Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Mohutný příval žadatelů o azyl vychází ze štědrých sociálních dávek

1. 09. 2015 12:41:37
Nové členské země sklidily od Německa a Francie kritiku za to, že nedokážou být dostatečně solidární, protože nechtějí přijmout kvóty na přerozdělení uprchlíků. Od Rakouska dokonce zazněla výhružka na omezení evropských peněz.

O vážnosti situace svědčí to, že Německo se potýká s rekordním počtem žadatelů o azyl. Dosud jich bylo 400 tisíc a podle odhadů jich má do konce roku být až dvojnásobek. Kritika vinící postkomunistické země z nedostatku solidarity, resp. že nejsou ochotné přijmout kvóty, je ale zcela nesmyslná, a to z jednoho prostého důvodu. Státy východní a střední Evropy nemají tak štědrý sociální systém a nejsou tak bohaté, jako státy na západ od naší hranice.

Nové členské země EU nemůžou za to, že jsou pro žadatele o azyl méně lákavé než třeba zmíněné Německo či Švédsko. Naopak, vlna žadatelů o azyl, které musí čelit Německo, je způsobena mj. i nezodpovědnou a zcela nepřiměřeně štědrou politikou vůči žadatelům o azyl. Jádro celého problém spočívá v tom, že prospěch z německé azylové politiky určené těm opravdu potřebným mají bohužel i ti, kteří přišli zneužívat velkorysost a štědrost tamního sociálního systému.

Do Německa pro azyl, či za dávkami?

Konkrétní čísla vypadají následovně. V Německu si rodina se třemi dětmi může přijít v přepočtu na patnáct tisíc korun plus ubytování a strava zdarma, a to už ve fázi, kdy je člověk žadatelem o azyl a nebyla mu dosud přiznána žádná forma mezinárodní ochrany. Když k oněm patnácti tisícům připočteme ještě náklady na ubytování a stravu hrazené státem, můžeme říci, že celková částka přesahuje mzdový medián v Česku, který činí 21 143 Kč. Na německé poměry to sice není mnoho, ale pro lidi zvyklé na mnohem horší finanční podmínky je vidina takových peněz opravdu lákavá.

Diví se někdo tomu, že o azyl potom žádá i tolik lidí z balkánských zemí, které jsou sice chudé, nicméně jejich obyvatelé nesplňují podmínky pro získání azylu, protože jim nehrozí smrt ani pronásledování?

Sám německý ministr vnitra Thomas de Maziére přiznal, že za příliv lidí z Balkánu může právě to, že dávky v Německu jsou mnohdy vyšší než plat, který v zemích jako Albánie nebo Kosovo můžou tito lidé dostat, když pracují. Uprchlíci dostávají měsíčně zaplaceno tolik, jako policista v Albánii či v Kosovu, řekl doslova.

A k tomu ještě dodávám, že ve dvou skandinávských zemích Norsku a Švédsku si žadatelé o azyl po udělení povolení k pobytu přijdou podle údajů z loňského roku v přepočtu na více než 20 000 korun, tj. částka zhruba odpovídající průměrné české mzdě. Opět je třeba říci, že v tamních podmínkách se sice také nejedná o žádné horentní sumy, ale pro lidi z chudých zemí to znamená významné přilepšení.

Kritika nesolidárnosti je naprosto lživá

Když to všechno shrnu. Dokud bude Německu a dalších zemích existovat takto nepřiměřeně štědrý systém udělování podpory, uprchlíci budou ve zvýšené míře prchat k naším západním sousedům či do Švédska. Rád bych také zmínil, že migrantům radí sami převaděči, jakou zemi si zvolit podle toho, jaké žadatelé o azyl mohou obdržet sociální výhody. A například včera jim dokonce v hlavních televizních novinách poradila rakouská ORF, což logicky uvažující člověk prostě nepochopí.

Jak němečtí, tak francouzští politici určitě musí vědět, že ať už jde o válečné uprchlíky nebo ekonomické migranty uvnitř Evropy neutíkají před válkou. Každý ze Syřanů, Eritrejců nebo Iráčanů musel cestou do Rakouska nebo Německa projít několika bezpečnými zeměmi. Jenže tam zůstat nechtějí. Míří prostě na západ, protože tamní sociální dávky i několikrát přesahují průměrnou mzdu východoevropských států.

Předtím, než začnou státy, které jsou pro migranty „vysněnými destinacemi,“ pranýřovat visegrádskou čtyřku kvůli údajné nesolidaritě, měly by se nejprve nechat inspirovat Dánskem, které snížilo dávky uprchlíkům zhruba na polovinu. Pak možná začne mít evropská azylová a imigrační politika smysl a logiku a začnou se měnit i priority těch, co v současné době míří do Německa.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Další důležité články Tomáše Zdechovského k problematice imigrace na blogu iDnes:

http://zdechovsky.blog.idnes.cz/c/470692/rada-podvodniku-se-snazi-na-imigrantech-pouze-vydelat.html

http://zdechovsky.blog.idnes.cz/c/470402/udajni-uprchlici-nebo-pouze-ekonomicti-imigranti.html

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 1.9.2015 12:41 | karma článku: 41.72 | přečteno: 3166x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Vdej se, nebo zemřeš. Německo nezvládá dětské svatby

V tichosti německých přistěhovaleckých komunit uzavřelo od roku 2017, kdy vstoupil v platnost „zákon o boji proti dětskému manželství“, sňatek už minimálně 813 dětí mladších 18 let. Úřady neví, jak situaci řešit.

23.11.2020 v 7:14 | Karma článku: 46.45 | Přečteno: 12259 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přes počítač se prvňák číst a psát nenaučí

Česko aktuálně rozděluje otázka, jestli pustit prvňáčky do škol. Děti jsou totiž nezřídka superpřenašeči koronaviru, zároveň ale potřebují osobní asistenci. Jak ale ukazují taiwanské zkušenosti, je nutné hledat kompromis

16.11.2020 v 9:07 | Karma článku: 34.20 | Přečteno: 3872 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Francie prohrává boj s radikálním islamismem na plné čáře

Radikální islamismus a terorismus, který z něho vychází, jsou v Evropě bohužel stále přítomné. A představují natolik závažnou hrozbu pro naši svobodu a bezpečnost, že je nemůže a nesmí zastínit ani koronakrize

9.11.2020 v 7:23 | Karma článku: 46.28 | Přečteno: 23634 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč česká justice opakovaně selhává

Výživné stanovené z hrubého ročního obratu, odsouzení na 8 let jen na základě pochybných pachových stop, či zbavení se dluhu tvrzením, že byl podepsán prázdný papír – to jsou další 3 příběhy z kategorie „děsy české justice".

2.11.2020 v 7:15 | Karma článku: 31.01 | Přečteno: 1491 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Trikolorníci jsou povaleči

To zde mohu tvrdit i dokázat. Osobně jsem jich poznal několik. To, že se paní Ivana Kerlesová navezla do kavárenských povalečů, ať již měla na mysli kohokoli, považuji za velmi unáhlený počin.

30.11.2020 v 15:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 |

Vladimíra Bošková

Léčitel jako uznaná profese

V Německu existuje 47 000 úředně povolených léčitelů se zkouškou ze základů školské medicíny. Denně je v průměru kontaktuje 128 000 pacientů. Pochybení v léčbě je ale častěji prokázáno lékařům.

30.11.2020 v 11:59 | Karma článku: 7.85 | Přečteno: 223 | Diskuse

Filip Rychly

Listopadový uragán

“Oj Duběnko” posteskl si Hrabal ve svém Listopadovém uragánu, “dnes se cítím nějak wetterkrank...” A měl tím na mysli jakousi tesknotu na srdci, pocit smutku a zároveň naděje, kterou cítil v listopadových dnech roku 1989.

30.11.2020 v 11:27 | Karma článku: 4.06 | Přečteno: 139 | Diskuse

Jan Dvořák

Důvod ke švejkování už ve čtvrtek pomine

Tím švejkováním míním obcházení PSA, o což se v posledních dnech leckde podnikatelé snažili. Ne z plezíru, ale ze zoufalství, jak sami uváděli do policejních protokolů.

30.11.2020 v 10:48 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 341 | Diskuse

Pavel Chalupský

Smysluplnost.

Každý z nás něco dělá. Ten dře jako kůň a ten se poflakuje. Ten dělá to a ten zase tohle. I ten kdo se poflakuje něco dělá. Poflakuje se. Právě proto se mi líbí slovní spojení smysluplná...

30.11.2020 v 8:31 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 134 | Diskuse
Počet článků 540 Celková karma 35.50 Průměrná čtenost 4737

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz