Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dlouho budou soudní znalci šikanovat svými posudky nevinné lidi?

29. 06. 2017 16:03:53
Česká justice má opravdu veliký problém. Je jím neomluvitelná a trestuhodná neodbornost soudních znalců. Nedbalost, která může člověka dostat za mříže. Proč k tomu vedení české justice stále mlčí a nezakročilo již dříve?

Ano, je tomu skutečně tak a kvůli jednomu z těchto případů, jemuž se budu věnovat v tomto článku, nedávno obdržel brněnský krajský soud návrh na vyškrtnutí psycholožky Blanky Špíškové ze seznamu soudních znalců. Její kauza ale není zdaleka ojedinělá. Podobných případů se jistě najde daleko více. Koneckonců, v trochu jiné souvislosti jsem o problémech se soudními znalci psal už dříve.

Vadný posudek, který málem zničil nevinného

K čemu ale došlo v samotné kauze s paní Špíškovou? Když soud na Kroměřížsku řešil případ údajného znásilnění dvanáctileté dívenky, znalecký posudek vyšetřovatelé zadali právě této psycholožce. Závěry týkající se dcery prošetřovaného muže, se kterými zmíněná znalkyně přišla ale neodpovídaly zjištěným důkazům. Kdyby se vyšetřovatelé nekriticky přijali navrhovaný posudek, mohla paní Špíškovu poslat nevinného člověka do vězení. Zmíněný muž by totiž za takové situace jen těžko mohl prokázat svoji nevinu.

Naštěstí se ale závěry paní psycholožky policistům nezdály a tak se vyšetřovatelé obrátili i na odborníky z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ti označili posudek za naprosto nesmyslný, navíc nevyhovující požadavkům kladeným na takový dokument. „Žádná z použitých metod nesplňuje požadavky na forenzně-psychologická zkoumání pro účely znaleckého posudku,“ zněl jasný, ostrý a nekompromisní výrok odborníků v „posudku na posudek.“

Paní psycholožka Špíšková např. tvrdila, že dívka měla trpět syndromem týraného dítěte. Problém je ale v tom, že uváděné symptomy jako zvýšená úzkostnost, deprese a apatie či agrese jsou nespecifické projevy, které mohou mít i úplně jiné příčiny. Těmi se ale znalkyně neobtěžovala vůbec zabývat, na což také upozorňovali oslovení odborníci.

A to jsem ještě vůbec nezmínil, že podle nahrávky znaleckého vyšetření znalkyně některé testy vůbec neprovedla. Nehledě na to, že navíc použila zastaralé či nevyhovující metody. Úroveň posudku byla jinými slovy naprosto katastrofální a otřesná. Jak tedy mohl někdo, kdo se dopouští takto závažných pochybení, působit jako soudní znalec?

Proč nebyla vyškrtnutá dříve?

K návrhu na vyškrtnutí ze seznamu soudních znalců se ale mělo přikročit mnohem dříve. Už proto, že se rozhodně nejednalo o první vážné selhání této soudní znalkyně v oboru psychologie. Na její neméně pochybné posudky se upozorňovalo nejpozději už před rokem. Ptám se, proč se tedy věc řeší až teď?

Nedbalost znalců, která má navíc citelné dopady na životy druhých musí děsit každého, kdo se ne vlastní vinou dostane do křížku se zákonem. Považuji za naprosto nehorázné, aby měli nevinní lidé problémy se spravedlností jen kvůli tomu, že se znalec „splete.“

Takoví znalci či spíše „neznalci“ nemají v naší justici co dělat. Jak dlouho ještě hodlá vedení česká justice jen nečinně přihlížet k těmto neomluvitelným excesům, které nejvíce odnášejí ti nevinní?

https://www.novinky.cz/krimi/442036-chybne-zavadejici-neobhajitelne-znalkyni-hrozi-trest-za-spatny-posudek.html

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 29.6.2017 16:03 | karma článku: 33.33 | přečteno: 1923x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Paskvil ministryně Marksové je pro-rodinnou (anti)koncepcí

Vláda v čele s ČSSD nejtěsnějším možným způsobem (9 ku 8) prohlasovala novou koncepci (proti)rodinné politiky. Ministryně Marksová hlasování vyvolala na konci volebního období, aby se už nemuselo přes poslance...

22.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 33.01 | Přečteno: 1182 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč se beztrestně sdílejí postupy sexuálního zneužití dětí?

Někteří rodiče se ve své snaze získat dítě nezastaví naprosto před ničím. Jen aby dostali při rozvodovém řízené či tahanicích o dítě potomky do své výhradní péče, jsou schopní bez jakýchkoli výčitek křivě obvinit partnera.

18.9.2017 v 13:49 | Karma článku: 39.69 | Přečteno: 3280 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jakých zločinů se dopustil dědeček kluků Michalákových?

Dědeček kluků Michalákových Jiří Pavelka zemřel. Jediné, co si přál, bylo ještě jednou aspoň zamávat přes skype svým vnukům Denisovi a Davidovi. Proč Barnevernet nesplnil jeho poslední přání?

13.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 2637 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč se neziskovky tak brání přítomnosti policistů na palubě

Do konce letošního července trápil Itálii prakticky neustávající příliv migrantů přes Středozemní moře. Teprve začátkem srpna se podařilo přimět ke spolupráci klíčovou Libyi. A to pomohlo snížit počet migrantů.

5.9.2017 v 7:59 | Karma článku: 45.21 | Přečteno: 7956 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Habsburské Rakousko bylo jazykově svobodnější než Československo

V jazykových ohledech tomu v Předlitavsku skutečně bylo. V praxi byla jeho jazyková ustavení liberálnější než následně za první republiky. Monarchie neměla stanovený úřední jazyk, kdežto Československo ano.

25.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 741 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 475 | Diskuse

Karel Trčálek

Německé volby, Hitler vstal z mrtvých

Silnější pokolení vyžene slabé, poněvadž vůle k životu ve své poslední formě roztrhá všechna směšná pouta takzvané humanity jednotlivců, aby na její místo nastoupila humanita přírody (islámu), která ničí slabost (Západu)

25.9.2017 v 17:22 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 728 | Diskuse

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 382 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 26.87 | Přečteno: 869 | Diskuse
Počet článků 357 Celková karma 42.19 Průměrná čtenost 3659

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.