Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Dvacet důvodů, proč se okamžitě vydat na Kubu

17. 12. 2015 9:16:50
Kuba se v posledních týdnech rychle mění. Denně sem přijíždí tisíce lidí z Evropy, kteří se chtějí podívat na „ostrov svobody“ ještě dříve, než ji po zrušení amerického embarga zaplaví statisíce tamních turistů.

Ti Vás začnou vytlačovat z pár ubytovacích kapacit, které zdejší komunistický režim vůbec dovolil zřídit a nutit Vás se dělit o to málo jídla, které je v socialistickém hospodářství tak obtížné sehnat.

Pokud ještě váháte, zda se na Kubu vydat, rozhodl jsem se Vám dát pár důvodů, proč s návštěvou této země neváhat ani minutu a běžet si zakoupit okamžitě letenku.

Tak tady jsou:

 1. Ocitnete se třicet let zpátky v čase za pouhých deset hodin letu. To by mělo všechny pamětníky socialismu rozveselit.
 2. Brzy přestanete vzpomínat na staré dobré časy, jak nám za komunistů bylo fajn a vše fungovalo lépe než nyní, protože v reálu uvidíte, že to není pravda.
 3. V obchoďáku, kam si málokdo z místních může dovolit chodit, s nostalgií zavzpomínáte na časy, jak bylo u nás jen jedno mýdlo, jeden prací prášek, jeden salám a neskutečně dlouhá fronta.
 4. Začnete milovat svobodu a demokracii, protože otevřít si svobodně pusu na Kubě, znamená minimálně několik ran obuškem. Zkuste si na ulici zakřičet: Raul Castro es dictador!
 5. Začnete milovat Evropskou unii, protože co je možné si na Kubě k lidem a přírodě dovolit a co jim diktovat, to si ani celá Evropská unie nedovolí.
 6. Až zjistíte záruční dobu na těch pár kousků vystavených prázdných krabic elektroniky, poházených v obchodě tak, aby vypadal plný, se záruční lhůtou 30 a více dní, zase si v dobrém vzpomenete na nějaké „byrokratické“ předpisy EU.
 7. Začnete milovat dálnici D1, protože oproti té kubánské, je to dálnice snů. Neběhají přes ní každých dvacet kilometrů hospodářská zvířata a půlmetrové díry jsou alespoň někde záplatované.
 8. Začnete milovat České dráhy, České aerolinie a jiné evropské dopravní společnosti, které se Vám v případě desetihodinového zpoždění minimálně omluví a budou Vás o tom informovat. V případě, že při Vašem štěstí poletíte strojem Antonov, zavzpomínáte v dobrém také na všechny ty letecké předpisy, které pokaždé musíte poslouchat, a budete si přát, aby fungoval alespoň motor.
 9. Ocitnete se v největším a nejlépe udržovaném skanzenu amerických automobilů z poválečné doby na světě, kde Vás za pár korun také svezou po největším muzeu socialismu na světě.
 10. Zjistíte, že ruská auta opravdu nejsou ta nejpohodlnější a nejkrásnější, nicméně jsou věčná stejně jako Lenin...
 11. Zjistíte, že české Jawy byly a jsou opravdu nejlepšími motorkami na světě, které lze kdykoliv a kdekoliv opravit přímo na silnici.
 12. Budete vděčně vzpomínat na třívrstvý toaletní papír. Mnohdy i na jednovrstvý...
 13. Budete milovat splachovací záchody, záchodová prkénka a záchody, kde na Vás všichni nekoukají.
 14. Začnete milovat Jihlavanku, protože tomu se dá říkat skutečné „kafe“.
 15. Začnete milovat všechny pražské taxikáře, protože Ti vás okradou pouze někdy.
 16. Začnete milovat naši městskou hromadnou dopravu, protože v Česku do autobusu pro 120 lidí opravdu 200 nenarveme. Jezdí občas se zpožděním, nikoliv však dvě a více hodin.
 17. S láskou zavzpomínáte také na školu, kam chodilo jen tolik dětí, kolik se jich tam vešlo. O českém školském systému budete hovořit hezky, protože má alespoň nějakou logiku.
 18. Stanete se největším fanouškem Babišových Kosteleckých uzenin a paštiky Májka, protože na rozdíl od kubánského salámu, viděly skutečné maso.
 19. Budete milovat české řemeslníky, protože většina z nich své práci skutečně rozumí a někdy předtím, než navštíví váš dům s úmyslem cokoliv opravit, ji skutečně dělala.
 20. A v neposlední řadě začnete milovat všechny české politiky, protože Ti vám lžou, na rozdíl od těch kubánských, pouze někdy.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 17.12.2015 9:16 | karma článku: 40.87 | přečteno: 2319x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Tchaj-wan vytřel všem v boji proti koronaviru zrak

Domácí produkce ochranných prostředků, chytrá karanténa jen u skutečně rizikových, spolupráce s experty a další preventivní opatření – to jsou zbraně proti šíření COVID-19 na Tchaj-wanu, kde funguje ekonomika i zdravotnictví

6.4.2020 v 7:56 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 839 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Česká vláda musí přestat ignorovat naše české firmy!

Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.

2.4.2020 v 13:44 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 9631 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Japonsko dokazuje, že to jde i bez izolací

Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...

29.3.2020 v 12:32 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 19056 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zakažte smrtonosné čínské mokré trhy!

Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

23.3.2020 v 12:36 | Karma článku: 43.01 | Přečteno: 15748 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jan Kopička

S letadlem snů za prací i za poznáním – s tou nejlepší cestovkou

Nejprve pár slov o letadle. Nerad bych se zde pokoušel převyprávět letovou příručku FCOM, která čítá přesně 2030 stránek.

6.4.2020 v 10:02 | Karma článku: 4.77 | Přečteno: 87 | Diskuse

Libor Čermák

Pěší výlet kolem Králíků

Třetí den mé dovolené pod Králickým Sněžníkem jsem se rozhodl, že se vydám na výlet kolem Králíků. Navštívil jsem vojenské muzeum, pěchotní srub Cihelna, Dělostřeleckou tvrz Hůrku a několik dalších bunkrů v okolí.

5.4.2020 v 11:25 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 356 |

Libor Čermák

Dělostřelecká pevnost Bouda

V době, kdy někteří ničí památníky porážky nacismu, bychom si naopak měli připomínat další symboly boje proti této nadřazenecké ideologii. Jedním z nich jsou bezesporu i české dělostřelecké pevnosti. Dnes vám povím o tvrzi Bouda.

4.4.2020 v 12:17 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 591 |

Ladislav Větvička

Byl to fajny svět...

Byvalo to krasne. Když ste se nudili, sedli ste na vlak do ciziny. To ještě jezdivaly vlaky do ciziny. A vydali ste se kajsik za hranice. To se ještě mohlo jezdit přes hranice.

3.4.2020 v 12:05 | Karma článku: 43.28 | Přečteno: 4007 | Diskuse

Pavla Hermannová

Můj Izrael 6

I v dešti to je v Izraeli zajímavé a čas zde lze prožít naprosto jedinečně. Využíváme každé možné hodiny k poznávání této osobité země a jsme vděčni za všechny její dary.

3.4.2020 v 10:53 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 153 | Diskuse
Počet článků 506 Celková karma 36.54 Průměrná čtenost 4502

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnost a sociální věci (EMPL), koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE)

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...