Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další norská rodina porazila Barnevernet díky medializaci

9. 01. 2017 9:11:03
Z Norska přišla skvělá zpráva, rodiče Natasha a Erik Olsen Myra vyhráli zpět svá dvojčata, která jim byla odebrána bezprostředně po porodu kvůli údajné mentální retardaci matky, která nikdy retardovaná nebyla.

Celý příběh začal, když bylo Natashe 13 let. Vyrůstala u pěstounů, kteří ji kvůli vyšším sociálním dávkám nechali do lékařských záznamů zapsat "nespecifikovanou mentální retardaci s projevy v chování". Přestože Natasha byla naprosto zdravá, pěstouni roky pobírali výrazně vyšší sociální příspěvky na základě podvodu jednoho z lékařů, se kterým byli pěstouni kamarádi.

Na základě této zfalšované diagnózy sloužící k obohacení pěstounů pak Natashe (24), která začala žít svůj život se svým přítelem Erikem (22), naprosto nečekaně a bez jakýchkoliv dalších prohlídek a podkladů od lékařů, Barnevernet sebral děti. Bylo to pouhé 4 hodiny po porodu, kdy pracovníci Barnevernetu doslova vtrhli do porodnice a akutně odebrali matce novorozené holčičky, které umístili k pěstounům.

Ani otec, natož další příbuzní, totiž nepřicházeli v úvahu, protože odmítli akceptovat diagnózu Barnevernetu o retardaci matky a trvali na tom, že je Natasha normální. O tom se mohl přesvědčit i každý, kdo slyšel matku vystupovat v sérii reportáží na TV2 (podobný dopad a profil jako naše TV Nova), která opakovaně o případu v hlavním čase informovala. Dali prostor i lékaři, který Natashe v pubertě diagnózu stanovil. Prý jí chtěl „odlehčit“ ve škole.

Barnevernet se do médií samozřejmě nijak nevyjádřil. Norští novináři ale získali zprostředkované informace od komunální šéfky obce Stange, která tvrdila, že diagnóza měla matce prý být stanovena během těhotenství na základě psychických problémů. Má to jen jeden háček – neexistuje jediný lékařský záznam o tom, že matka byla kýmkoliv vyšetřena.

Barnevernet pak u soudu tvrdil, že s matkou údajně řešili i další dvě závažné skutečnosti - matka měla být podle výpovědí bývalých pěstounů (podvodníků se sociálními dávkami) nepořádná a neschopná dostatečně se postarat i jen sama o sebe. Právník matky to však razantně odmítl s tím, že toto jsou jen přidružené důvody k odebrání založené tak maximálně na víře, že diagnóza mentální retardace byla správná, přestože údajná „nepořádnost“ s mentální retardací nikterak nesouvisí.

Nebýt medializace, nebyl by spravedlivý proces

TV2 začala o případu informovat krátce před soudem, kde mělo být napevno rozhodnuto o trvalém umístění tehdy půlročních holčiček k pěstounům. Matka měla dokonce dva velmi pozitivní posudky, které mentální retardaci naprosto odmítly, Barnevernet je ale nechtěl uznat. Až medializace a zastání významné právničky Gro Hillestad Thune vymohly pro rodiče spravedlivý proces. Ale místo omluvy Barnevernetu a okamžitého vrácení dětí došlo jen k „dohodě“, kdy Natasha s Erikem museli být společně s dětmi tři měsíce na pozorování v jednom rodinném centru.

Když se pobyt podobný účinkování v show BigBrother chýlil ke konci, dozvěděli se rodiče, že Barnevernet jim chce děti zase odebrat. Prý se potvrdilo, že rodiče nemohou vychovávat děti, což nikterak nedoložili. Na konci pobytu proto rodiče nešli domů, ale utekli s dětmi do Polska, kde se už několik měsíců schovávají.

Barnevenet nechal na rodiče vydat mezinárodní zatykač

Barnevernet podle paragrafu § 261 trestního práva na rodiče nechal vydat zatykač. Vycestováním z Norska totiž údajně odmítli dát dětem nejlepší možnou péči a unesli své vlastní děti, zatímco Barnevernet požadoval převzetí do své péče. Za tímto účelem se nestyděli nejen kontaktovat Interpol, aby je našel, ale i zablokovat rodičům bankovní účty a odříznout je tak od financí. Naštěstí se našlo dost lidí nejen v Norsku a Polsku, kteří se na ně složili.

Minulý týden dokonce vyšlo najevo, že Barnevernet ZFALŠOVAL DATUM do kdy mají být děti s rodiči v rodinném centru tak, aby jim je mohli vzít ještě před jednáním Komise, z 27. na 17. 6. Rozum naprosto zůstává stát nad tím, že to udělali jen tak propiskou a tvrdí, že se s rodiči na změně dohodli. Což není pravda a tajná nahrávka TV2 z jednání Barnevernetu s rodinou prokazuje, že se vždy jednalo pouze o 27. červnu.

Rodiče se chtějí vrátit do Norska v létě

Rodiče nyní na plné čáře vyhráli 4denní soud, v němž se odvolávali proti červnovému rozhodnutí Komise děti znovu odebrat – tentokrát pro „nedostatek rodičovských kompetencí“. Barnevernet se i vzdal možnosti odvolání a rodiče se údajně v klidu mohou vrátit do Norska, aniž by je nějak pronásledovali. TV2 zachytila jejich obrovskou radost, nicméně řekli, že se plánují vrátit až v létě.

Osobně bych jim doporučoval nevracet se vůbec. Svými neskutečnými manipulacemi Barnevernet prokázal, že rodinu jen tak být stejně nenechá. Stále nebylo ani zastaveno kriminální pronásledování, o které BV zažádal, protože rodiče unesli své vlastní děti a trvá zmrazení účtů. Policie v těchto případech, kdy o prošetření žádá Barnevernet, vždy musí projednat případ, takže řeči o tom, jak jsou oba procesy na sobě nezávislé, považuji za alibistické kecy. Navíc rodiče nemají zcela vyhráno. Norové jim hrozí 2 lety vězení za únos svých vlastních dětí do Polska.

Je to jen způsob, jak dál ničit rodinu. Děti rodičům sice vrátí, ale dělají vše pro to, aby pak rodiče vzali dětem a ty po dobu jejich uvěznění opět musely být minimálně pod dohledem Barnevernetu. Peníze se točí dál a úředníkům Barnevernetu se dává další možnost šikany rodičů jako v případě Česky Evy Michalákové.

Další facka pro české zastánce Barnevernetu

Jak jsem již psal v článku „Australští novináři ukázali, jak se v Norsku kradou děti“, tento případ je obrovskou fackou pro české zastánce Barnevernetu. Ukazuje totiž, že stále omílané fráze o tom, že medializace případu Evě Michalákové uškodila, jsou nesmysly. Kdyby Natasha a Erik a desítky dalších rodičů svůj případ nemedializovali, své děti by už nikdy neviděli.

Případ Natashy a Erika také dokazuje, že Barnevernet se stejně jako v případě Evy Michalákové skutečně neštítí ničeho, ani zfalšování oficiálních dokumentů v takto silně medializovaném případu, jen aby dosáhl svého. O nejlepší zájem dětí jde až na posledním místě. Tak jako některým norským pěstounům a lékařům, kteří se ani nestydí falšovat zdravotní dokumentaci. A proto je nutné, aby v Norsku proběhlo nezávislé mezinárodní vyšetřování stovek případů odebrání dětí Barnevernetem. Vše ukazuje na to, že je něco shnilého v království norském.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 9.1.2017 9:11 | karma článku: 40.88 | přečteno: 4633x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Všichni Romové jsou zloději?

O Romech u nás bohužel slýcháme především v souvislosti s nesčetnými problémy, ať už je to obrovská nezaměstnanost, drobná kriminalita, zanedbávání výchovy dětí či nízké vzdělání. Ani já nepopírám existenci problémů u Romů...

24.4.2017 v 8:49 | Karma článku: 31.40 | Přečteno: 5729 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Medializace skandálů Barnevernetu zabrala. Norsko otáčí

Medializace případů Barnevernetu i v samotném Norsku začíná pomalu přinášet své ovoce. Vývoj za poslední zhruba jeden rok může dávat do budoucna naději i Evě Michalákové. Situace už se nyní nedá srovnávat s tou na konci roku 2014.

18.4.2017 v 9:06 | Karma článku: 41.73 | Přečteno: 6813 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České prostitutky určitě posílí naše vztahy s Němci

Všímám si už delší dobu toho, jak se v Česku neustále nadává, na co ta EU dává peníze. Popravdě se tomu ani příliš nedivím. Obvinění z nesprávného užívání evropských dotací by se dalo nalézt bezpočet.

10.4.2017 v 8:48 | Karma článku: 31.87 | Přečteno: 2388 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

StB praktiky úředníků omezí svobodné vyjadřování občanů

Dejte úřad hlupákovi a on vám udělá peklo na zemi. Máloco dokazuje platnost takového tvrzení více, než působení Vojtěcha Weise v pozici šéfa Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran.

3.4.2017 v 7:45 | Karma článku: 34.92 | Přečteno: 1715 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Dobrá rada nad zlato

Trochu mě štve, že půl roku před volbami je mi stále víc jasno v tom, koho volit rozhodně nebudu. Ovšem koho volit budu, je ve hvězdách stále vzdálenějších...

1.5.2017 v 2:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Pavel Kamas

Proč dám bodovému systému i kladné body

Pracovně hodně času trávím v autě. Tak je vždy jen otázkou času, kdy mi jako řidiči přiskočí nějaký bod. Nepotěší to, ale přesto mi to dalo něco, co jsem ani já předtím netušil.

1.5.2017 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 84 | Diskuse

Marie Vodičková

MPSV: Čím hůře, tím lépe

Ministerstvo práce a sociálních věcí vysvětluje enormně se zvyšující počty ohrožených dětí tím, že se v posledních letech daří odhalit více případů.

30.4.2017 v 21:13 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 554 | Diskuse

Irena Fuchsová

Zlatá mládež

Kolínští studenti asi nechodili na hodiny TSN (Tohle Se Nedělá). Jo, pardon, hodiny TSN v našem školství vlastně neexistují...

30.4.2017 v 20:30 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Papež k případu Regeni

Jedním z politických aspektů návštěvy papeže Františka v Egyptě (28-29/4) byla záležitost kolem nevyjasněné vraždy Giulia Regeniho. Ital zmizel v Káhiře loni 25/1 a jeho tělo bylo nalezeno o devět ní později.

30.4.2017 v 18:18 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 336 Celková karma 36.25 Průměrná čtenost 3458

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.