Dovoz zbraní do Ruska navzdory embargu je ostudou celé EU!

28. 03. 2022 9:05:11
Proti Rusku byly dosud v reakci na napadení Ukrajiny na celoevropské úrovni schváleny už čtyři balíky sankcí. Méně se už ví, že některé sankce ale byly uvaleny už po obsazení Krymu Ruskem.

Embargo na vývoz zbraní do Ruska platí v rámci EU už od 1. srpna 2014. Tento krok byl přímou reakcí na ruské chování na Ukrajině, kdy v únoru 2014 anektovalo Krymský poloostrov a dále také jeho armáda vstoupila do oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, aby podpořila proruské separatisty.

V červenci téhož roku bylo navíc nad regionem ruskou raketou sestřeleno proudové dopravní letadlo Boeing 777 mířícího z nizozemského Amsterdamu do malajského Kuala Lumpur. Zahynulo všech 298 civilistů na palubě.

Nepochopitelně vlažná reakce EU

Nic to ale nemění na skutečnosti, že reakce EU na ruské chování v roce 2014 byla spíše vlažná. Teprve po letošním napadení Ukrajiny začala Rusko odsuzovat prakticky celá Evropa. Ještě nedávno byl postoj řady členských států k EU výrazně odlišný. Přestože zmíněné embargo platí už bezmála osm let, ještě více než rok zpátky byli Vladimir Putin a jeho armáda stále dobrými zákazníky evropského zbrojního průmyslu.

Ano, čtete správně. Zmíněné sankce z roku 2014 ukazují, jak bezzubá byla ve skutečnosti dřívější opatření a také jak by se postihy Ruska dělat neměly. Nedávná zjištění odhalila, že zbraně vyvážela do Ruska třetina členských států Evropské unie!

Francie největším hříšníkem

Navzdory zmíněnému embargu, které začalo platit po ruské anexi Krymu už v roce 2014, poslaly státy Evropské unie do Ruska vojenský materiál v celkové hodnotě 346 milionů eur, v přepočtu zhruba 8,6 miliardy korun. To je pořádný balík peněz!

Nejvíce vojenského vybavení Rusku dodala Francie. Jak nedávno informoval investigativní server Disclose, v letech 2015-2020 dodala Francie Rusku nejmodernější vojenské vybavení, které umožnilo Rusku modernizovat 1 000 tanků, letadel a bojových vrtulníků. Toto vybavení našlo uplatnění u vojenské techniky, kterou nyní Rusko využívá na ukrajinské frontě.

Z odhalených dokumentů vyplývá, že od roku 2015 vydala Francie Rusku 76 vývozních licencí na vojenské vybavení v celkové hodnotě 152 milionů eur. Hlavními příjemci těchto zakázek byly francouzské letecké a obranné společnosti Thales a Safran, v nichž má francouzský stát významné podíly. Jednalo se především o dodávky termovizních kamer pro tanky a navigačních systémů a infračervených detektorů pro ruské stíhačky a bojové vrtulníky.

Holland a Macron vyzbrojovali Rusko i po embargu

Až pod tlakem evropských zemí a Spojených států zrušil francouzský prezident François Hollande v roce 2015 plánovaný prodej dvou obojživelných výsadkových lodí třídy Mistral do Ruska. Jinak ale Francie pokračovala v dodávkách vojenského materiálu vesele dál.

Následující francouzské vlády pod vedením nejprve prezidenta Hollanda a poté prezidenta Macrona využívaly mezery v evropském embargu. Vykládaly to tak, že není retroaktivní. Veškeré smlouvy podepsané před rozhodnutím o uvalení embarga tak měly zůstat v platnosti.

Navíc se zařízení vyvážela se zárukou. V praxi to znamenalo, že francouzští výrobci se zavázali provádět případné opravy ještě několik let po dodání, pokud jim nebyla zastavena vývozní licence.

Francouzská vlády bohužel absolutně neřešily, jak budou zbraně dále využity. Ve Francii vyrobené vojenské vybavení pomohlo Vladimiru Putinovi v průběhu let modernizovat ruské ozbrojené síly, které teď zabíjí na Ukrajině.

Zbraně dodávaly i další země EU

Země galského kohouta však bohužel zdaleka nebyla jediným hříšníkem. Jak zjistil server Investigate Europe, hned třetina členských zemí EU exportovala mezi lety 2015 až 2020 výzbroj do Ruska. Kromě Francie, která měla podíl na exportu 44 % vojenského vybavení do Ruska, vyvážely vojenské vybavení také Německo, Itálie, Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Finsko, Slovensko, Španělsko a Česká republika.

Podle zjištění Investigate Europe vyvezly tyto země EU mezi lety 2015-2020 vojenské vybavení v hodnotě 346 milionů eur, a to navzdory trvajícímu embargu. Není pochyb o tom, že přinejmenším některé z těchto zbraní musely být použité proti Ukrajině.

Třetinu vojenského materiálu obstaralo Německo

Německo vyvezlo do Ruska vojenské vybavení v hodnotě 121,8 milionu eur, což představuje 35 % veškerého vývozu zbraní z EU do Ruska. Bylo tak po Francii hned druhým největším exportérem. Převážně šlo o dodávku ledoborců, pušek a vozidel "zvláštní ochrany". Německý vývoz byl označený jako "dvojí použití," čímž se mělo obejít embargo. Chytrá klička!

Na třetím místě na seznamu vývozců se umístila Itálie, která v letech 2015-2020 prodala Rusku vojenské vybavení v hodnotě 22,5 milionu eur. K prvnímu velkému kontraktu podepsanému s Ruskem došlo v roce 2015, kdy vláda Mattea Renziho povolila italské společnosti Iveco prodat Rusku pozemní vozidla o celkové hodnotě 25 milionů eur.

Z průzkumu Investigate Europe vyplývá, že do Ruska putovalo vybavení v hodnotě pouze 22,5 milionu eur. Šlo o vojenská vozidla vyráběná společností IVECO, která byla začátkem března mimochodem spatřena novinářem italského televizního kanálu La 7 na ukrajinské frontě. Tato vozidla byla smontována v jedné ze tří továren, které má Iveco v Rusku, ale sestavena z italských dílů.

Itálie minulý rok zvýšila objem vývozu zbraní do Ruska

Po roce 2015 se objem vojenského vybavení vyvezeného z Itálie do Ruska snižoval, aby se v roce 2021 opět zvýšil. Podle údajů italského statistického úřadu Istat pro zahraniční obchod dodala Itálie v období od ledna do listopadu 2021 do Ruska "zbraně a munici v hodnotě 21,9 milionu eur".

Jednalo se o běžné zbraně, jako jsou pušky, pistole, střelivo a příslušenství. Dále byly dodány poloautomatické pušky a střelivo. Byly prodány na ruský civilní trh, který zahrnuje soukromou bezpečnost, polovojenské a zvláštní státní orgány.

Česko dodávalo drony a letecké motory

I některé další státy měly také stálý tok vývozu, i když v mnohem menším měřítku než velcí dodavatelé. Jako jeden z příkladů uvádí server Investigate Europe Českou republiku. Ta v letech 2015-2019 každoročně vyvážela do Ruska především leteckou techniku. Jednalo se např. letecké motory, drony a různé vybavení do letadel za 14,2 milionu eur (353,7 milionu korun).

Podle zjištění Investigate Europe Rakousko také nadále každoročně vyváželo do Ruska vojenské vybavení, "zbraně s hladkým vývrtem hlavně o ráži menší než 20 mm, ostatní zbraně a automatické zbraně o ráži 12,7 mm" a "střelivo a zařízení pro nastavení zápalnic a speciálně navržené komponenty.

Bulharsko zase uzavřelo v letech 2016 a 2018 dvě dohody o vývozu válečných plavidel, speciálního námořního vybavení (hladinového nebo podvodního), příslušenství, součástí a jiných hladinových plavidel a technologií pro vývoj, výrobu nebo používání položek podléhajících kontrole podle Společného vojenského seznamu EU v hodnotě 16,5 milionu eur.

V předchozích letech pak ještě Finsko, Španělsko, Slovensko a Chorvatsko vyvezly do Ruska po jednom druhu zboží, které ale mělo mnohem menší hodnotu.

Naprosto neúčinné embargo

Při vývozu zbraní do Ruska byly využity právní mezery v předpisech EU. Veliký problém představovala zejména už zmíněná skutečnost, že zbrojní embargo EU obsahovalo výjimku na smlouvy uzavřené před 1. srpnem 2014 nebo pomocné smlouvy nezbytné pro plnění těchto smluv.

Podle údajů Pracovní skupiny pro nešíření a vývoz zbraní (COARM) vydaly členské státy po roce 2014 více než tisíc licencí, tj. všeobecných povolení k obchodům se zbraněmi, zatímco sotva stovka byla zamítnuta.

Sankce uvalené na Rusko se zkrátka ukázaly jako bezzubé a důsledky naprosto nezvládnuté evropské politiky z posledních let můžeme pocítit na vlastní kůži. Válka na Ukrajině odhalila v plné nahotě chyby, které Evropa dělala.

Selhání je fackou celé EU

EU jako celek si bohužel nedokázala ohlídat dodržování sankcí proti velmoci, která pro ni představuje vážnou bezpečnostní hrozbu. Není pochyb o tom, že jde o ostudu celé EU včetně Česka, která nahrává na smeč euroskeptikům.

Selhání by mělo být zvláště pro inkriminované země fackou a poučením do budoucna, že neúčinnými sankcemi si celá EU podřezává větev, na které sedí. Evropa si další neúčinné sankce nemůže dovolit a všechny členské země by si to měly uvědomit.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 28.3.2022 9:05 | karma článku: 42.07 | přečteno: 14657x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 514 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 772 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 840 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 254 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nejistota ve všem

Shodou okolností jsem se díval na celou debatu Víta Rakušana ve Vyškově, protože jsem byl zvědavý na to, jestli se Ladislav Vrábel dostane k otázce. Dostal a dokonce více než jednou, protože měl doplňující otázky.

28.3.2024 v 15:04 | Karma článku: 36.61 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartošek

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

28.3.2024 v 6:12 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 319 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.06 | Přečteno: 3086 | Diskuse

Petr Lachnit

Jarní příroda čistí tělo i duši. Česnek medvědí obzvláště

Vítání jara má nespočet podob pro každého z nás. Osobně nástup teplejších dní slavím sběrem medvědího česneku v tvrdých luzích kolem mé milované řeky Labe.

27.3.2024 v 8:38 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 141 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kdo hájí zájmy dětí

Zájem dítěte je nejvyšší metou, kterou si jako zaklínadlo opakují rodiče, rodinní advokáti, opatrovníci i opatrovničtí soudci při každém rozhodování o dětech.

26.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4404

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...