Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přijetí Ukrajiny do EU je běh na dlouhou trať!

Před 18 dny vtrhla ruská armáda na Ukrajinu s cílem dostat ji pod svou kontrolu. V reakci na ruskou agresi podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj o pár dní později žádost o přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

V současnosti asi nejobdivovanější světový politik tím dal jasně najevo, že Ukrajinci chtějí patřit na západ. Hlavním důvodem je samozřejmě vlastní bezpečnost. Členství podpořila i předsedkyně EK Leyenová, která se vyjádřila pro vstup čtyřiačtyřicetimilionové země do Evropské unie. Podle jejích slov by si blok přál, aby se časem stala její součástí.

Ukrajina oficiálním kandidátem? Evropský parlament byl pro

V úterý 1. března 2022 Evropský parlament po rozpravě, ve které na dálku vystoupil prezident Ukrajiny, mimo jiné doporučil, aby se Ukrajina stala oficiálním kandidátem na členství v EU. Pro hlasovala drtivá většina poslanců – 637, pouze 13 bylo proti a 26 se zdrželo. Dobrou zprávou pro Ukrajinu je, že i summit špiček EU ve Versailles před pár dny deklaroval, že Ukrajina patří do „naší evropské rodiny,“ což u mnoha lidí vyvolalo pochopitelně nadšení, které je ale třeba mírnit.

Zatím nebyly stanoveny žádné podrobnosti kolem dalšího postupu. Ve všech případech jde pouze o prohlášení, které neznamená v tuto chvíli žádný závazek a už vůbec zatím není možné stanovit dobu, kdy by Ukrajina mohla být přijatá. S největší pravděpodobností ho ale nemůžeme čekat v horizontu nejbližších měsíců či pár let. Status kandidátské země Ukrajině zatím nebyl udělen a totéž samozřejmě platí i o dalších dvou postsovětských zemích, které projevily o členství zájem - Moldavsku a Gruzii.

Složité posuzování žádosti

Kroky vedoucí ke vstupu nové země do EU jsou jasně stanovené už ve Smlouvě o EU a jedná se za standardních okolností o záležitost minimálně několika let. Evropská komise nyní musí posoudit žádosti Ukrajiny, Gruzie a Moldavska o členství. Mimochodem, v těchto případech se vlastně také stanovuje i nejzazší politicky přijatelná hranice Evropy – ukazuje se, že Ukrajina, a dokonce ani Gruzie, řazená často spíše do Asie, by se do ní vešla. Už samotný proces posuzování žádostí však může trvat zhruba rok a půl.

K tomu, aby se mohla jakákoliv země vůbec ucházet o členství, musí Evropská komise nejprve vyhodnotit, zda daný stát splňuje tzv. kodaňská kritéria, která se dají zařadit do třech kategorií. V první řadě hrají roli politická kritéria. Země musí mít stabilní instituce garantující demokracii, právní stát, ochranu lidských práv a respektování národnostních menšin.

Dále je pak nezbytné splnění ekonomických kritérií. Země ucházející se o členství v EU musí mít   fungující tržní hospodářství. Státy musí zcela přistoupit na všechny závazky plynoucí z členství a podporovat jeho cíle.  Už zde může nastat veliký problém. Ani jedna ze zemí současné žádající trojky fakticky kvůli Rusku nedokáže zajistit kontrolu nad celým svým územím, protože Moskva na jejich území podporuje samozvané separatistické republiky (Podněstří v Moldavsku a Abcházie s Jižní Osetií v případě Gruzie) a část Ukrajiny přímo okupuje. Navíc kandidátské země by neměly mít s nikým pohraniční spory. Kvůli Rusku to ale neplatí ani o jedné z nich.

Několikaletá jednání o vstupu

A pokud Komise souhlas dá, dohodne se Rada (jednomyslně) na zahájení přístupových jednání, která ale obvykle trvají řadu let. Nezbytnou podmínkou pro přistoupení je úspěšné absolvování jednání zástupců EU a zástupců kandidátské země o 35 tzv. přístupových kapitolách týkajících se např. volného pohybu, zemědělství, rybolovu, energetiky, výzkumu atd. Při jednáních jde o to, aby legislativa na národní úrovni byla sladěná s právem EU.  Až po provedení všech potřebných reforem ze strany kandidátské země a uzavření všech kapitol mohou být přístupové rozhovory dokončeny.

Jednání rozhodně nebudou jednoduchá. Jde totiž také o to, aby přijetí nového člena bylo pro Unii jako celek ekonomicky únosné. Zvláště u ekonomicky slabších zemí, což je případ Ukrajiny, Moldávie i Gruzie, je třeba vzít v úvahu dopady na rozpočet EU, především výdaje na společnou zemědělskou politiku či na kohezní fondy. Ukrajina je zemí s jedním z nejnižších HDP na obyvatele v celé Evropě a současná válka situaci ještě zhoršila.

Kdo rozhodne o přijetí?

Konečné slovo má po dokončení jednání opět Evropská rada či přesněji členské státy, které musí znovu vyslovit jednomyslný souhlas, a nutný je i souhlas Evropského parlamentu. Na závěr pak smlouvu o přistoupení ratifikují jednotlivé státy na národní úrovni, většinou jen souhlasem národních parlamentů, někde ale může být i referendum, což může celý proces ještě více pozdržet.

O tom, jak zdlouhavý může být v některých případech proces přijímání nových zemí, svědčí i situace u všech stávajících kandidátských států. Severní Makedonie je kandidátskou zemí už od roku 2005, Černá Hora od roku 2010, Srbsko od roku 2012 a Albánie od roku 2014. Ani u jedné z uvedených balkánských zemí není zatím vstup do EU v nejbližší době reálný. Nepočítám zde Turecko, které má sice stále formálně status kandidátské země už od roku 1999, nicméně za současné situace je nepředstavitelné, že by se mohlo stát členem EU.

Koneckonců i pro Česko i další země byl vstup do EU mnohaletou záležitostí.  Přihláška byla podaná v lednu roku 1996 a plnohodnotným členem se Česká republika stala až v květnu 2004, tedy po více než osmi letech. Česko navíc mělo stejně jako ostatní středoevropské země nesrovnatelně lepší ekonomické a institucionální podmínky pro členství v EU, než mají nyní Ukrajina, Gruzie a Moldavsko.

Podaří se proces urychlit?

Ukrajina žádá o přijetí ve zvláštní a zrychlené proceduře, což podpořili i někteří evropští představitelé včetně českého premiéra Petra Fialy či Miloše Zemana. Jedná se však zatím o spíše teoretickou záležitost.

Jak uvedl pro Deník N profesor Michal Tomášek z katedry evropského práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, teoretickou možností, jak urychlit vstup Ukrajiny do EU, může být omezení nebo úplné vypuštění zmíněných kodaňských kritérií. Rada se podle jeho slov také může teoreticky usnést na tom, že kvůli naléhavému zájmu o urychlení procedury se kodaňská kritéria nebudou uplatňovat vůbec nebo aplikována budou, ale jen v mírnější podobě, případně se udělá nějaká výjimka. 

Možné uspíšení přijetí Ukrajiny do EU ale komplikují další podmínky, zejména přezkoumání toho, zda Ukrajina skutečně uvedla unijní právo do svého právního systému. Zde se nezkoumá jen formální stránka, ale i to, zda toto právo v praxi funguje, což je obvykle záležitost několika let.

Výzva pro EU

Přijetí Ukrajiny se stalo pro EU jednou z hlavních výzev dneška. Pro EU je zvláště po brexitu povzbudivé, že existují země, které mají veliký zájem do ní vstoupit. Můžeme to považovat za důkaz, že členství v EU je stále zvenčí vnímáno jako prestižní záležitost. V mnoha ohledech by mohlo být dobrou zprávou i pro Česko. Už proto, že by větší vliv získaly v EU postkomunistické země, které mají z Ruska obavy než staré členské státy.

Ukrajina má přes čtyřicet milionů obyvatel, tedy o něco více než Polsko. Zařadila by se tak mezi pět největších členských zemí, což by znamenalo velkou změnu poměru sil v Evropském parlamentu a dalších institucích. Směřování ve společné zahraniční politice by se tím mohlo vychýlit směrem k ostražitějšímu přístupu k Rusku. Nadšení z brzkého přijetí Ukrajiny do Evropské unie ale zatím není na místě, protože samotný proces přijetí bude nejspíše během na dlouhou trať.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Nejobdivovanější politik posledních několika týdnů. Skutečný lídr, který vede svůj lid ve válce s Ruskem.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 14.3.2022 8:58 | karma článku: 17,47 | přečteno: 493x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 519x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 776x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 844x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 254x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.