Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Norská vláda slíbila prošetřit pochybení Barnevernetu!

10. 03. 2016 9:50:26
Úsilí o nápravu bezpráví způsobeného norským Barnevernetem nezůstalo bez odezvy a začíná přinášet své výsledky. Samotná norská vláda se nechala slyšet, že provede prošetření celého systému ochrany dětských práv.

Konkrétně během jara je plánováno zahájení procesu otevírání jednotlivých sporných případů kvůli zjištění chyb, kterých se měl Barnevernet v minulosti dopustit.

Ve svém vyjádření pro norský list Stavanger Aftenblade to řekl Kai Morten Terning, který působí jako sekretář na ministerstvu pro děti, rovnost a sociální začleňování. Tento krok má být reakcí na nedávné velmi ostré vyjádření advokátky a expertky na lidská práva Gro Hillestand Thune, která kritizovala četná pochybení Barnevernetu, a volala po vytvoření profesionálního a nezávislého výboru, v němž by měly být prošetřovány jednotlivé sporné případy pro odhalení pochybení v systému péče o děti.

Utrpení mladé Idy

Konkrétně upozorňovala na případ Idy, sedmnáctileté dívky, která žila jen se svoji matkou, a odebrána byla v patnácti letech. Tato dívka omylem poslala zprávu určenou jednomu z jejích kamarádů svému učiteli. Ve zprávě se IDA zmiňovala o tom, že brala valium a byla v době, kdy nějaký čas žila s matkou Africe, znásilněna.

Učitel věc iniciativně nahlásil na příslušná místa, což vedlo k následnému odebrání. Potřeba je zde také zmínit, že dětství Idy nebylo lehké a pro odebrání by se v tomto případě daly najít i rozumné důvody, nicméně Barnevernet namísto pomoci úplně zruinoval dívce život. Ida byla odloučena od své rodiny, přátel a všech svých dosavadních zálib a umístěna do 1300 kilometrů vzdáleného dětského domova.

Pobyt v zařízeních Barnevernetu pro ni představoval nepředstavitelné utrpení. Po odebrání byla přemístěna sedmkrát za osm měsíců a čekala tři a půl měsíce v nouzovém zařízení ve Stavangeru. Zoufalá situace ji dovedla k velmi agresivnímu chování, které obrátila i proti sobě v podobě sebepoškozování. Důsledkem toho skončila mnohokrát v nemocnici, protože mj. polykala rozbité sklo.

Podrobný popis komplikovaného případu této nešťastné dívky by vydal na několik samostatných článků. Jedno je ale jasné. Vzhledem k relativně vysokému věku Idy se mělo více přihlédnouti k jejímu mínění, což se ale nestalo. Právě proniknutí této velice zamotané a složité kauzy na veřejnost mělo velký vliv na to, že i norští politici volají po důkladném přezkoumání toho, jak Barnevernet pracuje.

Bezprecedentní záležitost

Ale zpátky k samotnému vyšetřování případů Barnevernetu. Dle slov už zmíněného sekretáře je to poprvé v historii, kdy vláda bude prozkoumávat jednotlivé případy k odhalení toho, jak pracuje Barnevernet jako celek.

Další dobrou zprávou je prohlášení samotné ministryně Solveig Horne, podle něhož by měly být při rozhodování o náhradní péči upřednostňována nejbližší, tedy biologická rodina. Pokud dítě bude muset být vychováváno jinde než u biologických rodičů, mělo by přejít k někomu z blízké rodiny. Nerad bych chválil předčasně, ale zdá se, že se norské kroky ubírají správným směrem.

Norský posun ve věci Barnevernetu považuji za obrovský úspěch a jsem rád, že si norská vláda uvědomila závažnost celé situace. Většina lidí v norské sociálce sice dělá svoji práci tak, jak má, nicméně v minulosti došlo a stále dochází k pochybením, která musí být bezpodmínečně napravena.

O řadě z případů už jsem psal a není snad třeba je zde více popisovat. Proto doufám, že nyní nezůstane jen u slov a norské vyšetřování povede k tomu, že spravedlnosti bude učiněno za dost.

Přeji hezký den a veselou mysl!

http://www.aftenposten.no/meninger/Debatt-om-barnevernet-Alle-gode-krefter-ma-ga-sammen--Gro-Hillestad-Thune-8157180.html

http://www.nrk.no/rogaland/xl/_glassjenta_-blir-tidenes-lengste-avisreportasje-1.12772173

http://www.aftenbladet.no/magasin/Ok_-de-horer-ikke-Da-brenner-jeg-institusjonen-ned-3851613.html

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 10.3.2016 9:50 | karma článku: 40.84 | přečteno: 1388x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Opatrovnický spor vyřešte do 6 měsíců aneb šup na krávu a hned je tele!

Dlouhodobě bojuji za zlepšení fungování opatrovnických soudů, přesto nemám radost z nového rozhodnutí, kdy soud "musí" vynést rozsudek do 6 měsíců. Je to další nesmysl, který nic nevyřeší a dětem naopak uškodí.

16.10.2017 v 14:38 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 1780 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Norsko slibuje, že už nebude krást děti…

Stále ještě patříte mezi ty, kteří si myslí, jak by v Norsku nikdy neodebrali dítě jen tak a vždy k tomu je velmi vážný důvod? Tak to vám tento článek neudělá radost. Donutí vás totiž přiznat chybu.

10.10.2017 v 10:06 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 3282 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

I nevládní organizace se musí chovat transparentně!

V některých zemích chtějí mít vlády přehled o financování neziskových organizací. Zvláště těch, které jsou financované ze zahraničních zdrojů. Neziskovky to považují za vážné ohrožení demokracie...

4.10.2017 v 12:03 | Karma článku: 33.97 | Přečteno: 867 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?

Letošní německé parlamentní volby skončily už počtvrté za sebou vítězstvím křesťanských demokratů Angely Merkelové. Co do délky trvání svého úřadování se tak kancléřka Merkelová zařadí po bok takových velikánů jako Kohl a Adenauer

29.9.2017 v 12:07 | Karma článku: 28.37 | Přečteno: 2394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Pravda a lež opět

Je svoboda slova svobodou lhát? Není! Každý má být odpovědný za to, co říká. Přesto na internetu najdeš málo pravdy a převážně více lži! Ad: Pod palbou (Respekt 23/2016:34-35)

17.10.2017 v 21:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Richard Siemko

Kde se stala chyba

Oblíbená otázka stranických lídrů po volebním debaklu jejich stran. Kdo to bude tentokrát? Tady už ponechám prostor každému z vás.

17.10.2017 v 21:01 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 146 | Diskuse

Alena Kulhavá

Ministerstvo zemědělství díky Jurečkovi a Bělobrádkovi ušetřilo okolo poloviny provozních

nákladů. Jak to udělali? Dalo by se to použít i na jiná ministerstva? Na čem ještě by mohl stát v příštím volebním období ušetřit? Jaké to přináší pro ženy i muže výzvy?

17.10.2017 v 20:06 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 251 |

Hatem Berrezouga

Otevřený dopis panu Okamurovi: O nadřazenosti, fašismu a Czexitu.

Vážený pane Okamuro, Víte, že jste četl z Vašich poznámek věty, které se nevyskytují v knize Základy Tauhídu, i když jste tvrdil, že z ní citujete? Dovolte mi, abych Vás citoval:

17.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 1020 |

Karel Trčálek

GEN o Mašínech, taky vás to tak vytočilo?

Tahleta Galerie elity národa není vůbec Galerií elity národa, což jen GEN o bratrech Mašínech potvrdil

17.10.2017 v 17:46 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 1383 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 38.08 Průměrná čtenost 3645

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.