Dvacet důvodů, proč se okamžitě vydat na Kubu

17. 12. 2015 9:16:50
Kuba se v posledních týdnech rychle mění. Denně sem přijíždí tisíce lidí z Evropy, kteří se chtějí podívat na „ostrov svobody“ ještě dříve, než ji po zrušení amerického embarga zaplaví statisíce tamních turistů.

Ti Vás začnou vytlačovat z pár ubytovacích kapacit, které zdejší komunistický režim vůbec dovolil zřídit a nutit Vás se dělit o to málo jídla, které je v socialistickém hospodářství tak obtížné sehnat.

Pokud ještě váháte, zda se na Kubu vydat, rozhodl jsem se Vám dát pár důvodů, proč s návštěvou této země neváhat ani minutu a běžet si zakoupit okamžitě letenku.

Tak tady jsou:

 1. Ocitnete se třicet let zpátky v čase za pouhých deset hodin letu. To by mělo všechny pamětníky socialismu rozveselit.
 2. Brzy přestanete vzpomínat na staré dobré časy, jak nám za komunistů bylo fajn a vše fungovalo lépe než nyní, protože v reálu uvidíte, že to není pravda.
 3. V obchoďáku, kam si málokdo z místních může dovolit chodit, s nostalgií zavzpomínáte na časy, jak bylo u nás jen jedno mýdlo, jeden prací prášek, jeden salám a neskutečně dlouhá fronta.
 4. Začnete milovat svobodu a demokracii, protože otevřít si svobodně pusu na Kubě, znamená minimálně několik ran obuškem. Zkuste si na ulici zakřičet: Raul Castro es dictador!
 5. Začnete milovat Evropskou unii, protože co je možné si na Kubě k lidem a přírodě dovolit a co jim diktovat, to si ani celá Evropská unie nedovolí.
 6. Až zjistíte záruční dobu na těch pár kousků vystavených prázdných krabic elektroniky, poházených v obchodě tak, aby vypadal plný, se záruční lhůtou 30 a více dní, zase si v dobrém vzpomenete na nějaké „byrokratické“ předpisy EU.
 7. Začnete milovat dálnici D1, protože oproti té kubánské, je to dálnice snů. Neběhají přes ní každých dvacet kilometrů hospodářská zvířata a půlmetrové díry jsou alespoň někde záplatované.
 8. Začnete milovat České dráhy, České aerolinie a jiné evropské dopravní společnosti, které se Vám v případě desetihodinového zpoždění minimálně omluví a budou Vás o tom informovat. V případě, že při Vašem štěstí poletíte strojem Antonov, zavzpomínáte v dobrém také na všechny ty letecké předpisy, které pokaždé musíte poslouchat, a budete si přát, aby fungoval alespoň motor.
 9. Ocitnete se v největším a nejlépe udržovaném skanzenu amerických automobilů z poválečné doby na světě, kde Vás za pár korun také svezou po největším muzeu socialismu na světě.
 10. Zjistíte, že ruská auta opravdu nejsou ta nejpohodlnější a nejkrásnější, nicméně jsou věčná stejně jako Lenin...
 11. Zjistíte, že české Jawy byly a jsou opravdu nejlepšími motorkami na světě, které lze kdykoliv a kdekoliv opravit přímo na silnici.
 12. Budete vděčně vzpomínat na třívrstvý toaletní papír. Mnohdy i na jednovrstvý...
 13. Budete milovat splachovací záchody, záchodová prkénka a záchody, kde na Vás všichni nekoukají.
 14. Začnete milovat Jihlavanku, protože tomu se dá říkat skutečné „kafe“.
 15. Začnete milovat všechny pražské taxikáře, protože Ti vás okradou pouze někdy.
 16. Začnete milovat naši městskou hromadnou dopravu, protože v Česku do autobusu pro 120 lidí opravdu 200 nenarveme. Jezdí občas se zpožděním, nikoliv však dvě a více hodin.
 17. S láskou zavzpomínáte také na školu, kam chodilo jen tolik dětí, kolik se jich tam vešlo. O českém školském systému budete hovořit hezky, protože má alespoň nějakou logiku.
 18. Stanete se největším fanouškem Babišových Kosteleckých uzenin a paštiky Májka, protože na rozdíl od kubánského salámu, viděly skutečné maso.
 19. Budete milovat české řemeslníky, protože většina z nich své práci skutečně rozumí a někdy předtím, než navštíví váš dům s úmyslem cokoliv opravit, ji skutečně dělala.
 20. A v neposlední řadě začnete milovat všechny české politiky, protože Ti vám lžou, na rozdíl od těch kubánských, pouze někdy.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 17.12.2015 9:16 | karma článku: 40.75 | přečteno: 2271x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

16.11.2018 v 9:17 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné až budou povinné

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

5.11.2018 v 10:23 | Karma článku: 41.19 | Přečteno: 2366 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Politická korektnost. Jak z dobré myšlenky udělat hon na čarodějnice

Fenomén politické korektnosti můžeme ve větší míře pozorovat zhruba od 90. let minulého století ve Spojených státech. Na začátku stála bezesporu ušlechtilá snaha odčinit křivdy z minulosti a neurazit nikoho z řad menšin, žen,...

26.10.2018 v 17:11 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Stárnoucí zevloun opět v akci

Vážím si každého dne, kdy počasí přeje výletům po kopcích a člověk v přírodě nabere mnoho energie. A dnešní den patří mezi ně. A tak vzhůru do malých kopců .....

20.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 429 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Aviou Amerikou: Poděkování

Se zájmem jsem se seznámil s cestopisným seriálem blogerky Kláry Kutačové „Aviou Amerikou 2017“, zejména s pasážemi týkajícími se Ecuadoru. K tomu bych chtěl přičinit jednu osobní poznámku.

20.11.2018 v 14:59 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 209 | Diskuse

Klára Kutačová

Aviou Amerikou 2017 - Čas se rozloučit

Amálku jsme odstavili a přišel čas se rozloučit - dělíme se do dvou aut a vyrážíme poznávat Kolumbii v menších skupinách. Jsou Velikonoce v silně Katolické zemi, což slibuje, že to bude velice zajímavé putování.

20.11.2018 v 10:00 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 157 | Diskuse

Libor Čermák

Tajemný, magický a hlavně fotogenický Český Krumlov

Jihočeské město Český Krumlov, které je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, je obdařené nejen hezkými místy k fotografování, ale i řadou mnoha záhad a pověstí. A tomu všemu jsem věnoval tento fotoblog.

19.11.2018 v 8:25 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 297 |

Jan Tomášek

Příběh secesního domu

Zřejmě ne vždy platí, jakou má dům fasádu, takovou má duši... Ale u tohoto domu tomu pravděpodobně tak nějak je, nebo alespoň bylo...

18.11.2018 v 1:52 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 114 | Diskuse
Počet článků 427 Celková karma 37.99 Průměrná čtenost 3914

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz