Sháním cestu do Evropy, zn. levně a bezpečně

23. 10. 2015 8:32:59
Během svých cest po Evropě jsem měl možnost vidět a poznat na vlastní oči, jaká je situace mezi uprchlíky a ekonomickými imigranty. Bohužel v českých médiích tyto informace moc nenajdete.

Proto jsem se rozhodl přinést Vám několik svých čerstvých zážitků z Řecka a Kypru.

Rád bych nejprve uvedl několik poznámek k situaci na Kypru (nejbližšího státu EU u Sýrie), s nímž mám mnohem čerstvější zkušenost. Mohu říci, že na tomto ostrově se prakticky s žádnými uprchlíky nesetkáme, protože Syřané zde žijí a pracují zpravidla legálně. Navíc poté, co Angela Merkelová prohlásila, že Německo přijme všechny syrské uprchlíky, většina z těch, kteří zatím neměli práci, během pár dní odjela ze země a vydali se přes Turecko a Řecko do Evropy.

Uprchlíci jsou verbováni převaděči přímo v táborech

Nejprve ale pár slov o tom, jak vlastně taková pouť uprchlíků probíhá. Ze začátku jsou uprchlíci verbováni v Turecku i Jordánsku, přičemž jejich převaděči obdrží na začátku od každého z nich 300 - 500 euro. Podíl syrských uprchlíků se poté „naředí,“ když se k nim přidají lidé z dalších zemí, jmenovitě hlavně Pákistánci, Afgánci, Indové a Bangladéšané. Někteří z nich si pořídí za 300 - 1000 euro syrský pas po někom, kdo zemřel při válečném konfliktu. Je proto důsledně třeba kontrolovat, kdo je a není Syřan. Na hranicích jsou všichni Syřané.

Poté je nutné si pořídit moderní telefon a data. Uprchlíci dostanou přístup do aplikace nebo skupin na facebooku, kde se sdílí informace o tom, kam a jak se vydat. Další a nejnáročnější etapa cesty směřuje z Turecka do Evropy a stojí uprchlíky zpravidla mezi 100 a 300 eury. Běženci skončí v případě úspěšné cesty většinou na některém z řeckých ostrovů nacházejícím se nedaleko turecké pevniny. Za záchrannou vestu se platí až 350 euro.

Odtud jsou převezeni úřady nebo převaděči do pevninského Řecka a bez jakékoli registrace jsou pak posláni dále. I v případě uprchlíků platí, že nabídka dokáže celkem pružně reagovat na poptávku. V Aténách existují „cestovní kanceláře“, které je převezou za 35 - 50 euro na makedonské hranice a podobné to je v následujících zemích. Ty chudší se na cestu vydávají pěšky.

V Makedonii zaplatí 20 – 25 euro za převoz k srbským hranicím a v Srbsku dalších 30 - 40 euro za přiblížení k hranicím chorvatským. V Chorvatsku je převezmou policisté a jsou převezeni policejními autobusy na slovinskou hranici a podobný scénář následuje ve Slovinsku (případně Maďarsku), kde jsou přepraveni na rakouskou hranici. A z Rakouska už není problém se vlakem či autobusem dostat do vysněného Německa. Každý den proudí do Německa 2000 – 5000 lidí.

Pašeráctví lidí se přesunulo z Libye do Turecka

A na závěr bych konečně řekl ještě několik slov k samotnému Řecku. Platí zde, že co bujelo donedávna především v Libyi, nyní bují v Turecku. A právě Řecko, které je první zemí EU, do které se běženci dostanou, s převaděči vůbec nebojuje a nechává je volně projít. To, co jsem viděl v Řecku, je pro mě obrovské zklamání. Vydělávat na zoufalých lidech mi přijde největší hyenismus.

Pokud se tuto balkánskou cestu nepodaří zastavit a hned na začátku oddělit, kdo je uprchlík a kdo ekonomický migrant (klíčová je přitom spolupráce Turecka a Řecka), těžko bude Evropa pomáhat opravdu potřebným lidem, kteří se za současných podmínek do Evropské unie stejně nedostanou. Proto je pro Evropu současná role Turecka naprosto klíčová. Bez dohody s ním se současný obrovský přiliv nelegálních imigrantů prostě nezastaví.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Objektivní reportáž o tom, jak funguje přechod hranic mezi státy, přímo z místa odvysílala TV Prima:

http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-8102015

Autor: Tomáš Zdechovský | pátek 23.10.2015 8:32 | karma článku: 40.76 | přečteno: 3253x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Belgická proměna ministranta v islamistu a bojovníka ISIS

Přestože se Islámský stát zdá být téměř poražený, rozhodně to neznamená, že jeho ideologie nemůže nadále představovat hrozbu. A co je horší, hrozba se nemusí týkat jen zemí někde daleko od nás, nýbrž přímo západní Evropy...

16.11.2018 v 9:17 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné až budou povinné

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

5.11.2018 v 10:23 | Karma článku: 41.19 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Politická korektnost. Jak z dobré myšlenky udělat hon na čarodějnice

Fenomén politické korektnosti můžeme ve větší míře pozorovat zhruba od 90. let minulého století ve Spojených státech. Na začátku stála bezesporu ušlechtilá snaha odčinit křivdy z minulosti a neurazit nikoho z řad menšin, žen,...

26.10.2018 v 17:11 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Jak Stalin chystal Židům rudý holocaust

O antisemitismu sovětského vůdce a Leninova nástupce píše ve výborné knize ruský spisovatel a historik Arkady Vaksberg Stalin proti Židům. Čerpal z ruských archivů a jeho důkazy jsou přesvědčivé.

20.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdy bude konec světa?

V těch dnech, po velikém soužení, se zatmí slunce a měsíc nevydá svoji zář, hvězdy budou padat s nebe a hvězdný svět se zachvěje. Tehdy uzří Syna člověka přicházet s velikou mocí a slávou... (Mar13,24-26)

20.11.2018 v 17:31 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jaroslav Herda

Na západní frontě klid

Transparenty s nelichotivými hesly už odvezli popeláři i s květinami vhozenými do koše. Jsme bohatší o rozporuplnou zkušenost. 17. listopadu na nejzápadnějším konci bývalého východního bloku lidé vyšli na vykřičená náměstí.

20.11.2018 v 16:24 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 436 | Diskuse

Tomáš Babický

Globální výpadek sociálních sítí

Selfíčkáři, na Facebook a Instagram se dnes nedostanete, protože sociální sítě postihl celosvětový výpadek.

20.11.2018 v 16:17 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 374 | Diskuse

Daniela Kovářová

Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým s cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou.

20.11.2018 v 12:43 | Karma článku: 43.45 | Přečteno: 2839 | Diskuse
Počet článků 427 Celková karma 37.99 Průměrná čtenost 3914

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz