Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle Štrasburského soudu si nemůže dítě u pěstounů „zvyknout“

21. 07. 2017 9:35:00
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku učinil přelomové rozhodnutí, které do budoucna velmi zahýbe s praxí svěřování dětí pěstounům. V případě Caldararu vs. Itálie potvrdil správnost navrácení dítěte po 7 letech u pěstounů.

Případ se týká rumunské rodiny, která přišla do Itálie v roce 2007. Dva roky neúspěšně žádali o peněžitou pomoc, aby jim italská sociální služba v červnu 2009 odebrala 28ti měsíční dceru, kterou údajně měli prodat cizí rodině výměnou za byt. Toto absurdní obvinění stačilo italským úřadům na umístění dítěte nejprve do ústavu, následně do pěstounské péče s výhledem na adopci započatou pouhých deset dní po odebrání. Policejní vyšetřování přitom nikdy ani nezačalo.

V roce 2012 rodiče vyhráli odvolací soud a holčička, u které prokázali silnou vazbu na biologickou rodinu, měla být rodičům vrácena. Tamní sociálka ale rozsudek zcela ignorovala a jen prodloužila pobyt dítěte u pěstounů.

Další soud proběhl až v roce 2014, kdy byly zjištěny údajné materiální překážky pro návrat už sedmi letého děvčete zpět do rodiny (rodiče byli chudí). Byly nařízeny pouze krátké návštěvy pod dohledem 4x ročně. Odvolací soud proběhl až za další rok a návrat zpět k rodičům po šesti letech nedoporučil, protože si dítě příliš zvyklo na pěstouny. Nařídil ovšem stálé návštěvy a přístup k dítěti každé dva týdny. Ty se v různých intervalech opravdu uskutečňovaly.

Skutečně dobrá zpráva přišla ale až v roce 2016 s novým „dětským soudem“, který nařídil dítě už okamžitě vrátit, protože pěstounská péče je zamýšlena jako provizorní a holčička by měla žít se svou biologickou rodinou. Se čtyřletým zpožděním tak konečně bylo dodrženo rozhodnutí o návratu z roku 2012 a zcela neoprávněně odebraná holčička mohla po sedmi letech opět začít žít s rodiči a čtyřmi sourozenci. Stalo se tak v září 2016 - dva měsíce poté, co byla rodičům zaregistrována stížnost u Evropského soudu pro lidská práva.

Nejde se vymlouvat na zvyknutí si na pěstouny, když k tomu úřady samy přispěly

Sedmičlenná soudní komora došla k jednoznačnému závěru, že v tomto případě došlo k porušení článku 8 Úmluvy o lidských právech, tedy práva na rodinný živost. Rodině přiznali odškodné ve výši 40 000 EUR za nemateriální škody a dalších 15 175 EUR jako náhradu za nutné soudní výlohy. Soudci zkritizovali předně to, že italská sociálka neudělala naprosto nic, aby rodině pomohla. Dítě jen okamžitě odebrala a umístila do ústavu, aby pouhých deset dní na to započala proces adopce.

Přitom hlavní důvod kritiky rodičů byla jen a pouze chudoba rodiny, tedy údajné neadekvátní materiální zázemí. Dále také fakt, že měli dítě „předat cizí osobě“. Sociálka jim měla poskytnout finanční a asistenční pomoc a celkovou podporu v pochopení italského systému ochrany dětí, který jako cizinci nemohli dopodrobna znát.

Soudci dále znovu upozornili, že v případech jako je tento MUSÍ sociální služba rodině pomoci, protože zde za celých 7 let absolutně nefigurovalo jakékoliv násilí, zanedbání péče, vážné psychické problémy dítěte nebo rodičů. Naopak se jen prokázaly dobré a vzájemně silné vazby dítěte na rodiče a sourozence.

Případ tedy absolutně nesplnil podmínku, že pro umístění dítěte mimo rodinu musí být „velmi výjimečné“ důvody. Proto podle soudců rodina celkově dostane 55 175 EUR odškodného. Že si dítě zvyklo na pěstouny, není dostatečným důvodem pro zpřetrhání biologických vazeb.

Dobrá péče není víc než rodina!

V tomto případě se jedná o opravdu přelomový rozsudek, protože štrasburský soud ve svém verdiktu skutečně ostře zkritizoval svévolné rozhodnutí sociálky ignorovat soudní rozhodnutí o navrácení dítěte. Vycházeli totiž jen z arogantní představy, že se dítě u pěstounů má materiálně lépe a doslova zneužili plynoucí čas, aby mohli tvrdit, jak si dítě zvyklo na novou rodinu.

Soudci také zkritizovali přímo Itálii, která ve své obraně používala, jak vše proběhlo v nejlepším zájmu dítěte, což soudci považují za nepřípustné a je neakceptovatelné tuto argumentaci použít jako omluvu pro zpřetrhání biologické vazby mezi dítětem a rodiči.

Naděje pro oběti barnevernetu

Na tento případ nás upozornili norští právníci, kteří oprávněně věří, že nyní konečně získali páku na jejich sociální službu barnevernet, která ve stovkách případů používá stejnou argumentaci a postupy, s jakými se musela potýkat rodina Caldararu. Dává to také velkou naději rodičům, že i třeba až po sedmi letech je možné dočkat se spravedlnosti a návratu dětí.

Přeji hezký den a veselou mysl

Více informací o rozsudku najdete zde: http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-174445

Pozn. autora: Rodiče svůj případ opakovaně medializovali bez jakýchkoliv postihů a zbavení rodičovských práv italskými úřady.

Autor: Tomáš Zdechovský | pátek 21.7.2017 9:35 | karma článku: 40.34 | přečteno: 5559x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Ve Velké Británii začíná islám válcovat křesťanství

Společnosti zejména v západní Evropě prošly jednak důsledkem imigrace z mimoevropských, zvláště z muslimských zemí, ale také kvůli sekularizaci „původního“ obyvatelstva velmi výraznou proměnou.

21.8.2017 v 9:36 | Karma článku: 44.05 | Přečteno: 11973 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Výstava spoutaných nahých žen feministkám nevadí a reklama na pivo ano?!

V srpnu se Praze uskuteční výstava Voayer, kde se lidé budou moci dotýkat skutečných nahých žen spoutaných v sexuálně „ponižujících“ pozicích. Ředitelka České ženské lobby Jana Smiggles Kavková s tím nemá problém. S akty ale měla.

11.8.2017 v 8:39 | Karma článku: 46.81 | Přečteno: 13042 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jaký je rozdíl mezi některými neziskovkami a pašeráky? Bohužel žádný

Když jsem před dvěma lety přinesl informace ze Sicílie o tom, že některé neziskovky jsou italskými úřady podezřívány ze spolupráce s pašeráky, nikdo tomu nechtěl věřit. Nyní italská policie zveřejnila důkazy.

7.8.2017 v 11:58 | Karma článku: 47.17 | Přečteno: 10856 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Norsko chce skrze gender a Barnevernet změnit Česko

Nedávno jsem narazil na norský článek s názvem De vet at i Norge stjeler vi barn. Název by se dal do češtiny přeložit jako „Vědí, že v Norsku krademe děti.“ Autorkou článku je jistá paní Audhild Skoglund, Norka pobývající v Praze.

31.7.2017 v 10:06 | Karma článku: 43.58 | Přečteno: 3946 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Vysušil

Proč se otravovat s výročími typu '68

Okupace 68? No a co, už s tím neotravujte. Život jde dál, myslí si Marek Raida. Co zajímalo naše dědy, nezajímá naše děti. A kdo to nechápe, měl by si dát studenou sprchu a naučit se vnímat svět v nových souvislostech.

23.8.2017 v 7:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Luděk Mazurek

Papež František upřednostnil zájmy uprchlíků před bezpečím a životy domácích lidí!

Dnešní poselství Papeže Františka, ve kterém povyšuje zájmy uprchlíků nad národní bezpečnost a hájí údajné „právo“ kohokoli vstupovat do jakékoli země, která má mít povinnost se pak o něj postarat, je skutečně nevídané a šokující.

22.8.2017 v 21:06 | Karma článku: 37.74 | Přečteno: 1319 | Diskuse

Tomáš Gayer

Slova papeže Františka mě moc potěšila

Slova papeže Františka, že zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, mě nesmírně potěšila. Předpokládám, že ještě tento týden....

22.8.2017 v 19:29 | Karma článku: 38.71 | Přečteno: 2032 | Diskuse

Jan Ziegler

Mnozí Rusové stále hájí brutální okupaci Československa

Se zájmem jsem se včera podíval na dokument České televize Invaze 1968 ruský pohled. Smutné ovšem je, že názory sovětského generála, který prokazatelně lhal o srpnové okupaci, v Rusku stále převažují.

22.8.2017 v 19:20 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 681 | Diskuse

Karel Trčálek

Památník Vasiľa Biľaka zničila neomarxistická aktivistka

Máte doma Gottwaldovu sochu? Nebo Leninovu? Pak jste ji určitě někde ukradli, nezákonně zprivatizovali

22.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 352 Celková karma 38.98 Průměrná čtenost 3606

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.