Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Proč norští diplomaté věří verzi Evy Michalákové?!

26. 12. 2015 9:48:45
Po zářijovém rozhodnutí krajské komise jsem měl oprávněný pocit, že kauza Evy Michalákové v Norsku je již prohrána na plné čáře. Nicméně poslední kontakty s norskými diplomaty mě přesvědčují o opaku.

Někteří z nich při našich soukromých rozhovorech opakovaně hovoří o nesmyslnosti celého procesu s Michalákovou a odmítají dokola obhajovat rozhodnutí, se kterým mají vnitřní problém. I oni stále více vidí, že v případu Evy Michalákové je více otázek než odpovědí a počínání úředníků norské sociálky, která se snaží pod rouškou hájení práva dětí rozbíjet rodiny, řadě z nich přijde za hranou toho, jak oni sami vidí péči státu o děti.

Norští diplomaté oficiálně hájí práci svých úředníků tamního Barneverentu, protože to mají v popisu práce. Nicméně v soukromých rozhovorech otevřeně přiznávají, že příliš verzi prezentované Barnevernetem z principu nevěří a to hned z několika důvodů.

Nejde o jeden případ

Pokud by byl případ Evy Michalákové a jejich dětí unikátní, řada diplomatů by nad tím mávla rukou a řekla by, že takové případy se na jejich konzulárním oddělení prostě stávají a norská velvyslankyně v Praze by neměla problém ho vysvětlit. Nicméně v posledních měsících jsou postupně předvoláváni norští diplomaté v zemích střední a východní Evropy, ale i v Indii nebo Turecku, aby vysvětlili další a další případy, které se tomu Evy Michalákové podobají jako vejce vejci.

Navíc se množí i případy rodičů, kteří se rozhodli po několika měsících tahanic o děti s tamní sociálkou prostě děti vzít a unést zpátky do své země původu. Jen za poslední čtyři měsíce jsou to případy ruských, litevských, estonských nebo polských dětí. Jak začalo v posledních týdnech vycházet najevo, do řady z nich jsou zapleteni i elitní příslušníci bezpečnostních služeb jednotlivých států, kteří rodičům často s únosy pomáhají. A to se samozřejmě diplomatům vůbec nelíbí.

Někteří na rovinu přiznávají, že tyto případy mohou svědčit o tom , že řada států přestala ve spravedlnost norskému právnímu systému prostě věřit a to může mít vliv i na řadu dalších oblastí. Případ vysoce postaveného bohatého norského manažera s ruským pasem, který byl při únosu dětí chycen na dálnici v Dánsku, ukazuje na fakt, že se nejedná pouze o zoufalý čin několika málo rodin pocházejících ze slabších sociálních poměrů, kteří si nemohou dovolit drahé norské právníky.

Práce Michalákové v norské školce svědčí v její prospěch

Podle norských diplomatů je však na případu Michalákové naprosto klíčový úplně jiný fakt. Se znalostí tamního sociálního systému řada z nich považuje za nevysvětlitelné, pokud Eva Michaláková, které měly být děti odebrány především z důvodu jejich sexuálního zneužívání, pracuje ve školství a vychovává v novém vztahu přítelovo dítě.

To například podle jednoho z norských konzulů je naprosto vyloučené a nevysvětlitelné. Nedokáže si totiž představit, že v případě tak špatných rysů osobnosti Evy Michalákové a množství provinění, která jsou jí kladena za vinu, by ji nechala tak mocná organizace, jakou je norský úřad na ochranu dětí Barnevernet, na jakékoliv jiné dítě působit. Podle tvrzení diplomata tak jde o zcela unikátní případ, se kterým se ještě nikdy nesetkal.

Biologický rodič musí mít vždy přednost

Úředníci Barnevernetu podle diplomatů mohou neustále opakovat mantru, že děti si na své nové vychovatele i na výchovné prostředí zvykly. V Norsku je prostě právo dětí nadřazeno nad veškeré právo rodin. Nicméně vztah biologických rodičů má, i na základě norského práva, mít vždy přednost před umělým prostředím, které sami řadou svých nekompetentních rozhodnutí, směřujících k omezení kontaktu rodičů s dětmi, úředníci vytvořili.

Proto opakovaně radí, aby se česká diplomacie úsilí o návrat dětí do České republiky nevzdala. Údajná „nezávislost“ (přeloženo z diplomatické mluvy jako „nekontrolovatelnost“) Barnevernetu, prostě má své hranice. A v případu Evy Michalákové byly tyto hranice již opakovaně zcela překročeny.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | sobota 26.12.2015 9:48 | karma článku: 41.83 | přečteno: 3204x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Jak mohu překonat strach ze smrti?

Nechte strach odejít. Nemyslete na to, co se stane v příštím okamžiku. Netušíme, co se v našich životech skutečně odehrává.

27.1.2023 v 5:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 399 | Diskuse

Karel Trčálek

Další prezidentská kampaň za námi. Politici se smějí, z lidí kape krev po kýblech

Kdyby nebyly volby, byl by na světě trvalý mír, protože prezidentem by byl Jaroslav Bašta a my bychom nežili v nové totalitě!

26.1.2023 v 16:23 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 227 | Diskuse

Ondřej Flégl

Terminátor politických stran Matěj Stropnický si brousí zuby na SPD

Terminátor politických stran Matěj Stropnický si brousí zuby na SPD. Zelené a ČSSD už odrovnal, teď je na řadě Okamura.

26.1.2023 v 13:11 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 608 | Diskuse

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 559 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...