřeně mluvit o tom, co se v Norsku děje, je aktivistka Monika. Její dcera byla v ústavu opakovaně obětí sexuálního obtěžování, surového mlácení a nakonec i opakovaně znásilněná. Veškeré znaky násilí na dceři byly odmítnuty s tím, že jde o „sebepoškozování“ v reakci na špatný vliv rodiny.

Reakce ústavu a Barnevernetu na stížnosti matky byla taková, že celý případ bagatelizovali a následně začali úřednice Barnevernetu matce vyhrožovat, že svou dceru už nikdy neuvidí. Případ nebyl nikdy vyšetřen a viníci prozatím nebyli potrestáni.

Další z matek tajně nafotila fotografie své náctileté dcery poté, co byla brutálním způsobem škrcena. Ta se do ústavu dostala poté, co se svěřila pracovnici Barnevernetu, že byla svým náhradním otcem sexuálně obtěžována. Barnevernet jí okamžitě odebral a umístil do ústavu, kde je opakovaně za jakékoliv provinění fyzicky trestána a nedávno jí sexuálně zneužil šestnáctiletý chovanec tohoto ústavu, kam byl umístěn pro svou nezvladatelnost.

Na fotkách, které matka tajně pořídila během návštěv, je vidět pohmoždění krku, které jí bylo za dosud neobjasněných okolností v ústavu způsobeno. Barnevernet tvrdí, že zčervenání kůže očividně způsobené fyzickým násilím, je pouhou alergickou reakcí a celou věcí se odmítá nadále zabývat s tím, že si dcera vše vymýšlí. Podobně jako opakované sexuální útoky chovanci ústavu.

Barnevernet mluví o ruské propagandě

Když se mi asi před dvěma lety dostaly do ruky případy mlácení a znásilnění dětí v norských ústavech a náhradních domovech, nechtělo se mi věřit, že jsou tyto příběhy pravdivé. Proto jsem se snažil veškerá tvrzení ověřit a strávili jsme s dobrovolníky řady hodin ověřováním všech informací včetně zkoumání pravosti fotek. Měl jsem možnost potkat se s obětmi i jejich rodiči a jsem přesvědčen, že řada těchto případů pravdivá je.

Když jsem se na tyto případy ptal norských politiků, většinou mlčeli a říkali, že nic takového není možné. Jiní zareagovali, že se jedná o tzv. ruskou propagandu proti Norsku. Kreml prý nenávidí Norsko kvůli tomu, že je díky němu Evropa nezávislá na ruských dodávkách ropy a plynu. Tato rétorika většinou skončí po prvním zhlédnutí fotek ukazujících fotky oběti s pohmožděninami a záznamy z případů. Pak nastane dlouhé mlčení, popřípadě komentář, že se jedná o ojedinělá pochybení.

Podobnou rétoriku dnes používají i Češky žijící v Norsku, které se snaží opakovaně tvrdit, že podobné problémy v Norsku neexistují a všichni, kdo na ně upozorňují, nenávidí Norsko. Opak je však pravdou. Osobně Norsko miluji a mezi Nory mám nejlepší přátelé. Ale mohu vidět řadu pochybení Barnevernetu, která jsou prostě přehlížena jako zneužívání a mlácení dětí v ústavech.

A proto jsem rád, že to jsou Norové, kteří mají dobře zdokumentované případy kradení dětí, jejích týrání a zneužívání samotnými pracovníky norské sociální služby. Nelze tak tvrdit, že jsou to smyšlená tvrzení někoho zvnějšku a už vůbec ne ruské propagandy.

Čím dříve bude Norsko schopné se v případě Barnevernetu podívat do zrcadla a přiznat svou chybu, tím dříve je pravděpodobné, že se s praktikami této organizace podaří něco udělat. K tomu, aby se tak stalo, je potřeba, aby se už norští politici probudili a rozhodli se převzít kontrolu nad tím, co se v jejich zemi za poslední roky s „ochranou dětí“ skutečně stalo.

Přeji hezký den a veselou mysl.


O fyzickém trestání v jednom z domovů vypráví i dokument norské televize.

https://tv.nrk.no/serie/brennpunkt/mdup11000214/04-03-2014#

Oznámení o uzavření jednoho z ústavů z důvodu používání fyzického násilí:

https://www.fylkesmannen.no/Oslo-og-Akershus/Barn-og-foreldre/Barnevern/Varsel-om-palegg-om-nedlegging-av-driften-ved-korttidsavdelingen-ved-MK/

Články o násilí a zneužívání dětí v ústavech a u pěstounů:

http://www.barnasrett.no/fosterforeldre_tiltalt.htm

Článek norského deníku Dagbladen s výstižným názvem „Pěstounská péče není tím nejlepším“:

http://www.dagbladet.no/2016/04/28/kultur/meninger/debatt/barnevern/fosterhjem/44023033/

Další článek v deníku Aftenposten informuje o studii popisující, že bylo různou měrou potrestáno 42 pracovníků barnevernu, jelikož dopustili, aby bylo těžce zneužito 52 dětí. Studie byla nutná, protože norské orgány nevedou statistiky o "zneužívání dětí pěstouny".

http://www.aftenposten.no/norge/52-barnevernsbarn-utsatt-for-grove-overgrep-172168b.html

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 13.6.2016 12:19 | karma článku: 41.68 | přečteno: 7850x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

16.11.2018 v 9:17 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné až budou povinné

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

5.11.2018 v 10:23 | Karma článku: 41.19 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Politická korektnost. Jak z dobré myšlenky udělat hon na čarodějnice

Fenomén politické korektnosti můžeme ve větší míře pozorovat zhruba od 90. let minulého století ve Spojených státech. Na začátku stála bezesporu ušlechtilá snaha odčinit křivdy z minulosti a neurazit nikoho z řad menšin, žen,...

26.10.2018 v 17:11 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Jak Stalin chystal Židům rudý holocaust

O antisemitismu sovětského vůdce a Leninova nástupce píše ve výborné knize ruský spisovatel a historik Arkady Vaksberg Stalin proti Židům. Čerpal z ruských archivů a jeho důkazy jsou přesvědčivé.

20.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 133 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdy bude konec světa?

V těch dnech, po velikém soužení, se zatmí slunce a měsíc nevydá svoji zář, hvězdy budou padat s nebe a hvězdný svět se zachvěje. Tehdy uzří Syna člověka přicházet s velikou mocí a slávou... (Mar13,24-26)

20.11.2018 v 17:31 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 137 | Diskuse

Jaroslav Herda

Na západní frontě klid

Transparenty s nelichotivými hesly už odvezli popeláři i s květinami vhozenými do koše. Jsme bohatší o rozporuplnou zkušenost. 17. listopadu na nejzápadnějším konci bývalého východního bloku lidé vyšli na vykřičená náměstí.

20.11.2018 v 16:24 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 486 | Diskuse

Tomáš Babický

Globální výpadek sociálních sítí

Selfíčkáři, na Facebook a Instagram se dnes nedostanete, protože sociální sítě postihl celosvětový výpadek.

20.11.2018 v 16:17 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 413 | Diskuse

Daniela Kovářová

Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým s cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou.

20.11.2018 v 12:43 | Karma článku: 43.71 | Přečteno: 2985 | Diskuse
Počet článků 427 Celková karma 37.99 Průměrná čtenost 3914

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz