Dvacet důvodů, proč se okamžitě vydat na Kubu

17. 12. 2015 9:16:50
Kuba se v posledních týdnech rychle mění. Denně sem přijíždí tisíce lidí z Evropy, kteří se chtějí podívat na „ostrov svobody“ ještě dříve, než ji po zrušení amerického embarga zaplaví statisíce tamních turistů.

Ti Vás začnou vytlačovat z pár ubytovacích kapacit, které zdejší komunistický režim vůbec dovolil zřídit a nutit Vás se dělit o to málo jídla, které je v socialistickém hospodářství tak obtížné sehnat.

Pokud ještě váháte, zda se na Kubu vydat, rozhodl jsem se Vám dát pár důvodů, proč s návštěvou této země neváhat ani minutu a běžet si zakoupit okamžitě letenku.

Tak tady jsou:

 1. Ocitnete se třicet let zpátky v čase za pouhých deset hodin letu. To by mělo všechny pamětníky socialismu rozveselit.
 2. Brzy přestanete vzpomínat na staré dobré časy, jak nám za komunistů bylo fajn a vše fungovalo lépe než nyní, protože v reálu uvidíte, že to není pravda.
 3. V obchoďáku, kam si málokdo z místních může dovolit chodit, s nostalgií zavzpomínáte na časy, jak bylo u nás jen jedno mýdlo, jeden prací prášek, jeden salám a neskutečně dlouhá fronta.
 4. Začnete milovat svobodu a demokracii, protože otevřít si svobodně pusu na Kubě, znamená minimálně několik ran obuškem. Zkuste si na ulici zakřičet: Raul Castro es dictador!
 5. Začnete milovat Evropskou unii, protože co je možné si na Kubě k lidem a přírodě dovolit a co jim diktovat, to si ani celá Evropská unie nedovolí.
 6. Až zjistíte záruční dobu na těch pár kousků vystavených prázdných krabic elektroniky, poházených v obchodě tak, aby vypadal plný, se záruční lhůtou 30 a více dní, zase si v dobrém vzpomenete na nějaké „byrokratické“ předpisy EU.
 7. Začnete milovat dálnici D1, protože oproti té kubánské, je to dálnice snů. Neběhají přes ní každých dvacet kilometrů hospodářská zvířata a půlmetrové díry jsou alespoň někde záplatované.
 8. Začnete milovat České dráhy, České aerolinie a jiné evropské dopravní společnosti, které se Vám v případě desetihodinového zpoždění minimálně omluví a budou Vás o tom informovat. V případě, že při Vašem štěstí poletíte strojem Antonov, zavzpomínáte v dobrém také na všechny ty letecké předpisy, které pokaždé musíte poslouchat, a budete si přát, aby fungoval alespoň motor.
 9. Ocitnete se v největším a nejlépe udržovaném skanzenu amerických automobilů z poválečné doby na světě, kde Vás za pár korun také svezou po největším muzeu socialismu na světě.
 10. Zjistíte, že ruská auta opravdu nejsou ta nejpohodlnější a nejkrásnější, nicméně jsou věčná stejně jako Lenin...
 11. Zjistíte, že české Jawy byly a jsou opravdu nejlepšími motorkami na světě, které lze kdykoliv a kdekoliv opravit přímo na silnici.
 12. Budete vděčně vzpomínat na třívrstvý toaletní papír. Mnohdy i na jednovrstvý...
 13. Budete milovat splachovací záchody, záchodová prkénka a záchody, kde na Vás všichni nekoukají.
 14. Začnete milovat Jihlavanku, protože tomu se dá říkat skutečné „kafe“.
 15. Začnete milovat všechny pražské taxikáře, protože Ti vás okradou pouze někdy.
 16. Začnete milovat naši městskou hromadnou dopravu, protože v Česku do autobusu pro 120 lidí opravdu 200 nenarveme. Jezdí občas se zpožděním, nikoliv však dvě a více hodin.
 17. S láskou zavzpomínáte také na školu, kam chodilo jen tolik dětí, kolik se jich tam vešlo. O českém školském systému budete hovořit hezky, protože má alespoň nějakou logiku.
 18. Stanete se největším fanouškem Babišových Kosteleckých uzenin a paštiky Májka, protože na rozdíl od kubánského salámu, viděly skutečné maso.
 19. Budete milovat české řemeslníky, protože většina z nich své práci skutečně rozumí a někdy předtím, než navštíví váš dům s úmyslem cokoliv opravit, ji skutečně dělala.
 20. A v neposlední řadě začnete milovat všechny české politiky, protože Ti vám lžou, na rozdíl od těch kubánských, pouze někdy.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 17.12.2015 9:16 | karma článku: 40.81 | přečteno: 2283x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

OSN je šampionem v inkluzi, do výboru pro práva žen zvolili Írán

Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.

18.3.2019 v 15:38 | Karma článku: 37.96 | Přečteno: 1456 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Macronova vize EU vůbec nemá vizi

Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil k 5. březnu v předních evropských denících otevřený dopis „Za evropskou renesanci“, v němž představil svoji vizi reformy EU. Reformy, která by byla dobrá leda pro Francii.

17.3.2019 v 9:49 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 1325 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Děsivé drogové doupě v rukách Barnevernetu

Barnevernet bohužel neselhává jen v případech odebírání malých dětí. Přinejmenším v druhém největším norském městě Norska, Bergenu, měl v nedávné minulosti problém i s péčí o mladistvé.

11.3.2019 v 8:41 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1966 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč mají grázlové lepší podmínky jak policisté?!

Když policisté dosáhnou nějakého úspěchu, předhánějí se všichni ministři v tom, aby se s nimi vyfotili. Když mají ale policistům zabezpečit normální pracovní podmínky, většina z nich ztratí paměť. Bohužel, česká realita.

4.3.2019 v 9:29 | Karma článku: 44.82 | Přečteno: 11977 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislava Šindlerová

Vzpomínáte na Dumasovu Dámu s kaméliemi?

Kdysi dávno, v mládí, jsem tuhle knihu od autora Alexandra Dumase ml. hltala a vůbec jsem netušila, jak ta vzácná květina vypadá.

19.3.2019 v 10:30 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 181 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XXIV

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

18.3.2019 v 19:04 | Karma článku: 25.22 | Přečteno: 601 | Diskuse

Martin Hatala

Kambodža

Proč zrovna tam, slýchával jsem často. Takovou dálku a sám? Protože zrovna tam by se mnou nikdo nejel, měl jsem připravenou odpověď. Je to tam opradu o jeden až dva levely níž než v Thajsku? Nabízím dojmy s obrázky.

18.3.2019 v 14:29 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jan Sochor

Toulky Toulavou: Ztracená Vltava

Ukážu vám krásný kout naší vlasti mezi Milevskem a Orlickou přehradou, kde se český venkov mísí s divokým údolím české národní řeky.

18.3.2019 v 10:35 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 388 | Diskuse

Radim Teodor Bílek

Cestou necestou, až do Ázerbájdžánu - 2. díl Ropné pole a ohnivé hory

Před 5 lety jsme se vydali na Kavkaz procestovat Gruzii s Arménii. Litovali jsme, že do sousedního Ázerbájdžánu se vzhledem k vízové povinnosti a pouze 8 dní plánované dovolené už nedostaneme. Trvalo to 5 let a náš cíl se splnil!

18.3.2019 v 7:30 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 41.01 Průměrná čtenost 4081

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz