Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Zrůdnost norského Barnevernetu nezná mezí a může i zabíjet

13. 01. 2016 9:04:42
V Norsku došlo k dalšímu bezdůvodnému a děsivému případu odebrání dítěte. Barnevernet stále překvapuje a myslím, že tento případ dokáže pohnout i otrlým.

Devítiměsíční holčička, která je dlouhodobě závislá na peritoneální dialýze a čeká na transplantaci, protože trpí od narození vzácným syndromem způsobujícím nefunkčnost ledvin, byla odebrána české matce a norskému otci. V této souvislosti ještě připomínám, že holčička má podobně jako sourozenci Michalákovi české občanství.

Vzhledem k charakteristice a povaze onemocnění musí být dítě do transplantace téměř permanentně v péči lékařů a je závislé na každodenní mnohahodinové dialýze. Do okamžiku správné diagnózy prochází dítě s touto vrozenou vadou vážnými bolestivými stavy.

Vánoční šok připravený bestiálním způsobem

Dovedete si asi představit, jaký to musel být šok, když byli rodiče o odebrání vyrozuměni na Štědrý den. Většina lidí si spojuje Vánoce dáváním dárků svým nejbližším. Rodiče malé dcerky si ale už navždy budou připomínat ty loňské Vánoce jako dobu, kdy jim norská sociálka sebrala dítě. Barnevernetu měl vadit nedostatečně vyvinutý kontakt s dítětem. Vedle toho byly rodičům vyčteny jejich z kontextu vytržené výroky o tom, že nechtějí, aby dítě trpělo. Nyní trvá norská sociálka na převozu do oblastní nemocnice podle bydliště pěstounů, o jejíž odborné kvalitě lze vést diskusi.

Současný stav je kapitolou samou pro sebe. Rodina odebraného dítěte má povoleno návštěvy dvakrát týdně na jednu hodinu. Podle dostupných informací dítě strávilo s přechodnou pěstounkou jen několik hodin, než bylo vráceno kvůli svému zdravotnímu stavu do nemocnice.

A největší kuriozitou je fakt, že zatímco trvalá pěstounka za dítětem pouze dochází do nemocnice, rodiče si brali malou domů každý den. Chtěli, aby byla v domácím prostředí a mohla i přes svou nemoc žít život ve své rodině. A může být ještě hůře, protože v případě schválení odebrání krajskou komisí bude kontakt rodičů s dítětem omezen na dvě hodiny jednou za čtvrt roku, což je v Norsku běžným standardem.

Barnevernet může zabíjet!

Okolnosti vedoucí k odebrání malé dcerky provázela už od samého začátku řada nesrovnalostí. S úředníky Barnevernetu byli rodiče v kontaktu jen dvakrát a rodiče s dítětem úředníci dokonce neviděli nikdy. Oznámení na příslušná místa poslal nadřízený zdravotních sester, když si rodiče stěžovali na přístup personálu během hospitalizace miminka v jedné z nemocnic. Ani zmíněný nadřízený rodiče s dítětem neviděl, takže dost dobře nerozumím tomu, jak mohl být schopný posoudit problémy v rodině.

Další zarážející věcí je, že Barnevernet doposud nepřipustil odborný posudek a zdráhal se zabývat i zprávami ošetřujících lékařů a specialistky z nemocnic. Přitom všichni uvedení odborníci potvrzovali příkladnou péči rodičů i fakt, že dítě se díky nasazení rodičů navzdory enormnímu zatížení dobře vyvíjí.

Podle zpráv z nemocnice chce Barnevernet dítě přesunout do jiné nemocnice kvůli větší blízkosti k pěstounům. Přesun však předpokládá vytvoření nového lékařského týmu, nalezení jiného výživového poradce, fyzioterapeuta a dalších odborníků. To vše za situace, kdy stávajícímu týmu trvalo dlouhých pět měsíců, než se mu podařilo stabilizovat stav dítěte. Rodiče proto podali okamžitou žádost o zastavení přesunu, která ale zatím zůstala bez odezvy. Újma na citech dítěte i zdravotní rizika jsou už nyní nedozírné. Zkrátka absurdita na druhou.

Barnevernet hazarduje se zdravím dítěte

Namísto pomoci rodině vyčerpané každodenní péčí o dítě se vzácným onemocněním, miminko zavřeli v nemocnici bez možnosti kontaktu s rodiči a ještě k tomu ho svěřili úplně neznámým pěstounům. Nejen kvůli velmi vzácné diagnóze potřebuje dítě dlouhodobou lékařskou péči a zároveň lásku svých rodičů. První je ale vážně ohroženo a o druhé už bylo dítě necitlivým zásahem norské sociálky připraveno.

Máme zde co dočinění s jednáním, které může vést k přímému ohrožení dítěte na životě. Praktikám norské sociálky, které jsou směsí bezohlednosti, diletantství a naprosté absence jakékoli soudnosti, už musí být učiněna přítrž. Tady končí všechna legrace. V sázce není jen celistvost rodin, ale i životy dětí. Zrůdnost systému totiž nezná mezí a může i zabíjet.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 13.1.2016 9:04 | karma článku: 40.85 | přečteno: 2163x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Proč se Česko neinspirovalo v boji proti covidu-19 Portugalskem?

Portugalsko je zemí, od které se nyní můžeme mnohému přiučit. Je srovnatelně lidnatá s Českou republikou a při zvládání pandemie se v minulosti taktéž potýkala s velkými obtížemi. V lednu byla situace v zemi dokonce zoufalá.

29.11.2021 v 8:26 | Karma článku: 37.98 | Přečteno: 9390 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jádro jako zelený zdroj? Evropská komise přehodnocuje svůj postoj!

Vzhledem k našim geografickým podmínkám jsou u nás možnosti pro výstavbu obnovitelných zdrojů omezené. Konkrétně v České republice tolik nefouká a naše větrné turbíny tak mohou těžko ekonomicky konkurovat těm na mořském pobřeží.

22.11.2021 v 10:32 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 634 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

EU selhává v boji s dezinformacemi a vměšováním ze strany Ruska a Číny

Dezinformace a s nimi spojené vměšování ze strany Ruska a Číny představují dlouhodobě globální problém, kterého nezůstaly ušetřeny ani členské země EU.

15.11.2021 v 9:30 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 594 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Babišova vláda trestuhodně zanedbala přípravu na české předsednictví EU

Prezident Miloš Zeman svolal nově zvolenou sněmovnu až na nejzazší možný termín. Při podpisu dokumentu o svolání sněmovny měl od něho zaznít výrok „Zeit gewonnen, alles gewonnnen“ (Čas získaný, získané všechno).

8.11.2021 v 9:21 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 440 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Hra s hladem – skutečný příběh

„Odborníci“ a experti nás neustále varují, že brzy nebude dostatek potravin, aby se lidstvo nasytilo, a nebude ani dostatek vody k pití. Vzpomínáte si na „ropný zlom“?

4.12.2021 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Eitan Biran: Návrat do Itálie

Jméno v nadpise patří chlapci, který jako jediný přežil pád lanovky v severní Itálii. Na místě kromě dalších cestujících zahynuli letos 23. května jeho rodiče, mladší bratr a praprarodiče. Eitan vstal z mrtvých.

4.12.2021 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Na omikron nikdo neumřel

Tvrdí WHO. BioNTech: chce to novou vakcínu. Vláda ve Švýcarsku volí i rozporná opatření. V Rakousku se demonstruje, bude i referendum.

3.12.2021 v 17:20 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 476 | Diskuse

Jan Ziegler

Podlý útok proti rakovnické nemocnici aneb podpásovka anticovidistů

Metody některých anticovidistů jsou ohavné. Jsem stoupencem svobody slova, ale jestliže někdo de facto lživě na sociálních sítích zlehčuje covidovou pandemii, měl by být tvrdě potrestán.

3.12.2021 v 17:00 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 571 | Diskuse

Karel Trčálek

Očkovací tečka za pandemií se mění v pořádnou blamáž

Bylo by to opravdu pěkně, kdyby očkování vyřešilo pandemii. Ale čím dřív si přiznáme, že očkování není ta spása, v kterou jsme doufali, tím líp pro nás, koronavirus je pořád chytřejší než my. Nebo ti, co dávají ho dávají do oběhu

3.12.2021 v 16:21 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 417 | Diskuse
Počet článků 592 Celková karma 25.96 Průměrná čtenost 4650

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz