Zachráníme další českou blamáž s eurokomisařem?

12. 07. 2014 9:18:38
K dnešnímu dni má 27 z 28 členských států již vybraného kandidáta případně kandidáty na komisaře s kvalifikací pro oblast, které by se chtěl věnovat a s agendou, co by v této oblasti chtěl dělat. Víte, která je tou 28. zemí, na kterou se stále čeká?
Budeme na českou diplomacii hrdí?Budeme na českou diplomacii hrdí?Internet

Pokud jste hádali Českou republiku, tak si můžete připsat bod. Je to skutečně tak, Česko jako jediná členská země dosud nemá ani vybranou osobu pro kandidáta na komisaře, ani oblast, kterou by chtělo reálně získat podloženou relevantní kvalifikací navrhovaného kandidáta a propracovanou představou, co by v dané oblasti chtělo dosáhnout.

Česko by se mělo vyhnout ostudě

Nejpozdějším okamžikem, kdy by měla mít ČR vybraného kandidáta na post Komisaře, je 17. červenec 2014, kdy by měl být zvolen Jean Claude Juncker předsedou nové Evropské komise. Času už tedy mnoho nezbývá a naše vláda by měla začít neprodleně jednat. Co nejrychlejší výběr vhodného kandidáta či portfolia je nutnou, avšak zdaleka ne postačující podmínkou úspěchu pro získání důležitého postu v rámci Evropské komise. V opačném případě můžeme očekávat, že daný stát obdrží bezvýznamná a nezajímavá portfolio, typu „interinstitucionální vztahy“, „mnohojazyčnost“ a „humanitární pomoc,“ které jsou zde pouze do počtu, aby se dostalo na všechny členské země.

Asi každému musí být jasné, že vzhledem ke zpoždění, které Česko při vybírání kandidáta již nabralo, nám rozhodně nepřidalo na reputaci, z níž by mohla ČR při vyjednávání silového portfolia těžit. Navíc žádná z osob připadajících v úvahu jako kandidát na českého Komisaře nemá v současné době zpracovanou vizi pro ekonomické či jiné portfolio, které by chtěla zastávat. Možnost získání silného ekonomického portfolia v rámci Komise se pomalu, ale jistě začíná rozplývat. Můžeme si za to jenom my sami, protože nejsme schopní dohodnout se na vhodném kandidátovi.

Jourová by mohl být překvapivě dobrý tah, není šedá myš

Už teď jsme si přibouchli dveře k řadě atraktivních postů v EK, ale stále je šance získat lepší místo než málo atraktivnímu a nestrategické portfoliu typu již zmíněných „interinstitucionálních vztahů“, „mnohojazyčnosti“, „humanitární pomoci“ atd. Aby se odvrátila naprostá blamáž a na ČR nakonec nezbylo některé z těchto neatraktivních portfolií a získali alespoň ta, která jsem uváděl výše, je nutné provést několik věcí.

V první řadě by si ČR měla urychleně stanovit reálné cíle, kterých může dosáhnout. V úvahu by měla vzít kvalitu kandidátů, jejich průchodnost, vize pro danou oblast, důležitosti portfolia celkově a jeho význam pro Česko. A konečně bychom si měli stanovit vizi pro oblast, pokrývající portfolia, která by chtěl český kandidát získat, bez ohledu na to, jaká konkrétní osoba bude českým kandidátem na komisaře.

Na středečním grilování na frakci Evropské lidové strany Jean Claude Juncker uvedl, že mezi jmény současných kandidátů na posty komisařů chybí ženy. Proto pokud by česká republika zvolila taktiku navrhnout Věru Jourovou, možná by překvapivě měla šanci na lepší portfolio, než kandidáti muži. Možná i to může být cesta.

Doba, kdy jsme EU nabízeli kandidáty, kteří neuměli ani anglicky, už je doufám za námi. Budoucí evropský komisař z ČR může navrhovat řešení dobrá pro EU s nulovým potenciálem pro Česko nebo naopak dobrá řešení pro EU a s pozitivním efektem pro Česko. To, zda si dokážeme vyjednat komisaře s nulovým potenciálem pro ČR nebo naopak s vysokou přidanou hodnotou je měřítkem úspěchu či neúspěchu naší diplomacie. Přestoupíme konečně náš stín?

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | sobota 12.7.2014 9:18 | karma článku: 26.14 | přečteno: 2738x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 3096 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

14.1.2019 v 12:25 | Karma článku: 42.47 | Přečteno: 7365 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přestaňme si konečně utahovat z nejlepšího ministra dopravy!

Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska...

9.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 46.52 | Přečteno: 11100 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ženy mají právo zlomit nos grázlovi

Základním principem právního státu je možnost bránit se proti agresorovi. Pokud někdo někoho napadne, musí počítat s tím, že mu to napadený může vrátit. To je zákon akce a reakce.

5.1.2019 v 9:08 | Karma článku: 46.17 | Přečteno: 6332 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Höppner

Krasobruslař spáchal sebevraždu kvůli pomluvám

Kvůli pomluvám ze sexuálního obtěžování spáchal sebevraždu americký krasobruslařský šampion a vlivný mezinárodní funkcionář John Coughlin (†33). Jde o další oběť monstrózního genderového hnutí, které devastuje západní společnost.

21.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 33.93 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Jiří Turner

Vize 2021/2023: Premiér Bartoš, prezident Klaus nebo prezident Babiš premiér Zeman?

Nebo to dopadne nějak úplně jinak? Těžko říci, ale ještě nedávno těžko uvěřitelné varianty dostávají zcela reálnou podobu. Nabízí se tzv. "ruský model" nebo se stane premiérem ten, koho ještě stále někdo považuje za squattera.

21.1.2019 v 12:04 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jan Dvořák

Prezident Zeman si za "doporučování" soudcům vysloužil podporu exprezidenta

Za čtvrteční výroky o setkáních se soudci pronesené v čínsko-české televizi, jak moderátor Moravec označil v ČAT (Česká aktivistická televize) barrandovský kanál, to prezident pěkně schytal.

21.1.2019 v 8:55 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 489 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Poradci a koučové

„Smiřte sami se sebou. Pokud budou vaše ambice odpovídat vašim schopnostem, budete vyrovnaní. Hrajte s kartami, které vám osud rozdal co nejlepší hru, ale tak abyste se na stará kolena mohli sami sobě podívat do tváře.

21.1.2019 v 7:00 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 218 | Diskuse

Pavel Kalabis

Prezident Zeman není bez podpory

Ve svém jednání jde prezident Zeman až na hranu zákonnosti a právního státu. Spíš za ni. Jak tomu čelit zřejmě nevědí ani odpovědní politici. A nejen to, prezident jako zkušený politik si podporu najde. U populistů.

20.1.2019 v 19:08 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 784 | Diskuse
Počet článků 441 Celková karma 40.97 Průměrná čtenost 4016

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz