Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropský obranný průmysl nestíhá. Je nutné urychleně doplnit vojenskou výbavu

Členské státy EU už poskytly Ukrajině obrovskou vojenskou pomoc. Pro některé země včetně Česka to byla zároveň příležitost, jak vyřadit ze svých starých zásob vybavení ze sovětské éry a nahradit ho modernějším.

Jak zdůraznila analýza nedostatku investic do obrany, kterou v květnu 2022 zveřejnila Evropská komise ve spolupráci s Evropskou obrannou agenturou, v Evropě je třeba urychleně doplnit vojenské zásoby, které byly před válkou pro obranyschopnost Evropy naprosto nedostatečné.

Poddimenzovaný obranný průmysl

EU a její Evropská obranná agentura začala už v roce 2015 nabízet úlevy z DPH, které měly členské státy motivovat k místním nákupům v rámci Evropy. V reakci na ruskou agresi na Ukrajině pak spustila fond ve výši 500 milionů eur na pokrytí společných nákupů.

Tyto snahy však mohou být jen slabou náplastí s ohledem na celkové potřeby a skutečné náklady na velké zbrojní zakázky. Stále bohužel platí, že evropské země mnohdy spoléhají na mimoevropské zdroje prostě proto, že jim prakticky nezbývá žádná jiná možnost. Domácí evropská výroba je totiž naprosto nedostatečná.

Nedávný článek na Politico.eu, který se obsáhle věnuje této opomíjené problematice a má výmluvný název Why Europe’s defense industry can’t keep up (Proč evropský obranný průmysl nestíhá), zmiňuje několik úskalí.

Proč evropský obranný průmysl nestíhá?

Jedním z nich je právě skutečnost, že složitější nákupy mohou v Evropě trvat i několik let a některé pokročilé zbraně jsou dostupné pouze mimo Evropu. Cituje mj. i Davida Choura, finančního ředitele největšího českého výrobce zbraní Czechoslovak Group (CSG).

Ten říká, že problémem evropského obranného průmyslu je, že je zvyklý vyrábět složité zbraně ve velmi malých sériích po dlouhou dobu, což vyhovuje mírové situaci s tím, že bezpečnostní prostředí se změnilo a jsou potřeba miliardové investice. První problém tedy představuje poddimenzovaná výroba, která bohužel není přizpůsobena současné situaci, kdy Evropa čelí bezprostřední hrozbě.

Roli hraje geopolitika

Jak také připomíná už citovaný článek, jsou to právě bilaterální vztahy geopolitické faktory, které rozhodují o tom, kde se peníze na obranu utratí. Uvádí se dva příklady. V září 2021 Francie nabídla Řecku dodávky tří fregat pro jeho loďstvo za tři miliardy eur poté, co nakonec ztroskotala dohoda s Austrálií. Macron také nabídl "strategické partnerství" na podporu desetiletí trvajícího sporu Atén se sousedním Tureckem, které si pravidelně činí značně sporné územní nároky v Egejském moři.

Naopak když se Polsko, jeden z největších dárců vojenské pomoci Ukrajině, rozhodlo doplnit své zásoby, vláda se obrátila na Jižní Koreu a v červenci podepsala rekordní smlouvu o dodávkách zbraní v hodnotě 14,5 miliardy eur.  

Varšava naznačila, že dováží zbraně z mimoevropských zemí částečně i proto, že Německo, přestože má třetí největší obranný průmysl v Evropě, neobměňuje své tanky dostatečně rychle. Berlín totiž dříve Polsku slíbil, že pošle moderní tanky výměnou za to, že Polsko pošle své tanky ze sovětské éry na Ukrajinu.

Země EU musí koordinovaně investovat do obrany

V Evropě rostou vojenské výdaje již pár let kvůli většímu tlaku ze strany USA, aby se i evropské země více podílely na společné obraně v rámci NATO a dávaly na svoji obranu alespoň 2 % HDP. Např. pobaltské země ale začaly zvyšovat své výdaje už po roce 2014 v reakci na anexi Krymu Ruskem.

Vnímaná ruská hrozba by pro Evropu měla být zároveň impulzem k tomu, aby lépe koordinovala investice do obrany. Dnes se tak bohužel děje často dost neefektivně, aniž by se zohledňovaly možnosti spolupráce s ostatními Evropskými zeměmi.

Bezpečnostní výzva Evropy naráží na typický problém současné EU. Úspěch závisí na sladění vlastních zájmů 27 členských států. Evropská unie jako celek tedy stojí před velikou výzvou a je především na všech členských zemích, aby to společně dokázaly změnit.

Hezký den a veselou mysl!

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 24.10.2022 8:00 | karma článku: 18,47 | přečteno: 448x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 519x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 777x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 844x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 254x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Izrael nejspíš zneužil americké zbraně v Pásmu Gazy, tvrdí Bílý dům

11. května 2024  8:38,  aktualizováno  9:19

Je opodstatněné se domnívat, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které...

Ruské rafinerie kvůli dronům postrádají pracovníky, vojáci žádají brokovnice

11. května 2024

Kvůli útokům ukrajinských dronů se ropné rafinerie potýkají s nedostatkem pracovníků. Ti z obav...

Nova zkouší předvolební vysílání, výsledky divákům odprezentuje i z Litomyšle

11. května 2024

Blíží se červnové volby do Evropského parlamentu a televize Nova ladí předvolební vysílání. Vrcholí...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.