Řada podvodníků se snaží na imigrantech pouze vydělat

27. 07. 2015 11:07:05
Když jsme odjížděli na kontrolu uprchlických táborů na Sicílii, pečlivě jsme se na cestu připravovali. Vedle informací od evropských agentur jsme měli informace i od různých neziskových organizací. Bohužel ne vždy pravdivé.

Podle prvních informací neziskovek jsme čekali přeplněný tábor lidí plný stanů.. nestalo se.Ty nás často informovaly o katastrofické situaci v uprchlických táborech, nezvládání procedur, přeplněnosti táborů atd.Bohužel nepravdivě. Jak vidět, hodně věcí se musí ověřovat dříve, než jim uvěříte.

Nic takové jsme ale během celé doby nezaznamenali. Namísto toho jsme zaznamenali nemístnou snahu některých aktivistů se na celé návštěvě zviditelňovat a předávat nám i médiím nepravdivé informace.

Mužů bylo v táborech více jak žen

Následující fotky jsou z uprchlického tábora Mineo. Je to vystavěné městečko, kde v každém z domu bydlí 8 - 13 lidí. Celkem je v táboře kolem 1000 lidí. Zde už jsme viděli i ženy a děti, ale z etických důvodů jsme byli požádáni, abychom je nefotili. Osobně jsem to respektoval a respektuji. Nicméně poměr mladých mužů je tu výrazně vyšší. Kolem 70 procent, což nám potvrdil i ředitel tábora. Celé rodiny opouští nejčastěji Sýrii.

Dostat se z uprchlického tábor a do něj je poměrně dost obtížné. Musíte projít důkladnou kontrolou policistů. Celý tábor je navíc hlídán elitními italskými vojáky se samopaly, kteří nepustí bez povolení nikoho ani dovnitř ani ven.

V táboře lidé několik týdnů či měsíců čekají, zda dostanou povolení k pobytu nebo status chráněné osoby - uprchlíka. Během této doby se musí o dům řádně starat. V táboře se je snaží neustále zaměstnávat různou činností.

Řada lidí se mě ptá na to, jak probíhá rozhodování o udělení azylu. Každý ho prostě nedostane. Podle Italských úřadů se snaží do Evropy pod záminkou, že jsou uprchlíci, dostat například Egypťané, Tunisané, Maročané a další národy. Proto policie tráví hodně času vyšetřováním, zda jsou jejich informace skutečně pravdivé. Všechny informace se zapisují a dotyčný je pak jimi konfrontován. Většinou do měsíce zjistíte, že řada lidí si vymýšlí, nebo rafinovaně lže.

Hodně lidí chce na celé situaci profitovat. Není neziskovka jako neziskovka

Na Sicílii v táborech i mimo ně působí řada zaběhnutých neziskových organizací a dobrovolníků, kteří pomáhají se zvládáním imigrace v Itálii. Italové se naučili prostě dobrovolně věnovat svůj čas pomoci. Proto Charita, Save Children, Lékaři bez hranic, Červený kříž a další organizace zdarma pracují v uprchlických táborech a snaží se zajišťovat různé činnosti.

Ptali jsme se však zdejších úřadů i na mafii a její činnost. Italové však mají zkušenosti i s tím, že se objevilo i řada "nových" neziskovek, které se například tvrdili, že "monitorují" lidská práva. Podle slov tamní policie jde však o organizované mafiánské skupiny, které však chtějí především na celé situaci vydělávat.

Už bylo odhaleno řada lidí, kteří uprchlíkům slibovalo projití procedurou nebo v případě zamítnutí žádosti o azyl. Kontakty na tyto skupiny získávají již uprchlíci v Libyi. Po příjezdu do EU jsou pak sami vyhledávány. Italská policie také opakovaně zablokovala různé "poradny" a weby. Velkou a rychlou pomocí tady jsou evropské agentury Eurojust (koordinovaní státní zástupci) a Europol (policejní složky), kterým se daří monitorovat a s místní policií zasahovat proti těmto organizovaným skupinám.

Proto se snaží Italové být v táborech hodně pozorní. Právě napojení na organizované skupiny často pokračovalo i po příjezdu do Itálie. Pokud se prokáže, je to důvod k zamítnutí procedury a vrácení zpět do vlasti.

Policie se zaměřila na informace o převaděčích a bojovníky ISIS

Měli jsme možnost mluvit s třemi muži předtím, než budou deportováni zpátky do vlasti. Přišli z Egypta, nicméně při přijímací proceduře tvrdili, že jsou Eritrey. V tomto případě jsou úředníci nekompromisní. Také se policisté soustředí speciálně na vyhledávání bojovníků z ISIS a převaděče. S tím jim pomáhají pracovníci Europolu, Interpolu a Frontexu. Pracuje si i s informacemi tajných služeb.

Když jsme se bavili s lidmi v táboře ze subsaharské Afriky, proč se vydali na cestu, řada z nich dobrovolně přiznává, že na začátku byl impuls od někoho z jejich známých. Na fb viděli, že se dostali do EU a mají se dobře. Řada z nich nechápala, že to, že se někdo vyfotí vedle Ferrari, je ve skutečnosti falešná informace. Jsou překvapeni, že realita je výrazné jiná, než si vysnili. Řada z nich tak dobrovolně připouští, že by se raději vrátila domů. To zklamání na jejich tvářích je skutečně často vidět.

Imigrační politika potřebuje jasná pravidla

Závěrem bych rád řekl, že vedle opravdových lidí, kteří skutečně potřebují naší pomoc, zde najdete i řadu lidí zneužívajících pomoci. Je proto dobře, že politika EU začíná být striktní a více se přibližovat politice například USA. Čím jasnější a důslednější bude Evropa ve svých postojích, tím větší bude důvěra občanů v její instituce a mít pocit bezpečí.

Nikoho nesoudím a ani neodsuzuji. Nejsem kat ani soudce. Ale to, že jsme potřebovali a potřebujeme v imigrační politice udělat pořádek, bylo více jak jasné. A proto Vás chci ubezpečit, že si své postřehy a zkušenosti z cest rozhodně nechci nechat pro sebe.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 27.7.2015 11:07 | karma článku: 41.32 | přečteno: 5206x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

OSN je šampionem v inkluzi, do výboru pro práva žen zvolili Írán

Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.

18.3.2019 v 15:38 | Karma článku: 37.96 | Přečteno: 1457 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Macronova vize EU vůbec nemá vizi

Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil k 5. březnu v předních evropských denících otevřený dopis „Za evropskou renesanci“, v němž představil svoji vizi reformy EU. Reformy, která by byla dobrá leda pro Francii.

17.3.2019 v 9:49 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 1325 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Děsivé drogové doupě v rukách Barnevernetu

Barnevernet bohužel neselhává jen v případech odebírání malých dětí. Přinejmenším v druhém největším norském městě Norska, Bergenu, měl v nedávné minulosti problém i s péčí o mladistvé.

11.3.2019 v 8:41 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1966 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč mají grázlové lepší podmínky jak policisté?!

Když policisté dosáhnou nějakého úspěchu, předhánějí se všichni ministři v tom, aby se s nimi vyfotili. Když mají ale policistům zabezpečit normální pracovní podmínky, většina z nich ztratí paměť. Bohužel, česká realita.

4.3.2019 v 9:29 | Karma článku: 44.82 | Přečteno: 11977 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hatem Berrezouga

Muslimská Obec v Praze se rozhodla omezit činnost svého nově zvoleného předsedy?!

Ústředí Muslimských Obcí se hned pustilo do vyšetřování korektnosti a demokratičnosti volebního procesu, skládající se z 8 doživotně zvolených členů, ze kterých jen dva jsou přítomni během volby nového předsedy...

19.3.2019 v 20:30 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 612 |

Vlastimil Podracký

Klaus bojující

Máme nového hrdinu. Za reformní názory vyhazovali naposledy komunisté. Vím, že se vracíme, ale u ODS mne to mrzí - historie se může opakovat důsledně.

19.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pozor, ať vás neskalpují závory

Včera jsme s manželem vyrazili na procházku a na medvědí česnek. Plánovaná vepřová na medvědím česneku ho málem stála život...

19.3.2019 v 17:14 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 735 | Diskuse

Jan Pražák

Tak prezidentky se vám zachtělo, milánkové?

V souvislosti s volbami na Slovensku se zde vyrojila celá řada stesků po prezidentce ženě. Jakože by to bylo krásné a bezvadné, daleko lepší, než když nám prezidentují samí chlapi. Opravdu?

19.3.2019 v 14:26 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 3369 | Diskuse

Jan Ziegler

Poláci chtěli svrhnout Hitlera, Beneš se chtěl s ním spojit

Historie bývá složitá. A tak si nyní připomeneme některé události z třicátých let minulého století, které mohou být pro někoho překvapivé a málo známé. Třeba to jak Československo opakovaně podráželo Polsko.

19.3.2019 v 13:09 | Karma článku: 21.41 | Přečteno: 979 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 41.01 Průměrná čtenost 4081

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz