Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máme se bát vítězství fašistů v Rakousku?

27. 04. 2016 9:11:33
Rakousko je země, která je mi opravdu velmi blízká, protože jsem v ní od svých 15 let trávil prázdniny u své rodiny. Tamní vývoj proto sleduji s velkým zájmem a velmi pozorně. Nejen Rakousko, ale i celá Evropa zažila v neděli šok.

První kolo prezidentských voleb v Rakousku s 35 % suverénně vyhrál Norbert Hofer z populistické strany FPÖ a někteří už bijí na poplach před vítězstvím fašistů. Opravdu je ale na místě strach fašizace, jak tvrdí někteří? A je vítězství Hofera v prvním kole tak těžko pochopitelné?

Hned na začátku je třeba říci následující. Ano, vítěz prvního kola se vůči islámu a masové imigraci vymezuje velice tvrdě. U rakouských Svobodných se nejedná o nic nového. Rozhodně ale není pravda, že by byl Norbert Hofer fašista.

Hofer je spíše v mnohém kritický eurorealista s příměsí euroskeptických názorů. U FPÖ patří k těm relativně umírněným, o čem svědčí i skutečnost, že byl schopný dohodnout ve svém domovském Burgenlandu koalici se sociální demokracií, která má ke Svobodným jinak opravdu daleko. Mluvit o ohrožení demokracie opravdu není na místě.

Norbert Hofer uspěl mj. i proto, že mluví o problémech, které jsou stále tabuizovány a zůstávají spíše na okraji zájmu hlavních médií. Během uprchlické krize bylo Rakousko původně silně nakloněné tomu, co je zvláště v Německu známé jako „Willkomenskultur.“ Patřilo k nejhlasitějším prosazovatelům kvót na přerozdělení uprchlíků a velice tvrdě se naváželo do maďarského premiéra Orbána.

Kořeny vítězství Hofera hledejme v nezvládnuté migraci

Nicméně potom, co náš jižní soused začal pociťovat negativní důsledky přílivu běženců, rakouská vláda velmi rychle přehodnotila svůj původně velmi vstřícný postoj. Důvod byl prostý. Nápor běženců, kteří navíc Rakouskem většinou jen procházeli, se stal těžko zvladatelným. Mezi migranty totiž byli bohužel i takoví, kteří dokonce jezdili taxíky a opravdu nevypadali jako potřební, nemluvě o zvýšené kriminalitě, která se stala realitou, když začali běženci přicházet po tisících.

Bohužel média o problémech nemluvila. Rakušané se i dlouho báli otevřeně mluvit o fenoménu tzv. zahraničních bojovníků, kteří po desítkách opouštěli Rakousko s cílem bojovat za tzv. Islámský stát. A ani následné přitvrzení dvou stran velké koalice (lidovců a sociálních demokratů) v otázce migrační krize v podobě stavby plotu a stanovení stropu na uprchlíky nepomohlo jejich prezidentským kandidátům, kteří byli často s postojem jejich spolustraníků konfrontování.

Bylo by ale chybou se domnívat, že potíže s příchodem nových lidí jsou záležitostí výlučně spojenou s uprchlickou/migrační krizí. Naopak, jedná se o součást mnohem většího problému. Mírně řečeno ne úplně vydařená integrace obyvatel, kteří přišli zhruba v posledních dvaceti letech hlavně z Balkánu a Turecka, je neblahým důsledkem především politiky rakouských socialistů.

V této souvislosti nelze nezmínit nárůst islámského radikalismu, který se projevuje mnoha způsoby. Přítomností radikálních imámů to začíná, avšak zdaleka nekončí. Extrémní postoje jsou šířeny i mimo mešity, a to dokonce v předškolních zařízeních mezi malými dětmi!

Ve školkách dominuje radikální islám

Nedávno vydala vídeňská univerzita studie zkoumající stav muslimských školek v rakouské metropoli, do nichž chodí právě hlavně děti z přistěhovaleckých rodin a výsledky opravdu nejsou příliš potěšitelné. Pouze 71 z celkového počtu 150 vídeňských muslimských školek se zapojilo do studie a podle zjištění ve vídeňských školkách dominuje radikální salafistické učení. Kapitolou samou pro sebe je Islámský stát a přímé zapojení lidí původem z Rakouska. Odhaduje se, že 100-150 lidí z Rakouska bojuje v řadách radikálních islamistů. Kvůli nezvládnutému přistěhovalectví v posledních letech navíc celkem reálně hrozí, že některá místa v Rakousku budou mít stejnou pověst jako např. bruselský Molenbeek.

Diví se pak někdo, že taková situace nahrává právě FPÖ s její ostře protiimigrační rétorikou? Téma imigrace navíc zdaleka není jediné, které přineslo rakouským Svobodným nejlepší výsledek v historii. Za nevídaným úspěchem kandidáta Svobodných stojí také témata jako nezaměstnanost (která dlouhodobě v Rakousku patří k nejnižším) či všeobecně nespokojenost se zavedenými stranami. Dosud nejsilnější lidovci a sociální demokraté nebyli v poslední době vůbec schopní pružně reagovat na změnu voličských nálad.

Vítězství Hofera tak nepřekvapilo

U rakouských lidovců, kteří jsou sesterskou stranou mé KDU-ČSL, bych se ještě rád na chvíli zastavil. Pro ÖVP by měly být tyto volby obrovským poučením. Strana nejprve prosazovala povinné kvóty a otevřenou politiku vůči běžencům, nicméně od září loňského roku začalo Rakousko silně pociťovat problémy s uprchlíky. Rakouští lidovci si až velmi pozdě uvědomili, že jimi dosud zastávané postoje k řešení uprchlické krize jsou neudržitelné, a otočili o 180 stupňů.

Z důvodů uvedených výše mě vítězství Hofera vůbec nepřekvapilo a chápu, proč jeho názory sdílí tolik Rakušanů. Kandidát Svobodných má řadu názorů shodných například s Milošem Zemanem nebo s maďarským premiérem Orbánem. Rétorika všech zmíněných politiků dokáže rezonovat u významné části obyvatel, ať se nám to líbí, nebo ne.

A pokud se Juncker, Merkelová a Hollande neproberou, tak se Evropa dostane do situace, kdy většina států a obyvatel EU nebude Brusel respektovat. Rakouští politici z hlavních stran by se měli především zaměřit na reálně existující problémy a mluvit o nich otevřeně, což se nyní příliš neděje. Jinak by měl aktuální prezidentský duel úplně jiné obsazení.

Přeji krásný den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 27.4.2016 9:11 | karma článku: 41.20 | přečteno: 2685x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Evropská komise stále nechápe, proč jsou kvóty nefunkční a žaloba absurdní

Řešit migrační vlnu přes kvóty jsem vždy odmítal a vždy hlasoval proti. Dokázal jsem si totiž představit, jak to bude v praxi probíhat a proč tento projekt nemá šanci vyjít. Současnou žalobu Komise proto považuji za absurdní.

5.1.2018 v 9:44 | Karma článku: 33.57 | Přečteno: 1284 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč chce Okamura v Česku více muslimských migrantů?

Stále více se ukazuje, že předvolební sliby Tomia Okamury a jeho SPD nebyly nic jiného, než lži a populismus. A ani její předseda Tomio Okamura asi program vůbec nečetl. Jeho lidé navrhují a hlasují pro návrhy proti českým zájmům

3.1.2018 v 10:42 | Karma článku: 36.41 | Přečteno: 6012 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sháním pozitivní těhotenský test, zn. levně

Způsobů, jak vydělat peníze, existuje bezpočet. Jeden ale zvláště odporný se nyní šíří jako návod po internetu. Zní: Vyspěte se se ženatým mužem a za pár dní mu pošlete pozitivní těhotenský test a předstírejte, že jste těhotná...

29.12.2017 v 9:34 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 5855 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zákazy Betlémů ve Francii jsou neskutečně hloupé

Francouzské soudy zakazují veřejné vystavování jesliček. Stalo se tak v Nantes a v Beziérs, kde starosta Robert Ménard nechal instalovat scénu z Kristova narození přímo v budově radnice a odmítl ji odstranit.

23.12.2017 v 8:59 | Karma článku: 46.04 | Přečteno: 14061 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Nejvyšší státní zástupce se ohrazuje vůči výrokům Andreje Babiše

Andrej Babiš prohlásil před svým vydáním do rukou policie, že „v Česku si lze objednat stíhání“ . Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se proti tomu „ohradil“.

19.1.2018 v 13:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Tomáš Vyoral

V ČT nám fandí, řekla Drahošová. Neměla by spíš objektivně informovat než fandit?

Eva Drahošová zahájila předvolební kampaň. Krom jiného uvedla zajímavou věc: že jim ČT fandí, ale nesmí to dávat příliš najevo. Mám za to, že veřejnoprávní ČT by měla objektivně informovat a ne někomu "fandit"? Nebo jsem tak blbý?

19.1.2018 v 13:31 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 388 | Diskuse

Karel Ábelovský

SPO - Zemanovci, aneb kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá

... podporovatelé a přátele současného prezidenta, sdružení nesoucí honosný, leč naprosto lživý název Strana práv občanů - Zemanovci, je spíše než co jiného k smíchu, nebo možná k pláči, asi jak pro koho. Jistě zaplakal F.R.Čech.

19.1.2018 v 12:26 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 581 | Diskuse

Jiří Paroubek

Hejtmani ČSSD neovládají malou politickou násobilku.

Naštěstí ale jen někteří. Mezi těmi, kdo mají s malou politickou násobilkou velké potíže, vévodí kandidát na místopředsedu ČSSD, hejtman Netolický.

19.1.2018 v 12:15 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 519 | Diskuse

Michael Pálka

Volit Zemana nebo Drahoše ?

Volba myslím, docela jednoduchá. Pokud jste nadšenými a věrnými čtenáři Vlasteneckých novin, Protiproudu a Parlamentních listů, a souzníte-li s nimi, je pro nás, voliče prof. Drahoše, vaše volba jasná.

19.1.2018 v 10:44 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 709 | Diskuse
Počet článků 376 Celková karma 35.46 Průměrná čtenost 3685

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.